Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #64
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Col,®Gheorghe Labo, colecţionarul istoriei pompierilor

Citat:Colonelul în rezervă Gheorghe Labo este unul dintre cei mai buni cunoscători ai istoriei pompierilor. Fostul şef al ISU Sălaj şi-a prezentat colecţia de insigne şi decoraţii într-o expoziţie la Muzeul Judeţean.
Zălăuan get beget, originar din satul Stâna ce aparţine administrativ de Zalău, Gheorghe Labo a parcurs aproape toate etapele din cariera unui pompier, de la soldat până la colonel, s-a retras din activitate ca şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Porolissum” al judeţului Sălaj. După armată, făcută la „pompieri” în Satu Mare, s-a înscris la Şcoala de Ofiţeri Activi, iar în 1981 devenea locotenent în cadrul „Inspecţiei de Prevenire”. Primul an l-a petrecut departe de casă, tocmai la Drobeta Turnu Severin, iar din 1982 s-a întors în Zalău. Anul trecut, chiar de ziua lui, în 17 martie, a primit ordinul de pensionare, după ce aproape trei ani fusese şef al Inspectoratului.
Istoria pompierilor în medalii şi insigne
Spune că pasiunea pentru lucrurile vechi şi pentru colecţii a apărut încă de timpuriu. În adolescenţă colecţiona timbre, dar cineva i-a furat colecţia şi o vreme a uitat de acest hobby. Prietenia cu colecţionari împătimiţi l-a determinat să înceapă din nou să adune piese vechi. „Prin 1995 am început să-mi formez prima colecţie. Am început cu medalii şi insigne ce ţin de istoria pompierilor. Era ceva mai special, pentru că sunt puţini colecţionari care se ocupă de acest domeniu”, explică Gheorghe Labo.
Dar colecţia fostului pompier s-a îmbogăţit şi cu artefacte care nu ţin neapărat de profesia în care a activat vreme de trei decenii. Monede de diferite epoci, obiecte vechi specifice satului ardelenesc sau artefacte vechi, valoroase, material şi sentimental, pot fi găsite în colecţia lui Gheorghe Labo. „Nu pot să spun care piesă îmi este cea mai dragă. Toate sunt importante pentru mine. Dar am un sentiment special ori de câte ori prezint cuiva un... penar. Respectiva piesă a fost lucrată manual, sculptată în lemn, de un sălăjean deportat în Siberia”, spune colecţionarul zălăuan.
De la pasiune la afacere
Până în luna mai a acestui an colecţia colonelului Labo a stat doar acasă sau în biroul de la sediul Inspectoratului, până la retragerea din activitate. În 14 mai, la solicitarea mai multor prieteni, Gheorghe Labo şi-a prezentat piesele în cadrul unei expoziţii de la Muzeul Judeţean, care a putut fi văzută până zilele trecute. Iar exponatele s-au bucurat de aprecierea publicului, sute de zălăuani fiind prezenţi la vernisaj.
Succesul expoziţiei l-a determinat pe colecţionar să se gândească să facă şi o mică afacere din această pasiune. „Mi-am propus să amenajez o cămăruţă special pentru colecţie. Nu neapărat pentru publicul larg, ci mai ales pentru cunoscători. Iar anumite piese le voi pune şi în vânzare”, adaugă Labo.

Ce-i place?

Fost voleibalist de performanţă şi component al primei echipe zălăuane care a ajuns în Divizia B, în 1974, Gheorghe Labo continuă să rămână un împătimit al sportului: „În fiecare săptămână joc volei cu un grup de prieteni. Încă din adolescenţă am practicat ateltismul, aruncarea discului şi a greutăţii”.

Ce nu-i place?

Nu-i plac indivizii duplicitari, „oameni cu două feţe”, cum îi numeşte el. Din păcate, spune că a avut parte de experienţe neplăcute cu astfel de oameni: „În multe cazuri am cunoscut cu adevărat caracterul unor foşti colaboratori de abia acum, după ce am ieşit la pensie”.

Întrebări şi răspunsuri

Cât de costisitoare este această pasiune?

Colecţionarea de piese vechi poate fi un hobby destul de scump. Cei care deţin piese vechi sunt, de cele mai multe ori, conştienţi de valoarea artefactelor, aşa că şi preţul e pe măsură. Eu nu am investit sume foarte mari pentru că foarte multe piese le-am primit atunci când lucram în sistem.

De unde faceţi rost de piese?

În timpul deplasărilor făcute în interes de serviciu am văzut, adesea, piese care mă interesau. Aşa că pur şi simplu le-am cerut, iar în multe cazuri, cu bunăvoinţa gazdelor le-am şi primit. Sigur, că pe lângă schimburi şi artefacte primite cadou mă duc şi pe la târguri sau mă interesez de ele pe internet.
SURSA : http://www.adevarul.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 24-10-2020 06:18 AM de Homefire News.)
24-06-2012 11:18 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Pompier tălpaș , stefanutz
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 24-06-2012 11:18 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283433
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029878
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25544
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318095

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro