Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 11 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Delta" al Județului Tulcea
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #11
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Pompierii Deltei sting incendiile de la bordul unei nave care a ”împlinit” un deceniu şi jumătate
[Imagine: IMG_9983_a537d16211.jpg]

[Imagine: IMG_9985_c32afa0948.jpg]
Citat:O mână de militari veghează, zi şi noapte, la gurile Dunării pentru ca labirintul de canale şi stufăriş, desluşit doar de oamenii apelor, să nu cumva să cadă pradă focului. Atunci când necazul loveşte ca din senin cine-ştie ce pensiune de lux sau gospodăria modestă a vreunui localnic, pompierii Deltei spintecă apele către locul sinistrului la bordul ”spărgătorului de incendii”. Echipajul Staţiei de Pompieri Nave din Tulcea I.S.U. ”Delta” este specializat în stingerea incendiilor dar şi în operaţiuni de salvare.
De mai bine de un deceniu şi jumătate, ”salamandrele”- marinari, 32 la număr, şi vasul lor au salvat de la înec sute de oameni care ar fi pierit sub plauri, înghiţiţi de Dunăre, au stins zeci de sinistre izbucnite la hoteluri, pensiuni, case de vacanţă sau gospodării şi au oprit în ultima clipă scufundarea multor şalupe aflate în situaţii-limită. Militarii care urcă la bord în patru schimburi - un comandant de navă, un mecanic pentru manevrarea motopompelor din sala maşinilor şi şase servanţi pompieri care au acelaşi echipament protecţie ca al colegilor ce acţionează pe uscat - cunosc fiecare colţişor al braţelor Dunării pe care, în ultimi ani, au „răsărit” foarte multe pensiuni, unele chiar izolate, iar vasul poate merge în marş, fără să fie alimentat cu motorină, mai bine de două zile. Atuuri suficiente, spun militarii, în lupta cu focul ce poate izbucni oricând, oriunde, chiar şi într-o lume a apelor. Când sirena anunţă grav că, undeva, arde pompierii sunt duşi la vapor, gata echipaţi pentru lupta cu flăcările, din cazarma detaşamentul din Tulcea. În doar câteva zeci de secunde, ”salamandrele” de la ISU ”Delta” îşi pregătesc furtunele gata să scuipe apă salvatoare în flăcările ucigaşe.
”Mi-aduc aminte, acum vreo 10 ani, am intervenit la o navă tip POLAR, frigorifică. Dacă nu eram noi, se ducea la fund. A fost iarnă grea şi Dunărea-ngheţase bocnă! Din cauza asta, prizele de fund ale navei, practic nişte instalaţii de vane, au plesnit. Pe frigu’ ăla, am pompat apa şapte zile, non-stop. La o săptămână, am avut un pescador în aceeaşi situaţie. Din cauza curentului puternic şi a vârtejurilor, se îneacă mulţi. Îi căutăm zile la rând. În unele situaţii, căutarea se face cu carmace, adică un şir de 30, 40 de cârlige prinse cu o frânghie. Se leagă între două bărci şi ”piaptănă” Dunărea până la 30 de metri adâncime. Acum vreo câţiva ani, veneam dintr-o misiune. O barcă cu trei persoane s-a răsturnat sub ochii noştri, aproape de navă. Au fost la un pas să se înece! I-am salvat pe toţi!” rememorează maistrul militar principal Dumitru Mocanu, cel mai experimentat comandant de navă care e înregimentat la pompierii militari din 1977.
Când nu e în vreo misiune, pe braţele şi canalele Deltei Dunării, nava militarilor de la ISU ”Delta”, ”spărgătorul de incendii”, cum şi-au botezat ei vaporul, se leagănă cuminte, la ancoră, în port...
[Imagine: IMG_9971_10434efe22.jpg]
[Imagine: IMG_9873_01_596fc979f8.jpg]
[Imagine: IMG_9855_01_8cdd1ebf49.jpg]
SURSA ; http://www.libertatea.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
21-11-2011 05:50 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #12
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Înaintări în grad şi treceri în rezervă : Al doilea om din inspectorat pleacă la pensie pe 1 Decembrie!
La sediul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă ,,Delta“ al judeţului Tulcea s-a desfăşurat ceremonia înaintării în grad şi de trecere în rezervă cu drept de pensie a unor cadre ale unităţii, cu ocazia Zilei Naţionale a României.
Citat:Inspectorul şef colonel Florin - Dumitru Başcău a citit ordinele de înaintare în gradul următor , înainte de termen, pentru rezultate foarte bune în îndeplinirea misiunilor specifice şi pe cele de trecere în rezervă a unor cadre militare cu drept de pensie.
Astfel, a fost avansat la gradul de locotenent-colonel maiorul Valentin Timofte, plutonierul adjutant Ionel Durbală a devenit plutonier adjutant şef, plutonierii majori Vasile Botezatu, Ion Roşu, Ilie Dumitru şi Cornel Geantă au devenit plutonieri adjutanţi, iar plutonierul Emilian-Lucian Şerban a devenit plutonier major.
Au trecut în rezervă colonel Vasile Macsimov– adjunct al inspectorului sef , maistru militar principal I Dumitru Mocanu– comandant navă şi plutonier adjutant şef Vasile Ilief– comandant echipaj descarcerare.
SURSA : http://www.adevarul.ro
[Imagine: 15.jpg]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
01-12-2011 10:49 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
raoul Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 122
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 154
Given 102 thank(s) in 42 post(s)

Mesaj: #13
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Totusi cate subunitati are ISU Tulcea ?
16-12-2011 11:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #14
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
(16-12-2011 11:26 PM)raoul Scris:  Totusi cate subunitati are ISU Tulcea ?
Detasamentul de Pompieri Tulcea
Sectia de Pompieri Macin
Statia de Pompieri Nave Tulcea
Statia de Pompieri Babadag

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
17-12-2011 04:59 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #15
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Citat:Mașină în flăcări în Babadag

Pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Delta“, stația Babadag au intervenit luni seara pentru stingerea unui incendiu izbucnit la un autoturism care a luat foc în zona fostei fabrici de zahăr din oraș.

Incendiul a fost anunțat luni seara, în jurul orei 20.00. O mașină a luat foc pe strada Fabricii din Babadag. În urma incendiului nu au existat victime, spun pompierii tulceni.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/tulcea/Mas...38695.html
27-12-2011 01:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
thunderbird Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 4
Alăturat: Dec 2011
Locatie:
Thanks: 29
Given 4 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #16
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
(17-12-2011 04:59 AM)Covalciuc Bogdan Scris:  
(16-12-2011 11:26 PM)raoul Scris:  Totusi cate subunitati are ISU Tulcea ?
Detasamentul de Pompieri Tulcea
Sectia de Pompieri Macin
Statia de Pompieri Nave Tulcea
Statia de Pompieri Babadag

Dupa reorganizarea de anul acesta Statia de Pompieri Nave a fost integrata in cadrul Detasamentului Tulcea. Dar mai exista Pichetul de Pompieri Crisan.
29-12-2011 04:09 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , raoul
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #17
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Citat:Incendiu pe strada Spitalului: A verificat butelia cu flacără deschisă!

Pompierii militari de la Detaşamentul Tulcea au intervenit în această dimineaţă pentru stingerea unui incendiu izbucnit la bucătăria unui apartament de pe strada Spitalului din Tulcea.

Pompierii s-au deplasat cu două autospeciale cu apă şi spumă pentru localizarea si lichidarea incendiului. În urma intervenţiei pompierii tulceni au stins incendiul, care a distrus mobilierul din bucătătăie, 4 uşi interioare, o combină frigorifică şi un televizor. Din cercetările efectuate la faţa locului, cauza probabilă a izbucnirii incendiului a constituit-o verificarea etanşeităţii buteliei cu flacără deschisă.

Pentru a evita producerea unei astfel de situaţii de urgenţă specialiştii Inspecţiei de Prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Delta” al judeţului Tulcea interzic folosirea flăcării pentru verificarea etanşeităţii buteliei, garniturilor, regulatorilor de presiune sau a furtunului/ conductei de gaz iar verificarea se face numai cu emulsie de apă cu săpun.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/tulcea/Inc...38298.html

Citat:Incendiu la un apartament din Vest

Pompieri militari ai Detașamentului Tulcea din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Delta“ au intervenit în această dimineață pentru stingerea unui incendiu care a avut loc în zona cartierului de Vest. În urma evenimentului nu au existat victime.

Incendiul a fost anunțat joi dimineață, în jurul orei 6.00, la un apartament de pe Aleea Stânjenelului. Două echipaje de pompieri militari s-au deplasat la fața locului cu două autospeciale cu apă și spumă pentru lichidarea incendiului.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/tulcea/Inc...38234.html
29-12-2011 10:23 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #18
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Citat:Bărbat găsit mort într-un apartament de pe strada Victoriei

Joi seara, în jurul orei 19.00, un echipaj al Detașamentului de Pompieri Tulcea a intervenit pentru deblocarea unei uși de la un apartament de pe strada Victoriei din municipiul Tulcea.

Bărbatul, în vârstă de 56 de ani, a fost găsit decedat lângă patul din apartamentul în care locuia. Trupul neînsuflețit al acestuia a fost dus la morgă pentru efectuarea necropsiei.

Pompierii militari au fost chemați de un locatar al blocului, îngrijorat de faptul că nu își mai văzuse vecinul de pe data de 1 ianuarie.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clippi...0068/4.jpg
06-01-2012 10:14 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #19
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Citat:Două case au fost cuprinse de flăcări
15 ianuarie 2012

În această seară pompierii militari de la Detașamentul de Pompieri Tulcea din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Delta“ Tulcea au intervenit pentru lichidarea a două incendii din județul Tulcea.

Duminică seara, în jurul orei 20.00, prin numărul unic de urgență 112 a fost anunțat un incendiu la o locuință (și o anexă) din localitatea tulceană Valea Nucarilor. O oră mai târziu a fost anunțat un alt incendiu, la o casă din municipiul Tulcea, de pe strada Dimitrie Sturdza.

În cazul indendiului de la Valea Nucarilor, pompierii s-au deplasat cu două autospeciale cu apă şi spumă pentru localizarea si lichidarea incendiului care se manifesta în bucătărie. „În urma intervenţiei pompierii tulceni au stins incendiul, care a ars 60 de metri pătraţi din acoperişul bucătăriei acoperit cu stuf, un pat şi au fost distruşi pereţii acesteia şi a unei magazii care se afla în apropierea bucătăriei. Din cercetările efectuate la faţa locului, cauza probabilă a izbucnirii incendiului a constituit-o focul deschis în spaţii închise“, spune Angela Tulceanu.

În cazul incendiului din municipiu, Detaşamentul de Pompieri Tulcea s-a deplasat cu o autospecială de lucru cu apă şi spumă pentru localizarea şi ulterior lichidarea incendiului. Ajunsi la faţa locului, pompierii tulceni au constatat că acesta se manifesta la o magazie în care era instalată centrala termică a imobilului. În urma incendiului au fost distruse: centrala termică cu instalaţia electrică aferentă acesteia şi acoperişul din azbociment şi bitum al magaziei pe o suprafaţă de 25 de metri pătraţi. Cauza probabilă de izbucnire a incendiului a constituit-o supraîncălzirea centralei termice în apropierea materialelor uşor inflamabile.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/tulcea/Dou...37560.html

Citat:GALERIE FOTO Un autobuz al Societății de Transport Public a luat foc în trafic

Traficul de pe strada 1848 este blocat la momentul de față. Un autobuz al Societății de Transport Public din Tulcea a luat foc în trafic, în zona sediului Inspectoratului Județean de Poliție Tulcea.

Pompierii militari au ajuns la fața locului pentru a lichida incendiul. Din spusele martorilor, și șoferul a încercat să stingă flăcările cu ajutorul unui extinctor. Pasagerii au coborât din autobuz și sunt în afara oricărui pericol.
„Nu am mai văzut așa ceva... Treceam cu mașina prin zonă și am văzut autobuzul în flăcări. Sincer îmi era teamă că explodează“, ne spune un martor ocular.

Incendiul se manifesta în partea din față a autobuzului, iar cel mai probabil acesta a izbucnit de la o defecțiune electrică.

În luna mai a anului trecut, un autobuz al STP care circula pe linia 4 a luat foc în trafic, în aceeași zonă a orașului. Citiți aici mai multe amănunte!

[Imagine: 8.jpg]

[Imagine: 8.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/tulcea/Un_...37542.html
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 17-01-2012 10:19 AM de maf150.)
17-01-2012 10:17 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #20
RE: I.S.U. "Delta" al Judetului Tulcea
Citat:Incendiu în zona Deltei: Arde vegetaţia uscată de pe malul Lacului Somova!

Evenimentul a fost anunţat la 112 în această după amiază, în jurul orei 14.00. Din primele informaţii, accesul la zona în care are loc incendiul este imposibil. Cu toate acestea, un echipaj de pompieri a ajuns deja la faţa locului.

La momentul de faţă arde vegetaţia uscată de lângă Lacul Somova (de la ieşirea din municipiul Tulcea), fără valoare economică. „Accesul este dificil. Avem un echipaj al Detaşamentului de Pompieri Tulcea care izolează zona în care are loc incendiul şi care a ajuns deja la focar“, spune Angela Tulcea, purtător de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Delta“ Tulcea.

[Imagine: 4.jpg]

SURSA:http://www.adevarul.ro/locale/tulcea/Inc...37259.html
20-01-2012 12:42 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283417
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029875
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25542
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318092

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro