Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Țeava generatoare de spumă
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12400 thank(s) in 5721 post(s)

RE: Țeava generatoare de spumă
Capul deversor si tuburile prelungitoare pentru teava generatoare de spumă

Capul deversor
Capul deversor este confectionat din tablă de oțel având la partea inferioară formă cilindrică, prevazut cu un colier de strângere, iar la partea superioară un orificiu de refulare a spumei, de forma dreptunghiulară.

[Imagine: screenshot_574.png]

Pentru utilizare se cuplează capul deversor la prelungitorul țevii generatoare, înșurubând apoi fluturele colierului de strângere.

Prelungitorul țevii generatoare de spumă

Caracteristicile tehnice ale prelungitorului țevii generatoare de spumă sunt urmatoarele :
- lungimea (m) 3
- posibilități de racordare la țeava generatoare de spumă de 5000 l/min
- masa (kg) 32
Prelungitorul țevii generatoare de spumă este confecționat din teavă de aluminiu rezistent la coroziune, cu secțiuni diferite la cele doua capete.
La capătul cu secțiune mai mare este prevăzut un colier de strîngere cu șurub ăi piuliță fluture pentru priderea la țeava generatoare sau între ele. Tubul terminal la care se montează capul deversor nu are decât un colier de strângere la partea sa inferioară.
La unele tipuri de prelungitoare colierele de strngere sunt înlocuite cu racorduri fixe sau cu o piesa filetată.

[Imagine: screenshot_575.png]

Mod de folosire

Când şeful de ţeavă nu se poate apropia de focar sau spuma trebuie introdusă în rezervoare incendiate construite suprasol se folosesc tuburile prelungitoare, tubul de legătură şi capul deversor, astfel :
- se cuplează tuburile prelungitoare la extremitatea anterioară a ţevii generatoare de spumă (cuplarea la ţeavă şi între ele făcîndu-se prin strângerea piuliţelor, şuruburilor, colierelor de strângere sau prin racordare) ;
- se cuplează în mod asemănător capul deversor la capătul ultimului tub de legătură (când tubul prelungitor se racordează 1a o ţeavă generatoare de spumă C, cuplarea se realizează prin intermediul tubului de legătură) ;
-se ridică tuburile prelungitoare până când capul deversor a trecut de marginea rezervorului, în scopul proiectării spumei pe peretele interior al rezervorului.
Când spuma trebuie refulată la înălţime mare, atunci ţeava generatoare se va racorda la capătul superior al coloanei de tuburi prelungitoare, iar capătul deversor se va monta la extremitatea anterioară a ţevii. Linia de furtun se racordează în acest caz la capătul inferior al coloanei de tuburi prelungitoare, realizându-se o înclinaţie care să evite ruperea coloanei de tuburi.

[Imagine: Scan_3.jpg]

Intreținere
Dupa folosire, se spală și se verifică starea colierelor de strângere (racordurilor) și a capetelor tubului. Șuruburile colierelor se ung dupa fiecare întrebuințare.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 08-11-2018 11:14 AM de Covalciuc Bogdan.)
25-04-2016 07:15 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: S.P.S.U. SPG FIRE Constanța , HomefireNews
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Țeava generatoare de spumă - Covalciuc Bogdan - 25-04-2016 07:15 AM
Țeava generatoare de spumă - firewolf - 10-02-2015, 10:57 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Istoria pompierilor din C...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 08:37 PM
» Mesaje: 38
» Vizualizări: 25991
Cutremurele de pământ
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 08:09 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 147199