Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rapoarte
Autor Mesaj
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #1
Rapoarte
Ar mai fi o idee, sa se posteze diferite modele de rapoarte personale sau colective, pentru a obtine diverse, sau pentru a sesiza anumite lucruri.Big Grin

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-01-2023 08:35 AM de Covalciuc Bogdan.)
21-03-2012 08:17 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #2
Rapoarte
(21-03-2012 08:17 PM)Coffeeman Scris:  Ar mai fi o idee, sa se posteze diferite modele de rapoarte personale sau colective, pentru a obtine diverse, sau pentru a sesiza anumite lucruri.Big Grin
Rapoarte colective ? [Imagine: no.gif]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-01-2023 08:35 AM de Covalciuc Bogdan.)
21-03-2012 08:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #3
RE: Rapoarte
ScuzeSmile am stat cam mult in soare. Cred ca ti-ai dat seama la ce ma refer. Pana gasesc o reformulare mai buna, ramane astaSmile

LE: RAPÓRT, (I) raporturi, (II) rapoarte, s. n. . II. 1. Comunicare scrisă sau orală făcută de cineva în fața unei adunări, a unei autorități etc., cuprinzând o relatare (oficială) asupra unei activități personale sau colective; textul acestei comunicări. 2. Scurtă prezentare orală asupra situației trupei făcută de un militar în fața superiorului său; ora, momentul când se face această prezentare. ◊ Expr. A se prezenta (sau a ieși, a fi scos) la raport = a se prezenta (sau a fi chemat) în fața unui superior pentru a-și susține o doleanță sau a răspunde pentru o greșeală săvârșită. III. (În sintagma) Casă (sau imobil) de raport = casă sau imobil cumpărat sau construit în vederea speculei. – Din fr. rapport.

Cred ca merge nu?

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-01-2023 08:35 AM de Covalciuc Bogdan.)
21-03-2012 09:38 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
faninter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 89
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 45
Given 45 thank(s) in 34 post(s)

Mesaj: #4
RE: Rapoarte
Model raport personal

Citat:Grad, nume, prenume
functie
ISU - compartiment/subunitate

Raportnr. 1 din 21.03.2012
Catre
ISU ,,X" al jud. Y
- D-lui inspector sef -

Am onoarea sa raportez:

Text raport

In functie de cele raportate, rog dispuneti.


Data Semnatura


Nota: raportul se prezinta sefului nemijlocit, pentru rezolutie, dupa care se inregistreaza, pt a fii pe urma prezentat inspectorului sef

Uneori cred, alteori nu, ca cei ce se tem de cea ce spera, si spera stiind ca se tem.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-01-2023 08:35 AM de Covalciuc Bogdan.)
21-03-2012 10:12 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
faninter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 89
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 45
Given 45 thank(s) in 34 post(s)

Mesaj: #5
RE: Rapoarte
Corect, nu stiu c-mi veni cu ,,functie de..."

Uneori cred, alteori nu, ca cei ce se tem de cea ce spera, si spera stiind ca se tem.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-01-2023 08:36 AM de Covalciuc Bogdan.)
21-03-2012 10:54 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #6
RE: Rapoarte
(21-03-2012 10:12 PM)faninter Scris:  Nota: raportul se prezinta sefului nemijlocit, pentru rezolutie, dupa care se inregistreaza, pt a fii pe urma prezentat inspectorului sef

Hai sa lamurim foarte clar aceasta ultima observatie!

Ce inseamna sa il prezinti sefului nemijlocit pentru rezolutie, ca poate tu tocmai il raportezi pe seful tau nemijlocit inspectorului sef, cine si cum inregistreaza raportul, cum ti se aduce la cunostinta numarul de inregistrare pe care l-a primit raportul tau...?

Experienta personala la debutul activitatii mele la pompieri:

Intocmesc raport de chirie, il dau comandantului de detasament si ma pun pe asteptat. Trece luna si nu-mi da nimeni nici un raspuns, nici ca alba, nici ca neagra. Il intreb pe comandantul de detasament, imi spune ca l-a inregistrat si mai departe nu mai stie. Ma duc la "Documente clasificate", nu stie nimeni nimic. Intocmesc un nou raport, ma duc cu el direct la "Documente clasificate", mi se spune ca trebuie sa-l vada seful nemijlocit intai, ma duc cu raportul la seful nemijlocit, i-l dau si ii pun in vedere ca vreau numar de inregistrare la raport. Seful il ia, trec vreo patru-cinci zile fara sa-mi dea numar de inregistrare. Intocmesc un nou raport, ma duc cu el la "Documente clasificate" si avertizez ca daca in doua ore nu am numar de inregistrare, in ziua urmatoare plec la Bucuresti si nu ma misc din fata ministerului pana nu ma primeste ministrul in audienta.
Omul de la CDC se uita lung la mine, vede ca nu-mi sunt toti boii acasa, ia raportul, il inregistreaza, imi da numarul, il salut, ies.
Dupa trei saptamani, sunt convocat sa mi se spuna ca raportul nu este conform cu nu stiu ce model si trebuie sa-l refac, fac asta, dar cand il dau, imi spun ca trebuie sa imi dea un numar de inregistrare din ziua aia, eu le zic ca ori inregistreaza noul raport cu numarul celui vechi si il distrug pe cel vechi, ori il lasa pe cel vechi exact asa cum l-am scris, caci in fond, rapoartele sunt personale, si nu trebui e sa respecte un anumit model decat in privinta formularii, nu si a continutului.

Oamenii se uita si mai lung la mine, isi dau seama ca viata-i extrem de naspa pentru ei, il lasa pe cel vechi asa cum il formulasem eu, si ghici ce? Peste inca o saptamana primesc raspuns ca mi s-a aprobat acordarea compensatiei pentru chirie.
End of story.

Stau si ma gandesc in cate dintre aceste momente m-as fi poticnit daca as fi fost un pic mai ... nescos in lume...

Si fiindca tot a fost vorba despre compensatia pentru chirie,
luati de aici
de va destupati, ca oricum pomenea cineva undeva pe aici de faptul ca te prostesc cu chiria... te prostesc fiindca te lasi tu prostit, altfel...

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-01-2023 08:36 AM de Covalciuc Bogdan.)
21-03-2012 11:00 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Coffeeman , igabi100 , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
faninter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 89
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 45
Given 45 thank(s) in 34 post(s)

Mesaj: #7
RE: Rapoarte
Buna seara, am o intrebare pentru florin parvu, un fost coleg, daca am inteles bine, dar un om foarte documentat, asa cum ar trebuii sa fiim pentru a ne putea solicita si obtine dreturile noastre: la data angajarii 2006 solicitantul compensatiei de chirie locuia cu parintii iar acum in anul 2012 se casatoreste si se muta in chirie cu sotia, locuinta fiind in aceeasi localitate in care se afla si subunitatea de pompieri, in acest caz are dreptul la compensatie de chirie?

Apropo de rapoarte intocmite, prezentate sefului direct, dar fara raspuns, sa-mi fie cu iertare dar regulamentul RG 1 e foarte clar - nu esti multumit de raspunsul primit, aici se include inclusiv si cel fara raspuns, te adresezi sefului ierarhic, tot cu un raport, regulament, numai ca pentru asta trebuie sa ai sange in instalatie, vorba ministrului BAC 24!!

Uneori cred, alteori nu, ca cei ce se tem de cea ce spera, si spera stiind ca se tem.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-01-2023 08:36 AM de Covalciuc Bogdan.)
22-03-2012 10:06 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #8
RE: Rapoarte
(21-03-2012 11:00 PM)Parvu Florin Scris:  
(21-03-2012 10:12 PM)faninter Scris:  Nota: raportul se prezinta sefului nemijlocit, pentru rezolutie, dupa care se inregistreaza, pt a fii pe urma prezentat inspectorului sef

Hai sa lamurim foarte clar aceasta ultima observatie!

Ce inseamna sa il prezinti sefului nemijlocit pentru rezolutie, ca poate tu tocmai il raportezi pe seful tau nemijlocit inspectorului sef, cine si cum inregistreaza raportul, cum ti se aduce la cunostinta numarul de inregistrare pe care l-a primit raportul tau...?
................................................................................​....................


Exista un mic "punct" in RG 1 care spune asa :
Citat:Se interzice trimiterea raportului pentru rezolvare (cercetare)persoanelor ale caror actiuni l-au provocat.
grandpa

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-01-2023 08:37 AM de Covalciuc Bogdan.)
23-03-2012 10:50 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #9
RE: Rapoarte
(22-03-2012 10:06 PM)faninter Scris:  am o intrebare pentru florin parvu: la data angajarii 2006 solicitantul compensatiei de chirie locuia cu parintii iar acum in anul 2012 se casatoreste si se muta in chirie cu sotia, locuinta fiind in aceeasi localitate in care se afla si subunitatea de pompieri, in acest caz are dreptul la compensatie de chirie?

Raspunsul meu este DA, daca sunt indeplinite prevederile art 3 din HG 1 867/2005

Art. 3. -
(1) Cadrul militar in activitate numit in prima functie sau mutat in interesul serviciului in garnizoana/localitatea in care isi are domiciliul beneficiaza de compensatia lunara pentru chirie daca indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) nu detine locuinta proprietate personala nici el si nici sotia/sotul in garnizoana/localitatea de domiciliu;
b) nu i se asigura de catre Ministerul Apararii Nationale spatiu de locuit corespunzator, pentru el si, dupa caz, pentru el si pentru membrii familiei;
c) nu are atribuita prin contract de inchiriere cu plata subventionata a chiriei, nici el nici sotul/sotia, o locuinta din fondul locativ de stat in garnizoana/localitatea de domiciliu;
d) prezinta un contract de inchiriere incheiat in nume propriu si inregistrat la organele fiscale, altul decat cel prevazut la lit. c). Nu se acorda compensatia lunara pentru chirie in situatia in care contractul de inchiriere a fost incheiat cu copiii/parintii cadrului militar in activitate ori ai sotiei/sotului acestuia;
e) locuinta inchiriata sa fie astfel situata incat sa ii permita indeplinirea atributiilor de serviciu. Aprecierea indeplinirii acestei conditii se face de catre comisia prevazuta la art. 1 alin. (4), iar pentru comandant aprecierea se face de care comisia stabilita la esalonul imediat superior;
f) rezultatele anchetei sociale justifica acordarea dreptului de a beneficia de compensatia lunara pentru chirie.

(2) Ancheta sociala prevazuta la alin. (1) lit. f) se efectueaza de catre comisia stabilita la art. 1 alin. (4). La stabilirea cazurilor justificate, in care cadrele militare in activitate pot beneficia de compensatia lunara pentru chirie, comisia constata existenta a cel putin unuia dintre urmatoarele cazuri:
a) cadrul militar in activitate nu detine un spatiu de locuit corespunzator la adresa de domiciliu avuta la data numirii in prima functie sau mutarii in interesul serviciului;
b) cadrul militar in activitate se afla in imposibilitatea obiectiva de a mai locui la adresa de domiciliu
.



In anexa 1 la Legea 114/1996 sunt prevazute cerintele minimale pe care trebuie sa le indeplineasca un spatiu de locuit corespunzator.
Prima dintre ele este ca trebuie sa asigure
- acces liber individual la spaţiul locuibil, fără tulburarea posesiei şi a folosinţei exclusive a spaţiului deţinut de către o altă persoană sau familie;

ori e evident faptul ca daca o familie de tineri casatoriti locuieste cu parintii unuia dintre ei, in respectivul aprtament locuiesc doua familii, si este tulburata posesia si folosinta exclusiva a spatiului detinut!

Succes si mai intreba-ma daca crezi ca-ti pot fi de folos!

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-01-2023 08:37 AM de Covalciuc Bogdan.)
23-03-2012 04:13 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Coffeeman , faninter
{myadvertisements[zone_3]}
IonutBoldesti Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 1
Alăturat: Jul 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #10
RE: Rapoarte
Ma poate ajuta si pe mine cineva va rog frumos cu un model de raport pentru schimbarea functiei pe care am fost incadrat luna aceasta din scoala de subofiteri pompieri si protectie civila pavel zaganescu Boldesti, mentionez ca am fost numit pe functia de conducator auto si as dori sa imi fac raport sa trec pe functia de servant, deoarce nu detin suficienta experienta pt a conduce autospecialele , de fapt nu detin experienta deloc ! Va multumesc fratior
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-01-2023 08:37 AM de Covalciuc Bogdan.)
12-07-2013 03:46 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283353
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029863
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25534
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318064

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro