Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 7 voturi - 4.86 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Matei Basarab" al Judetului Olt
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #5
RE: I.S.U. "Matei Basarab" al Judetului Olt
Top 5 cele mai ciudate intervenţii I.S.U. "Matei Basarab" al Judetului Olt
[Imagine: ciudatenii%2Bhazlii%2Bpompieri.jpg]
Citat:Din anul 2004 încoace, numărul şi diversitatea intervenţiilor la care angajaţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Olt participă este din ce în ce mai mare. Dacă până în acel an pompierii stingeau incendii, acum, cu aceleaşi autospeciale şi echipamente, intervin la asanarea teritoriului de muniţia rămasă neexplodată din cel de-al II-lea Război Mondial şi descarcerarea victimelor din accidente rutiere. Însă, există şi situaţii în care aceştia sunt chemaţi să salveze animale, dar şi reptile, din diverse medii sau din locuinţele cetăţenilor. Pentru că toţi cetăţenii pot, cu un simplu telefon la 112, să solicite sprijinul echipajelor de intervenţie, şi pompierii olteni au avut parte de solicitări ciudate şi hazlii. Acest lucru i-a îndemnat pe angajaţii ISU să facă un top 5 al celor mai ciudate intervenţii la care, în ultima perioadă, au fost solicitaţi.

Chemaţi să salveze iedul din fântână
Pe locul 5 se situează intervenţia pompierilor din comuna Radomireşti, de la sfârşitul lunii martie 2011. Aceştia au fost chemaţi să salveze un ied, care a căzut într-o fântână. La locul solicitării s-a deplasat echipa de căutare-salvare cu o autoscară mecanică din cadrul Detaşamentului Caracal. Cu ajutorul accesoriilor pentru salvare, militarii au reuşit să coboare în fântâna adâncă de aproximativ 25 de metri, şi să scoată la suprafaţă iedul, acesta fiind predat proprietarului.

Soţia îngrijorată, soţul şi copilul găsiţi dormind
Nu mai târziu de duminică seara, angajaţii de la Detaşamentul Slatina au avut parte de o nouă intervenţie hazlie. Un bărbat de 28 ani şi copilul acestuia, de doi ani şi jumătate, nu mai răspundeau la uşă şi la telefon, motiv pentru care soţia, îngrijorată, a solicitat sprijinul pompierilor. În cel mai scurt timp, o autospecială pentru lucru cu apă şi spumă, o autoscară mecanică şi un echipaj de prim ajutor au ajuns la locul solicitării – blocul FB 8 de pe strada Aleea Muncii din municipiul Slatina. Salvatorii au acţionat cu autoscara mecanică prin escaladarea ferestrei de la dormitor, în locuinţă fiind găsiţi, dormind profund, copilul şi tatăl acestuia, care prezenta o puternică halenă etanolică. Intervenţia a fost clasată de pompierii olteni pe locul 4.

Musafiri nepoftiţi
Ziua de 13 martie 2011 avea să fie cu ghinion pentru o slătineancă care avea să se pomenească, în bucătăria apartamentului său, cu doi musafiri mici şi nepoftiţi… doi lilieci. „Dispecerul a încercat să-i explice femeii că ISU Olt nu are mijloacele necesare intervenţiei într-o asemenea situaţie, dar aceasta a insistat să intervenim pentru că, altfel, o să sufere un atac de panică”, a spus sergentul major Alin Băsăşteanu de la ISU Olt. La locul intervenţiei, aflată pe locul 3 în top, s-a deplasat un echipaj al Detaşamentului Slatina, salvatorii găsind proprietara locuinţei agitată şi cele două mamifere în bucătăria locuinţei. Unul dintre salvatori a reuşit să prindă liliecii, aceştia fiind eliberaţi în afara oraşului. Aceasta a fost prima intervenţie de acest gen a salvatorilor olteni

Şarpele… un nou locatar în bloc
O intervenţie la fel de ciudată ca precedenta, dar care nu a fost în premieră pentru salvatorii olteni, a avut loc anul trecut, la începutul lunii iulie. Aceasta se situează pe locul 2 în topul făcut de angajaţii ISU Olt. O persoană care a sunat la 112 anunţa că în scara blocului D 18 de pe bulevardul A.I. Cuza, la parter, se află un şarpe. Un echipaj de salvatori şi unul de prim ajutor au ajuns imediat la locul intervenţiei. Unul dintre salvatori a reuşit să prindă şarpele care a rămas la sediul inspectoratului până ziua următoare, când o domnişoară de 24 de ani a venit sa-şi recupereze reptila, declarând că aceasta nu prezenta pericol, fiind „doar un animal de companie”.

Captiv în ghena de gunoi
Pe primul loc în topul intervenţiilor la care au participat pompierii se află cea de la începutul anului 2010. Într-o dimineaţă de iarnă, o autospecială pentru lucru cu apă şi spumă, cu accesorii pentru descarcerare, şi un echipaj de prim ajutor au intervenit pe strada Cuza Vodă din municipiul Slatina, pentru salvarea unui tânăr de 28 ani, din oraşul Scorniceşti. Acesta căzuse într-o ghenă de gunoi modernizată, subterană. Salvatorii olteni au reuşit să taie o parte din ghena de gunoi şi să-l scoată pe bărbat, în siguranţă, la suprafaţă. Explicaţia celui căzut în ghenă a fost la fel de bizară ca şi intervenţia: „Mi-au căzut cheile în gunoi şi când am vrut să le iau am alunecat şi eu”. Dacă a fost aşa, de ce tânărul din Scorniceşti, după ce a coborât din ambulanţa SMURD, a rupt-o la fugă printre blocuri? Însă, martorii au susţinut cu totul altceva: „Acesta a fost aruncat de alţi doi bărbaţi în ghena de gunoi, pe motiv că ar fi fost prins cu soţia unuia dintre ei în pat”. La categoria intervenţii hazlii ar putea fi incluse şi salvările de câini, pisici, vaci şi cai. Numărul acestora este mare şi ar fi însemnat un material mai elaborat.
SURSA :jurnaldeziarist.blogspot.com

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
07-06-2011 07:52 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: I.S.U. "Matei Basarab" al Judetului Olt - Covalciuc Bogdan - 07-06-2011 07:52 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411549
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283636
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029929
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25551
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5375
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9456

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro