Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 9 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Someș" al Județului Satu Mare
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,635
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2309
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #26
RE: I.S.U. "Somes" al Judetului Satu Mare
Citat:Autospeciale moderne pentru pompierii sătmăreni

Joi, 15 noiembrie, la sediul ISU SOMEŞ Satu Mare, a avut loc o conferinţă de presă având ca temă finalizarea etapei a doua de achiziţie a autospecialelor din cadrul proiectului ,,Îmbunătăţirea dotării cu echipamente a bazelor operaţionale pentru intervenţii în situaţii de urgenţă din Transilvania de Nord. Au participat Gheorghe Stramb, director de proiect, Iulian Burz, comandantul ISU Somes Satu Mare, Adrian Stef, presedintele Consiliului Judetean Satu Mare, ministrul Ovidiu Silaghi si viceprimarul Radu Roca.Obiectivul general al proiectului este îmbunătăţirea calităţii serviciilor publice de urgenţă la nivelul Regiunii Nord-Vest prin creşterea capacităţii de răspuns adecvat situaţiilor de urgenţă şi prin sporirea gradului de siguranţă şi sănătate a cetăţenilor.Contributia cea mai mare la acest proiect a avut-o Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Transilvania de Nord, înfiinţată în aprilie 2009 de către cele sase judeţe a regiunii de Nord-Vest: Cluj, Bihor, Bistriţa-Năsăud, Maramureş, Satu Mare şi Sălaj.
Proiectul a fost depus spre finantare in anul 2009, iar contractul de finanţare între Agenţia pentru Dezvoltare Regională Nord-Vest, Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară Transilvania de Nord, si Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului, s-a semnat în data de 30 iunie 2010. Procedura de achiziţie s-a desfăşurat în două etape. În prima etapă s-au furnizat 12 autospeciale pentru lucru cu apă şi spumă de capacitate mărită, 18 autospeciale pentru lucru cu apă şi spumă de capacitate medie, 2 autospeciale de cercetare, 6 autospeciale pentru descarcerări grele.
Dintre acestea, pentru judeţul Satu Mare au fost repartizate 5 autospeciale pentru lucru cu apă şi spumă şi o autospecială pentru descarcerări grele. În etapa a doua a proiectului s-au achiziţionat 21 de ambulanţe de prim ajutor (tip B) şi 3 ambulanţe de reanimare (Tip C), dintre care 4 ambulanţe de prim ajutor şi o ambulanţă de reanimare au fost repartizate pentru Satu Mare. Valoarea totală a echipamentelor din a doua etapă de achiziţie sunt de 10.570.349,70 lei +TVA. Al doilea contract de finanţare a fost semnat în luna iunie 2012 şi presupune deasemenea achiziţia de echipamente specifice pentru intervenţii în situaţii de urgenţă.
Fiecare Inspectorat va mai beneficia de o autospecială pentru lucru cu apă şi spumă şi de o autospecială complexă de intervenţie, descarcerare şi acordarea asistenţei medicale de urgenţă. Rezultatul estimat la finalizarea proiectului este reducerea timpul mediu de răspuns al unităţilor mobile de intervenţie la locul accidentelor până la 16’ în zonele rurale şi 8’ în zonele urbane.

[Imagine: pompieri.jpg]

SURSA:http://www.buletindecarei.ro/2012/11/aut...areni.html
16-11-2012 02:04 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Somes" al Judetului Satu Mare - maf150 - 16-11-2012 02:04 AM
Incendiu in Lipau - raulittoraul - 30-04-2014, 06:40 PM
RE: I.S.U. - raulittoraul - 13-09-2014, 10:40 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Cupa A.S.P.R. la minifotb...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:18 AM
» Mesaje: 93
» Vizualizări: 340
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177274
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556479
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747291
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511662
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155330
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1425603
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479190
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232350
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322889

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro