Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 15 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #51
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Citat:România ajută Bulgaria cu 80.000 de saci de nisip

Un transport cuprinzând 80.000 de saci de polipropilenă a fost livrat de reprezentanţii Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă vineri, 10 februarie, în Ruse (Bulgaria). Sacii sunt destinaţi ajutorării statului vecin care trece prin situaţii dificile din cauza fenomenelor meteorologice extreme.

Vecinii de la sud de Dunăre se confruntă cu inundaţii masive după topirea zăpezilor şi apariţia ploilor. Mai mulţi oameni au murit după ce un baraj a cedat şi a inundat un sat întreg.

Asistenţa a fost cerută de autorităţile de la Sofia şi a fost oferită în baza activării Mecanismului Comunitar de Protecţie Civilă şi a Acordului Bilateral de cooperare şi asistenţă mutuală în cazul dezastrelor, încheiat între România şi Bulgaria.

Sacii, în valoare de 80.000 de lei, provin din Rezerva Administraţiei Naţionale a Apelor Române din cadrul Ministerului Mediului şi Pădurilor.

Transportul materialelor de asistenţă a avut loc vineri cu două camioane, prin punctul de trecere a frontierei Giurgiu – Ruse.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/giurgiu/Ro...35660.html
13-02-2012 01:56 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #52
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
20-02-2012 03:09 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Homefire News , superman , Coffeeman
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #53
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
[Imagine: untitled_5_bmp.jpg]
SocioPol 2012

La capitolul instituitii, pompierii se bucura de cea mai multa incredere cu 94%, urmatI de Armata- 81%, Biserica- 79%, jandarmerie-69%, BNR- 62%, mass-media- 58%,
[Imagine: untitled_3.png]

[Imagine: untitled_4.png]

Universul cercetǎrii : Populaţia adultă neinstituţionalizată a României
• Volumul eşantionului 1003 persoane
• Perioada de culegere a datelor 11 – 14 februarie 2012
• Beneficiar Intact Media Group
• Tipul eşantionului. Eşantion stratificat bistadial
Reprezentativitate cu selecţie probabilistă a gospodăriilor (aleatoriu simplu)
și a persoanelor (metoda “cea mai tânără persoană din gospodărie”)
Eşantionul este reprezentativ pentru populaţia adultă neinstituţionalizată a României
• Marja de eroare Eroarea maximă de eşantionare, la un nivel de încredere de 95%, este de +/- 3.1%
• Validarea rezultatelor Eşantionul a fost validat pe baza datelor oficiale ale Recensămîntului Populaţiei din 2002, a celor mai recente date intermediare INSSE (2009) și a cercetărilor interne de calibrare CCSB
• Metoda culegerii datelor Interviuri telefonice (CATI, 1003)
• Ponderarea datelor Ponderare proporţională iterativă (Raking / Rim) pentru corectarea probabilităţilor inegale de selecţie şi pentru ajustarea ratelor neuniforme de non-răspuns.
Criteriile de ponderare: sex, vîrstă, educaţie, etnie, ocupaţie, regiune și mărimea localităţii
• Suma procentelor Suma procentelor poate diferi uneori cu +/- 1 punct procentual față de 100% datorită rotunjirii
fără virgulă a valorilor. În cazul întrebărilor cu răspuns multiplu, suma răspunsurilor poate fi semnificativ mai mare de 100% datorită caracterului cumulativ al prezentării datelor

SURSA : www.ccsb.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
20-02-2012 04:31 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , maf150 , ion
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #54
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Citat:Berca: Am înţeles ce înseamnă să fii pompier după ce am discutat cu cei răniţi la Sighetu Marmaţiei

Ministrul de Interne, Gabriel Berca, a declarat, miercuri, la bilanţul IGSU, că a înţeles ce înseamnă să fii pompier după ce a discutat cu pompierii răniţi într-una dintre exploziile de la Sighetu Marmaţiei.

"După nefericitul eveniment de la Sighet m-am dus, fără presă, să-i văd pe pompierii de la Spitalul de Arşi şi am înţeles din discuţiile cu aceştia ce înseamnă să fii pompier. Ei mi-au mulţumit de vizită şi mi-au spus: "Aveţi treburi cu cei din zăpadă, ocupaţi-vă de ei, de noi ne ocupăm noi", a declarat ministrul Administraţiei şi Internelor, la bilanţul pe anul 2011 al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU), la care a participat şi premierul Mihai Răzvan Ungureanu.

Berca a precizat că a fost impresionat de ceea ce a discutat cu pompierii răniţi.

Ministrul le-a mulţumit angajaţilor de la IGSU pentru că au fost "în fiecare zi şi în fiecare noapte alături de cetăţeni, asigurându-i că în măsura posibilităţilor bugetului de stat le va asigura sprijin financiar şi logistic".

"Din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, sunteţi arma care a avut performanţă în 2011. Ştim problemele de natură financiară, de natură logistică, le cunoaştem şi le vom rezolva, atât cât ne permite bugetul", a mai spus Berca.

Ministrul Administraţiei şi Internelor a adăugat că în 2012 va face şi "corecţii legislative".

"Avem Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă care-şi face treaba, comitete judeţene care-şi fac treaba, trebuie să avem şi comitete locale", a precizat Gabriel Berca.

Ministrul a mai spus că Centrul Naţional de Conducere şi Coordonare a Intervenţiei de la Ciolpani trebuie să fie operaţional până în luna iunie.

Pe de altă parte, Gabriel Berca le-a spus angajaţilor IGSU că are toleranţă zero în privinţa corupţiei.

Potrivit unui studiu GfK, pompierii beneficiază de cel mai înalt grad de încredere în rândul populaţiei, respectiv 93 la sută, fiind urmaţi de militari şi profesori, cu puţin peste 80 la sută.

Consilierul prezidenţial Iulian Fota a declarat că această cotă de încredere face ca pompierul să fie un simbol al Ministerului Administraţiei şi Internelor.

Iulian Fota le-a mulţumit pompierilor pentru "loialitatea faţă de cetăţean". El a mai spus că activitatea Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă "corespunde bunei guvernări şi că putem fi mândri de activitatea acestuia".

La bilanţul Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă a participat şi fostul ministru de Interne Traian Igaş, care a declarat că în 2011 au fost momente grele şi a fost nevoit să facă o serie de restructurări.

Igaş le-a mulţumit angajaţilor ISU şi prefecţilor pentru colaborare, urându-le succes în 2012.

[Imagine: explozie-sighetul-marmatiei-ghita-porumb.jpg?width=400]

SURSA:http://www.mediafax.ro/social/berca-am-i...ei-9323473
Citat:Ungureanu către lucrătorii IGSU: Sunteţi un model şi vă doresc să rămâneţi aşa

Premierul Mihai-Răzvan Ungureanu a apreciat, miercuri, activitatea desfăşurată de Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă şi le-a transmis lucrătorilor IGSU că sunt un model şi că le doreşte să rămână aşa întotdeauna, scrie Agerpres.

"Mandatele noastre (ca miniştri - n.r.) au început în plin cod portocaliu de ninsoare. Trebuie să recunosc că a fost un botez sever, un examen pe care cred că l-am putut lua cu notă bună şi datorită colaborării cu dumneavoastră. (...) Mă bucur că sunt concetăţean cu dumneavoastră. Sunteţi un model şi vă doresc să rămâneţi întotdeauna aşa", a afirmat şeful Executivului, la şedinţa de bilanţ a activităţii IGSU pe anul 2011.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/ungureanu-catr...z1n6ptBYdh
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 22-02-2012 02:29 PM de maf150.)
22-02-2012 02:25 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #55
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)

Evaluare_IGSU_2011



SURSA:igsu.ro
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-09-2014 08:26 AM de Covalciuc Bogdan.)
22-02-2012 08:38 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , vionora , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
vionora Offline
Membru junior
**

Mesaje: 40
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 81
Given 33 thank(s) in 3 post(s)

Mesaj: #56
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Obiective :
- creșterea gradului de încredere al societăţii civile in IGSU = de la 93 % la 1.457.640 %, mai este mult, clar ca este un obiectiv major;
- optimizarea cadrului organizatoric al IGSU = merge de minune metoda disponibilizarii subofiterilor, in 2011 au ,,plecat" doar 2006 bucati;
- eficientizarea actiunilor de interventie = ,,intradevar" nu stiu de ce mai existam.

Sunt mindru cand vad ca sunt '' indrumat" de cadre de nadejde, profesionisti in gargara, care au simtul raspunderii ( mai putin penale).

Si cand ma gindesc ca de vina este nevasta-mea.



Angry

Un popor de oi naste un guvern de lupi!
22-02-2012 09:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
dragos Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 185
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 172
Given 126 thank(s) in 42 post(s)

Mesaj: #57
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
(22-02-2012 09:16 PM)vionora Scris:  - optimizarea cadrului organizatoric al IGSU = merge de minune metoda disponibilizarii subofiterilor, in 2011 au ,,plecat" doar 2006 bucati;

Iar capacitatea operativa nu a fost afectata, parca asa zicea basescu cu ceva timp in urma intr-o aparitie tv. Mai ales ca pe langa cifra mentionata de tine au mai plecat oameni si prin demisii.
Ar fi bine de stiut cati au plecat astfel (prin demisie) in anii 2010 si 2011. Si atunci ne mai miram ca abia avem oameni pt. masinile de prima interventie. Nu are rost sa mai pomenesc de cele de pe interv. a 2 a.
Iar ceea ce s-a intamplat cu dotarea acestei arme, in ultimii 20 de ani, e bataie de joc daca avem in vedere celelalte structuri din MAI. Parerea mea Undecided
Despre discursurile alea, ce sa zic, sunt la fel de stupide ca cele date de fotbalisti, de exemplu. Cred ca in urma cu un an s-au spus aceleasi fraze idioate.
Astfel de eforturi oratorice ar trebui ambalate frumos si vandute in farmacii ca laxative. Ar avea un succes colosal !!!

Cele 5 porunci ale vietii 1. Sa nu gandesti, 2. Daca gandesti, sa nu spui, 3. Daca spui, sa nu scrii, 4. Daca scrii, sa nu semnezi, 5. Daca semnezi, sa nu te miri.
22-02-2012 11:02 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: vionora
{myadvertisements[zone_3]}
dragos Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 185
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 172
Given 126 thank(s) in 42 post(s)

Mesaj: #58
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Bilantul IGSU pe 2011
Uitati-va la nr. de interventii din 2008 pana in 2011 raportat la nr. de personal (la pag. 34)

Cele 5 porunci ale vietii 1. Sa nu gandesti, 2. Daca gandesti, sa nu spui, 3. Daca spui, sa nu scrii, 4. Daca scrii, sa nu semnezi, 5. Daca semnezi, sa nu te miri.
25-02-2012 09:19 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #59
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Foarte interesant ....


[Imagine: untitled.png]

Personal mai putin ...solde mai mici ...efort maxim !
2008...88820 interventii ...2011...228661 interventii ... maiculita ! fireman11


[Imagine: untitled.png]
Interesanta este cheltuiala salariala pe 2008 si 2011 ...este aproape identica ...dar numarul de personal este cu aproape 3000 mai putin nocomment

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 26-02-2012 10:14 AM de Homefire News.)
26-02-2012 10:13 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
dragos Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 185
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 172
Given 126 thank(s) in 42 post(s)

Mesaj: #60
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
(26-02-2012 11:19 AM)Karin Scris:  In 2008 nu era operativ SMURD -ul in majoritatea judetelor .Numarul de interventi il ridica interventile pentru asistenta persoanelor si descarcerare .
228.661 - 179.897 = 48.764 .
La finele anului 2011 mai erau cateva judete neoperative pe linia ambulante SMURD.

E adevarat ce spui tu, dar asta nu prea schimba datele problemei. Si interventiile SMURD necesita oameni, masini etc. Volumul de munca e mai ridicat fata de 2008, oamenii mai putini etc.
Eu sunt dintr-un judet (CS) unde inca nu a inceput SMURD, e in faza de pregatire. Cand vor incepe activitatea, vom pierde de la stingere acei oameni. Fiind vorba de un judet in care SMURD nu era operational, consider ca anul trecut trebuia tinut cont de asta cand au facut disponibilizarile. Si asa suntem putini pe tura, daca scadem pe aia de la poarta, paza, SSS, SMURD, concedii, cursuri etc. cine mai ramane pe tura ??
Si toate astea in conditiile in care mai marii zilei spuneau ca nu a fost afectata capacitatea operativa !?
Nu zau ???????????
Oameni au plecat si vor mai pleca, 82% din autospeciale au indeplinita durata normala de exploatare de 2 ori si acest lucru evolueaza (in sens negativ) zi de zi, gradul mediu de dotare este de 55% !!!!! Nu stiu daca la un astfel de raport anual poti trage o concluzie fericita ! Nu exista nicio scuza pt. starea de fapt care exista azi in aceasta arma care dupa parerea mea e cea mai vaduvita (nu vadita cum spunea tov. igas) din toate armele din MAI !!! Sa citeasca acest lucru domnii din IGSU, MAI, guvern si care mama dracu mai trebuie sa citeasca !!! Eu ma gandesc cu oarecare groaza ce vom face daca o sa mai plece colegi de pe tura !!! Nu stiu daca aia de la centru au o astfel de grija. Eu, insa, o am !!!

Cele 5 porunci ale vietii 1. Sa nu gandesti, 2. Daca gandesti, sa nu spui, 3. Daca spui, sa nu scrii, 4. Daca scrii, sa nu semnezi, 5. Daca semnezi, sa nu te miri.
26-02-2012 02:05 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283328
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029860
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25531
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318045

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro