Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 3.62 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ore suplimentare
Autor Mesaj
raul popa Offline
Membru activ
***

Mesaje: 51
Alăturat: Feb 2015
Locatie:
Thanks: 7
Given 17 thank(s) in 12 post(s)

Mesaj: #151
RE: Ore suplimentare
(24-02-2015 12:23 AM)faninter Scris:  Schimbarea programului de lucru - schimbarea atitudinii colegilor mai tineri, care pana mai ieri nu aveau nici o parere fata de celelalte subiecte

cu tot respectul va spun ca ne-am facut datoria iar acum toti suntem vehementi deoarece o institutie de forta a statului incalaca toate principiile omenesti si o tot da la intors cu o metodologie care va aduce doar rau acestei institutii atat de respectate,se vor observa atunci efectele acestui program gandit in pripa cu 260 ore pe luna muncite,banii nu cumpara sanatatea oamenilor!!!
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-02-2015 05:59 PM de Doru.)
24-02-2015 08:54 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
shrekulpompi Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 491
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 52
Given 170 thank(s) in 45 post(s)

Mesaj: #152
RE: Ore suplimentare
Exact @faninter, a trebuit sa vina domnul Arafat sa taie de la pompieri si sa adauge la SMURD. Lipsa de personal ( pe partea de stingere, cautare salvare, descarcerare etc) este si din cauza "bisturiului" domnului Arafat. Cand iei 9 POMPIERI de pe fiecare tura ( tura de 30 oameni) si te apuci sa incadrezi ambulantele EPA , nu e normal sa iti pui intrebarea fireasca : Daca am luat 9 militari de pe stingere si i-am pus pe EPA , oare cum se descurca cei ramasi pe stingere ?
24-02-2015 09:29 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ValyC , danutz
{myadvertisements[zone_3]}
fire'sangel Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 17
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 13
Given 11 thank(s) in 5 post(s)

Mesaj: #153
RE: Ore suplimentare
Sau cand iei 3 din 9 si mai mergi cu un servant la foc, care poate atunci a iesit de la pază!

Tot respectul domnule Faninter, ne-am facut datoria si pana acum si daca nu am activat pe forum! Asta nu înseamnă că nu putem sa discutam despre schimbarea programului, despre ce o sa se întâmple cu noi in viitorul apropiat!
Nu cred că numai noi suntem supărați!
24-02-2015 09:51 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
magirus Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 19
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 52
Given 13 thank(s) in 5 post(s)

Mesaj: #154
RE: Ore suplimentare
Acum cred ca toti stiu ce inseamna timpul normal de lucru conform codului muncii!!Intrebarea mea este:din curiozitate a calculat cineva cat timp sunt la dispozitia angajatorului cei de la 8 ore si cat cei de la tura cu noul program?Ca perioada de referinta un an.
24-02-2015 11:49 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: claudiu_clo
{myadvertisements[zone_3]}
raul popa Offline
Membru activ
***

Mesaje: 51
Alăturat: Feb 2015
Locatie:
Thanks: 7
Given 17 thank(s) in 12 post(s)

Mesaj: #155
RE: Ore suplimentare
chiar ne cred prosti!ne scad concediul din orele suplimentare acumulate iar la 40 ore primim o libera deoarece dupa tura considera ca suntem la 8 ore! o sa vedem ce vor zice instantele de judecata!
24-02-2015 12:06 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
simplu Offline
Membru junior
**

Mesaje: 32
Alăturat: Jan 2013
Locatie:
Thanks: 8
Given 13 thank(s) in 10 post(s)

Mesaj: #156
RE: Ore suplimentare
Singura rezolvare instanta de judecata.Aruncam vorbe pe forum degeaba cand rezolvarea este simpla.Instanta !
24-02-2015 12:12 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier_anonim Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 105
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 0
Given 56 thank(s) in 23 post(s)

Mesaj: #157
RE: Ore suplimentare
Domnilor,

Haideti sa nu mai luam numele oamenilor in rau , mai ales al d-lui Arafat, ca totusi datorita lui la inceput si al nostru prin statul roman, a construit un sistem SMURD care cu parliti sau "masina cu militari "(citat din Dr.Chiuhodaru) au salvat vietile la foarte multi oameni si mai ales ,a dat speranta la oameni ca poate exista si ceva bine in tara noasta .Asta am auzit-o eu in spata cu pacient pe targa de foarte multe ori .
Tineti cont ca acesta este un forum , la care au acces foarte multi oameni , oameni care nu ne vor binele ci doar cauta cancanul si dorinta de denigrare chiar si a unui fir de iarba . Programul a venit , va trece sau va ramane, dar tot ce ii scris aici va ramane scris pentru o lunga perioada de ani . Pe toti afecteaza intr-o mai mare sau mai mica masura programul. Eu unul ma uit si acum o spun sincer catre cei care fac naveta , pe ei ii compatimesc si chiar imi pare rau ca institutia nu incearca sa ii ajute , sa se faca o decizie pe mai multi ani de mutare progresiva si asa sa se rezolve problema lor care cu regret duce la accidente ,morti si multe alte si implicit la lipsa personalului.
Acum nu vreau sa fiu rau desi si eu am 2 locuri de munca , dar cei care se plang pentru faptul ca nu mai pot lucra in alta parte aici rezolvarea ii aceeasi ca in orice problema si aia este alegerea.
Am pus un topic acum multi ani in urma " in ce directie ne indreptam ?" toti si mai ales toata societatea noastra ,chiar daca nu recunoastem, se afla in colaps , se pleaca din tara pe capete nu exista saptamana in care in cadrul asa marelui ISU Bucuresti-Ilfov sa nu fie o plecare sub o forma sau alta si asta ii la nivel de tara .
Acum ce se face e doar o forma de "legat cu sarma ca la dacie " si se merge din inertie. Probabil se va ajunge ca in Germania sau Anglia , ca in unitatile sa se treaca la sisemul de desfiintat a sistemului mare si trecerea catre consiliile judetene si reducerea la nivel de doar de prima interventie.

PS: Mergeti pentru 5 min. daca aveti timpul si vedeti despre ce vorbeam noi in subiectul din septembrie 2010 , "care este directia noastra" va pun si linkul sa cititi numai primele subiecte de pe prima pagina ca is destul de relevante http://forum.pompierii.info/subiect-care...astr%C4%83
24-02-2015 02:42 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: mangone78
{myadvertisements[zone_3]}
neopetre Offline
Membru junior
**

Mesaje: 47
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 3
Given 41 thank(s) in 20 post(s)

Mesaj: #158
RE: Ore suplimentare
(24-02-2015 02:42 PM)Pompier_anonim Scris:  ....

Mai pe romaneste, tu spui ca oricum toata lumea se agita degeaba, asa cum a facut si la ultimele restructurari. Acum, ca si atunci, o sa se tot vorbeasca inutil facand doar un simplu schimb de pareri intre noi ca si colegi dar astea sunt lucruri fara valoare pentru comanda.

Deciziile oricum le vor lua fara sa bage la cap. Personal, sunt convins ca personalul decizional urmareste forumul, dar se rezolva simplu, statistic. Ca de exemplu: "Avem angajati 12000 de pompieri iar pe forum comenteaza cca 100 de utilizatori in mod constant...Cantitate neglijabila si neinteresanta. Urmatorul punct pe lista de zi....Cum le mai schimbam programul ca sa iasa bine si sa le incurcam itele un pic pentru a nu mai lucra in alte locuri si sa se dedice total meseriei la mai putini bani eventual..." (nu este un citat....este o parere proprie)


Sunt de acord cu tine in ceea ce il priveste pe Dr.Arafat. Cred ca si-a cam prins nasul printre ceilalti desi intentiile sunt bune. Bine ati venit in Romania. Dar mai stiu ca nu e prima oara cand trece prin asta. A intampinat multe dificultati de la bun inceput ....rezolvarea care a gasit-o de-a lungul timpului sunt convins ca o sa o gaseasca si acum. E doar o problema temporara, timp in care noi suntem afectati cu adevarat (aici includ si familiile militarilor, ca sa fie clara pozitia) si neajunsurile sunt pe masura.

Dar nu sunt de acord cu tine ca ar trebui sa stam ca oile si sa ne uitam la mingea de tenis fara sa scoatem o vorba. Atata timp cat nu faci ceva ilegal sau comentariile nu contravin regulamentelor in vigoare, inclusiv ale forumului in sine nu e o problema. Pentru ca nu trebuie sa uitati faptul ca in armata, tu vii cu o idee, ti se spune ca nu merita iar dupa o perioada vine un smart care aplica o noua regula....ideea ta care brusc nu iti mai apartine orice ai zice...pentru ca a fost modificata sa nu bata la ochi.

Exista probabilitate mare ca gandurile exprimate aici sa rezolve unele dintre probleme asadar nu ezitati sa ganditi si sa ne impartasiti.

Cu stima

Acesta nu este sfarsitul. Nici macar inceputul sfarsitului. Este sfarsitul inceputului.
24-02-2015 04:14 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: magirus , Lion , Doru , mangone78 , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
magirus Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 19
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 52
Given 13 thank(s) in 5 post(s)

Mesaj: #159
RE: Ore suplimentare
Contractul colectiv de munca din data de 15-01-2015
Art 1 alin 2
Clauzele CCM produc efecte pentru toti salariatii incadrati in grupul de unitati ale MAI (...) prevazute in lista din anexa
La anexa ....
IGSU SI TOATE STRUCTURILE SUBORDONATE LUI.
Art.8 alin.6 lit.a si b
Conrform CCM programul de lucru in MAI este de 24/72 sau 12/2412/48....Smile
24-02-2015 04:54 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Lion Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 456
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 328
Given 387 thank(s) in 163 post(s)

Mesaj: #160
RE: Ore suplimentare
La programul 24/72 lucram in decursul unui an un nr de aprox 2184 h cumuland un nr de aprox 264 h suplimentare pentru care imi luam recuperari, daca se putea, daca nu erau in folosul comunitatii

La programul 24/48 in decursul unui an, lucram aprox 2928 h din care primesc liber un nr de 384 h dar ne sunt calculate la un nr de 576 h ( aici fiind vb si de cele 16 h in cele 2 zile de dupa tura).
Deci: 2928 - 576 (acordate liber) = 2352
2353 h - 1920 h(nr de ore legale lucrate in decurs de un an) = 432 h suplimentare in decursul unui an calendaristic la programul de 24/48
Eu nu inteleg, cum draq le-a iesit mai marilor intelepti acelasi nr de ore ca la programul 24/72 caci mie, calculat mi-a dat suma asta.
Gresesc eu undeva? stimati colegi? Dodgy stau eu prost cu calculul?
24-02-2015 07:02 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: neopetre , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283405
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029870
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25542
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318088

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro