Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 15 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #191
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Decizia nr. 487/2013 privind prelungirea împuternicirii domnului general de brigadă cu o stea Burlui Ion pentru a îndeplini atribuţiile funcţiei de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă

Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 796 din 17.12.2013.

Citat:Decizia nr. 487/2013 privind prelungirea împuternicirii domnului general de brigadă cu o stea Burlui Ion pentru a îndeplini atribuţiile funcţiei de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă
Având în vedere propunerea formulată de ministrul afacerilor interne prin Adresa nr. 281.562 din 10 decembrie 2013,
înregistrată la Cabinetul primului-ministru cu nr. 5/7.923 din 10 decembrie 2013, în temeiul art. 19 din Legea nr. 90/2001 privind organizarea şi funcţionarea Guvernului României şi a ministerelor, cu
modificările şi completările ulterioare, al art. 9 din cap. II din anexa nr. VII la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitară
a personalului plătit din fonduri publice, cu modificările ulterioare, al art. 771 alin. (1) din Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor
militare, cu modificările şi completările ulterioare, şi al art. 14 alin. (1) din Regulamentul de organizare şi funcţionare al
Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.490/2004, cu modificările şi completările
ulterioare, prim-ministrul emite prezenta decizie.
Articol unic. -
Începând cu data de 18 decembrie 2013, domnului general de brigadă cu o stea Burlui Ion i se prelungeşte împuternicirea pentru a îndeplini atribuţiile funcţiei de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, dispusă prin Decizia prim-ministrului nr. 248/2013 privind împuternicirea domnului colonel Burlui Ion pentru a îndeplini atribuţiile funcţiei de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 363 din 18 iunie 2013.
PRIM-MINISTRU
VICTOR-VIOREL PONTA

Contrasemnează:
Secretarul general al Guvernului,
Ion Moraru
Bucureşti, 17 decembrie 2013.
Nr. 487.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
18-12-2013 08:14 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
IDLH Offline
Membru junior
**

Mesaje: 27
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 3
Given 19 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #192
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Mda, sunt la moda imputernicirile astea. Nu pot sa pricep de ce nu titularizat... General este, examenul l-a trecut candva pe la inceputul lui octombrie... Sau o fi o gaselnita a politicului sa-l tina asa agatat pana ”confirma” sau ”o da in bara”?
Un minister de imputerniciti...
19-12-2013 09:55 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,108
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7136 thank(s) in 3460 post(s)

Mesaj: #193
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Monitorul Oficial 41 din 17 ianuarie 2014
Decizia nr. 7/2014 privind numirea domnului general de brigadă cu o stea Burlui Ion în funcţia de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă

Citat:Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 41 din 17.01.2014.
Decizia nr. 7/2014 privind numirea domnului general de brigadă cu o stea Burlui Ion în funcţia de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă
Având în vedere propunerea formulată de ministrul afacerilor interne prin Adresa nr. 282.813 din 10 ianuarie 2014, înregistrată la Cabinetul primului-ministru cu nr. 5/120 din 13 ianuarie 2014, precum şi Hotărârea Consiliului Suprem de Apărare a Ţării nr. 140/2013,
în temeiul art. 19 din Legea nr. 90/2001 privind organizarea şi funcţionarea Guvernului României şi a ministerelor, cu modificările şi completările ulterioare, şi al art. 14 alin. (1) din Regulamentul de organizare şi funcţionare al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.490/2004, cu modificările şi completările ulterioare,

prim-ministrul emite prezenta decizie.

Art. 1. -
Începând cu data intrării în vigoare a prezentei decizii, domnul general de brigadă cu o stea Burlui Ion se numeşte în funcţia de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă.
Art. 2. -
La data prevăzută la art. 1, Decizia prim-ministrului nr. 487/2013 privind prelungirea împuternicirii domnului general de brigadă cu o stea Burlui Ion pentru a îndeplini atribuţiile funcţiei de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 796 din 13 decembrie 2013, îşi încetează aplicabilitatea.

PRIM-MINISTRU
VICTOR-VIOREL PONTA

Contrasemnează:
Secretarul general al Guvernului,
Ion Moraru

Bucureşti, 17 ianuarie 2014.
Nr. 7.
SURSa : http://www.monitoruloficial.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
17-01-2014 08:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Valentin P
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #194
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Am o nedumerire ...mare ...mare ...foarte maregirofar

De ce a fost organizat concurs pentru functia de IG.... daca HG Nr. 1490 din 9 septembrie 2004 pentru aprobarea Regulamentului de organizare si functionare si a organigramei I G S U la ART. 14 spune
"Conducerea Inspectoratului General se exercită de către inspectorul general, numit prin decizie a primului-ministru, Undecided la propunerea ministrului administraţiei şi internelor, contrasemnată de ministrul delegat pentru administraţia publică."
Sau sunt eu in eroare Huh ...sau a fost o greseala impardonabila ? Idea

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-01-2014 09:35 PM de Covalciuc Bogdan.)
17-01-2014 09:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #195
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
(22-01-2014 01:34 PM)Karin Scris:  Şeful IGSU: Mi-am dat demisia, dar nu a fost acceptată. Ulterior, ministrul Radu Stroe a acceptat demisia.

Şeful Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU), Ion Burlui, şi-a depus demisia, care a fost acceptată de ministrul de Interne, Radu Stroe, potrivit site-ului Hotnews

Citat:Ion Burlui declarase, în cursul dimineţii, că nu îşi impută nici o vină în cazul accidentului aviatic din Cluj, că îl "doare sufletul" că incidentul s-a soldat cu victime şi că nu aşteaptă ca cineva să-i ceară demisia pentru că o poate depune singur.

"Sunt în măsură să adopt cu demnitate orice măsură. Nu aştept să mi-o ceară cineva (n.r. - demisia) pentru că sunt în măsură să o depun singur. Eu nu îmi imput nimic. Noi nu putem decât să vorbim de lege, nu pe lângă lege. Mă refer la Legea 741/2008 referitoare la modul în care se manageriază accidentele aviatice civile. Important este (n.r. - după acest incident) să fie luată o măsură în favoarea oamenilor aflaţi în situaţii de urgenţă. Pe mine mă doare sufletul că sunt victime, aşa cum a fost şi cazul cu acei şase oameni căzuţi cu maşina în canalul Dunare - Marea Neagră, aşa cum a fost şi cu colegul nostru de la Feteşti. Numai în pielea familiei să nu fii!", a declarat şeful IGSU.

Generalul Ion Burlui a spus că a fost miercuri dimineaţă la MAI şi a vorbit cu ministrul Radu Stroe, asta după ce marţi au fost împreună la Guvern pentru a înmâna vicepremierului Gabriel Oprea o primă informare din raportul cerut de prim-ministrul Victor Ponta referitor la accident.
SURSA : http://www.monitorulsv.ro


" Onoarea merge desculţă prin tăciunii aprinşi fără să-i pese dacă lasă ori nu urme. "

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
22-01-2014 02:55 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
doublejohn Offline
Membru junior
**

Mesaje: 47
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 94 thank(s) in 35 post(s)

Mesaj: #196
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
(22-01-2014 01:34 PM)Karin Scris:  Şeful IGSU: Mi-am dat demisia, dar nu a fost acceptată. Ulterior, ministrul Radu Stroe a acceptat demisia.

link video

Citat: Ministrul Radu Stroe a acceptat, în cele din urmă, demisia şeful IGSU Iona Burlui.

Ioan Burlui, şeful IGSU, a anunţat în direct la Antena 3 că şi-a prezentat demisia, în urma accidentului aviatic din Apuseni, dar că demisia sa nu a fost acceptată de ministrul Radu Stroe.

Întrebat de ce şi-a dat demisia, Ioan Burlui a răspuns: “Tocmai ca să nu planeze o suspiciune asupra colegilor mei. Nu este corect ca eu, în calitate de şef, să las să planeze o suspiciune asupra colegilor mei care au lucrat în teren”.

“Eu personal am vorbit cu doctorul Zamfir. (...) Mi-a dat repere geografice pe care le vedea pe un ecran, deci nu coordonate”, a declarat Ion Burlui.
http://www.antena3.ro/


Se pare ca nu este suficient a fi general si sa fi condus un inspectorat judetean ptr. a face fata unor situatii care implica in ati asuma responsabilitati majore care nu sunt prevazute in norme de aplicare si fisa postului.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-01-2014 08:09 AM de doublejohn.)
23-01-2014 08:01 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,108
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7136 thank(s) in 3460 post(s)

Mesaj: #197
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Și, totuși, la pompieri se gândește cineva?
Joi, 23 Ianuarie 2014Bihor
Autor: Ioana Anamaria Ungur

SURSA : http://agendapompierului.ro

Arma pompierilor pare a zace sub un blestem: numai nu dă Dumnezeu ca la cârma acestei instituții să ajungă și să reziste un comandant neinterimar. După ce, în sfârșit, vineri, 17 ianuarie a.c., după luni de așteptare, a apărut decizia de numire în funcția de inspector general a generalului de brigadă cu o stea dr.Ion Burlui, aflăm că miercuri, 22 ianuarie a.c., acesta și-a înaintat demisia. Bineînțeles că până în acest moment (miercuri, 22 ianuarie a.c., ora 23.49 - n.r.) niciuna din instituțiile publice implicate, nu a prezentat vreo poziție oficială legată de demisia generalului Burlui, sau de vreun potențial succesor al acestuia la comanda pompierilor români.

Citat:5 zile. Atât a durat “mandatul” primului comandant al pompierilor care întrunea condițiile de… stabilitate: numire din partea premierului, examen luat pe funcția respectivă. Personal, mărturisesc că, probabil, asemeni multora, resimt o mare dezamăgire deoarece, ne place sau nu, această demisie, lasă din nou pompierii într-un val al interimatelor la cheremul clasei politice.

Tragicul accident a fost atât de intens mediatizat încât nimeni nu și-a dat seama, sau nu a vrut să-și dea seama că totul s-a transformat într-o vânătoare de capete in care e greu să discerni dacă primează dorința de rating sau dorința ca vinovații să plătească. Probabil urmează ca și durerea familiilor îndoliate să fie la fel de intens exploatată.

În tot acest timp, n-am auzit pe nimeni care să spună câte ceva despre pompierii care au intervenit în cadrul acestei misiuni. N-am auzit pe nimeni să recunoască meritele celor 70 de pompieri militari din cadrul inspectoratelor pentru situații de urgență ale județelor Cluj, Bihor, Mureș și Alba care au fost acolo. Acești oameni nu s-au aflat pe munte pentru a-și petrece timpul liber ci, mulți dintre ei, au fost aduși din timpul liber pentru a participa la operațiunea de căutare-salvare. Au mers ore întregi prin frig, zăpadă, ploaie, ceață, întuneric, în condiții vitrege, pentru a găsi epava avionului și a salva pasagerii. Și nu a fost vina lor că “specialiștii” structurilor abilitate au jucat “baba oarba” cu viața victimelor accidentului.

Nimeni nu pare să fi observat că acești oameni, pompierii, în vreme ce ecranele televizoarelor erau pline până la refuz de breaking-news-uri despre noi demisii și demiteri, și-au continuat cu responsabilitate activitatea grea de fiecare zi: au stins zeci de incendii, au intervenit la zeci de accidente, au acordat ajutor medical la sute de oameni, au salvat animale, au făcut ce știu ei mai bine: să apere viața. La ei se gândește cineva?

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
23-01-2014 09:16 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , pistonakis
{myadvertisements[zone_3]}
Valentin P Offline
Veteran
******

Mesaje: 1,304
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 669
Given 937 thank(s) in 358 post(s)

Mesaj: #198
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
DECLARAŢIE DE PRESĂ

Citat: Cu privire la demisia de onoare din funcţia de Inspector General al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, fac următoarele precizări:
- Operaţiunile de intervenţie şi activităţile de conducere şi coordonare a structurilor IGSU sunt bine definite în legislaţia privind managementul situaţiilor de urgenţă, fiind stabilite atribuţii şi responsabilităţi la toate nivelurile ierarhice;
- Succesul unei intervenţii în situaţii de urgenţă, indiferent de ce natură, ţine de munca în echipă, interinstituţională, de parteneriatul cu societatea civilă;
- Nicio acţiune practică, inclusiv o intervenţie în situaţii de urgenţă, nu poate fi desfăşurată în condiţii de perfecţiune totală; nu există un sistem cu risc „0” în funcţionare;
- Acţiunea de căutare a victimelor accidentului din Munţii Apuseni a fost condusă, de la nivelul zonei de căutare, de grupa operativă a Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă al judeţului Alba, iar coordonarea acţiunii s-a făcut de la nivelul IGSU, prin grupa
operativă;
- Consider că, din punct de vedere operaţional, structurile proprii şi-au făcut datoria potrivit competenţelor, în condiţiile date, dar aşa cum „iarna nu-i ca vara” şi la munte nu este ca la câmpie. Oamenii care au intervenit în munţi sunt aceiaşi care intervin în
toate situaţiile, riscându-şi viaţa pentru a o salva pe a altora;
- Că au ajuns primii la locul accidentului localnicii, este foarte bine. Le mulţumesc în modul cel mai sincer. Dar acasă la tine găseşti un lucru chiar dacă este noapte, fiindcă
ştii traseul şi unde l-ai pus. Salvatorii sunt cei care au ştiut muntele, au mers vara, dar şi iarna pe el, fără a vorbi despre distanţele de unde s-au deplasat forţele de intervenţie;
- Dacă am remuşcări pentru victimele accidentului: DA. Dar am aceleaşi remuşcări pentru toate victimele produse pe timpul situaţiilor de urgenţă: şi cei şase oameni căzuţi
în canalul Dunăre - Marea Neagră acum câteva zile, dar şi colegul nostru înghiţit de malul de pământ la Feteşti. Ar fi bine dacă i-am putea salva pe toţi;
- S-a încercat interpretarea politică a unei misiuni operative, condusă şi desfăşurată de structuri de intervenţie şi de tehnicieni, ceea ce nu este normal. Există ministere, există miniştri, însă aceştia nu iau decizii operative, fiindcă nu au competenţe. Aceştia pot
purta răspunderea ministerului pentru bugetul alocat, politica de personal la nivel total şi alte măsuri de ansamblu. O imixtiune a conducerii unui minister în acţiunile operative ale unei structuri nu ar fi benefică, aşa cum structura operativă poartă răspunderea şi are obligaţia de a informa conducerea ministerului pentru acţiunile
desfăşurate;
- Mediatizarea evenimentului, cu direcţionare unilaterală, fără a se vedea eforturile făcute, nu este corectă. Şi copiii fac greşeli în faţa părinţilor, dar aceştia nu-i omoară,
fiindcă printre altele nu au drept de viaţă şi de moarte asupra lor. Pompierul este copilul acestui popor. Pe copilul tău nu poţi să-l faci „vierme” şi „incompetent” de faţă cu tot satul, în condiţiile în care îşi sacrifică timpul, familia, viaţa pentru binele tău şi îţi place
să te lauzi şi să te asociezi cu el când ia note bune.
Mulţumesc colegilor mei pentru tot ceea ce au făcut şi fac zi de zi în îndeplinirea atribuţiunilor de serviciu. Mulţumesc tuturor pentru ceea ce au făcut pentru pompieri şi ceea ce fac cu adevărat pentru acest popor.
- Curaj şi Devotament -
Cu respect, general de brigadă, Ion BURLUI
Sursa:I.G.S.U.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-01-2014 01:31 PM de Covalciuc Bogdan.)
23-01-2014 01:05 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , valyvas
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,601
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6453
Given 19130 thank(s) in 7959 post(s)

Mesaj: #199
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Decizia nr. 15/2014 privind împuternicirea domnului colonel Cornea Nicolae pentru a îndeplini atribuţiile funcţiei de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 60 din 23.01.2014.

Citat:Decizia nr. 15/2014 privind împuternicirea domnului colonel Cornea Nicolae pentru a îndeplini atribuţiile funcţiei de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă Având în vedere propunerea formulată de ministrul afacerilor interne, în temeiul art. 19 din Legea nr. 90/2001 privind organizarea şi funcţionarea Guvernului României şi a ministerelor, cu modificările şi completările ulterioare, al art. 9 din cap. II din anexa nr. VII la Legea-cadru nr. 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice, cu modificările ulterioare, al art. 771 alin. 1 din Legea nr. 80/1995 privind statutul cadrelor militare, cu modificările şi completările ulterioare, şi al art. 14 alin. (1) din Regulamentul de organizare şi funcţionare al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.490/2004, cu modificările şi completările ulterioare, prim-ministrul emite prezenta decizie. Articol unic. - Începând cu data intrării în vigoare a prezentei decizii, domnul colonel Cornea Nicolae se împuterniceşte pentru a îndeplini atribuţiile funcţiei de inspector general al Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă. PRIM-MINISTRU VICTOR-VIOREL PONTA Contrasemnează: Secretarul general al Guvernului, Ion Moraru Bucureşti, 23 ianuarie 2014. Nr. 15.

[Imagine: 337503_cornea.jpg]

Citat:Născut în 15 noiembrie 1967 în oraşul Călimăneşti, judeţul Vâlcea, colonelul Nicolae Cornea a absolvit în anul 1993 Facultatea de Pompieri din cadrul Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” Bucureşti, reuşind acest lucru ca şef de promoţie, fiind şi licenţiat în drept.
În perioada 1992 – 2010 a activat în cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, numai în arma pompieri, începând cu Brigada de Pompieri a Capitalei (19931994), continuând cu Comandamentul Trupelor de Pompieri (19941995), iar din anul 1995 a revenit pe plaiurile natale, alăturânduse pompierilor din Grupul de Pompieri „General Magheru” al Judeţului Vâlcea, unitate militară în care a ocupat atât funcţia de locţiitor al comandantului (19962004), cât şi cea de comandant, în anul 2004.
Din decembrie 2004, după constituirea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „General Magheru” al Judeţului Vâlcea, ca urmare a unificării celor două arme din cadrul ministerului – pompierii şi protecţia civilă – colonelul Nicolae Cornea a devenit prim adjunctul inspectorului şef, funcţie ale cărei atribuţii le îndeplineşte şi în prezent.
A activat în general numai în structuri cu atribuţii operative, de intervenţie, participând permanent la monitorizarea, evaluarea şi coordonare tehnică operaţională a intervenţiilor pentru gestionarea situaţiilor de urgenţă, dar a avut un rol important şi în activitatea de prevenire a acestora.
Pe linia pregătirii profesionale, dea lungul carierei militare a urmat mai multe cursuri postuniversitare de specializare atât pe linia prevenirii şi stingerii incendiilor, a managementului situaţiilor de urgenţă, cât şi pe linia ştiinţelor juridice şi penale, iar din anul 2007 urmează cursurile doctorale în cadrul Universităţii Politehnice din Bucureşti, în domeniul chimic, tema principală a lucrării de absolvire fiind arderea materialelor organice.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
24-01-2014 09:45 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
simplu Offline
Membru junior
**

Mesaje: 32
Alăturat: Jan 2013
Locatie:
Thanks: 8
Given 13 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #200
RE: Inspectoratul General pentru Situatii de Urgenta (IGSU)
Din pacate nu este titular.
24-01-2014 11:36 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Istoria pompierilor din ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 04:43 PM
» Mesaje: 20
» Vizualizări: 25696
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 03:52 PM
» Mesaje: 94
» Vizualizări: 353
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177322
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556588
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747541
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511781
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155352
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1426085
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479330
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232404

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro