Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Femei pompier ...
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #21
RE: Femei pompier ...
(03-03-2012 09:07 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  Anamaria Lomicovschi, femeia care îmblânzeşte focul


Karatista de la Pompieri, singura femeie ofiţer care intervenea la incendii, s-a mutat la Poliţie

[Imagine: 205203maxim.jpg]

Citat:Locotenentul Anamaria Lomicovschi (32 de ani), din Suceava, era până acum câteva luni singura femeie ofiţer din echipele de intervenţie la incendii ale Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă. Asta până în luna septembrie a anului trecut, când tânăra locotenent, care face karate de aproape 20 de ani şi are centura neagră 1 dan, a obţinut transferul la Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Suceava, înlocuind astfel furtunul cu pistolul şi devenind inspectorul Lomicovschi.

Dacă în prima jumătate a lui 2010 se lupta cu flăcările, acum inspectorul Anamaria Lomicovschi face parte din rândul ofiţerilor din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, tânăra lucrând în structurile pentru combaterea contrabandei.

Mutarea a fost de bun augur pentru IPJ, pentru că inspectorul Lomicovschi a adus zilele trecute două medalii în vistieria Poliţei, medalii obţinute la etapa finală a Campionatului de Karate-Do al Ministerului Administraţiei şi Internelor, competiţie care s-a desfăşurat miercuri şi joi, în sala Liceului cu Program Sportiv Suceava, şi la care au participat nu mai puţin de 61 de cadre ale Poliţiei, Jandarmeriei, Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă şi Poliţiei de Frontieră.
sursa : http://media.monitorulsv.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 03:16 PM de Covalciuc Bogdan.)
30-06-2012 03:08 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #22
Femei pompier ...
Mariana Palade - Singura femeie pompier -servant din judetul Vaslui

[Imagine: mariana_pompier_vs.jpg]

Citat:Ea stinge focul!

PUTERE Se numeste MARIANA PALADE si e singura femeie pompier din judet. Sensibilitatea si ambitia care o caracterizeazã fac din Mariana o femeie puternicã. E apreciatã de colegi, care au numai cuvinte de laudã la adresa sa. Mariana este o femeie împlinitã. Are o familie frumoasã si o meserie de nota 10. E fericitã si nu-si doreste decât ca în aceastã zi, odatã în plus, toate femeile sã se simtã iubite, protejate, importante.

2 februarie 2012. Se anunta o zi obisnuitã. Înainte de orele prânzului, un vasluian cerea ajutor la 112, dupã ce un bãtrân de 75 de ani din oras a fost surprins în locuintã de flãcãrile puternice. „Drumul de la subunitate pânã la locul interventiei mi s-a pãrut foarte lung si, în tot acest timp, m-am gândit la ceea ce am de fãcut. Am sperat ca informatia initialã sã se dovedeascã a fi falsã, iar proprietarul sã fie în viatã. Locuinta ardea ca o tortã, iar rudele spuneau cã sansele ca bãtrânul sã fi putut iesi singur din flãcãri erau minime. Întreg echipajul a depus eforturi pentru lichidarea într-un timp cât mai scurt a incendiului. Din pãcate, omul nu mai era în viatã”, povesteste ea. Alãturi de colegi, plt. adj. Mariana Palade si-a fãcut datoria, constientã fiind cã orice ajutor pe timpul unei interventii este important si cã împreunã trebuie sã ducã la bun sfârsit misiunea ce le-a fost încredintatã. Amintirea acelei zile i-a rãmas întipãritã în memorie din cauza dificultãtii interventiei.

E pasionatã de munca sa

Meseria de pompier este una specialã. Este solicitantã, dar extrem de frumoasã. Pe asta a mizat si Mariana Palade atunci când a ales acest drum. Ea îsi desfãsoarã activitatea în cadrul Detasamentului de Pompieri Vaslui începând din luna iulie a anului trecut, pe functia de subofiter operativ principal. A intrat în sistemul militar în anul 2006, la Detasamentul Bârlad, pe o functie de telefonist în dispecerat, dupã ce în viata civilã a lucrat ca telefonist la o companie privatã. Este cãsãtoritã, are doi bãieti si locuieste împreunã cu familia care a trebuit sã se adapteze programului mamei si sotiei si care îi oferã suportul moral de care are nevoie.

Primele ture de serviciu din dispeceratul de la Bârlad i-au rãmas întipãrite în memorie si îsi aminteste cu emotie de primele interventii la care a participat, de „zgomotul fãcut de bocancii celorlalti colegi pe holul subunitãtii în momentul alertãrii pentru interventie”, de kilometrii parcursi în autospeciala de stingere. Spune cã nu s-a simtit niciodatã exclusã, chiar dacã colectivul din care face parte este alcãtuit în cea mai mare parte din bãrbati, ci dimpotrivã a fost sprijinitã sã învete si sã facã fatã provocãrilor întâlnite în fiecare zi de lucru. Vine cu plãcere la serviciu pentru cã se simte utilã si considerã cã cea mai frumoasã parte a acestei meserii este aceea de a-ti ajuta semenii aflati în dificultate. Interventiile la care a participat au fost variate, însã cele mai dificile si solicitante din punct de vedere emotional sunt acelea în care sunt persoane rãnite si mai ales copii. Fiecare experientã de acest fel o determinã sã îsi îndrepte si mai mult atentia asupra familiei si copiilor. În acest moment este subofiter operativ principal (servant) la Detasamentul Vaslui si participã la activitãti si misiuni alãturi de echipajul din care face parte si în care fiecare pompier are un rol bine stabilit, cu totii actionând ca o echipã. „E clar cã în aceastã meserie, o femeie trebuie sã facã un efort suplimentar pentru a avea aceleasi performante ca si colegii sãi. Mã consider o persoanã norocoasã. Lucrez într-o echipã unitã, suntem o familie mare. Ne bucurãm împreunã de rezultatele muncii noastre si ne strãduim zi de zi sã fim mai buni. În munca noastrã, stii întodeauna când pleci, dar nu stii niciodatã când te întorci acasã. Familiile ne sustin pentru cã au înteles cã suntem pasionati de ceea ce facem si le multumim!”.
SURSA : http://www.vrn.ro

[Imagine: image.jpg]

Citat:Meseria de pompier este una specială, dar totodată şi una extrem de solicitantă, cu atât mai mult cu cât este practicată de o femeie.

Un astfel de exemplu este plutonierul major Mariana Palade, care lucrează acum ca servant la detaşamentul Vaslui a Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (IJSU).

Mariana Palade a intrat în sistemul militar în anul 2006, la Detaşamentul Bârlad, pe o funcţie de telefonist în dispecerat. În viaţa civilă ea lucrase ca telefonist la o companie privată. Primele ture de serviciu din dispeceratul de la Bârlad i-au rămas întipărite în memorie şi îşi aminteşte cu emoţie de primele intervenţii la care a participat, dar mai ales de „zgomotul făcut de bocancii celorlalţi colegi pe holul subunităţii în momentul alertării pentru intervenţie", povesteşte Mariana. Afirmă că nu s-a simţit niciodată exclusă, chiar dacă colectivul din care face parte este alcătuit în cea mai mare parte din bărbaţi, ci dimpotrivă a fost sprijinită să înveţe şi să facă faţă provocărilor întâlnite în fiecare zi de lucru. Vine cu plăcere la serviciu pentru că se simte utilă şi consideră că cea mai frumoasă parte a acestei meserii este aceea de a-ţi ajuta semenii aflaţi în dificultate.

De anul trecut salvează vieţi

În 2011, Mariana a decis că vrea să scape de birou şi să participe efectiv la intervenţii, ea fiind acum singura femeie care se luptă cu flăcările. A fost transferată la Vaslui, ca servant, şi de atunci ea simte că totul s-a schimbat radical în viaţa ei. Intervenţiile la care a participat au fost variate, însă cele mai dificile şi solicitante din punct de vedere emoţional sunt acelea în care sunt persoane rănite şi mai ales copii. Una dintre intervenţiile cele mai dificile a fost la un incendiu izbucnit în municipiul Vaslui, pe 2 februarie 2012. Din primele informaţii primite în dispeceratul unităţii, s-a aflat că un bătrân de 75 de ani a fost surprins în locuinţă de flăcările puternice. „Îmi amintesc că drumul de la subunitate până la locul intervenţiei mii s-a părut foarte lung şi în tot acest interval de timp m-am gândit la ceea ce am de făcut. Totodată, am sperat că informaţia iniţială va fi falsă, dar nu a fost să fie", povesteşte vasluianca. Odată ajuns la locuinţa bătrânului, întreg echipajul a depus eforturi pentru lichidarea într-un timp cât mai scurt a incendiului. Alături de colegii ei, Mariana Palade şi-a făcut datoria, conştientă fiind că orice ajutor pe timpul unei intervenţii este important şi util şi că împreună trebuie să ducă la bun sfârşit misiunea ce le-a fost încredinţată. Amintirea acelei zile i-a rămas întipărită în memorie din cauza dificultăţii intervenţiei.

[Imagine: image.jpg]

Citat:Este o familistă convinsă

Mariana Palade este căsătorită, are doi băieţi şi locuieşte împreună cu familia care a trebuit să se adapteze programului mamei şi soţiei şi care îi oferă suportul moral de care are nevoie. Chiar dacă o mare parte din timpul ei şi-l petrece la serviciu, de fiecare dată gândul îi este acasă. Practic, fiecare experienţă de acest fel o determină să îşi îndrepte şi mai mult atenţia asupra familiei şi copiilor, profitând din plin de timpul liber pe care îl are. „În această meserie ştii când pleci la serviciu, dar nu ştii dacă te mai întorci acasă. Îmi iubesc extrem de mult familia şi ştiu că cei dragi mă înţeleg. În perioada când am lucrat în viaţa civilă, iar copiii erau mici, erau multe zile în care singura variantă era de a-i lăsa în casă cu telefonul şi televizorul. De aceea vreau să le mulţumesc copiilor şi soţului pentru că mă înţeleg", ne-a mai mărturisit salvatoarea de vieţi. Acum, după o tură grea se întoarce acasă la familie, iar soţul o aşteaptă întotdeauna cu o cafea şi cu o vorbă bună.

La ISU Vaslui lucrează 15 femei

În Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Podul Înalt" al judeţului Vaslui lucrează 15 femei, în diferite compartimente funcţionale. Cu ocazia zilei de 8 Martie, conducerea şi cadrele inspectoratului le urează un călduros „La mulţi ani!" şi le mulţumesc pentru devotament şi aportul adus în activitatea instituţiei.
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 02:59 PM de Covalciuc Bogdan.)
30-06-2012 03:25 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Pompier tălpaș , ion , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
fireman007 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 1
Alăturat: Jun 2012
Locatie:
Thanks: 0
Given 1 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #23
RE:Femei pompier ...
(03-03-2012 09:07 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  Anamaria Lomicovschi, femeia care îmblânzeşte focul


Frumoasa prezentare, gratuita dar falsa. Fosta doamna a fost angajata la resurse umane. Scoala de ofiteri de 6 luni de la cluj as absolvi-o si eu insa nu exista asa ceva. naveta a facut-o la bucuresti,la IGSU, nu la suceava.
Inainte de a scrie ceva trebuie sa te documentezi domnule covalciuc. doamna a reusit in cei citva ani sa treaca la doua arme si 4-5 servicii. momentan e la circulatie.(subofiter resurse umane, ofiter inspectia de prevenire cluj - ofiter III detasament, ofiter prevenire suceava, ofiter Serviciului de Investigare a Fraudelor, ofiter circulatie) asa ca intreb si eu cam ce furtun stie ea sa tina in mina ? poate ca e singurul subofiter care a trecut in barca ofiterilor fara cei minim 5 ani vechime, asta e adevarat.sunt tare curios sa aflu la cite interventii a participat si daca stie ce-i ala un incendiu.
despre partea cu artele martiale .....bravo ei si succesuri
Apropo, de cind e in MAI nu mai e casatorita.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 03:16 PM de Covalciuc Bogdan.)
30-06-2012 04:15 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ion
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #24
RE:Femei pompier ...
(03-03-2012 09:07 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  Anamaria Lomicovschi, femeia care îmblânzeşte focul


(30-06-2012 04:15 PM)fireman007 Scris:  Frumoasa prezentare, gratuita dar falsa. Fosta doamna a fost angajata la resurse umane. Scoala de ofiteri de 6 luni de la cluj as absolvi-o si eu insa nu exista asa ceva. naveta a facut-o la bucuresti,la IGSU, nu la suceava.
doamna a reusit in cei citva ani sa treaca la doua arme si 4-5 servicii. momentan e la circulatie.(subofiter resurse umane, ofiter inspectia de prevenire cluj - ofiter III detasament, ofiter prevenire suceava, ofiter Serviciului de Investigare a Fraudelor, ofiter circulatie) asa ca intreb si eu cam ce furtun stie ea sa tina in mina ? poate ca e singurul subofiter care a trecut in barca ofiterilor fara cei minim 5 ani vechime, asta e adevarat.sunt tare curios sa aflu la cite interventii a participat si daca stie ce-i ala un incendiu.
despre partea cu artele martiale .....bravo ei si succesuri
Apropo, de cind e in MAI nu mai e casatorita.

Salut @fireman007 ! In primul rând te rog sa fi atent la surasa ( http://media.monitorulsv.ro http://orasulsuceava.ro http://www.adevarul.ro ) de sub postare ...după care poţi să mă acuzi că nu mă informez ! Articolele sunt din presa ...eu doar am postat informatia ! Mai multă atentie te rog .... după aceea să faci afirmatii ( pripite ) de genul
Citat:Inainte de a scrie ceva trebuie sa te documentezi domnule Covalciuc.
grandpa

PS Ce vroiai sa dau telefon la ISU Suceava ...sau la DGPI ?.... nocomment

PPS Apropo ...esti înscris pe forum doar pentru doamna locotenent ? Că văd că te-ai repezit direct aici imediat după înscriere ! După care ...disparut la fel cum ai venit ! Esti prieten cu fostul sot ? Big Grin

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 03:17 PM de Covalciuc Bogdan.)
30-06-2012 04:31 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #25
Femei pompier ...
Plt.adj.Nicolae Mariana - Singura femeie de la SMURD Ialomița, premiată cu medalia „Bărbăție și Credință”

[Imagine: untitled_1_bmp.jpg]

Citat:Este singura femeie care lucrează pe ambulanța SMURD. A salvat vieți și a înfruntat vitregiile naturii pentru a-și face datoria. Deși pare firavă, nu a dat înapoi niciodată când a fost nevoie de ajutorul ei și al colegilor din echipă. În iarna 2011-2012, o iarnă foarte grea pentru mulți dintre noi, plutonierul adjutant Nicolae Mariana a străbătut drumurile din județ, contra-cronometru, atât pe jos cât și cu ambulanța SMURD, pentru a ajunge la persoanele care aveau nevoie de asistență medicală. Acolo unde nu ajungea cu mașina, mergea pe jos cu tot echipamentul în spate. Acolo unde șoferul de pe Ambulanță nu mai reușea să vadă drumul din cauza zăpezii, mergea în fața mașinii prin viscol și ger pentru a-l ghida. Acestea sunt doar câteva dintre momentele prin care a trecut, însă meseria pe care o are este mult mai mult decât atât.
În semn de apreciere pentru implicarea directă în combaterea efectelor provocate de condițiile meteo excepționale din iarna anului 2011-2012 prin salvarea de vieți omenești, deblocarea drumurilor și ajutarea populației sinistrate, pentru îndeplinirea exemplară a misiunilor încredințate pe parcursul întregii cariere, Marianei Nicolae i-a fost conferită medalia „Bărbăție și Credință”, clasa a III-a, cu însemne pentru militari
SURSa : http://www.obiectiv.net
[Imagine: untitled_1_bmp.jpg]

[Imagine: untitled_2.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 03:18 PM de Covalciuc Bogdan.)
22-09-2012 07:29 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , maf150 , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #26
Femei pompier ...
Locotenent Adriana Ştefănie

Locotenentul Adriana Ştefănie este singura femeie ofiţer din judeţul Hunedoara care conduce o subunitate de intervenţie a pompierilor militari. O femeie frumoasă, dinamică, veselă, de care ascultă 24 de bărbaţi

[Imagine: 04_Adriana_Stefanie.jpg]

Citat:Din spectator, în mijlocul celor care intervin
Unitatea sa este amplasată într-o zonă deluroasă, la intrarea în comuna Orăştioara de Sus, în imediata vecinătate a şoselei care duce spre cetăţile dacice din Munţii Orăştiei. Povestea comandantului Gărzii de Intervenţie Orăştioara de Sus a început în urmă cu cinci ani. Atunci, Adriana Ştefănie a decis să renunţe la meseria de reporter al unui post local de radio şi să se dedice unei alte mari pasiuni: aceea de pompier militar.
„Consider că meseria de pompier este o provocare, indiferent dacă eşti femeie sau bărbat. Este un mod de a-ţi demonstra calităţile, dar şi puterea de a trece peste anumite obstacole, atât în societate, cât şi în plan personal. Perioada pe care am petrecut-o ca reporter m-a determinat să trec de cealaltă parte a baricadei, adică în mijlocul acţiunii. Am ajuns astfel din mijlocul spectatorilor care privesc, în grupul celor care intervin, care acţionează”, spune locotenentul Adriana Ştefănie.
La început, a muncit ca subofiţer de pompieri, la intervenţii, pe ture. A stins incendii alături de colegii săi şi a participat la diverse acţiuni de salvare. Extrem de ambiţioasă, Adriana Ştefănie s-a pregătit în plus, iar după un an, a susţinut un examen prin care a reuşit să treacă în corpul ofiţerilor. Relaţiile cu foştii colegi nu s-au schimbat, iar „şefa“, cum îi spun unii dintre subordonaţi, recunoaşte că experienţa acumulată ca subofiţer a ajutat-o foarte mult în noua funcţie.

Respect reciproc, ca între colegi
„Am început prin a-i respecta pe colegii mei, iar ei mi-au întors acest respect înmulţit. Nu este greu să dai ordine unor bărbaţi, dacă acestea sunt înţelese şi respectate. Iar acest lucru se face cu o atitudine proactivă, de a acţiona în ajutorul colectivităţii. Munca noastră presupune greutăţi, obstacole, dar şi satisfacţiile sunt pe măsură“, afirmă locotenentul Adriana Ştefănie.
De aceeaşi părere sunt şi subordonaţii săi. O respectă şi spun despre ea că este o colegă excepţională. „Ca şefă, aş putea spune că se comportă ca un bărbat, atunci când este nevoie. Nu face nici o diferenţă. Probabil că asta ne ajută să ne îndeplinim misiunile mai uşor. Experienţa dumneaei, pregătirea se reflectă în misiuni. De aceea, misiunile se desfăşoară în acelaşi tempo ca atunci când am avea şef un bărbat“, declară plutonierul Constantin Adumitroaiei.

Soţie şi mamă a doi copii
Locotenentul Adriana Ştefănie este căsătorită tot cu un pompier militar şi au împreună doi copii. Cum se împacă meseria cu obligaţiile de soţie şi mamă? „Familia nu este construită pe bază de ordine, este întemeiată pe bază de liber consimţământ“, răspunde Adriana.
Când vine vorba despre copii, zâmbeşte uşor. Sunt prea mici ca să poată spune ce vor face mai târziu, în viaţă. Câteodată şi-ar dori ca părinţii să nu fie plecaţi la stins incendii şi să le spună poveşti seara, la culcare, sau să fie amândoi acasă, dimineaţa, atunci când se trezesc. „Ca orice copii, bănuiesc că şi ei îşi văd părinţii într-o lumină favorabilă şi sunt mândri de ceea ce facem noi. Am reuşit să-i facem să înţeleagă că orice meserie se face cu pasiune, iar acest lucru implică şi unele sacrificii“, afirmă Adriana Ştefănie.
SURSA : http://www.mesagerulhunedorean.ro

[Imagine: main_21.jpg]

[Imagine: 03080841463439250.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 03:07 PM de Covalciuc Bogdan.)
08-03-2013 11:00 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Valentin P , Covalciuc Bogdan , faninter , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #27
RE: Femei pompier ...
Omul zilei de marţi: Mariana Palade

[Imagine: gethumb_php.jpg]


Citat:* singura femeie din cadrul Inspectoratului pentru Situaţi de Urgenţă Vaslui - Detaşamentul Bârlad, care înfruntă flăcările pentru a salva vieţi şi bunuri

Plutonierul major Mariana Palade este subofiţer operativ principal (servant) în cadrul Detaşamentului de Pompieri Bârlad, fiind singura femeie din Inspectorat şi printre puţinele din ţară care îşi desfăşoară activitatea pe o funcţie operativă.
A intrat în sistemul militar în anul 2006, la Detaşamentul Bârlad, pe un post de telefonist în dispecerat, după ce în viaţa civilă a lucrat ca telefonist la o companie privată. Motivul care a făcut-o să aleagă această meserie este dorinţa de a-şi ajuta semenii şi de a fi aproape de ei, considerând că aceasta este cea mai mare satisfacţie pe care o poţi avea. „Am ales o meserie riscantă, dar satisfacţia este pe măsură. Atunci când eşti învingător în lupta cu flăcările, când reuşeşti să salvezi agoniseala de o viaţă a unor familii, încerci un sentiment care se poate descrie cu greu în cuvinte. Cred că cel mai bine mă poate înţelege soţul meu care este tot pompier. El şi cei doi băieţi reprezintă suportul moral care îmi dă putere să continuu, zi de zi, această muncă”, mărturiseşte Mariana Palade.
Toate misiunile la care a participat au fost importante, însă a fost plăcut impresionată când, la ultima misiune, după ce a salvat, alături de colegii ei, un copil blocat în apartament, o femeie care trecea prin zonă a venit să o felicite.
Pentru Mariana, detaşamentul de pompieri este a doua familie, una în care fiecare are un rol bine stabilit şi în care se acţionează în echipă pentru a duce la bun sfârşit misiunea. La fel de bine o înţeleg însă şi membrii familiei. Cu toţii s-au adaptat de-a lungul anilor la programul mamei, care reuşeşte să îmbine viaţa de familie cu meseria de pompier.

(Simona Pop)


Mariana Palade s-a născut pe 9 octombrie 1971, la Tecuci. A urmat cursurile Liceului de Telecomunicaţii din Bacău (astăzi, Colegiul Tehnic de Comunicaţii „Nicolae Vasilescu Karpen”). Din 2006 lucrează în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Vaslui, Detaşamentul Bârlad.

SURSA: http://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/Om...map=%5B%5D

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 03:05 PM de Covalciuc Bogdan.)
04-06-2013 01:13 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #28
Femei pompier ...
Ștefania Stănculescu - paramedicul de aur

[Imagine: 8ee1622798ac660e50827ba8cec8c7ef_L.jpg]

Citat:Ștefania Stănculescu, paramedic SMURD la Turnu Măgurele a reprezentat cu succes România la Campionatele Mondiale de Poliție și Pompieri, organizate luna aceasta la Belfast, Irlanda de Nord. Subofițerul de 28 de ani s-a întors acasă cu nouă medalii, din care cinci de aur, două de argint și două de bronz.

Stănculescu Ștefania Gabriela este subofițer operativ principal în cadrul Detașamentului de Pompieri Turnu Măgurele și paramedic SMURD în cadrul aceluiași detașament. Teleormăneanca a participat luna aceasta la Campionatele Mondiale de Poliție și Pompieri de la Blefast la competițiile de kaiac-canoe și atletism.

Ștefania a reușit performanța de a câștiga nouă medalii, dintre care cinci de aur, două de argint și două de bronz. Performanțele paramedicului sunt remarcabile, având în vedere faptul că în competiție au fost înscriși nu mai puțin de 7000 de sportivi, din 67 de țări, la un număr de 56 de sporturi.

Delegația României a câștigat 38 de medalii, dintre care aproape un sfert au fost meritul teleormănencei de la SMURD. Paramedicul nu este la primul succes în astfel de competiții. La Campionatele Mondiale de Pompieri, din anul 2010, disputate în Coreea de Sud, teleormăneanca a obținut șapte medalii, iar la campionatele din 2011, s-a întors acasă cu patru medalii. Sportiva ne-a mărturisit faptul că a început să practice atletismul de la vârsta de 11 ani, în cadrul Clubului Sportiv din municipiul Turnu Măgurele, apoi a fost cooptată în echipa sportivă de kaiac canoe A fost legitimată în cadrul Clubului Dinamo al Ministerului Afacerilor Interne, iar din anul 2008 este încadrată ca subofițer operativ principal la Detașamentul de Pompieri Turnu Măgurele, în prezent paramedic SMURD.

”În spatele acestor performanțe au stat multe ore de muncă, de antrenament, de sacrificii”, spune paramedicul de aur. Înaintea competițiilor de acest gen, Ștefania face zilnic câte șase ore de antrenament, când nu se află în tură de paramedic. Dincolo de preocupările sportive pe care le are Ștefania, ea mărturisește că meseria de paramedic rămâne în prim plan. ” Pentru mine este o meserie nobilă să fii în slujba semenilor aflați în dificultate” a mărturisit campioana.
SURSA : http://www.teleorman24.ro

aplause

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 03:20 PM de Covalciuc Bogdan.)
29-08-2013 02:45 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #29
RE: Femei pompier ...
Gabriela Ştefania Stănculescu- a câştigat 4 medalii mondiale de aur la caiac-canoe!

[Imagine: pompier_turnu_magurele_medaliat.jpg]

Citat:Gabriela Ştefania Stănculescu, angajată la Det. Pompieri Turnu-Măgurele, a câştigat 4 medalii mondiale de aur la caiac-canoe!
O tânără din Turnu-Măgurele, angajată la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Teleorman, este multiplă medaliată la campionatele mondiale ale pompierilor. Gabriela Ştefania Stănculescu a participat, cu echipa României, la Campionatul Mondial al Pompierilor din Coreea de Sud, unde a obţinut patru medalii de aur, două de argint şi una de bronz, la caiac canoe.
Este o performanţă excepţională pentru tânăra turneancă, mai ales că aceste medalii nu sunt singurele din cariera sa. Gabriela Ştefania Stănculescu este angajată ca subofiţer în cadrul Detaşamentului de Pompieri din Turnu-Măgurele din anul 2008. Este o persoană plină de viaţă, modestă, frumoasă şi inteligentă. Faptul, că a câştigat patru titluri mondiale, nu a schimbat-o, ea a rămas aceeaşi persoană. Felicitări, Gabriela Ştefania Stănculescu! Succesul tău arată că, parafrazând o cunoscută expresie, se nasc şi-n Turnu-Măgurele sportivi.

SURSA :www.turnucustiri.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
10-09-2013 03:45 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #30
RE: Femei pompier ...
Sg.maj. Maria Vodă, campion mondial în Coreea de Sud

[Imagine: 020001.jpg]

Citat:Patru medalii de aur. Acesta este bilantul sergentului major Maria Elena Vodă, din cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgentă Neamt, după participarea la Campionatul Mondial al Pompierilor organizat în localitatea Daegu din Coreea de Sud. Pentru rezultatele obtinute la competita sportivă, Maria Elena Vodă a fost lăudată ieri de sefii săi, inspectorul sef Ioan Nitică si adjunctul Ionel Pîrvu mentionînd că vor face demersuri pentru a găsi o modalitate de premiere a sportivei. „Este o performantă extraordinară. Nu este putin lucru să obtii patru medalii de aur la un campionat mondial. A avut tot timpul rezultate bune, iar pe plan national o concurentă serioasă la competitiile sportive la care a participat. Mă refer la o colegă de la ISU Sălaj care a pierdut în fata Elenei Vodă, chiar dacă a practicat sport de performantă“, a declarat Ioan Nitică. Adjunctul acestuia, colonelul Ionel Pîrvu, a precizat că rezultatele obtinute de către Elena Vodă sînt deosebite în conditiile în care tînăra a avut la dispozitie doar trei luni de antrenament: „Este remarcabil să ai astfel de rezultate, mai ales după o perioadă de antrenament destul de scurtă, antrenament făcut cel mai mult în timpul liber“. Elena Maria Vodă s-a născut în anul 1986 în localitatea Toplita, judetul Harghita. Activează în cadrul Inspectoratului Neamt începînd cu data de 1 septembrie 2007. În acest moment, tînăra are functia de subofiter operativ principal în cadrul Compartimentului Management Organizatoric, Planificare Misiuni si Resurse al ISU Neamt. Atît în 2008, cît si în 2009, calficativul obtinut a fost „FB“. În cei doi ani, Elena Maria Vodă a cîstigat mai multe competitii sportive organizate de către Ministerul de Interne. În 2008 a participat la Concursul de atletism si cros al ministerului, în proba de 60 m viteză. A obtinut locul II la etapa pe Inspectoratul General pentru Situatii de Urgentă si un alt loc II la etapa pe Ministerul Administratiei si Internelor. În 2009, la Concursul de atletism si cros al ministerului a participat la proba de 60 m viteză, obtinînd un loc II, la etapa IGSU si locul I la etapa pe MAI. În 2010 a cîstigat cele două etape ale concursului de atletism, tot la proba de 60 de metri viteză.
Recent a participat la Campionatul Mondial al Pompierilor din Coreea de Sud de unde s-a întors cu patru medalii de aur, cîstigate la probele de viteză 100 m; viteză 200 m; stafetă 4x100 m; săritura în lungime. În perspectivă, pompierul nemtean se gîndeste serios să participe la Campionatul Mondial al Politistilor si Pompierilor, ce va fi organizat în 2011 la New York, iar în 2012 îsi doreste o participare la mondialele pompierilor de la Sydney, Australia.

Sursa:www.monitorulneamt.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
10-09-2013 03:46 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Baloo
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029364
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25193
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5279
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1901
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317804
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145315
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108110
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 42

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro