Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #1
Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
[Imagine: logo-hover.gif]
Universitatea Titu Maiorescu
FACULTATEA DE MEDICINĂ ŞI MEDICINĂ DENTARĂ
Strada Pictor Gheorghe Petraşcu nr. 67A, sector 3
Tel.: 021.324.30.13
E-mail: medicina @ utm.ro

Citat:Am remarcat interesul dvs pentru Medicina de Dezastru si va anunt pe aceasta cale ca in baza acreditarii de catre ARACIS, Universitatea Titu Maiorescu organizeaza un masterat de Medicina de Dezastru cu durata de trei semestre, pentru medici . Colegiul medicilor acorda 150 de credite de EMC.
Prof. Dr. Nicolae Steiner

Programul de studii : Medicină de dezastru
Nr. credite/Durata studiilor : 90 de credite / 3 semestre
Forma de învăţământ : ZI, A
Număr de locuri : 15

LINK ADMITERE 2011 - Universitatea Titu Maiorescu

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-06-2012 10:40 AM de Covalciuc Bogdan.)
30-07-2011 10:17 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Profesor Dr. Steiner Nicolae Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 3
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 6 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #2
RE: Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
REACŢII INTERNAŢIONALE LA DESCHIDEREA PRIMULUI MASTERAT DE MEDICINĂ DE DEZASTRU DIN ROMÂNIA

Dr. Andreas Ziegler membru al Boardului Directorilor WADEM (Asociatia Mondiala de Medicina de Dezastru și Urgență) și cadru didactic al Masteratului European de Medicină de Dezastru (EMDM), a trimis mesajul nostru către conducerea Masteratului European de Medicina de Dezastru, pentru continuare si o eventuală cooperare.

Profesorul Ahmed Ammar membru al grupului de editori al Prehospital and Disaster Medicine (Jurnalul Oficial al WADEM) ne felicită pentru deschiderea cursurilor Primului Masterat de Medicină de Dezastru din România si ne urează succes.

Dr. Judith Fisher Vicepreședinte a WADEM se interesează cum merg pregătirile pentru deschiderea cursului Primului Masterat de Medicină de Dezastru din România? Dacă avem o prezentare a scopurilor generale ale masteratului și a obiectivelor acestuia? Cum ne poate ajuta pentru bunul mers al acestui curs? Si ne asigură că dacă timpul îi va permite în mod sigur va veni dacă noi considerăm aceasta ca fiind benefică pentru curs, de asemenea este sigură că actualul Președinte al WADEM Prof. Dr. Paul Arbon un distins profesionist australian va veni si el dacă va fi invitat să-și aducă contribuția, cu toate că are un program foarte încărcat. De asemenea ne întreabă dacă ar fi util să întocmească o prezentare a unei teme din programul de curs împreună cu slide-urile necesare pe care să o prezentăm cu aprobarea dânsei și în numele ei. Ne felicită și apreciază încă o dată eforturile depuse pentru pregătirea noii generații care constituie sarcina noastră principală.

Dr. Geert Senaeve, preşedintele Comitetului de Educaţie şi Învăţământ al WADEM. Ne felicită şi ne urează succes deplin în pregătirea şi desfăşurarea acestui prim Masterat de Medicină de Dezastru din România. Ne asigură de colaborarea sa, iar în momentul de faţă fiind angrenat într-un program European privind dezvoltarea Căutării şi Salvării atât din punct de vedere tehnologic cât şi al dezvoltării resurselor umane a invitat doi reprezentanţi din cadrul colectivului nostru să participe la Seminarul de USAR din Brignoles-Franţa şi ne-a invitat să participăm la forumul internaţional virtual SGL Tehnology Forum.

Dr Anastasia Zigoura Preşedinta Asociaţiei Europene de Medicina de Dezastru şi Urgenţă Ne felicită pentru reuşita acreditării masteratului. Este sigură că acest curs va fi foarte bun şi ne asigură de sprijinul ei rugându-ne să o informăm de progresele făcute.

Dr. Judith Fisher Vicepreședinte a WADEM, după ce a studiat prezentarea făcută de noi a masteratului, a scopurilor şi obiectivelor sale, a fost încântată de aplicarea către cercetare marcată de curicula masteratului nostru. Referitor la participarea Preşedintelui WADEM Prof. Dr.Paul Arbon se oferă să îi scrie şi consideră că îi va face plăcere să vină la Bucureşti pentru a prezenta o prelegere studenţilor cursului de Masterat.
O altă reacţie vine de la Prof. Oleg Mazurenko din Kiev, care ne face cunoscut că experienţa sa proprie câştigată în acţiunile de răspuns în teren cuprinde: Cutremurul din Bam-Iran din 2003, Cutremurul din Gujarat-India din 2001, Accidentul de la Centrala Nucleară de la Cernobâl din 1986; Întocmirea Planului de răspuns la Pandemia de gripă pentru autorităţile naţionale Ucrainiene de Sănătate Publică. De asemenea cuprinde un stagiu de Medicină de Dezastru în USA în cursul căruia şi-a format convingerea că învăţământul de medicină de dezastru trebuie să fie multi-disciplinar şi multi-experienţial. Iar cursul nostru, îndeplineşte pe deplin aceste cerinţe.
Din cele prezentate de dvs, am înţeles că vă străduiţi să integraţi acest curs în sistemul European de învăţământ de Medicină de Dezastru reprezentat de Universitatea din Piedmontul Oriental. Aceasta este foarte bine. Eu cunosc foarte multe despre Masteratul European de Medicină de Dezastru, promovat de această universitate şi am contacte cu autorităţile acestuia.
Sunt sigur că nu toţi studenţii din România vor avea posibilitatea să se deplaseze în Italia pentru a urma acest masterat, de aceea vă sătuiesc să invitaţi profesori de renume din diferite ţări care să asigure masteratului dvs. un succes asemănător cu cel al EMDM.
Prof. Francesco Della Corte directorul Masteratului European de Medicina de dezastru ne asigură că se va da atenție în viitor cooperării și colaborării între cele două instituții. Un prim pas ar fi admiterea absolvenților din cadrul masteratului nostru în cadrul Masteratului European de Medicină de Dezastru care este organizat de un consorțiu internațional și desfășurat de Școala Medicală a Universității din Piedmontul Oriental de la Novarra-Italia.


Prof. Dr. Dan Mănăstireanu Prof. Dr. Nicolae Steiner
30-09-2011 03:54 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , Coffeeman , Covalciuc Bogdan , Homefire News , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 650
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2798
Given 1371 thank(s) in 185 post(s)

Mesaj: #3
RE: Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
DECALOGUL MEDICINEI DE DEZASTRU

39


sursa:Conexiuni medicale Nr.3 (19)Oct.2010

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-08-2022 03:59 PM de Covalciuc Bogdan.)
30-09-2011 08:18 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Profesor Dr. Steiner Nicolae Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 3
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 6 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #4
RE: Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
(30-07-2011 10:17 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  [Imagine: logo-hover.gif]
Universitatea Titu Maiorescu
FACULTATEA DE MEDICINĂ ŞI MEDICINĂ DENTARĂ
Strada Pictor Gheorghe Petraşcu nr. 67A, sector 3
Tel.: 021.324.30.13
E-mail: medicina @ utm.ro

Citat:Am remarcat interesul dvs pentru Medicina de Dezastru si va anunt pe aceasta cale ca in baza acreditarii de catre ARACIS, Universitatea Titu Maiorescu organizeaza un masterat de Medicina de Dezastru cu durata de trei semestre, pentru medici . Colegiul medicilor acorda 150 de credite de EMC.
Prof. Dr. Nicolae Steiner

Programul de studii : Medicină de dezastru
Nr. credite/Durata studiilor : 90 de credite / 3 semestre
Forma de învăţământ : ZI, A
Număr de locuri : 15

LINK ADMITERE 2011 - Universitatea Titu Maiorescu
04-10-2011 06:06 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
florin_gr Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 4
Alăturat: Sep 2011
Locatie:
Thanks: 2
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #5
RE: Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
Nu am gasit nicaieri detalii referitoare la modul de desfasurare a cursului. Cand si cu ce program orar aproximativ se desfasoara? ( Zilnic, saptamanal, lunar, modular, in weekend)... eventual cu ce interval orar in ideea desfasurarii in timpul saptamanii (luni-vineri). Intreb asta in ideea de a afla daca timpul mi-ar putea permite sa particip la acest master.
Cu respect.
12-10-2011 10:12 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #6
RE: Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
(12-10-2011 10:12 PM)florin_gr Scris:  Nu am gasit nicaieri detalii referitoare la modul de desfasurare a cursului. Cand si cu ce program orar aproximativ se desfasoara? ( Zilnic, saptamanal, lunar, modular, in weekend)... eventual cu ce interval orar in ideea desfasurarii in timpul saptamanii (luni-vineri). Intreb asta in ideea de a afla daca timpul mi-ar putea permite sa particip la acest master.
Cu respect.

LINK ADMITERE 2011 - Universitatea Titu Maiorescu

[attachment=926]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-10-2011 02:23 PM de Covalciuc Bogdan.)
12-10-2011 10:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
florin_gr Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 4
Alăturat: Sep 2011
Locatie:
Thanks: 2
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #7
RE: Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
Din pacate nu am permisiunea de a vizualiza atasamentul. Link-ul il stiam dar nu scrie nimic de programul efectiv de desfasurare a cursurilor si/sau LP-urilor nici pe site-ul UTM nici pe site-ul d-lui Manastireanu. Sad
12-10-2011 11:38 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #8
RE: Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
(12-10-2011 11:38 PM)florin_gr Scris:  Din pacate nu am permisiunea de a vizualiza atasamentul. Link-ul il stiam dar nu scrie nimic de programul efectiv de desfasurare a cursurilor si/sau LP-urilor nici pe site-ul UTM nici pe site-ul d-lui Manastireanu. Sad
Scuze ! Nu am fost atent şi nu am văzut că eşti din altă grupă de "permisiuni" !! Wink
Cursul este curs de zi ,cred că programul este de luni pâna vineri ....reletii suplimentare la facultate Tel.: 021.324.30.13 E-mail: medicina @ utm.ro sau pe facebook Steiner Nicolae https://www.facebook.com/steiner.nicolae

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-10-2011 02:11 PM de Covalciuc Bogdan.)
13-10-2011 07:53 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: florin_gr
{myadvertisements[zone_3]}
Profesor Dr. Steiner Nicolae Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 3
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 6 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #9
RE: Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
(13-10-2011 07:53 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  
(12-10-2011 11:38 PM)florin_gr Scris:  Din pacate nu am permisiunea de a vizualiza atasamentul. Link-ul il stiam dar nu scrie nimic de programul efectiv de desfasurare a cursurilor si/sau LP-urilor nici pe site-ul UTM nici pe site-ul d-lui Manastireanu. Sad
Scuze ! Nu am fost atent şi nu am văzut că eşti din altă grupă de "permisiuni" !! Wink
Cursul este curs de zi ,cred că programul este de luni pâna vineri ....reletii suplimentare la facultate Tel.: 021.324.30.13 E-mail: medicina @ utm.ro sau pe facebook Steiner Nicolae https://www.facebook.com/steiner.nicolae
Este foarte bine ca raspundeti la intrebarile colegilor dvs. Mai putin buna este acuratetea raspunsurilor. Sfatul meu pentru viitorii cursanti este sa se adreseze direct celor care desfasoara acest master. pentru inceput va aduc la cunostinta adresa mea de email care este *********- mesaj editat de pompier_talpas.............
Citat:Regulament forum pompierii*Se interzice adaugarea adreselor de email, a adreselor postale precum si a numerelor de telefon personale sau ale altor persoane

Referitor la program si modul de desfasurare al masteratului vor fi postate cat de curand mai sunt inca necesare unele clarificari
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-10-2011 02:12 PM de Covalciuc Bogdan.)
17-10-2011 07:54 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Pompier tălpaș Offline
Super Moderator
*******

Mesaje: 650
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 2798
Given 1371 thank(s) in 185 post(s)

Mesaj: #10
RE: Medicină de dezastru - Universitatea Titu Maiorescu
(17-10-2011 07:54 AM)Profesor Dr. Steiner Nicolae Scris:  
(13-10-2011 07:53 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  
(12-10-2011 11:38 PM)florin_gr Scris:  Din pacate nu am permisiunea de a vizualiza atasamentul. Link-ul il stiam dar nu scrie nimic de programul efectiv de desfasurare a cursurilor si/sau LP-urilor nici pe site-ul UTM nici pe site-ul d-lui Manastireanu. Sad
Scuze ! Nu am fost atent şi nu am văzut că eşti din altă grupă de "permisiuni" !! Wink
Cursul este curs de zi , cred că programul este de luni pâna vineri ....reletii suplimentare la facultate Tel.: 021.324.30.13 E-mail: medicina @ utm.ro sau pe facebook Steiner Nicolae https://www.facebook.com/steiner.nicolae
Este foarte bine ca raspundeti la intrebarile colegilor dvs. Mai putin buna este acuratetea raspunsurilor. Sfatul meu pentru viitorii cursanti este sa se adreseze direct celor care desfasoara acest master. pentru inceput va aduc la cunostinta adresa mea de email care este *********- mesaj editat de pompier_talpas.............
Citat:Regulament forum pompierii*Se interzice adaugarea adreselor de email, a adreselor postale precum si a numerelor de telefon personale sau ale altor persoane

Referitor la program si modul de desfasurare al masteratului vor fi postate cat de curand mai sunt inca necesare unele clarificari

Buna ziua Prof. Dr. Nicolae Steiner !
Am rugamintea de a nu mai posta adresa de email pe forum !
Cei interesaţi va pot contacta prin " mesaje private "
Mulţumesc pentru înţelegere !
Cu stima ....pompier_talpas.....

“Lupta împotriva incendiilor este o ştiinţă care nu se schimbă niciodată. Lucruri care se schimbă sunt utilajele, aparatele,uneltele.“
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-10-2011 02:13 PM de Covalciuc Bogdan.)
17-10-2011 12:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411672
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283847
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1030050
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25577
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5382
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1920
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9470

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro