Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Cameră termoviziune
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #31
RE: Cameră termoviziune
Camera de termoviziune
Autor: Sublocotenent Dragoș BOBU
Revista Pompierii Români nr.1 / 2020

[Imagine: screenshot-523.png]
[Imagine: screenshot-524.png]

Citat:Camerele de termoviziune folosite de pompieri au ca scop principal eficientizarea intervențiilor de stingere, salvarea persoanelor aflate în situații dificile și protecția efectivă a salvatorilor. Aceste echipamente pot pune la dispoziția echipajelor de salvare un set de informații, astfel încât intervenția să fie finalizată cu succes. Camerele de termoviziune au fost proiectate pentru a rezista celor mai grele condiții de utilizare: protecție foarte bună la șocuri mecanice, utilizare la temperaturi ridicate, etanșare la apă, inclusiv expunerea la șocuri termice și contact direct cu flăcările pentru un timp limitat. De asemenea, noile tehnologii oferă un design robust, greutate redusă, dimensiuni mici, oferind prima soluție completă de cameră cu termoviziune pentru pompieri.
O primă caracteristică importantă a acestor camere este focalizarea inteligentă, astfel pompierii pot îndrepta camera direct spre obiectul de interes, iar acesta va fi afișat automat, fără intervenție, la cea mai înaltă claritate. Nu este necesară rotirea butoanelor sau manevrarea comutatoarelor; simpla îndreptare a camerei spre un obiect va activa focalizarea inteligentă.
Camerele de termoviziune pot transmite imagini în condiții de iluminare zero (întuneric total) și în compartimente cu un volum însemnat de fum. Orice corp din natură emite radiații în domeniul infraroșu. Cu cât temperatura este mai mare, cu atât radiația emisă este mai mare. O cameră de termoviziune captează radiația emisă de obiecte și o transpune pe ecranul camerei. Sensibilitatea acestui detector este foarte mare, el fiind capabil să distingă variații mai mici de 0,03ºC. Acest lucru îi permite camerei de termoviziune să facă vizibile obiecte ascunse ochiului uman. Ele nu necesită o sursă de iluminare suplimentară, imaginea fiind obținută datorită diferențelor de temperatură care există pe suprafața obiectului țintă și/sau dintre țintă și mediul înconjurător.
O cameră cu termoviziune îi permite unei persoane să observe nivelul de temperatură dintr-un anumit spațiu. Acest lucru este posibil prin recunoașterea radiațiilor infraroșii. Cu cât acestea sunt mai puternice, cu atât temperatura dintr-o anumită zonă este mai ridicată.
Camera cu termoviziune va afișa în urma detectării razelor infraroșii o termogramă. Termograma este o imagine de pe care se poate interpreta temperatura. Valorile ridicate de temperatură vor fi redate în culori calde: galben, portocaliu şi roșu. Valorile scăzute de temperatură vor fi redate în culori reci: verde și albastru. Toate camerele cu termoviziune funcționează pe acest principiu.
Camerele de termoviziune, în funcție de specificațiile tehnice, dar și de producător, dețin mai multe moduri de utilizare:
- Modul de bază - este folosit în general la acțiunile inițiale de stingere a incendiului, incluzând operațiunile de căutare-salvare și de localizare a focarului principal. Camera comută automat între intervalul de sensibilitate înaltă (ex: de la -20 până la +150°C) și intervalul de sensibilitate redusă (ex: de la 0 până la +1000°C), pentru a menține o imagine infraroșu optimă, menținând în același timp o colorare termică sigură și constantă a imaginii;
- Modul de stingere a incendiilor alb-negru - este un mod standardizat, bazat pe modul de bază. Acesta este conceput special pentru serviciile de pompieri care nu doresc să utilizeze caracteristica de colorare a căldurii;
- Modul de căutare și salvare - este optimizat pentru a menține un contrast ridicat în imaginea infraroșu, pentru a facilita căutarea persoanelor ce necesită a fi salvate. Această funcție mai este cunoscută și ca intervalul dinamic extins, ce permite detectarea clară a persoanelor și obiectelor, chiar și în apropierea focarului;
- Modul de detectare a căldurii - este optimizat pentru localizarea focarelor pe timpul recunoașterii, respectiv după stingerea incendiului, de obicei pentru a vă asigura că nu au mai rămas focare ascunse. Acest mod poate fi folosit și pentru a localiza scurtcircuitele în cazul unor instalații electrice sau unor improvizații de natură electrică;
- Detecția curenților de aer rece - permite afișarea pe display-ul camerei (nuanță albastră) a zonelor reci, pentru determinarea fluxurilor de aer;
- Indicatorul cu laser - această funcție permite utilizarea unui indicator, pentru a marca sursele de căldură sau pentru a afişa nivelul de umplere a rezervoarelor;
- Funcţia de captare de imagini permite vizualizarea spațiilor inaccesibile, şi are funcția de înghețare pentru a putea evalua situația;
- Obturator rapid - informaţiile din zona focarului nu se pierd, atunci când detectorul se calibrează sau atunci când trece la un mod diferit de funcţionare;
- Indicator Hot/Cold Spot - cu ajutorul acestei funcții poate fi identificată imediat cea mai fierbinte sau rece zonă din imagine, îmbunătățind capacitatea de luare a deciziilor și crescând siguranța pompierilor. Indicatorul Cold Spot este ideal pentru identificarea scurgerilor de gaze;
- Funcția stop cadru - permite analizarea rapidă a zonelor dificile și periculoase, prin apăsarea unui buton. Imaginea poate fi prezentată apoi altor membri ai echipei de intervenție, într-un loc sigur. Un aparat termic generează o imagine bazată pe diferențele de temperatură.
Într-o imagine termică, elementul cel mai tare din scenă apare ca alb (roșu, în funcție de modul de utilizare selectat) și cel mai rece ca negru, iar toate celelalte elemente sunt reprezentate ca o scară de gri între alb și negru. În general, camerele de termoviziune au incluse în sistemul de operare trei moduri de sensibilitate, cu comutator automat în funcție de temperaturile de la nivelul focarului (mod pentru temperaturi înalte: -40 +150°C, mod pentru temperaturi medii: -40 +500°C, mod pentru temperaturi scăzute: -40 +1150°C). Aceste trepte de temperatură, în funcție de modul de utilizare ales, ajută la scoaterea în evidență a imaginii termice, pentru a permite salvatorilor să identifice focarele, persoanele/animalele/bunurile ce necesită a fi salvate. Totodată, afișează temperatura obiectelor din zona de ardere, temperatura mediului ambiant și permite utilizatorului să mărească distanța focală (zoom digital cu mărire x2, x4 și x8) pentru a investiga și a identifica punctele fierbinți și pericolele din zona incendiată.
Camerele de termoviziune, fabricate în ultimii ani, dețin funcții suplimentare, care pot favoriza ansamblul activităților și măsurilor care se execută pentru asigurarea continuității acțiunilor de intervenție și îndeplinirea misiunilor. Astfel, funcțiile de ultimă generație, pot fi următoarele:
- Funcție de realizare a fotografiilor și înregistrărilor video - se pot înregistra imagini video sau statice cu ajutorul unui singur buton, pentru colectarea simplă și rapidă a datelor. Ideal pentru materiale de instruire sau analize ulterioare;
- Imaginile de la locul evenimentului pot fi transmise „streaming live” pe un laptop sau smartphone;
- Indicator Cold Spot - această nouă și utilă caracteristică va oferi pompierilor posibilitatea de a verifica și localiza cu rapiditate scurgerile de gaze, datorită faptului că gazele vor avea, în general, o temperatură mai scăzută în comparație cu mediul înconjurător.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
03-10-2020 05:59 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Subofițer pompier
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
Cameră termoviziune - Valentin P - 30-12-2011, 11:50 AM
RE: CAMERA DE TERMOVIZIUNE - dragos - 30-12-2011, 11:59 AM
RE: CAMERA DE TERMOVIZIUNE - cipcip2009 - 30-12-2011, 12:42 PM
RE: CAMERA DE TERMOVIZIUNE - jakeson13 - 02-05-2012, 11:35 PM
RE: CAMERA DE TERMOVIZIUNE - bogdanvaduva - 30-05-2012, 09:59 AM
RE: CAMERA DE TERMOVIZIUNE - Homefire News - 13-03-2013, 04:01 PM
RE: CAMERA DE TERMOVIZIUNE - Valentin P - 26-04-2013, 02:18 PM
RE: CAMERA DE TERMOVIZIUNE - Homefire News - 22-02-2014, 02:57 PM
RE: Cameră termoviziune - madrian56 - 14-10-2014, 01:33 AM
RE: Cameră termoviziune - Andrei Melencu - 27-04-2016, 11:04 PM
RE: Cameră termoviziune - Homefire News - 28-10-2018, 08:31 AM
RE: Cameră termoviziune - svsuborlesti - 29-10-2018, 04:21 PM
RE: Cameră termoviziune - Andrei Melencu - 25-02-2019, 03:23 PM
RE: Cameră termoviziune - Covalciuc Bogdan - 03-10-2020 05:59 AM
RE: Cameră termoviziune - Homefire News - 23-07-2021, 04:44 AM
RE: Cameră termoviziune - svsuborlesti - 23-07-2021, 07:31 AM
RE: Cameră termoviziune - Homefire News - 10-10-2021, 09:04 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411479
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283550
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029896
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25545
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5371
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9455

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro