Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 7 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Facultatea de Pompieri
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,632
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6484
Given 19221 thank(s) in 7984 post(s)

Mesaj: #41
RE: Facultatea de Pompieri
(05-05-2012 02:46 PM)Parvu Florin Scris:  Bogdan ! sper din toata inima sa nu-mi iau ban, da' eu, la tot ce-au spus copii aia, nu pot sa raspund decat:

Bla! Bla! Bla! Big GrinBig Grin (in lumea mea, si acea lume nu o reprezinta pompierii ci cercetasii, replica era "Te ustura f###ii!")

O sa-i vedem daca sunt la fel de entuziasti si la un an-doi dupa ce au intrat in paine!!!

Oricum ar fi, clipul postat de tine e totusi mai putin penibil decat asta

Clipul este pus cu un scop ... fiecare pricepe ce vrea @Parvu Florin .... facultatea de pompieri trebuie sa ramană o cazarma militară ... priveştele starea si o sa întelegi de ce ...sau înţelegi dar te faci că Nu...! Diferenta de an se vede ? Eu zic că da !

PS ...Bogdan ! Undecided

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 05-05-2012 03:04 PM de Covalciuc Bogdan.)
05-05-2012 03:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #42
RE: Facultatea de Pompieri
@anonim1

Eu personal nu am nici un fel de prejudecati sau ranchiuna, si cred ca in ciuda a ceea ce au postati aici, nici colegii mei nu au! Ar fi mare pacat sa va pierdem, sa nu mai publicati aici, caci forumul asta ar putea fi (e?) o punte de legatura intre subofiteri si ofiteri, intre operativi si neoperativi, intre pompieri si civili, si rostul lui nu este altul decat de a a face cunoscute pozitii, probleme, de a incerca sa armonizeze interese uneori divergente, de a impartasi unii din experienta altora.

Tocmai de aceea, si data fiind si afirmatia aceasta
(04-05-2012 11:50 PM)anonim1 Scris:  vorbesti in necunostinta de cauza.
v-as ruga sa ne explicati cum stau lucurile, caci sunt sigur ca intereseaza pe toata lumea pozitia dumneavoastra, cu atat mai mult cu cat, stiti cum se spune: "Nu conteaza realitatea, conteaza perceptia!". E interesul dumneavoastra major sa va exprimati punctul de vedere, poate chiar aveti dreptate si cei care va judeca nu stiu!
Promit solemn sa nu mai sanctionez nici o greseala de ortografie, ortoepie sau punctuatie, deci postati fara nici o grija din punctul asta de vedere!

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
06-05-2012 01:13 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Valentin P
{myadvertisements[zone_3]}
anonim1 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 8
Alăturat: Feb 2011
Locatie:
Thanks: 2
Given 2 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #43
RE: Facultatea de Pompieri
"deci postati fara NICI0 grija din punctul asta de vedere! "-- pentru ca m-ai prins data trecuta.
Rolul ultimului post nu a fost de a jigni in vreun fel pe cineva.Nu sunt genul de om care sa stea cu ochii pe subofiteri si sa ii "arda" pe unde ii prinde.Cum spunea cineva mai sus,sutem o familie, una in care exista legi scrise si nescrise.
Imi sustin in continuare punctul de vedere cand spun ca multi vorbesc in necunostinta de cauza cand fac afirmatii legate de Facultatea de Pompieri.Spun asta pentru ca in ciuda faptului ca ar trebui sa fim invatati sa conducem un colectiv de oameni realitatea e alta.Detalii nu pot si nu vreau sa dau pentru ca mult mai importanta e pregatirea ( teoretica,practica,educatia alternativa,etc) decat un regulament din 1900 toamna pe care in facultate il aplica dupa bunul plac.(Capitolul recompense nu exista)
06-05-2012 01:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #44
RE: Facultatea de Pompieri
=))=))

Corect, si nu ma supar!!! Dar am macar scuza ca atunci cand am terminat eu scoala, formula corecta era "nici o", si stiti ca obisnuinta e a doua natura a omului!

In privinta restului postarii, nu ne spuneti nimic nou, fiindca opinia mea despre absolventii facultatii de pompieri ca e ca au abilitati de comanda si socializare extrem de reduse, cred ca ies din scoala mai indoctrinati si mai cu ochelari de cal decat absolventii scolii de ofiteri de la Sibiu, inainte de 89... ca am termen de comparatie! Nu stiu ce le-o face in scoala aia, da' parca-i spala pe creier, frate!

Este optiunea dumneavoastra sa dati sau sa nu dati detalii despre subiect, dar va dau doua subiecte de meditatie:

1. Gunoiul bagat vesnic sub pres nu dispare, daca ma intelegeti ce vreau sa spun, si pareti a fi unul dintre putinii carora a inceput sa li se para insuportabil mirosul

2. Oricine poate sa spuna orice despre orice, vorba e, atunci cand afirmi ceva, ai vreo dovada care sa faca cat de cat credibila afirmatia ta?

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
06-05-2012 02:12 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
anonim1 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 8
Alăturat: Feb 2011
Locatie:
Thanks: 2
Given 2 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #45
RE: Facultatea de Pompieri
Domnule Florin,din punctul meu de vedere facultatea are o problema majora care poate fi rezolvata doar de undeva de sus.Mentalitatea absolventilor e influentata de frustratile pe care noi,studentii,le acumulam in facultate.
La articolul aparut in ziarul respectiv erau niste comentarii care il discreditau pe studentul caruia i-a fost aruncata uniforma pe geam,chiar si pe acest forum se spunea ca "baiatul lui taticu.....conditii de 5 stele...mancare buna/proasta...etc".Afirmatiile astea m-au deranjat pe mine.Intr-adevar,facultatea a fost renovata,conditiile sunt mult mai bune fata de ce era inainte.Dar oare merita ca eu si colegii mei sa primim o mancare pe care nici la animale nu o dadeau bunicii mei la tara.Da,o mancam pentru ca altceva nu avem ce.
Legat de conditiile de 5 stele de acasa- nu mi se pare normal sa dormim 10-16 oameni intr-un dormitor unde au loc doar paturile,fisetele ,o masa si 6 scaune.Dvs vi se pare?

1.Daca meseria de pompier nu-mi aducea atatea satisfactii eram plecat tocmai din cauza mirosului care a devenit insuportabil.
2.Afirmatia dvs e generala,dezvoltati ca sa va pot da un raspuns la obiect.
06-05-2012 03:14 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,356
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #46
RE: Facultatea de Pompieri
(04-05-2012 11:50 PM)anonim1 Scris:  
(10-04-2012 11:17 AM)Coffeeman Scris:  Inseamna ca nu le este foame si au stat in conditii de hotel 5 stele, acasica. Daca nu stiu ce inseamna regim militar, care nici in cel mai mic caz nu se aseamana cu ceea ce era inainte sa se duca la o facultatea de mediu/agricultura etc. Din pacate aceste plangeri vin de la viitori ofiteri, oameni care in mod normal ar trebui, ca atunci cand ies din academie sa dea dovada de un profesionalism desavarsit fata de cei care au dat examen pentru subofiteri, iar dupa incadrare au fost avansati ca ofiteri.
Democratie in acest sistem militar exista din moment ce ai drepturi dar si obligatii. Trebuie doar sa inveti sa te folosesti cum trebuie de fiecare.


Prietene,vorbesti in necunostinta de cauza.Cati ani de instructie ai la activ?(ce faci in subunitate nu e instructie,nici sa cereti voie in formatie nu mai stiu subofiterii).Iti recomand sa te informezi si apoi sa postezi,ca tot esti admin
In primul rand, salutari! in al doilea, nu ai intles nimic din ceea ce am vrut sa spun. Ma refeream strict la cei care au intrat in Facultatea de Pompieri, dar care acasa au fost cocolositi ca niste pui de gaina. Iar acum cand sunt pe cont propriu, intr-o institutie miltara, se comporta de parca lumea ar avea ceva cu ei, ca nu e dreapta, etc.
In al treilea rand, am facut si eu o scoala militara si am gustat armata( cu tot cu prostia) fara paine si din plin. Dar nu am dat inapoi!
In rest, numai bine si bine ai venit pe forum!

LE:
Citat:Da,o mancam pentru ca altceva nu avem ce.
Legat de conditiile de 5 stele de acasa- nu mi se pare normal sa dormim 10-16 oameni intr-un dormitor unde au loc doar paturile,fisetele ,o masa si 6 scaune.Dvs vi se pare?
La noi se impartea o pulpa inferioara de pui, in doua sau in trei. Eram bucurosi daca in supa/tocana era ceva carne. Dormeam 18 insi in dormitor, doar paturi si fisete, fara mese si scaune. Inca suntem aici nu? PS: Fasolea batuta, dupa ce se racea putin, daca intorceai farfuria cu fundul in sus, nu cadea nici uleiul de pe ea.
Numai bine!

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 06-05-2012 05:17 PM de Coffeeman.)
06-05-2012 04:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,632
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6484
Given 19221 thank(s) in 7984 post(s)

Mesaj: #47
RE: Facultatea de Pompieri
Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă selecţionează, începând de azi, candidaţi – băieţi, pentru concursul de admitere în instituţiile de învăţământ ale Ministerului Administraţiei şi Internelor – sesiunea 2012, arma „pompieri”.
În acest an, au fost scoase la concurs 35 locuri la Facultatea de Pompieri din cadrul Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” – Bucureşti

admitere2012_numar_locuri

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
11-06-2012 03:10 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Coffeeman
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,632
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6484
Given 19221 thank(s) in 7984 post(s)

Mesaj: #48
RE: Facultatea de Pompieri
ADMITEREA 2012

Admitere-2012
SURSA : http://www.igsu.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
17-06-2012 06:45 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Valentin P Offline
Veteran
******

Mesaje: 1,304
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 669
Given 937 thank(s) in 358 post(s)

Mesaj: #49
RE: Facultatea de Pompieri
Aspecte din cadrul Facultăţii de Pompieri
http://www.facebook.com/media/set/?set=a...986&type=3
01-07-2012 02:42 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
raoul Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 122
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 154
Given 102 thank(s) in 42 post(s)

Mesaj: #50
RE: Facultatea de Pompieri
Ma bag si eu in vorba cand eu am comentat cu privire la faptul ca din mizeria aia numita Regulamentul disciplinei militare s-a scos pedeapsacu arest a-ti sarit toti pe mine cu argumentu ca foarte bine ca s-a scos,acum brusc deodata spuneti ca nu exista ,,democratie in armata'' pai ori suntem pentru o disciplina militara ferma ori numai suntem.
Si fie vorba intre noi pentru subofiteri si ofiteri nu era chiar asa rau regimu de arest la arestu garnizoanei.
07-07-2012 11:22 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Cupa A.S.P.R. la atletism...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:34 PM
» Mesaje: 29
» Vizualizări: 119
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:27 PM
» Mesaje: 132
» Vizualizări: 160011
RE: Concursuri profesiona...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:56 PM
» Mesaje: 115
» Vizualizări: 119896
Culturism și Fitness
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:06 PM
» Mesaje: 9
» Vizualizări: 56
Pensii militare
Ultimul mesaj a fost postat de: Bătrânul pompier
19-05-2024 06:21 PM
» Mesaje: 245
» Vizualizări: 82506
I.S.U. "Banat" al Județul...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier_vechi
19-05-2024 05:51 PM
» Mesaje: 240
» Vizualizări: 350677
I.S.U. "Delta" al Județul...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
18-05-2024 07:40 PM
» Mesaje: 152
» Vizualizări: 207460
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Tablagiu
17-05-2024 06:54 PM
» Mesaje: 5
» Vizualizări: 10077
Concurs - ”Scări”
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-05-2024 06:57 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 118
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-05-2024 08:18 PM
» Mesaje: 762
» Vizualizări: 1060720

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro