Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 4 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare Olt
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #1
Heart Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare Olt
S.M.U.R.D. Olt

[Imagine: SMURD-OLT.jpg]

[Imagine: smurd061.jpg]
[Imagine: smurd031.jpg]

Incepand cu data de 27.02.2009, la nivelul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Olt, s-a infintat si operationalizat SMURD Olt, care la acea data functiona cu doua ambulante de prim ajutor medical tip B2 si o autospeciala pentru descarcerare, o ambulanta la detasamentul Caracal, o ambulanta si o autospeciala pentru descarcerare la Detasamentul Slatina.

[Imagine: P1150705.jpg]
[Imagine: P1150702.jpg]

La 05.01.2010, în cadrul Garzii Visina a fost operationalizat înca un echipaj de prim ajutor calificat, care sa deserveasca cei aproximativ 20.000 de locuitori din zona.

[Imagine: DSCN5632.jpg]
[Imagine: DSCN5632.jpg]

Structurile SMURD sunt încadrate cu personal cu pregatire paramedicala, numai în acest an pregatindu-se în acest domeniu 32 de subofiteri, numarul total al personalului ISU Olt care a parcurs ,,Cursul de formare în acordarea primului ajutor medical calificat, în efectuarea procedurilor de descarcerare si alte operatiuni de salvare” , ajungând la 85.

[Imagine: DSC01223.jpg]
[Imagine: P1120599.jpg]

SMURD Olt
Dr. Ecaterina Balanescu Buzau
Medic coordonator SMURD Olt
Dna. Valentina Gheorghe
Asistent coordonator SMURD Olt

[Imagine: DSC-3161.jpg]
[Imagine: P1150450.jpg]

LINK http://isuolt.ro
LINK http://smurd.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-01-2024 03:42 PM de Homefire News.)
04-02-2011 12:42 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #2
RE: S.M.U.R.D. Olt
Cătălin Dumitru Stănciuleasa salvează vieţi contracronometru

[Imagine: 4.jpg]
Citat:Şi-a început cariera militară lucrând ca pompier. Acum face parte din echipa de paramedici de la SMURD Slatina şi este gata oricând să ajute oamenii la nevoie.

Lucrează la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Olt din 2006. Dacă la început i s-a părut grea meseria de pompier, acum o face cu pasiune. Nimic nu i se pare mai frumos şi mai important decât să salveze viaţa unui om. „Când am venit la pompieri, nu ştiam prea multe despre această meserie. Îmi amintesc şi acum primele luni de pregătire. Mă răneam tot timpul la mâini când trebuia să întind furtunul. La intervenţii am învăţat însă ce înseamnă riscul, dar şi asumarea responsabilităţiilor presupuse de această meserie. Tot pe teren am descoperit însă şi cât este de frumoasă. Nimic nu se poate compara cu salvarea unei vieţi omeneşti”, măturiseşte Cătălin Dumitru Stănciuleasa. După ce timp de doi ani a lucrat pe autospeciala de stins incendii, a devenit apoi paramedic SMURD.
„Şi pe autospecială salvam vieţi, dar să lucrezi pe ambulanţă SMURD e altceva. Poţi să acorzi primul ajutor unei persoane, iar lucrul acesta este foarte important. De aceea am decis urmez cursurile de formare profesională în vederea acordării primului ajutor şi am venit la acest serviciu. E greu să lucrezi cu viaţa unui om, pentru că acel om îşi pune speranţa că va veni cineva să îl salveze, iar noi când ajungem la el, trebuie să facem totul pentru a-l salva”, mărturiseşte paramedicul.

„M-a ţinut de mână în ambulanţă”

Spune că toate acţiunile sunt grele, pentru că fiecare implică pericol pentru ei, însă două dintre acestea i-au rămas întipărite în minte. „Prima intervenţie care mi s-a părut grea a fost în Slatina, la o societate comercială. Eram liber, iar incendiul a izbucnit în apropierea blocului în care locuiesc. Am mers acolo să văd ce se întâmplă şi să îmi ajut colegii. Am acţionat pentru stingerea acelui incendiu ore în şir. Apoi, cea de-a doua intervenţie pe care cred că nu o voi uita curând a fost, tot în Slatina, la un copil care suferise o fractură. Îl chema ca şi pe mine, Cătălin. M-a ţinut de mână tot timpul în ambulanţă, iar când am ajuns la spital m-a rugat să nu plec de lângă el”, povesteşte militarul. Cătălin este pasionat de ski şi nu ratează în nicio iarnă să meargă la munte. Cel mai mult îi place la Rânca, unde petrece cât de mult timp poate pe pârtie.

Profil

Născut. 03 12 1979, la Balş

Studii. Facultatea de Drept Spiru Haret Craiova

Idealuri. Să devină unul dintre cei mai buni paramedici SMURD

Ce-i place

„Să îmi petrec timpul liber cu familia mea, să mă plimb şi să călătoresc. Ador condusul, mă relaxez atunci sând sunt la volan. Îmi place foarte mult fotbalul, ţin cu echipa României".

Ce nu-i place

"Minciuna. Nu am suportat niciodată persoanele îndoielnice, care nu sunt sincere şi nu îţi spun în faţă ce au de zis. De asemenea, detest oamenii cu două feţe".

Întrebări şi răspunsuri

Ce îţi doreşi în viitor?

"Mi-aş dori să se extindă şi la noi mai mult Serviciul SMURD. Să lucrăm pe amlulanţă de tip C, sub coordonarea unui medic, aşa cum este la Craiova şi la Târgu Mureş. Ne înţelegem bine şi cu medicii de la Serviciul de Ambulanţă, cu care lucrăm în echipă pe teren, dar consider că ar fi altceva să avem şi noi medici la SMURD".

Atunci când mergi la o intervenţie ai vreo teamă?

"Da, întotdeauna, pentru că nu ştii ce găseşti la faţa locului. De când primim alarma şi până când ajungem la locul intervenţiei, avem o teamă în suflet. E posibil să fie cineva cunoscut, cineva apropiat. Cel mai greu este atunci când în evenimente sunt implicaţi copii, e dureros. Cu un copil nu poţi comunica aşa cum o poţi face cu un adult".

SURSA :www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 04-02-2011 12:50 PM de Covalciuc Bogdan.)
04-02-2011 12:49 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #3
RE: S.M.U.R.D. Olt
Accident spectaculos la Ganeasa.


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-10-2020 03:55 AM de Homefire News.)
18-02-2011 10:35 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #4
RE: S.M.U.R.D. Olt
Citat:A CAZUT DIN BALCON

Un barbat din Slatina a ajuns astazi la spital, dupa ce a cazut de la etajul 1 al blocului in care locuieste. Politistii si pompierii spun ca victima ar fi cazut accidental de la balcon, insa vecinii cred ca acesta ar fi incercat sa se sinucida. Din fericire, barbatul se afla in afara oricarui pericol.
Victima este un barbat de 45 de ani, din Slatina, si locuieste pe strada Ecaterina Teodoroiu. Se pare ca barbatul a cazut accidental de la etaj, insa politistii nu au stabilit deocamdata ce incerca acesta sa faca in momentul in care s-a prabusit in gol.
O ambulanta si un echipaj SMURD au ajuns imediat la fata locului.
Politistii continua cercetarile in acest caz, urmand sa stabileasca cu exactitate imprejurarile in care s-a produs evenimentul.


SURSA:http://www.olttv.ro/stiri/eveniment/8311...din-balcon
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-10-2020 07:51 AM de Covalciuc Bogdan.)
07-01-2012 11:33 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #5
RE: S.M.U.R.D. Olt
Ambulanţe SMURD, operaţionale de mâine la Scorniceşti şi Stoeneşti

Citat:De mâine, numărul ambulanţelor SMURD cu care ISU Olt va acţiona pe teritoriul judeţului va creşte la cinci echipaje de prim ajutor medical.
După ce procedura de înregistrare şi avizare a celor două SMURD-uri primite la începutul anului 2012 de Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Olt s-a încheiat, acestea pot începe să intervină în sprijinul cetăţenilor din raioanele de intervenţie. Astfel, personalul care va deservi echipajele de prim ajutor medical se va prezenta, astăzi, cu începere de la ora 11.00, la sediul Detaşamentului Slatina, pentru a prelua ambulanţele ce vor acţiona în substaţiile SMURD din oraşul Scorniceşti şi comuna Stoeneşti.

Noile autosanitare, Volkswagen Transporter 4x4, tip B 2, vor fi încadrate cu 32 de paramedici subofiţeri, care au absolvit cursul de prim ajutor medical şi descarcerare. Din data de 1 ianuarie 2012 şi până în prezent, cele trei echipaje din Slatina, Caracal şi Vişina ale SMURD Olt, care au acţionat până acum în judeţ, au intervenit la 675 de solicitări, asistând, din punct de vedere medical, peste 800 de persoane.
SURSA : http://www.gazetaoltului.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
04-03-2012 02:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #6
RE: S.M.U.R.D. Olt
Citat:FOTOGALERIE: Accident teribil cu un mort şi trei autovehicule avariate la ieşirea din comuna Valea Mare spre Slatina

Un grav accident de circulaţie s-a produs în această după-amiază pe DN 65, pe raza comunei Valea Mare, în curba de la ieşirea din localitate spre municipiul Slatina. Trei autovehicule au fost implicate în accident, între care un Logan, un VW Passat şi o cisternă. Din cauza evenimentului rutier, întreaga circulaţie auto a fost blocată pe o distanţă de peste zece kilometri, respectiv de la locul propriu-zis al accidentului şi până în dreptul fabricii de aluminiu Alro din Slatina.

Trei autovehicule au fost implicate în accidentul produs în jurul orelor 15.00, în curba de la ieşirea din comuna Valea Mare, judeţul Olt, către municipiul Slatina. Din primele cercetări se pare că de vină ar fi fost şoferul unui autoturism marca Dacia Logan, Dumitru G., în vârstă de 60 de ani, originar din comuna Coteşti, judeţul Vrancea, care se îndrepta către Slatina dinspre Piteşti.

Mai exact, în vreme ce tocmai se pregătea să iasă din curba de la Valea Mare, în dreptul unui releu de electricitate, şoferul Loganului înmatriculat în judeţul Vrancea ar fi pierdut controlul volanului şi, din cauza vitezei prea mari în zona respectivă, a intrat într-o cisternă care circula regulamentar din sens opus.

“Accidentul, petrecut în jurul orelor 14.40, s-a produs ca urmare a pătrunderii pe contrasens a unui autoturism marca Dacia Logan, ce a intrat apoi în coliziune cu un autocamion-cisternă care cobora în curbă şi circula regulamentar pe sensul său de mers dinspre Slatina. În urma impactului, Loganul a fost aruncat înapoi şi a lovit un autoturism VW Passat care circula şi el regulamentar. În urma impactului, o femeie care era pasageră în Dacia Logan a fost grav rănită, aceasta decedând ulterior la Spitalul Judeţean din Slatina. De asemenea, şoferul maşinii ce a provocat accidentul s-a ales cu leziuni. Repetăm încă o dată avertismentul nostru dintotdeauna, şi anume acela că a respecta legea ne respectăm pe noi şi pe ceilalţi participanţi la traficul rutier”, a declarat şeful Poliţiei Rutiere Olt, comisar-şef Ilie Roşu, prezent şi el la locul tragediei.

Airbag-ul a salvat viaţa şoferului din Logan

De menţionat că autoturismul marca Dacia Logan era prevăzut cu airbag doar în dreptul şoferului. El a avut nevoie de ajutorul echipajului de descarcerare al SMURD pentru a fi scos din maşină.

Pasagera, Ioana G., de 53 de ani, soţie a şoferului, se afla în acest autoturism pe scaunul din dreapta şi a primit primul-ajutor la faţa locului, paramedicii încercând minute bune manevrele de resuscitare. Deşi, la un moment dat, se părea că victima va reuşi să rămână în viaţă, aceasta a decedat la scurt la timp la unitatea de Urgenţe a Spitalului Judeţean din Slatina.

Coadă de autovehicule de peste 10 kilometri

Autorităţile s-au mobilizat în număr mare la locul accidentului. Au intervenit câte două echipaje de la Serviciul de Ambulanţă Olt şi, respectiv, de la SMURD Slatina din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Matei Basarab” Olt, dar şi un echipaj prevăzut atât cu echipament pentru descarcerare, cât şi pentru stingerea incendiilor.

Din cauza producerii evenimentului rutier, întreaga circulaţie auto a fost blocată pe o distanţă de peste zece kilometri către Slatina, respectiv de la locul propriu-zis al accidentului şi până în dreptul fabricii de aluminiu Alro din oraş. După aproximativ o oră de la producerea accidentului, traficul rutier a fost reluat.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/slatina/Sl...23254.html
08-09-2012 04:15 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #7
RE: S.M.U.R.D. Olt
ELICOPTER SMURD PENTRU judetul OLT


"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 25-10-2020 03:58 AM de Homefire News.)
22-09-2012 11:17 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #8
RE: S.M.U.R.D. Olt
Citat:Bărbat din Slatina, găsit spânzurat în propriul apartament

Un bărbat din municipiul Slatina şi-a pus capăt zilelor, astăzi, spânzurându-se în propriul apartament. Cei care au presimţit că s-a petrecut ceva rău au fost rudele apropiate, care au telefonat la pompieri şi au cerut ajutor pentru deschiderea uşii de la intrarea în locuinţă. A fost nevoie ca pompierii să folosească o maşină autospecială dotată cu scară pentru a ajunge la etajul 3 al blocului unde locuia bărbatul. La faţa locului au intervenit echipajele de prim-ajutor şi descarcerare din cadrul SMURD Slatina, dar şi un echipaj cu medic de la Serviciul Judeţean de Ambulanţă. Evenimentul a avut loc în jurul orelor 15.00, pe strada Aleea Castanilor, blocul A 1, scara C.

“Rudele unui bărbat de 55 de ani din Slatina ne-au anunţat că acesta nu mai răspunde la uşă şi nici la telefon, astfel că ne-au cerut ajutorul. Ajunşi la locul solicitării, oamenii noştri au găsit blocată uşa apartamentului de la etajul al treilea al blocului unde locuia bărbatul, astfel că, pentru a ajunge la acesta, unul dintre paramedici a trebuit să escaladeze geamul de la baie pentru a putea intra în apartament. Bărbatul a fost găsit în holul locuinţei, spânzurat cu o sfoară de ţeava de gaz dinlocuinţă. Acesta era inconştient, fără respiraţie, fără puls şi avea urme traumatice în jurul gâtului” , a declarat plutonier Alin Băsăşteanu, purtător de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă “Matei Basarab” Olt.

Ambulanţierii şi paramedicii au început imediat manevrele de resuscitare, efectuând masaj cardiac timp de aproximativ 30 de minute, dar fără un rezultat pozitiv. Într-un final, medicul a fost nevoit să constate oficial decesul bărbatului. Potrivit declaraţiilor rudelor, bărbatul era cunoscut ca având probleme medicale cronice.

[Imagine: 646x404.jpg]

Citeste mai mult:http://adevarul.ro/locale/slatina/barbat...index.html


Citat:VIDEO Accident rutier cu trei răniţi şi un chioşc de ziare spulberat la Slatina

Trei tineri au ajuns la Spitalul Judeţean din Slatina în cursul zilei de joi dimineaţă după ce autoturismul în care se aflau a intrat într-un chioşc de ziare şi un fast-food din municipiu. Din primele cercetări se pare că de vină pentru producerea accidentului este conducătorul auto, care era băut.

Accidentul a avut loc în zona cartierului Steaua din Slatina, în apropiere de chioşcul de ziare aflat la sensul giratoriu, spre strada Drăgăneşti, în dreptul unui sediu secundar al Poştei. Astfel, în jurul orelor 04.30, Marian C. (24 de ani), din municipiu, îşi conducea autoturismul proprietate personală când, la un moment dat, a pierdut controlul asupra direcţiei de mers şi a spulberat chioşcul de ziare din dreptul sensului giratoriu al străzilor Ecaterina Teodoroiu cu Cireaşov, spre strada Drăgăneşti (vizavi de blocul ANL). Maşina a ricoşat apoi într-un fast-food din imediata apropiere a chioşcului de ziare.

La faţa locului au intervenit un echipaj al pompierilor de la SMURD Slatina şi două echipe ale Serviciului Judeţean de Ambulanţă.

“În urma accidentului a rezultat rănirea conducătorului auto şi a doi pasageri din autoturismul acestuia, de 24, respectiv 25 de ani, ambii originari din municipiul Slatina. Toate victimele au fost transportate la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Slatina, unde au rămas sub supraveghere medicală”, a declarat comisar-şef Claudia Radu, purtător de cuvânt al IPJ Olt.

Şoferul maşinii a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind de 0,54 mg/l alcool pur în aerul expirat, şi i-au fost recoltate probe biologice de sânge pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei. Poliţiştii au întocmit acte premergătoare pentru săvârşirea infracţiunilor de vătămare corporală din culpă şi conducerea unui autovehicul pe drumurile publice având o îmbibaţie alcoolică peste limita legală.

[Imagine: 646x404.jpg]



Citeste mai mult: http://adevarul.ro/locale/slatina/accide...index.html
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-10-2020 07:52 AM de Covalciuc Bogdan.)
10-01-2013 04:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #9
RE: S.M.U.R.D. Olt
Patru victime în urma unui accident rutier

Citat:Paramedicii din cadrul SMURD Slatina au intervenit ieri, 21 ianuarie, la ora 17.24, împreună cu două echipaje de la Serviciul de Ambulanță, pe DJ 546 A, între localitățile Greci și Șerbănești, pentru a acorda îngrijiri medicale victimelor unui accident rutier.

Ajunși la locul solicitării, salvatorii au găsit autoturismul implicat în accident, în afara carosabilului, pe câmp, după ce acesta lovise un cap de pod, cele patru victime fiind găsite în afara autovehiculului. Paramedicii au acordat îngrijiri medicale unui bărbat de 42 de ani, Adrian B, din comuna Șerbănești, care a fost găsit în picioare, conștient, cooperant, cu hematom frontal, excoriații la nivelul feței și dureri la nivelul capului și gâtului. Victima a fost transportată la spitalul Slatina. Tot la UPU Slatina au mai ajuns și alți trei bărbați, Alin B., de 33 ani, Alexandru B., de 67 de ani și Ciprian I., de 25 de ani, conștienți, pentru îngrijiri medicale amănunțite.
SURSA : www.facebook.com/pages/ISU-Olt-Inspectoratul-pentru-Situaţii-de-Urgenţă-Olt

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
23-01-2013 08:46 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #10
RE: S.M.U.R.D. Olt
Pompierii SMURD Olt îşi întăresc prezenţa pe zona Balş

[Imagine: 646x404.jpg]

[Imagine: 646x404.jpg]

Citat:Locuitorii din zona oraşului Balş şi a celor 14 comune aferente ariei de acoperire a subunităţii au, de astăzi, un motiv în plus de a fi liniştiţi. Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă ”Matei Basarab” Olt a extins serviciul SMURD cu încă o ambulanţă tip B 2 prevăzută cu echipaj medical de urgenţă cu asistent medical şi dotare pentru intervenţii de urgenţă.
Începând de astăzi, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) “Matei Basarab” al judeţului Olt va veni în sprijinul cetăţenilor judeţului prin extinderea serviciului SMURD Olt cu încă o ambulanţă tip B-2. Aceasta a fost operaţionalizată în parteneriat cu administraţia publică locală în cadrul Gărzii de Intervenţie Balş şi va fi încadrată cu subofiţeri-paramedici care au absolvit cursul de prim ajutor medical şi descarcerare. “Beneficiarii principali ai serviciilor noului echipaj SMURD de la Balş sunt cei aproape 55.000 locuitori din cele 14 localităţi arondate subunităţii. Echipajul poate interveni şi în afara zonei de intervenţie la urgenţele medicale din aria de competenţă dacă, la momentul respectiv, nu este un alt echipaj mai apropiat”, a precizat plutonier Alin Băsăşteanu, responsabil relaţii mass-media al ISU Olt. La ora actuală, pe zona Balş acţionează în cadrul ISU Olt şi SMURD un număr de 50 de persoane. Prezent la evenimentul operaţionalizării SMURD Balş, inspectorul şef al ISU Olt, colonel Marian Pică, a declarat că unitatea SMURD Olt funcţionează începând de astăzi cu şase ambulanţe SMURD tip B-2 în subunităţile ISU din Slatina, Caracal, Balş, Scorniceşti, Vişina şi Stoeneşti.
Ca şi echipamente ale noii autospeciale B-2 se numără: targă principală (cu roţi în cazul autosanitarelor) cu sistem fixare pacient, saltea vacuum, scaun cu rotile cu sistem fixare pacient (în afara cazului când targa principală are şi această funcţie), targă rigidă completă pentru coloana vertebrală, dispozitiv de tracţiune pentru fracturile de femur, KED (extractor pentru imobilizarea în ax a extremităţii cefalice/gâtului şi trunchiului în vederea extragerii accidentaţilor din autovehicule), aparate de oxigen, balon ventilaţie adult/copil cu măşti de diferite mărimi şi rezervor suplimentar pentru oxigen, set căi orofaringiene adult/copi, laringoscop cu lame de diferite mărimi (adult/copil), piesă intermediară de ventilaţie artificială cu gură (mască de insuflaţie), aspirator staţionar electric cu capacitate minimă a rezervorului de 1 litru, aspirator portabil electric re-încărcabil cu rezervor minim de 1 litru, defibrilator semiautomat, pulsoximetru (poate fi integrat în defibrilator cu excepţia elicopterului şi a avionului), stetoscop, sonde de aspiraţie diferite mărimi, sonde de intubaţie traheală etc.
SURSA : http://adevarul.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
03-04-2013 10:36 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411618
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283779
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1030021
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25571
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5379
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1920
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9468

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro