Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
112- Sistemul național unic pentru apeluri de urgență (SNUAU)
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #41
RE: 112-SISTEMUL NATIONAL UNIC PENTRU APELURI DE URGENTA
Cele mai multe apeluri la 112 in judetul Cluj sunt false! Cei care suna rad, pun muzica sau cer sfaturi medicale

Citat:În judeţul Cluj au fost primite şi tratate 522.977 apeluri. Dintre acestea 54.32 % au fost reale şi 44,68 % false. Apelurile au fost transferate către: Ambulanţă/SMURD – 69.76 %, Poliţie – 22.73 %, ISU – 5.72% şi Jandarmi – 1.77% .

Multe persoane sună fără a avea o urgenţă, se interesează despre evenimente care se petrec în localitatea lor, adresează injurii operatoarelor, râd, pun muzică sau nu vorbesc. Se solicită informaţii despre numere de telefon, se cere legătura cu diverse instituţii sau persoane publice ori se solicită sfaturi medicale.

Autorităţile fac apel la cei care sună abuziv să nu încarce inutil liniile de urgenţă 112, întrucât un apel fals poate duce la pierderea unei vieţi. La 112 se sună doar atunci când aveţi cu adevarat o urgenţă
SURSA : http://www.gherlainfo.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
19-01-2014 11:37 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #42
RE: 112-SISTEMUL NATIONAL UNIC PENTRU APELURI DE URGENTA
Peste 306.000 de apeluri au fost înregistrate anul trecut pe numărul unic de urgenţă 112 în judeţul Sibiu. Dintre acestea, doar 25,77% au fost reale, iar restul de 74,23 % au fost apeluri false. Undecided
INCONŞTIENŢĂ
Citat:Apelurile care anunţau o urgenţă reală au fost transferate, în mare parte, către Ambulanţă – 53,61%, dar şi către Poliţie – 27,09 %, ISU/ SMURD – 18,33 % şi Jandarmi – 0,97%. Un număr de 29 de sibieni au fost sancţionaţi conform legii pentru apeluri false şi abuzive către numărul 112. ServiciulTelecomunicaţii Speciale arată că în Sibiu s-a apelat 112 de 306.507 ori, practic de 34 de ori pe oră a sunat telefonul care să anunţe o urgenţă reală sau falsă.
Statistica pe anul 2013, realizată de Serviciul de Telecomunicaţii Speciale, arată, de asemenea, că în țară, la numărul unic de urgenţă 112 au fost primite şi tratate 17.463.468 apeluri. Dintre acestea 29,09 % au fost reale şi 70,91 % false. Apelurile au fost transferate către: Ambulanţă – 60,66 %, Poliţie – 24,77 %, ISU/ SMURD – 12,59 % şi Jandarmi – 1,88% . Locuri „fruntaşe” în ceea ce priveşte apelurile false sunt ocupate de judeţele Covasna, Călaraşi şi Mureş. Majoritatea apelurilor false şi abuzive provin de la copii, tineri, persoane cu probleme psihice şi sunt, de cele mai multe ori, realizate de pe cartele pre pay. Urmare constatărilor făcute de către autorităţile statului, 10.892 cetăţeni au fost sancţionaţi conform legii pentru apeluri false şi abuzive către numărul 112. Cele mai multe sancţiuni au fost aplicate în judeţele Teleorman, Suceava şi Bucureşti. De constatarea şi sancţionarea acestor contravenţii se ocupă Poliţia. Sunt persoane care nu înţeleg exact rostul unui apel la 112 şi sună fără a avea o urgenţă. Unii se interesează despre evenimente care se petrec în localitatea lor, adresează injurii operatoarelor, râd, pun muzică sau nu vorbesc. Se solicită informaţii despre numere de telefon, se cere legătura cu diverse instituţii sau persoane publice ori se solicită sfaturi medicale. Autorităţile fac apel la cei care sună abuziv să nu încarce inutil liniile de urgenţă 112, întrucât un apel fals poate duce la pierderea unei vieţi. La 112 se sună doar atunci când aveţi cu adevarat o urgenţă.
SURSA : http://vasile-antipa.blogspot.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
19-01-2014 12:10 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #43
RE: 112-SISTEMUL NATIONAL UNIC PENTRU APELURI DE URGENTA
Peste 250 de mii de apeluri false la 112, nicio contravenţie în Vrancea Undecided

Citat:In judeţul Vrancea, în anul precedent, au fost 332.229 apeluri la numărul de urgenţă 112, dintre care 251.321 au fost false, ceea ce reprezintă un procent de aproape 75 la sută. Cele mai multe dintre apeluri au fost destinate ambulanţei, 55 la sută, apoi la poliţie 27 % şi pompieri 16 %. Cu toate acestea, potrivit datelor furnizate de ofiţerul de presă al STS, Adrian Fulea, în 2013, în judeţul Vrancea nu a fost aplicată nicio contravenţie celor care au sunat nejustificat la numărul de urgenţă. Statistica pe anul 2013, realizată de Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS), arată că la Numărul Unic de Urgenţă 112 au fost primite şi tratate, la nivel naţional, 17.463.468 apeluri. Dintre acestea 29,09% au fost reale şi 70,91% false. Apelurile au fost transferate către: Ambulanţă – 60,66%, Poliţie – 24,77%, ISU/ SMURD – 12,59% şi Jandarmi – 1,88%. Din punct de vedere al apelurilor false, judeţele Covasna, Călăraşi şi Mureş ocupă primele locuri, dar în toate judeţele, inclusiv în Vrancea, procentul trece de 65 la sută.
Glume sau muzică la telefon

Reprezentanţii STS arată că cei care sună nejustificat o fac pentru distracţie sau pentru a alunga plictiseala. „Majoritatea apelurilor false şi abuzive provin de la copii, tineri, persoane cu probleme psihice şi sunt în mare parte realizate de pe cartele pre-pay. Urmare a constatărilor făcute de către autorităţile statului, 10.892 cetăţeni au fost sancţionaţi conform legii pentru apeluri false şi abuzive către numărul 112. Cele mai multe sancţiuni au fost aplicate în judeţele Teleorman, Suceava şi Bucureşti. De constatarea şi sancţionarea acestor contravenţii se ocupă Poliţia. În judeţul Vrancea au fost primite şi tratate 332.229 apeluri. Dintre acestea, 24,35 % au fost reale şi 75,65 % false. Apelurile au fost transferate către: Ambulanţă – 53,38 %, Poliţie – 27,45 %, ISU/ SMURD – 16,27 % şi Jandarmi – 2,90 % . Multe persoane sună fără a avea o urgenţă, se interesează despre evenimente care se petrec în localitatea lor, adresează injurii operatoarelor, râd, pun muzică sau nu vorbesc. Se solicită informaţii despre numere de telefon, se cere legătura cu diverse instituţii sau persoane publice ori se solicită sfaturi medicale. Autorităţile fac apel la cei care sună abuziv să nu încarce inutil liniile de urgenţă 112, întrucât un apel fals poate duce la pierderea unei vieţi. La 112 se sună doar atunci când aveţi cu adevarat o urgenţă”, spune Adrian Fulea, ofiţerul de presă al STS.
SURSA : http://www.ziaruldevrancea.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-04-2023 07:50 PM de Covalciuc Bogdan.)
19-01-2014 12:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #44
RE: 112-SISTEMUL NATIONAL UNIC PENTRU APELURI DE URGENTA
(19-01-2014 11:37 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  Cele mai multe apeluri la 112 in judetul Cluj sunt false! Cei care suna rad, pun muzica sau cer sfaturi medicale

Citat:Strada Macazului, “campioana” in Dej la apeluri false catre 112 – VIDEO

Potrivit unui raport al Serviciului de Telecomunicaţii Speciale (STS), peste 70% din apelurile primite la 112, sunt apeluri false. La nivel national, in anul 2013 au fost primite 17 500 000 de apeluri, dintre care 29% au fost reale. Dintre acestea, 60.66% au fost transferate catre Ambulanta, 24.77% catre Politie, 12.59% catre ISU/SMURD si 1.88% catre Jandarmerie. In topul apelurilor false la 112, conduce judetul Covasna, alaturi de Calarasi si Mures. Conform celor de la STS, majoritatea apelurilor false si abuzive provin de la copii, tineri, persoane cu probleme psihice, iar majoritatea sunt efectuate de pe cartele pre-pay. Datorita acestui lucru, aproape 11000 de persoane au fost sanctionate pentru apeluri false si abuzive catre 112.

Cms. sef Radu Rus, adjunctul sefului Politiei Municipiului Dej, a declarat in cadrul emisiunii “Cu cartile pe fata” de la Radio Fir ca in Dej, situatia sta mai bine fata de media nationala, dar aproximativ 10-15% dintre apelurile primite la 112, sunt false, sau nu se justifica. Acesta a declarat ca majoritatea apelurilor false vin de pe strada Macazului, unde persoanele de etnie roma, cer ajutorul politiei pentru lucruri care defapt nu s-au intamplat. Radu Rus a mai declarat ca o mare parte a apelurilor vin si din cauza necunoasterii utilitatii acestui numar, fiind apelat 112, chiar daca nu este o urgenta, iar atunci, in loc sa ii sanctioneze pe apelanti, sunt indrumati spre institutia care le poate rezolva problema. Totusi, sanctiunile nu sunt de natura sa ii descurajeze pe cei care au chef de glume si apeleaza 112 fara motiv. Persoanele in cauza sunt sanctionate pentru fapte antisociale, amenda fiind de aproximativ 150 lei.

In judetul Cluj, au fost primite 522 977 de apeluri in anul 2013, iar mai multe de jumatate, respectiv 54.32% au fost reale. Majoritatea apelurilor de la 112 in Judetul Cluj au fost transferate catre ambulanta sau SMURD, urmand Politia, ISU si Jandarmerie.

”Multe persoane sună fără a avea o urgenţă, se interesează despre evenimente care se petrec în localitatea lor, adresează injurii operatoarelor, râd, pun muzică sau nu vorbesc. Se solicită informaţii despre numere de telefon, se cere legătura cu diverse instituţii sau persoane publice ori se solicită sfaturimedicale”, transmit reprezentanții STS.

Autoritatile le atrag atentia cetatenilor ca apelurile false la 112, pot duce la pierderea de vieti omenesti, intrucat liniile telefonice si operatorii serviciului de urgenta sunt ocupati cu preluarea acestor apeluri.


radu rus 112 nou dejeanul de DejeanulRo

SURSA: http://www.dejeanul.ro/content/strada-ma...112-video/
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-04-2023 07:54 PM de Covalciuc Bogdan.)
19-01-2014 12:52 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #45
RE: 112-SISTEMUL NATIONAL UNIC PENTRU APELURI DE URGENTA
Hunedoara : Zeci de mii de apeluri false la 112 – o singură persoană amendată în cursul anului trecut

Citat:În timp ce unii oameni au nevoie reală de ajutorul celor de la 112, alţii se distrează ţinând liniile ocupate. Cei mai mulţi sunt copii, tineri sau persoane cu dizabilităţi. Numai în luna decembrie a anului trecut, aproape 20.000 de apeluri la numărul unic de urgenţă au fost false, la nivelul judeţului Hunedoara.

O statistică a Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS), pentru anul 2013, arată că, în judeţ, la Numărul Unic de Urgenţă 112 au fost primite şi tratate 345.310 apeluri. Dintre acestea 28,58 la sută au fost reale, iar 71,42 la sută false. Dintre cele reale, cele mai multe au fost transferate către Ambulanţă şi Poliţie, 62,64 la sută şi respectiv 22,04 la sută.

“Majoritatea apelurilor false şi abuzive provin de la copii, tineri, persoane cu probleme psihice şi sunt în mare parte realizate de pe cartele pre pay. Multe persoane sună fără a avea o urgenţă, se interesează despre evenimente care se petrec în localitatea lor, adresează injurii operatoarelor, râd, pun muzică sau nu vorbesc. Se solicită informaţii despre numere de telefon, se cere legătura cu diverse instituţii sau persoane publice ori se solicită sfaturi medicale”, precizează reprezentanţii STS într-un comunicat de presă.

Sancţiunile mai aşteaptă

Potrivit legii, persoanele care sună la 112 fără a avea vreo urgenţă reale pot fi amendate pentru apel fals. “Pot” nu este şi “obligatoriu”. O demonstrează aceeaşi statistică a reprezentanţilor STS.

“Un cetăţean din judetul Hunedoara a fost sancţionat conform legii pentru apeluri false şi abuzive către numărul 112”, mai este precizat în comunicat.

Şi asta în condiţiile în care aproximativ 250.000 de apeluri false au fost înregitrate anul trecut în judeţ.

La nivel national, 10.892 cetăţeni au fost sancţionaţi conform legii pentru apeluri false şi abuzive către numărul 112. Cele mai multe sancţiuni au fost aplicate în judeţele Teleorman, Suceava şi Bucureşti. Asta deşi cele mai multe apeluri false au fost înregistrate în judeţele Covasna, Călaraşi şi Mureş.

Declaraţie

“La 112 se sună doar atunci când aveţi cu adevarat o urgenţă”, STS Hunedoara
SURSA : http://www.glasul-hd.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
20-01-2014 08:01 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #46
RE: 112-SISTEMUL NATIONAL UNIC PENTRU APELURI DE URGENTA
EENA responds to the Romanian 112 Operator's Open Letter
Plane crash: 112 Romania and the 112 operators should not be blamed. As often, the truth is elsewhere, in the European Commission offices

Accidentul aviatic din Apuseni: 112 Romania si operatorii 112 nu ar trebui invinovatiti. De multe ori, adevarul se afla in alta parte: in birourile Comisiei Europene


[Imagine: logo-EENA.png]

Scrisoare deschisă trimisă de Raluca Cojocaru Asociaţiei Europene a Numărului de Urgenţă (original, limba română)

Citat:Domnilor şi doamnelor din mass media românească,

Mă numesc Cojocaru Raluca şi sunt operator 112. Am rugămintea să transmiteţi mai departe această scrisoare deschisă, un apel disperat pentru întoarcerea la normalitate.

Dragi cetăţeni,
Stimaţi jurnalişti şi politicieni,
Stimaţi membri ai Parlamentului României,
Stimaţi membri ai Guvernului României,
Domnule Preşedinte Traian Băsescu,
Domnule Prim-ministru Victor Ponta,

Lucrez de zece ani în Serviciul Unic pentru Apeluri de Urgenţă. Am multe colege cu aceeaşi vechime, dar şi colege care s-au angajat ulterior, pe masură ce serviciul s-a dezvoltat la cererea şi răspunsul pozitiv al populaţiei. Sunt absolventă de studii superioare şi vorbesc fluent o limbă străină, însă am colege care cunosc chiar mai multe. Periodic sunt supusă testărilor profesionale şi psihologice, iar dacă aş fi picat vreodată vreuna, a doua zi nu aş mai fi fost lasată să răspund la telefon. Sunt un om simplu, cu familie, cu griji şi probleme personale ca oricare alt român de rând.

Sunt operatoare la unicul serviciu de urgenţă din România. Asta înseamnă, dragi cetăţeni, stimaţi jurnalişti şi politicieni, că prin natura muncii mele contribui la salvarea vieţii şi bunurilor voastre, dacă acestea vă sunt puse în pericol imediat. Şi mai înseamnă că, indiferent de grijile şi problemele mele personale, trebuie să fiu în alertă maximă cât timp sunt la serviciu. Că trebuie să fac faţă zilnic disperării, durerii, tragediilor, printre sutele de apeluri false zilnice ale celor care au chef de glumă, au chef de ceartă sau pur şi simplu se plictisesc.

Dar nu mă plâng şi nici n-am de ce. Imi iubesc meseria. Sunt instruită să folosesc aparatura avută la dispoziţie la capacitate maximă, să tratez fiecare apel cu aceeaşi seriozitate şi să iau decizii oportune în baza unor proceduri clare, folosite nu numai la noi în ţară, şi revizuite periodic în funcţie de diversitatea cazurilor care ni se ivesc. Da, mi-ar fi fost mai simplu să mă mut la dispeceratul unei companii private, bunăoară, însă bucuria şi mândria faptului că vieţi sunt salvate şi datorită mie compensează din plin presiunea psihică la care sunt supusă la fiecare apel.

În fapt, pe parcursul celor 10 ani de funcţionare a Serviciului 112, eu şi colegele mele am gestionat peste două sute de milioane de apeluri. Vă rog imaginaţi-vă succesiuni de secunde în care trebuie să asculţi, să linişteşti, să înţelegi fiecare cetăţean disperat, apoi să răspunzi următorului apel. Şi următorului. Şi următorului. Şi este greu de descris sentimentul pe care îl trăiesc când, din cinci apeluri, în patru dintre ele sunt agresată verbal, îmi este ameninţată familia, sunt ţinta glumelor proaste.

Cu toate acestea, nici eu şi nici colegele mele nu am avut rateuri în activitatea noastră. Nimeni, niciodată, din câte cunosc, nu şi-a pierdut viaţa pentru că o operatoare 112 nu a făcut imediat legătura, în câteva secunde, la dispeceratele colegilor noştri de la ambulanţă, poliţie, jandarmerie, SMURD sau pompieri. Fiindcă pentru asta sunt pregatită şi asta fac: triez miile de apeluri zilnice şi le directionez. Nimic altceva.

Iată de ce, în aceste trei săptămâni de când, printr-un concurs nefericit de împrejurări, un accident aviatic a dus la pierderea tragică a două vieţi, am trăit cea mai dificilă şi mai amară perioadă din activitatea mea profesională. Când ştiu că-mi fac meseria zilnic cu onestitate profesională şi cu seriozitate, nu pot rămâne impasibilă în faţa campaniei murdare, plină de insulte şi minciuni, care s-a revărsat, fără niciun Dumnezeu, asupra mea şi a colegelor mele, prin mass media şi prin vocile unor politicieni. Nu mă interesează politica şi nu m-a interesat niciodată. Însă cunosc exact cât de importantă este munca mea pentru oamenii acestei ţări, fie ei bogaţi sau săraci, fie ei politicieni, jurnalişti, profesori sau muncitori. Şi mai ştiu cât de periculoasă este, nu numai în aceste zile, dar pe termen lung incitarea la ură impotriva noastră, a operatoarelor 112, şi decredibilizarea acestui serviciu care funcţionează de zece ani fără erori, pentru că fiecare minut irosit cu un apel fals înseamnă un minut furat omului aflat într-o reală situaţie de urgenţă. În aceste trei săptămâni de scandal, numărul apelurilor false şi abuzive pot spune nu că s-au triplat, ci s-au inzecit, iar cei care sună disperaţi după ajutor răspund cu din ce în ce mai mare reticenţă întrebărilor mele de triaj. Cu tristeţe şi revoltă vă spun, mi-e imposibil să înţeleg inconştienţa jurnaliştilor şi politicienilor care clamează pe de o parte grija pentru români, iar pe de altă parte pun vieţile lor în real pericol prin această atitudine.

Acesta este motivul pentru care mă adresez tuturor celor care mă improaşcă acum cu noroi, fără să mă cunoască şi fără să cunoască îndeaproape munca mea: încetaţi această campanie oribilă la adresa noastră, a operatoarelor 112! Timp de zece ani ne-am făcut datoria tăcut, fără să ne plângem, fără să dăm interviuri, fără să ne lăudăm. Ne-am făcut datoria şi în cazul accidentului aviatic, pentru noi un caz cu exact aceeaşi importanţă ca toate celelalte milioane de situaţii de urgenţă cu care ne-am confruntat. În mod cert, timpul şi rezultatele anchetei în curs vor dovedi acest lucru. Noi nu ierarhizăm oamenii, dragi cetăţeni şi stimaţi jurnalişti şi politicieni. Noi nu credem că o viaţă este mai importantă sau mai puţin importantă decât alta. Iar dacă, din diverse considerente străine mie, nu vă puteţi opri, măcar aveţi decenţa de a vă îndrepta atacurile spre ţinte reale. Lăsaţi-ne să ne facem treaba! Lăsaţi-ne să salvăm acele vieţi care înseamnă pentru voi doar statistici şi nimic mai mult!

Îmi permit să vă reamintesc, domnilor jurnalişti acuzatori, faptul că de nenumărate ori aţi filmat dispeceratele noastre, aţi dialogat cu multe colege, ştiţi exact cu ce ne ocupăm. Pentru ce atunci daţi la o parte adevărul şi deontologia profesională? Pentru ce minţiţi?

Iar dacă cineva poate îndrăzi să mă acuze că scriu acest apel la ordinul cuiva, doar pe considerentul că sunt militar, îl rog cu respect să se gândească ce anume ar fi făcut el în locul meu dacă demnitatea şi munca i-ar fi fost terfelite cu brutalitate, rea-voinţă şi din interese fără legatură cu persoana sa, dacă viaţa lui şi a copiilor lui i-ar fi ameninţate. Sunt un om simplu, însă nu accept să fiu subiect de batjocură şi injurii!

Vor exista, fără îndoiala, şi voci care vor încerca să decredibilizeze acest apel la decenţă şi adevăr, sau poate chiar să-şi bată joc de el. Nu pot decât să le doresc ca în această perioadă încărcată de ură şi plină de bătălii care nu mă privesc, să nu fie nevoiţi să sune la 112, întrucât este posibil ca acea secundă necesară pentru a-i salva viaţa să fie ocupată de cetăţeanul care sună şi mă înjură în timp ce se uită la televizor.

Semnez în numele şi la rugamintea celor peste 600 de operatoare 112 din întreaga ţară.
Cojocaru Raluca

Răspunsul Asociaţiei Europene a Numărului de Urgenţă la scrisoarea deschisă trimisă de Raluca Cojocaru, Operatoare 112 în România

Citat:Dragi cetățeni,
Stimați jurnaliști și politicieni,
Stimaţi membri ai Parlamentului României,
Stimaţi membri ai Guvernului României,
Domnule Președinte Traian Băsescu,
Domnule Prim-ministru Victor Ponta,

Noi, Asociația Europeană a Numărului de Urgență, am primit astăzi o scrisoare deschisă trimisă de Raluca Cojocaru, operator 112 în România. Candoarea și deschiderea din scrisoarea ei ne-au impresionat și ne-au emoţionat mai mult decât se poate exprima în cuvinte.

În acest moment, ne-ar dori să-i transmitem sprijinul nostru deplin pentru activitatea sa şi a colegilor ei care contribuie la salvarea de vieți omeneşti, în fiecare zi. A fi operator 112 este unul dintre locurile de muncă cele mai dificile și stresante, în care operatorul 112 răspunde, fără teamă sau favoruri, întotdeauna cu profesionalism, empatie, dedicare și, mai presus de toate, răspunde întotdeauna. Operatorii merită tot respectul pentru ceea ce fac, fiind aici 24 x 7 x 365 poate in momentul cel mai stresant din viața noastră, răspunzând la apelurile despre moarte și disperare. Operatorii 112 sunt, de multe ori, eroii ascunşi care fac legătura dintre durere și suferință, pe de o parte, şi ajutor și asistență, pe de alta. Ei sunt puntea dintre întuneric și lumină, dintre disperare și speranță. Blamarea operatorilor 112 pentru eșecuri în alte domenii este calea cea mai uşoară pentru unii oameni. De multe ori, adevărul se află în altă parte, dacă privim cu atenție.

Mass-media și politicienii au acoperit pe larg pierderea de vieți omenești din 20 ianuarie 2014, atunci când un avion cu șase lucrători medicali, în drumul lor spre a colecta organe pentru o operație de transplant, s-a prăbușit în apropiere Petreasa, România.

Cetățenii români ar trebui să fie conștienți de faptul că sistemul românesc 112 este la fel de bun ca în majoritatea țărilor UE și că este considerat de către mulți ca fiind un punct de referință în Europa. Experți, cum ar fi Dr. Raed Arafat, sunt consultaţi pe plan internațional pentru expertiza şi calităţile lor de leadership.

EENA nu crede că această campanie împotriva sistemului românesc 112 este echilibrată sau echitabilă şi românii ar trebui să fie conștienți de faptul că înlocuirea mai multor miniștri și directori nu vor schimba situația.

Legile care guvernează 112 trebuie să fie schimbate, iar primul pas spre îmbunătățirea situației vine de la Bruxelles.

Pe parcursul celor cinci ani de mandat, Vice-Președintele Comisiei Europene, Neelie Kroes, a refuzat să reglementeze operatorii de rețele de telefonie mobilă pentru a-i forța să trimită informații sistemului 112 despre locaţia exactă a apelantului (cum ar fi informații GPS). Dacă ar fi făcut acest lucru, este foarte probabil ca supraviețuitorii teribilului accident de avion să fi fost salvaţi la timp. Acesta este mandatul domniei sale și este responsabilitatea domniei sale să facă acest lucru în conformitate cu legislația UE (articolul 26.7 din Directiva privind Serviciile Universale).

Guvernul României a trimis deja o scrisoare în 2013, doamnei Vice-Preşedinte Neelie Kroes, îndemnând-o să ia măsuri privind localizarea apelantului în cazul apelurilor de urgență 112. Cerem Președintelui României, Prim-ministrului și fiecărei autorităţi implicate în serviciile 112 să ceară în mod public Comisiei Europene reglementarea operatorilor de rețele mobile pentru a oferi date precise și fiabile privind localizarea apelantului.

Autorităţii Naționale de Reglementare ANCOM și altor autorități responsabile din România ar trebui să le fie, de asemenea, certut să propună un regulament privind operatorii de rețele mobilă cât de curând.

Încă o dată, sistemul românesc 112 nu este de vină. De vină este legislația și modul în care 112 este reglementat, care trebuie să se schimbe.

Vă rugăm să salvaţi onoarea şi mândria operatorilor 112, eroii noştri de zi cu zi. Ei ne salvează viața în fiecare zi.
Sperăm ca vocea noastră va fi auzită!
Cu stimă,
Gary Machado
Director Executiv
EENA
.Bucharest, 6 February 2014
SURSA : http://www.eena.org/view/en/Media/press/...mania.html

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-04-2023 07:55 PM de Covalciuc Bogdan.)
08-02-2014 07:06 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ciprian ripan , chrisfire02 , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #47
RE: 112-SISTEMUL NATIONAL UNIC PENTRU APELURI DE URGENTA
Asociaţia Europeană a Numărului de Urgenţă: Legile privind 112 trebuie schimbate, pentru ca operatorii de telefonie să ofere date precise

Citat:Asociaţia Europeană a Numărului de Urgenţă spune că legile privind sistemul 112 trebuie schimbate, astfel încât operatorii de telefonie mobilă să fie obligaţi să transmită informaţii despre locaţia exactă a apelantului, prevedere care, probabil, ar fi dus la intervenţia la timp în cazul Apuseni.

Directorul executiv al Asociaţiei Europene a Numărului de Urgenţă (EENA), Gary Machado, a trimis o scrisoare prin care sprijină sistemul românesc 112, spunând că acesta este considerat de mulţi ca fiind un punct de referinţă în Europa, iar experţi ca dr. Raed Arafat sunt consultaţi pe plan internaţional pentru expertiza şi calităţile lor.

În cazul accidentului aviatic din Munţii Apuseni, Gary Machado spune că "EENA nu crede că această campanie împotriva sistemului românesc 112 este echilibrată sau echitabilă şi românii ar trebui să fie conştienţi de faptul că înlocuirea mai multor miniştri şi directori nu va schimba situaţia".

Gary Machado susţine că nu sistemul românesc 112 este de vină pentru accidentul aviatic din Apuseni, ci legislaţia şi modul în care 112 este reglementat, care trebuie să fie schimbat.
SURSA : http://www.mediafax.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
09-02-2014 10:34 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #48
RE: 112-SISTEMUL NATIONAL UNIC PENTRU APELURI DE URGENTA
11 februarie Ziua Europeană a Numărului de urgenţă 112

Citat: Doar 1 din 4 cetățeni ai UE cunoaşte faptul că 112 este Numărul European de Urgență

La nivel european, doar 1 din 4 cetățeni ai UE cunoaşte faptul că 112 este Numărul de Urgență pe care îl poate apela în toate ţările Uniunii Europene. Mai mult decât atât, această cifră stagnează de ani de zile și variază semnificativ în țările europene. Astfel, începând cu 2009, în mai mult de 25 de țări din Europa sunt organizate activități de sensibilizare a populaţiei cu ocazia celebrării Zilei Europene 112 care are loc pe 11 februarie în fiecare an.
Sărbătorirea Zilei Europene 112 este un pas crucial în promovarea 112, mai ales în zilele noastre când cetățenii călătoresc mai mult decât oricând către locul de muncă, către locul unde îşi defăşoară studiile, în vacanţe. În acest an, se aşteaptă ca numărul de țări care organizează Ziua 112 să fie mai mare ca niciodată. În majoritatea țărilor europene au loc sesiuni de informare și prezentări despre 112 în școli, Ziua Uşilor Deschise și vizite în centrele de urgență 112. Mai multe țări au ales ca în 2013, să sărbătorească Ziua 112 în jurul conceptului de resuscitare cardiopulmonara (CPR), întrucât marea majoritate a europenilor nu stiu cum să efectueze procedurile de resuscitare în cazul în care sunt martorii unui stop cardiac.
"Numărul semnificativ de țări care organizează Ziua Europeană 112 subliniază importanța creșterii gradului de conștientizare la nivelul UE, în special pe parcursul acestui An al Cetățenilor. Niveluri mai bune de sensibilizare și calitate a serviciului 112 ar reprezenta, cu siguranţa, un mare beneficiu pentru cetățenii europeni care se deplasează în cadrul Pieţei Unice precum şi pentru serviciile de urgență care fac eforturi să răspundă sutelor de milioane de apeluri de urgență pe care le primesc în fiecare an ", a comentat Olivier Paul Morandini, Președintele Asociaţiei Europene a Numărului de Urgenţă, EENA.
În anul care a trecut, în România, Serviciul de Telecomunicaţii Speciale, în calitate de administrator al Sistemului Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă, a desfăşurat numeroase activităţi de educare – informare: în zonele turistice montane şi pe litoral, campanie în gări, aerogări, trenuri, staţiile de metrou şi pe principalele drumuri naţionale, au fost difuzate spoturi 112 la posturile de radio şi televiziune, au avut loc vizite ale elevilor în dispeceratele 112, o amplă acţiune împreună cu Biserica Ortodoxă Română dar şi multe alte activităţi punctuale.
De la începutul acestui an, posturile de radio şi de televiziune cu acoperire naţională transmit spoturi de informare 112. Acţiunea durează primele primele 6 luni.
În luna ianuarie, ofiţerii de relaţii publice ai STS au desfăşurat o campanie de informare premergătoare Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE) intitulată “Săptămâna Numărului unic de urgenţă 112 în judeţul Braşov”. În locurile de desfăşurare a competiţiilor, în hoteluri şi în alte spaţii publice au fost postate afişe şi autocolante în trei limbi de circulaţie internaţională prin care turiştii sunt informaţi despre numarul 112.
“Sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă 112 a devenit, în doar câţiva ani, unul dintre cele mai prestigioase şi de încredere servicii puse de către stat în slujba salvării vieţii oamenilor, a protejării proprietăţii şi a mediului. Este un adevărat brand naţional. Numărul 112 face parte din cotidian, este parte a societăţii şi îşi confirmă zilnic, minut cu minut, utilitatea. Dacă 112 nu ar fi existat el ar fi trebuit inventat”, a spus Directorul Serviciului de Telecomunicaţii Speciale, General inginer Marcel Opriş.

Informaţii de background despre Sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă

Numărul pan-european de urgență 112 a fost creat în 1991.
În aprilie 2005, Sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă 112 a devenit operaţional în toată România.
Începând cu anul 2008, 112 este unicul număr de urgență care poate fi folosit de pe orice telefon fix, telefon public sau mobil pentru a ajunge, gratuit, la serviciile de urgență (ambulanță, pompieri și poliție) în orice țară a Uniunii Europene.
Numărul unic pentru apeluri de urgenţă 112 trebuie folosit doar atunci cînd este necesară intervenţia agenţiilor specializate de urgenţă, pentru asigurarea asistenţei imediate în situaţii în care este periclitată viaţa, integritatea ori sănătatea cetăţeanului, ordinea publică, proprietatea publică sau privată ori mediul.
Ultimul Eurobarometru al Comisiei Europene, referitor la numărul unic european de urgenţă 112, arată că România se află pe primele locuri în ceea ce priveşte informarea şi educarea populaţiei în UE.
În acest domeniu, Serviciul de Telecomunicaţii Speciale realizează campanii de educare, având ca target principal tinerii şi turiştii români şi străini aflaţi în ţara noastră.
Specialiştii 112 şi ofiţerii de relaţii publice continuă Campania naţională referitoare la numărul unic de urgenţă.
Pentru mai multe informaţii consultaţi http://www.112.ro.
SURSA : http://www.112.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
12-02-2014 09:19 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #49
RE: 112-SISTEMUL NATIONAL UNIC PENTRU APELURI DE URGENTA
Raed Arafat , la dezbaterea europeană pe eCall

[Imagine: 37f467378692e6334218bd4274b8d33b.jpg]

Citat:În contextul apropiatei introduceri a sistemului eCall pentru maşini - iniţiativă legiferată recent în plenul Parlamentului European (PE), secretarul de Stat în Ministerul Afacerilor Interne (MAI), dr. Raed Arafat, a fost invitat să participe la dezbateri tehnice despre managementul schimbării în sistemele de urgenţă şi beneficiile acestei decizii. Reuniunea este organizată de Asociaţia Europeană a Numărului de Urgenţă (EENA). Potrivit unui comunicat al MAI, cea de-a XV-a reuniune a EENA se desfășoară de miercuri până vineri, în Polonia. Subiectul acestei conferinţe internaționale se află în atenţia viceprim-ministrului pentru securitate naţională, ministrul Afacerilor Interne, Gabriel Oprea, care este interesat să aplice cele mai bune practici pentru buna funcţionare a noului Departament pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul MAI. În fiecare an, conferinţa EENA reuneşte cei mai prestigioşi specialişti în medicina de urgenţă, servicii publice de asistență în caz de urgenţă, autorităţi publice, cercetători şi reprezentanți ai industriei de profil din Europa, Asia, Orientul Mijlociu, SUA şi America de Sud, cu scopul de a discuta şi de a găsi soluții viabile în domeniu. Reamintim că EENA a fost înfiinţată în anul 1999 şi numără în prezent 950 de membri reprezentând 44 de țări din întreaga lume. De asemenea, EENA include în componența sa nouă organizații internaționale de profil, precum și 50 de cercetători în domeniu.
SURSA : http://www.telegrafonline.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-04-2023 07:56 PM de Covalciuc Bogdan.)
03-04-2014 06:14 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #50
RE: 112-SISTEMUL NATIONAL UNIC PENTRU APELURI DE URGENTA
Câştigătorii Premiilor internaţionale 112 au fost onoraţi, la Varşovia, pentru contribuţia lor la salvarea de vieţi . La 10 ani de la prima convorbire prin numărul 112, Serviciul de Telecomunicaţii Speciale a primit Premiul european pentru cea mai bună reformă în Sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă. Premiile europene 112 pot fi considerate “Oscarul în domeniul serviciilor de urgenţă” şi recompensează performanţele remarcabile în acest domeniu.

Citat:România, prin Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS), a primit Premiul european pentru cea mai bună reformă în Sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă 112 (SNUAU).
Această importantă distincţie recompensează devotamentul, implicarea şi performanţele obţinute de către STS în promovarea şi dezvoltarea SNUAU.
S-au înscris participanţi din toată Europa, candidaturile acestora fiind analizate de o comisie de experţi independenţi, înainte de a primi votul membrilor Asociaţiei Europene a Numărului de Urgenţă (EENA).
Juriul internaţional a apreciat că Serviciul de Telecomunicaţii Speciale a dezvoltat sistemul 112 într-o manieră eficientă, luând în calcul, atât rezultatele tehnice, cât şi pe cele operaţionale cu impact major asupra calităţii serviciilor şi a siguranţei cetăţenilor.
La acest eveniment au fost aproximativ 350 de participanţi, reprezentanţi ai serviciilor de urgenţă, organizaţii internaţionale, oficiali ai instituţiilor europene, furnizori de soluţii, care au susţinut şi au recunoscut excelenţa în domeniul serviciilor de urgenţă din Europa. Au mai fost acordate şi alte distincţii pe diferite categorii.
“Ceremonia premiilor europene 112 din acest an poate fi considerată “Oscarul în domeniul serviciilor de urgenţă”. Câştigătorii ne-au demonstrat că, împreună, avem capacitatea de a construi o societate mai sigură şi că putem stabili un standard ridicat în domeniul serviciilor de urgenţă din întreaga lume”, a declarat Demetrios Pyross, Preşedintele Consiliului Consultativ al EENA.
Acesta este cel de-al patrulea premiu european 112 obţinut de către Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS) după cele din 2009 şi 2013 pentru cele mai bune campanii de educare-informare şi cel din 2011 pentru salvare remarcabilă.

Sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă 112 din România (SNUAU), o platformă unitară de cooperare între agenţiile de urgenţă
Serviciul de Telecomunicaţii Speciale – România
Sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă din Romȃnia (SNUAU) funcţionează unitar la nivelul întregii ţări, în toate reţelele de telefonie, fixe şi mobile, începând cu anul 2005 şi vizează asigurarea protecţiei cetăţenilor şi a unui grad înalt de asistenţă indiferent de locul în care se află aceştia. În România, 112 este singurul număr de urgenţă organizat de către stat. SNUAU este alcătuit în principal din 40 de PSAP-uri 112 dispuse în reşedinţele fiecărui judeţ şi două în capitala României (Bucureşti principal şi rezervă) şi la care sunt conectate în prezent toate dispeceratele agenţiilor de intervenţie la urgenţă.
La darea în comunicaţie a sistemului, acesta era structurat şi organizat astfel încȃt să asigure o reţea de comunicare între toate nodurile judeţene, prin intermediul unei aplicaţii performante care integra vocea cu datele.
Ca suport pentru georeferenţiere şi monitorizarea resurselor în teren se folosea pe fiecare staţie de lucru din sistem o aplicaţie de hartă. Structura de centre de preluare a apelurilor şi cea de dispecerizare a resurselor, organizate la nivelul oraşelor reşedinţă de judeţ, cuprindea doar poliţia, pompierii şi ambulanţa. Dispeceratele judeţene ale agenţiilor de intervenţie enumerate utilizau, în legătura cu substaţiile oraşelor, numere de telefon publice. Deşi la acel moment sistemul era revoluţionar faţă de majoritatea celorlalte sisteme de urgenţă existente (prin faptul că era unitar la nivelul întregii ţări, integra toate agenţiile principale de intervenţie la urgenţă existente atunci în Romȃnia, oferea unitar acelaşi nivel de serviciu pentru toţi clienţii, integra în aceeaşi aplicaţie vocea şi datele, permitea comunicaţii paralele şi instantanee între toţi operatorii conectaţi la acelaşi caz), în timp, au fost identificate noi nevoi de operare care au generat proiecte de modificare şi reformare a sistemului.
Toate modificările au fost efectuate din nevoia de a asigura cetăţenilor un serviciu 112 robust şi de calitate prin creşterea capacităţii de răspuns şi dispecerizare, scăderea timpilor operaţionali, asigurarea continuităţii serviciului de urgenţă în situaţii deosebite şi o înaltă flexibilitate în funcţionarea sistemului, creşterea performanţelor, a stabilităţii în funcţionare şi a operativităţii acestuia în orice zonă a teritoriului naţional etc.
Dezvoltarea arhitecturii SNUAU s-a realizat prin crearea de interfeţe standardizate pentru asigurarea interconectării şi interoperabilităţii cu alte reţele şi sisteme implicate în gestionarea urgenţelor, dar şi prin asigurarea în cadrul fiecărui centru a unei soluţii de backup pentru toate nivelurile tehnologice.
Faţă de structura iniţială a SNUAU au fost efectuate următoarele modificări esenţiale.
A fost înlocuită aplicaţia de hartă stand-alone cu un sistem GIS complex care aduce către operatorii SNUAU (112 şi agenţii) un număr impresionant de noi funcţionalităţi, de la analize şi rapoarte georeferenţiate, module de management a resurselor, echipajelor, personalului şi echipamentelor, la funcţii de analiză şi simulare a propagării evenimentelor.
O altă realizare este dezvoltarea şi implementarea unui sistem de localizare bazat pe standardele europene, complet integrat cu sistemul GIS.
Romȃnia este puternic implicată în proiectele europene privind tot ce înseamnă protecţia cetăţeanului, astfel, a implementat serviciul eCall şi este în măsură ca odată cu adoptarea legislaţiei europene în domeniu să fie permis accesul la acesta.
În scopul micşorării timpilor de operare şi a optimizării folosirii resurselor a fost începută şi se va finaliza pȃnă la sfȃrşitul anului 2014 consolidarea actului medical prin colocarea dispeceratelor judeţene ale ambulanţei şi pompierilor (respectiv SMURD). Acest lucru va face mult mai eficientă cooperararea dintre cele două agenţii medicale (ambulanţă şi SMURD). De asemenea, am sprijinit tehnologic actul medical în interiorul sistemului 112 prin implementarea unor proiecte de transport a datelor din foile de caz pȃnă în ambulanţe, a unui sistem de telemedicină care asigură transmiterea din ambulanţă către camera de gardă a semnelor vitale ale pacientului, prin realizarea interconectării sistemelor complementare ale Ambulanţelor judeţene cu aplicaţiile din SNUAU, precum şi prin implementarea unui sistem de alertare şi comunicare de date către resurse prin SMS, serviciu dezvoltat şi administrat de STS.
Pentru a veni în sprijinul cetăţenilor, am organizat extinderea sistemului informatic al SNUAU pȃnă la nivelul substaţiilor agenţiilor de intervenţie la urgenţă din toate oraşele ţării.
În prima etapă, încheiată deja, au fost introduse în reţea toate substaţiile municipale, iar printr-un proiect demarat deja, se va realiza extinderea la nivelul tuturor oraşelor ţării.
De o atenţie deosebită au beneficiat persoanele cu dizabilităţi psihosenzoriale. Astfel, s-au creat acorduri de cooperare cu asociaţiile de stat şi particulare ale surdo-muţilor pentru a facilita accesul acestora la 112.
În prezent este în curs de a fi finalizată în STS o aplicaţie care va permite dialogul prin sms a operatorilor 112 cu apelanţii.
Datorită tuturor acestor reforme ale sistemului, am reuşit să realizăm un timp mediu de răspuns calculat de 3,77 secunde, în condiţiile în care 94,04% din apelurile recepţionate au fost preluate în primele 10 secunde.
Sistemul Naţional Unic pentru Apeluri de Urgenţă 112 din România se află într-o continuă dezvoltare şi îmbunătăţire a funcţiilor / serviciilor oferite, astfel încât să poată să asigure o reacţie imediată, uniformă şi unitară pentru soluţionarea urgenţelor.
Informaţii de background:
România, prin Serviciul de Telecomunicaţii Speciale, este printre primele ţări din Uniunea Europeană care a dezvoltat soluţia tehnică eCall.
În cazul unui accident auto, sistemul eCall instalat pe maşină va apela automat dispeceratul 112, odată cu transmiterea de informaţii relevante privind locul evenimentului şi date tehnice ale vehiculelor implicate.
Comisia Europeană a felicitat în mod oficial România şi Serviciul de Telecomunicaţii Speciale pentru performanţele atinse, arătând că ţara noastră este pregătită pentru operarea sistemului eCall.
În domeniul 112, Serviciul de Telecomunicaţii Speciale mai realizează campanii de informare şi educare, având ca ţintă principală tinerii din şcoli şi turiştii, dar şi restul cetăţenilor.
Sondajele Eurobarometru ale Comisiei Europene arată că, urmare campaniilor susţinute desfăşurate de către STS, România a înregistrat succese importante în promovarea numărului 112, se află pe primul loc în domeniul informării cetăţenilor şi relevă faptul că, în ţara noastră, nivelul de cunoaştere este cel mai ridicat din Uniunea Europeană.
Un alt raport al Comisiei Europene situează România pe primul loc în ceea ce priveşte modalitatea de răspuns la numărul 112 în mai multe limbi de circulaţie internaţională.
SURSA : http://www.ziarulactualitatea.ro/

[Imagine: screenshot-101.png]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-04-2023 07:58 PM de Covalciuc Bogdan.)
19-04-2014 04:57 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029348
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25152
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5275
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1899
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317785
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145313
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108109
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 40

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro