Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #68
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Andrei Bălan

[Imagine: familia_smurd_cluj_e_coordonata_de_cel_mai_tanar.jpg]
Citat:„Familia” SMURD Cluj e coordonată de cel mai tânăr paramedic
Fiecare intervenție de prim-ajutor este contratimp. De rapiditatea și priceperea lor depinde viața celor aflați în situații limită. Pe lângă greutățile acestei meserii, paramedicii SMURD din Cluj au de trecut zilnic un hop în plus în misiunea lor: sistemul pavilionar al clinicilor din cel mai renumit centru medical din afara capitalei.

Andrei Bălan este maramureșean, iar de patru ani se află la Cluj-Napoca. A luat primul concursul pentru intrare în SMURD, din anul II de facultate. Acum sunt zile când e de gardă și câte 24 de ore, iar în același timp reușește să fie printre cei mai buni studenți de la Medicină. Totodată este cel mai tânăr paramedic care coordonează o echipă de 80 de paramedici voluntari SMURD. A câștigat, alături de un echipaj SMURD Cluj, locul I la un concurs de asistență medicală din Germania.

„Suntem ca o mare familie la SMURD. Noi ne facem curățenie, noi ne schimbăm așternuturile, noi ne punem masa și așa mai departe”, descrie Andrei Bălan tot ce înseamnă SMURD Cluj.

Când și cum ți-ai dat seama că asta e ceea ce vrei să faci?
Încă din școala generală și apoi în liceu eram pasionat de acordarea primului ajutor. Am fost voluntar câțiva ani la Crucea Roșie Română. Cam de atunci am realizat că îmi doresc să ajut, cum pot, la salvarea vieților omenești.

Cum a fost prima experiență, când ai îmbrăcat prima dată uniforma SMURD?
Prima experință a fost una de neuitat. Eram foarte emoționat, îmi făceam griji să nu fac vreo prostie. Am intervenit, împreună cu echipajul, la un accident foarte grav cu mai multe victime. Acel accident mi-l amintesc perfect și astăzi. Atunci am știut că pentru a salva viața unui om trebuie să ai, pe lângă îndemănarea necesară manevrelor de urgență, și vastul pachet de cunoștiințe care să-ți permită să intervii în astfel de situații.

Care a fost cea mai dificilă intervenție la care ai participat?
Cea mai dificilă intervenție a fost aceea când am fost solicitați să intervenim pentru o fată de 18 ani care s-a aruncat de la etajul 8. Aceea intervenție a fost dificilă din toate punctele de vedere: medical, fizic dar și psihic.

Ce presupune munca unui paramedic alături de pompieri?
Munca unui paramedic presupune cunoașterea ambulanței până la cel mai mic detaliu: practic trebuie să știm de unde putem lua orice este pus în ambulanțele noastre de Terapie Intensivă Mobilă. De asemenea, trebuie să avem cunoștiințe din medicina de urgență, cunoștiințe pe care le dobândim cu ajutorul medicilor, asistenților și paramedicilor din cadrul UPU-SMURD. Totodată, suntem ca o mare familie la SMURD, noi ne facem curățenie, noi ne schimbăm așternuturile, noi ne punem masa și așa mai departe.

Cât de solicitantă e munca ta, pentru că ești încă la facultatea, mai ai timp și pentru alte pasiuni?
Depinde de perioade. În sesiune nu prea mai am timp. În rest, apuc să merg din când în când la tenis, sau la înot, iar de ieșit în oraș, când am timp, nu îmi refuz prietenii.

Povestește-ne o intervenție la care a fost nevoie de improvizații pentru a duce la capăt misiunea de prim-ajutor?
De departe, cele mai multe improvizații le facem atunci când transportăm pacienți. Suntem solicitați să intervenim la oameni în casă, în grădini, să salvăm oameni căzuți în șanțuri sau în fântâni. Vă dați seama că este nevoie de multă improvizație ca să reușești să intervii în astfel de condiții. Totodată și transporând pacienții prin spitalele sistemului pavilionar din Cluj-Napoca este o adevărată provocare!

Care sunt cele mai grele decizii pe care le-ai luat în situații limită?
Cele mai grele decizii pe care le iau în timpul gărzilor sunt acelea de a distribui sarcini colegilor mei paramedici. Trebuie să mă gândesc foarte bine înainte pentru a fi cât mai rapizi și mai eficienți.

Care sunt atuu-urile prin care echipa SMURD Cluj a fost pe primul loc la competitia de prim-ajutor din Germania?
Cred că cel mai important atuu pe care l-am avut a fost pasiunea cu care ne facem meseria. Odată ce faci un lucru pentru că-ți face plăcere și nu pentru că ești obligat vor veni și satisfacțiile.

Cât de greu e să păstrezi limita între profesie și viață personală?
Sunt câteva cazuri pe care le țin minte și probabil nu le voi uita repede. Câteodată este foarte greu dar dacă ești conștient de încercările care apar în decursul vieții și că de multe ori nu avem ce face în privința lor, reușești să treci peste toate cazurile dificile.

Ce e cel mai greu în a coordona echipa, cum lucrezi cu voluntarii?
Cel mai greu în a coordona o echipă este să încerci să îi mulțumești pe toți. Fiind aproximativ 80 de paramedici voluntari activi, vă dați seama că mentalitățile sunt foarte diferite printre colegi. Și interesul în ultimii ani a crescut foarte mult. La ultima recrutarea de anul acesta s-au înscris 505 studenți ca voluntari.

Cum e ritmul de intervenție pe timp de vară și când e cea mai grea perioadă?
Numărul de intervenții diferă foarte mult de la an la an. De obicei în timpul verii avem mai multe accidente rutiere deoarece este și sezonul motocicletelor. În ceea ce privește victimele caniculei, cele mai multe sunt persoanele vârstnice care nu înțeleg că la o anumită vârstă este mai bine să te ferești decât să fii tratat. Cele mai grele condiții de intervenții sunt însă cele din timpul iernii din cauza frigului, zăpezii și a gheții. Trebuie să fim atenți la fiecare pas pe care îl facem.

Cum reușește un paramedic să salveze vieți, uneori riscându-și propria viață, în fața unor accidente grave?
O calitate pe care trebuie să o aibă fiecare paramedic este acea de a fi altruist. Așa putem face față multor provocări. Totodată SMURD-ul funcționează printr-o strânsă colaborare cu Inspectoratul pentru Situații de Urgență, colegii de la pompieri fiind îngerii noștri păzitori. Ei sunt acei oameni care fac tot posibilul ca noi să intervenim în condiții de siguranță.

Ce-ți dorești cel mai mult pe plan profesional? Vrei să rămâi în țară?
În viitorul apropiat îmi doresc să termin cu bine facultatea și să îmi iau la examenul de rezidențiat o specialitate pe care să o pot face cu plăcere și satisfacție cel puțin 10-15 ani. Să plec din țară este o opțiune la care pe zi ce trece mă gândesc tot mai serios.

SURSA:http://citynews.ro/interviu/familia-smur...dic-218746
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 02:40 PM de Covalciuc Bogdan.)
02-09-2012 04:59 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , mihai_cj , Pompier tălpaș , chrisfire02 , eugen , billy the kid
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - maf150 - 02-09-2012 04:59 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283365
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029866
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25539
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318083

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro