Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Concedii
Autor Mesaj
atac24 Offline
Membru activ
***

Mesaje: 60
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 5
Given 31 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #1
Concedii
SALUTARE

mi-as dori sa avem o discutie legata de concedii, si anume de modul cum se acorda ele in subunitatile din cadrul IGSU

vorbeam recent cu cineva din cadrul IJP, o subunitate din Iasi, tot agent-subofiter, care imi spunea ca ei isi pot lua cate 1,2,3 sau mai multe zile, nu neaparat multiplu de 4 zile cum suntem noi obligati

fac mentiunea ca atat eu la isuj is cat si respectivul la ijp lucram 24/72

la voi cum e ?
ideea e sa gasim o unitate de masura pentru toti din cadrul MAI, si, de ce nu, sa fie in avantajul nostru !
multumesc !
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 09-01-2014 09:03 AM de Covalciuc Bogdan.)
31-01-2011 11:34 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
stefanrares Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 232
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 65
Given 60 thank(s) in 7 post(s)

Mesaj: #2
RE: CONCEDII
concediul se acorda in maxim 3 parti egale
31-01-2011 03:06 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #3
RE: CONCEDII
R.G. - 1 spune :

Citat:Art.164.(1)Planificarea concediilor de odihna ale cadrelor militare ,militarilor angajati pe baza de contract si ale salariatilor civili,pentru anul urmator,se intocmeste pana la 15 noiembrie a anului in curs si se aproba conform reglementarilor in vigoare .
(2)Concediile se stsbilesc esalonat,in tot cursul anului tinandu-se seama de interesele serviciului si de nevoile personale ale cadrelor,fara ca numarul celor aflati in acelasi timp in concediu 1\3 din efectivul de ofiteri,maistri militari,subofiteri,salariati civili si militari angajati pe baza de contract.
(3)La cererea celor in cauza,concediul de odihna poate fi fractionat in cel mult 3 parti,astfel incat una din aceasta ,cu durata de pana la 19 zile,sa poata fi efectuata in sezonul cald(iunie-septembrie) fara sa se depaseasca efectivi de o treime specificat la alineatul precedent.
(4)Daca se soliciata plecarea in concediu pentru a urma un tratament medical in statiune,fractiunea de concediu va fi stabilita de medic.
(5)In institutiile militare de invatamant,concediile de odihna ale cadrelor didactice se programeaza in functie de programul de invatamant.
(6)Potrivit reglementarilor in vigoare,pentru efectuarea concediului de odihna,cadrele militare si militarii angajati pe baza de contract au dreptul la documente de transport dus-intors gratuite(contravaloarea acestora)si la primirea soldei cu anticipatie.



................................................................................​.................
Art.165.(1)Concediile de odihna se efectueaza la data planificata.Modificarea perioadei concediului de odihna atunci cand este cazul se face de catre comandantul care a aprobat planificarea si numai in cadrul aceluiasi an calendaristic.Concediul planificat la sfarsitul lunii decembrie se poate continua in cursul lunii ianuarie a anului urmator.
(2)Daca din motive temeinice concediul de odihna nu a putut fi efectuat in cursul anului calendaristic,pentru care se cuvine,aceste va fi acordat anul urmator,cu toate drepturile aferente,iar in situatii cu totul deosebite pote fi compensat in bani cu aprobarea comandantului esalonului imediat superior.
(3)Cadrelor militare si militarilor angajati pe baza de contract al caror concediu de odihna a fost intrerupt prin ordinul comandantului unitatii li se ramburseaza cheltuielile de transport(se elibereaza noi documente de transport pentru continuarea concediului),in conditiile stabilite prin reglementarile legale .

(4)Concediile de odihna pentru cadre,militarii angajati pe baza de contract si salariatii civili se acorda potrivit planificarii aprobate de comandant.

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-04-2012 07:02 AM de Covalciuc Bogdan.)
31-01-2011 07:42 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
raoul Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 122
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 154
Given 102 thank(s) in 42 post(s)

Mesaj: #4
RE: CONCEDII
Mai este in vigoare prevederea potrivit careia cadrele militare pot solicita concediu maxim 1 an fara plata ca eu nu o mai gasesc.
06-04-2012 11:19 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #5
RE: CONCEDII
(06-04-2012 11:19 PM)raoul Scris:  Mai este in vigoare prevederea potrivit careia cadrele militare pot solicita concediu maxim 1 an fara plata ca eu nu o mai gasesc.
@ raoul green6 ....satutul cadrelor militare (legea 80 completata cu Legea 53/2011 ) este in vigoare ! Exclamation

Citat:"Art. 14^1
In timp de pace, cadrele militare in activitate au dreptul la concedii fara plata, pe o durata de celmult 4 ani, in urmatoarele situatii:
a) solicita sa isi urmeze sotia sau sotul trimis in strainatate de catre Ministerul Afacerilor Externe,de alte ministere, autoritati administrative autonome, organe ori alte institutii de specialitate aleadministratiei publice centrale, pentru indeplinirea unei misiuni permanente in strainatate lamisiunile diplomatice, la oficiile consulare sau la alte reprezentante nationale, structuri sicomandamente din cadrul organizatiilor internationale din care Romania face parte, pentru operioada mai mare de 6 luni;
b) au fost selectate pentru a ocupa posturi de expert cu statut de angajat temporar in structuriledin cadrul organizatiilor internationale din care Romania face parte, in baza aprobarii ministrului apararii nationale.
Pentru alte cazuri, temeinic motivate, cadrele militare in activitate au dreptul la concedii fara plata, pe durata determinata, de cel mult un an.
Concediile fara plata prevazute la alin. 1 si 2 se aproba de catre ministrul apararii nationale sau decatre comandantii stabiliti de acesta.Ministrul apararii nationale poate prelungi durata concediilor fara plata prevazute la alin. 1 si 2 cu cel mult un an.
In perioada concediului fara plata, acordat potrivit prevederilor alin. 1 sau 2, cadrele militare suntsuspendate din functie si nu beneficiaza de niciun drept din partea Ministerului Apararii Nationale, cu exceptia celui privind folosirea locuintei de serviciu, in cazul cand se dispune deaceasta.
Perioada concediului fara plata nu constituie vechime in serviciu pentru stabilirea pensiei,vechime in activitate pentru acordarea Semnului onorific In Serviciul Patriei si/sau pentruacordarea gradatiei urmatoare in conditiile legii.
In situatia prevazuta la alin. 1 lit. a) si alin. 2, la stabilirea stagiului in gradul pe care il au cadrele militare se ia in calcul o perioada egala cu 3 patrimi din durata concediului fara plata.In situatia prevazuta la alin. 1 lit. b), la stabilirea stagiului in gradul pe care il au cadrele militarese ia in calcul intreaga durata a concediului fara plata.La incetarea concediului fara plata, institutia are obligatia de a numi cadrul militar pe o functie vacanta sau sa il puna la dispozitie in vederea incadrarii."
LINK Legea nr. 80/1995-Statutul cadrelor militare

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
07-04-2012 07:16 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Coffeeman , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #6
RE: CONCEDII
HG 52/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor OUG nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.

Hotararea nr. 52/2011
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 78 din 31 ianuarie 2011
Guvernul Romaniei adopta prezenta

Hg52din2011 Nm Icc

Anexe Hg 52 2011 Norme Prevederi Oug 111 2010 Concediul Indemnizatia Lunara Cresterea Copiilor


OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor. Ordonanta de urgenta 111/2010
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 830 din 10 decembrie 2010

OUG 111_2010


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-07-2017 10:41 AM de Covalciuc Bogdan.)
26-06-2012 02:39 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș , pascaru
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #7
RE: CONCEDII
Concediul paternal
Din martie 2012, taticii sunt obligati sa stea minim 1 luna acasa cu bebelusul

Concediu paternal obligatoriu timp de o lună!
Copiii nascuti de la 1 martie 2012 vor fi timp de o luna de zile in grija tatilor, care vor prelua astfel atributiile mamelor aflate in concediu de crestere a micutilor.
Este practic vorba de intrarea in vigoare a Directivei Europene nr. 18/2010, prin care se urmareste ca ambii parinti sa fie implicati activ in viata micutului pana cand acesta va implini varsta de un an. "Noua reglementare se aplica pentru copiii nascuti dupa 1 martie 2012. Practic este vorba de faptul ca, din concediul de crestere a copilului pe care mama si-l poate lua in mod legal daca indeplineste conditiile prevazute de legislatie, o luna de zile va trebui in mod obligatoriu ca tatal sa intre in concediu de crestere a copilului. Tatal va fi obligat sa faca acest lucru doar daca in ultimele 12 luni a lucrat cu forme legale de angajare. In cazul in care tatal a luat concediu de crestere a copilului, atunci mama este cea care va trebui sa stea in concediu de crestere a copilului timp de o luna de zile, fiind vorba de respectarea aceleiasi conditii legale",
In timp ce va sta timp de o luna de zile acasa cu bebelusul, tatal va va primi o indemnizatie de crestere a copilului calculata dupa aceeasi regula ca si cea calculata in cazul mamei.

DIRECTIVA 2010/18/UE A CONSILIULUI din 8 martie 2010
de punere în aplicare a Acordului-cadru revizuit privind concediul pentru creșterea copilului


DIRECTIVA 2010/18/UE A CONSILIULUI din 8 martie 2010

Concediul paternal

Citat:Concediul paternal se acorda in conformitate cu prevederile Legii nr. 210/1999 si a Hotararii 244 din 10.04.2000, pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii concediului paternal, in scopul de a asigura participarea efectiva a tatalui la ingrijirea noului nascut.

Beneficiar al acestui concediu este tatal copilului nou-nascut care participa efectiv la ingrijirea acestuia, indiferent daca copilul este nascut din casatorie, din afara casatoriei sau este adoptat de acesta.

Durata concediului paternal este de 5 zile lucratoare platite si se acorda la cerere in primele 8 saptamani de la nasterea copilului, fiind justificat cu certificatul de nastere al acestuia, din care rezulta calitatea de tata a petitionarului.

Daca tatal copilului nou-nascut a absolvit cursul de puericultura, durata concediului paternal se majoreaza cu inca 10 zile lucratoare, la un total de 15 zile lucratoare, de acest drept tatal beneficiind o singura data. Dreptul la majorarea duratei concediului paternal in conditiile absolvirii cursului de puericultura se acorda numai o singura data, indiferent de numarul copiilor titularului.

Ca urmare a suspendarii prestarii muncii de catre salariat, in mod natural se suspenda si plata salariului, tatal copilului nou-nascut beneficiind insa de o indemnizatie pentru concediu paternal care se plateste din fondul de salarii si este egala cu salariul corespunzator perioadei respective si se include in veniturile impozabile ale salariatului. Indemnizatia pentru concediul paternal platit, egala cu salariul aferent zilelor lucratoare respective, se calculeaza pe baza salariului brut realizat, incluzand sporurile si adaosurile la salariul de baza.

Potrivit Normelor metodologice de aplicare a Legii concediului paternal, cursul de puericultura consta in prezentarea unor notiuni elementare teoretice si practice necesare in vederea ingrijirii copilului mic, in vederea participarii efective a tatalui la ingrijirea propriului copil nou-nascut. Cursul de puericultura este tinut de medicul de familie al tatalui, în perioada de sarcina a mamei sau dupa nasterea copilului. In urma verificarii notiunilor dobandite, medicul de familie va elibera atestatul de absolvire a cursului de puericultură.

Cazuri speciale

1. In cazul in care tatal are studii de specialitate (medic, asistent medical) nu mai este necesara absolvirea cursului de puericultura, ci numai obtinerea atestatului in conditiile verificarii notiunilor dobandite de catre medicul de familie. Atestatul reprezinta actul doveditor prin care se constata insusirea notiunilor si cuprinde, impreuna cu aceasta constatare, datele personale din cartea de identitate a tatalui, locul sau de munca, data eliberarii, semnatura si parafa medicului de familie.

2. Legea a prevazut si cazul special in care acest concediu poate fi acordat tatalui care satisface stagiul militar obligatoriu. Acesta beneficiaza de permisie de 7 zile calendaristice, atat pentru a participa efectiv la ingrijirea noului-nascut dar si in situatia recunoasterii paternitatii.

Atenție! In toate cazurile prevazute mai sus in care se doreste acordarea concediului paternal, se va avea in vedere ca acesta poate fi solicitat de catre cel indreptatit doar la cerere, in scris si doar in primele 8 saptamani de la nasterea copilului (justificat cu certificatul de nastere din care rezulta calitatea de tata a celui care solicita concediul paternal), angajatorul neputand refuza acordarea acestuia.

Model atestat de absolvire a cursului de puericultura

Model Atestat Curs Puericultura Pentru Concediu Paternal

LEGEA nr. 210/31.12.1999 Legea concediului paternalpublicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 654 din 31.12.1999

L210-1999

HOTARARE 244 / 10.04.2000 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii concediului paternal nr. 210/1999


hg244-2000


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-07-2017 10:51 AM de Covalciuc Bogdan.)
21-12-2012 05:48 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
ygor Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 5
Alăturat: Oct 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #8
RE: CONCEDII
Buna ziua.
Va prezint urmatoarea situatie.subofiter operativ program de lucru 24 serviciu operativ cu 72 serviciu de permanenta.inceperea lucrului ora 08.00 terminarea 08.30 a doua zi.ture de servici 01.01.2013 ,05.01.2013,09.01.2013 zile de permanenta 2,3,4,6,7,8 va prezint 2 situatii de concediu
Un concediu de 8 zile din data de 02.01.2013-08.01.2013 in aceasta situatie eu iesind de pe tura in data de 02.01.2013 eu intru in concediu de la ora 08.30 nimeni nu imi poate aproba sa merg acasa de la ora 00.00 din noaptea de 01.-02.01.2013 concediul mei se sfarseste in data de 08.01.2013 calendaristic eu intrand pe tura in data de 09.01.2013 la ora 08.00 asa mi se justifica cele 8 zile a cate 24 ore fiecare nedepasind cu nici un minut timpul alocat concediului de drept.ei bine sa zicem ca in dimineata zilei de 09.01.2013 la ora 06.00 se da alarmare generala la care trebuie sa se prezinte tot personalul din unitate cu exceptia celui din concediu de odihna, medical,parasiri de garnizoana si misiuni ordonate,in aceasta situatie vreau sa stiu daca eu trebuie sau nu sa ma prezint la alarmare.
Va scriu acestea pt ca sa considerat ca eu trebuia sa ma prezint pt ca, concediul meu spun ei sa terminat la ora 00.00 in data de 08.01.2013.
intrebarea mea e de ce nu se considera concediu de la ora cand iesi din program pana la ora cand intri sau ora 08.00 a orcarei zi din luna ??? asa cum si permanenta la domiciliu tine timp de 3 zile de la ora 08.30 pana la ora 08.00 a patra zi calendaristica.consider ca daca nu se calculeaza asa pierzi 16 ore din concediul de drept sau 8 ore in cazul in care concediul iti incepe intruna din zilele libere.
Ziua mea de lucru se suprapune pe 2 zile calendaristice si nu e ca si cum as fi fost la program de 8 ore.
As vrea sa vad legea care spune ca, concediul pt personalu operativ cu program de 24/72 se termina la ora 00.00 si nu a doua zi la ora 08.00 la intrarea pe tura.
28-10-2013 05:34 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
ygor Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 5
Alăturat: Oct 2013
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #9
RE: CONCEDII
buna ziua.
-da greseala mea sunt 7 zile am scris mesajul de la lucru de pe un telefon mobil si mergea foarte greu dar ideea a fost inteleasa si mia fost explicata intocmai cu ce am cerut eu.da asa este corect cum mi-ai explicat si asa este normal, numai ca noua ni sa aprobat concediul sa il punem cand dorim chiar si imediat in ziua din iesirea din servici .
este vorba de concediu de antena in cazul meu de 6 zile fara ordin de servici.
Va prezin exact ce am patit eu pentru care am fost sanctionat la propunerea comandantului cu avertismant scris eu sustinandumi nevinovatia.
turele mele de servici pentru luna octombrie sunt 04.10/08.10/12.10/16.10/20.10/24.10/28.10 conform vechimi am beneficiat de 6 zile de concediu de antena pe care initial aveam de gand sa le lipesc la concediu din noiembrie/decembrie dar cum doar in fata puteam sa il lipesc si asta ma obliga sa vin 2 zile la 8 ore conform regulei ca nu ai voie sa ai mai mult de 3 zile libere si in fata concediului ma suprapuneam cu mai multi colegi am primit aprobarea sa il pun in luna octombrie oricand doresc numai sa nu ne suprapunem mai mult de 3 colegi pe aceeasi perioada.
am ales sa il pun din data de 19.10-24.10 asa aveam 2 zile libere in fata 17.10/18.10 una dupa 25.10 si inca 2 zile 26.10/27.10 care fiind sambata si duminica nu trebuia sa vin la 8 ore intrand la servici in data de 28.10.2013 mi sa aprobat.
in data de 25.10.2013 la ora 06.06 minute dimineata sa dat alarmare generala si am fost sunat sa ma prezint , eu buimac am intrebat de ce pt ca sunt in concediu pana la ora 08.00 la intrarea in servici a turei operative. mi sa spus ca ,concediul meu mi sa terminat la ora 00.00 in ziua de 24.10.2013.si ca aveam nevoie de o parasire inregistrata si aprobata cu 24 de ore de producerea acestui eveniment adica facuta in data de 23.10.2013 si asa nu trebuia sa ma prezint. mentionez ca alarmarea sa ridicat la ora 08.11 minute .
-in aceasta situatie .conform a ceea ce miat explicat dumneavostra mai sus recunosc ca nu miam pus concediu bine pentru ca trebuia sal pun din data de 20.10 de pe tura de servici dupa 3 zile libere pt ca asa e corect,asa imi tinea pana in data de 26 la ora 08.00. in aceasta situatie daca presupunem ca mi sa aprobat o cerere nelegala de catre cei cu legea in mana sunt eu raspunzator si imi merit pedeapsa, trebuia eu sa fac subiect de discutie la ora 06.06 in dimineata zilei de 25.10.2013 ca personal alarmat care trebuie sa se prezinte la unitate.
ce pot sa fac in aceasta situatie ,propunerea comandantului meu este de avertisment nu stiu care va fi cea finala.
mentioneza ca sunt foarte multi care isi pun concediu in una din cele 3 zile libere de dupa servici fie ea prima a doua sau a treia ,prima fiind cea mai de compromis pt ca dupa cum zic ei concediu ar incepe de la ora 00.00 si tu pana la 08.00 esti la servici fiind si in concediu si la lucru in acelas timp.
cu respect.
conform celor mentionate mai sus ca sumar :insemna ca daca esti pe tura in data de 16.10 si iesi in dimineata zilei de 17.10 ora 08.00 esti in permanenta la domiciliu pana in data de 20.10 ora 08.00 dupa care intri in concediu 6 zile pana in data de 26.10 ora 08.00 concediu fiind din 20.10-25.10.2013. zilele de 26.10 de la ora 08.00 pana in 27.10 ora 08.00 si 27.10 ora08.00 pana in 28.10 ora 08.00 fiind de permanenta la domiciliu in situatia de sambata, duminica sau prezenta la program de 8 ore daca sunt cuprinse in zilele de: (luni-vineri).
ca sa fac contestatie trebuie sa argumentez cu ceva dar nu cunosc baza legala si nu stiu unde sa o caut am timp 30 de zile sa fac acest lucru. ce ma sfatuiti sa fac ???
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-10-2013 03:59 PM de ygor.)
29-10-2013 03:37 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
mihaiiosubpetrosani Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 11
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 8
Given 8 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #10
RE: CONCEDII
Poate cineva sa-mi spuna in care act normativ este prevazuta"permanenta la domiciliu"? Pentru ca eu am sentimentul ca este o inventie nepatentata
30-10-2013 08:37 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283311
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029860
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25531
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318038

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro