Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 13 voturi - 3.62 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ore suplimentare
Autor Mesaj
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #11
RE: ore suplimentare
Cand citesc postari ca cea a antevorbitorului meu asa ma felicit ca am plecat...! cum nu va puteti inchipui! Tongue

Frate, daca esti chemat si stai un singur minut in plus la slujba, indiferent de motiv si situatie, poate sa fie si cresterea **** ! cu atat mai mult cresterea capacitatii de lupta, unitatea e obligata sa-ti dea liber!!!

Gasesti in acest topic baza legala pentru aceasta situatie.

Pune mana si fa raport si cere-ti liberele la care ai dreptul!

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
01-10-2012 01:19 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19128 thank(s) in 7958 post(s)

Mesaj: #12
RE: ore suplimentare
(01-10-2012 11:42 AM)sebita Scris:  vreau sa va intreb cand asiguram si ne cheama de acasa si stam 12 ore sau mai mult nu ar trebui sa dea zi libera? Ca unii sefi se bat cu pumnii in piept ca daca vor pun in aplicare planul de crestere si ne tin 24 cu 24. Este bataie de joc
scz pt dearanj
la revedere

Reglementarea dupa care se iau orele suplimentare (modul de calcul etc.) este OIG S/1601 /2011 respectiv art .2 alin 5 . Documentul are caracter secret si nu poate fi studiat decat in unitate ( nu poate fi postat pe forum ) , recuperarea orelor suplimentare se calculeaza pe ultimile 60 de zile ( doua luni in urama ...restul se pierd daca nu faci raport ) si se iau dupa executarea liberelor legale dupa serviciu !
grandpa

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
01-10-2012 02:24 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Parvu Florin , madafakaru
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19128 thank(s) in 7958 post(s)

Mesaj: #13
RE: ore suplimentare
Un comandant curajos ... colonel Ioan Burlui inspector sef ISU Suceava .

Peste 2.700 de ore suplimentare neplătite şi 11 demisii din cauza salariilor
Citat:Criza financiară şi restructurările din mai toate structurile Ministerului Administraţiei şi Internelor s-au resimţit puternic, aşa cum era de aşteptat, şi la pompierii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Suceava, care au adunat în şase luni de zile peste 2.700 de ore suplimentare neplătite.

Conform analizei de bilanţ pe anul 2012 a ISU Suceava, una din principalele disfuncţionalităţi în activitate pleacă de la reorganizarea din 2011, când s-au făcut diminuări de personal. Cu mai puţini oameni, dar din ce în ce mai multe intervenţii la situaţii de urgenţă, s-a ajuns, previzibil, la un volum de muncă ce a necesitat efectuarea de ore suplimentare.

Conform raportului colonelului Ioan Burlui, şeful ISU Suceava, „numai în semestrul al doilea al anului 2012 s-a înregistrat 2.758 de ore suplimentare, care potrivit prevederilor legale actuale nu pot fi compensate în bani. În acelaşi timp, deficitul permanent de personal nu a permis nici compensarea cu zile libere”.

Pe parcursul anului trecut, ISU Suceava a rămas fără 14 oameni: doi care s-au pensionat, unul clasat medical şi 11 care şi-au dat demisia. Demisiile au avut la bază în cele mai multe cazuri, se arată în raportul ISU, nemulţumirile legate de salarizare şi diminuările de câştiguri.
SURSA : http://www.monitorulsv.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
11-01-2013 07:53 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
faninter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 89
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 45
Given 45 thank(s) in 34 post(s)

Mesaj: #14
RE: ore suplimentare
Din pacate lipsesc Normele sau procedurile de aplicare, prin bune practici unitare cfm prevederilor legale in vigoare, lucru valabil cam in toate domeniile, incepand cu operativii si terminand cu neoperativii. Sa speram ca noul prim adjunct al IGSU va face ceva in acest sens, avand in vedere vechiul loc de munca.

Uneori cred, alteori nu, ca cei ce se tem de cea ce spera, si spera stiind ca se tem.
11-01-2013 09:07 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19128 thank(s) in 7958 post(s)

Mesaj: #15
RE: ore suplimentare
(11-01-2013 09:07 PM)faninter Scris:  Din pacate lipsesc Normele sau procedurile de aplicare, prin bune practici unitare cfm prevederilor legale in vigoare, lucru valabil cam in toate domeniile, incepand cu operativii si terminand cu neoperativii. Sa speram ca noul prim adjunct al IGSU va face ceva in acest sens, avand in vedere vechiul loc de munca.

Reglementarea dupa care se iau orele suplimentare (modul de calcul etc.) este OIG S/1601 /2011 respectiv art .2 alin 5 .

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
11-01-2013 09:22 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: mkissj
{myadvertisements[zone_3]}
calea Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 106
Alăturat: Mar 2012
Locatie:
Thanks: 26
Given 43 thank(s) in 31 post(s)

Mesaj: #16
RE: ore suplimentare
pai sa va spun eu una tare,la noi la I.S.U CRISANA la a inceput sa se de orele suplimentare,dar numai la Detasamentul aflat in Inspectorat(ORADEA),noi la subunitati mult iubitul nostru cdt. ne ia fata ca nu a primit nici un ordinbangnut.Sa calculat si am avea cam 5 ture de servici.Acum asteptam ca doar altceva ce poti sa faci in acest minister.Tongue
12-01-2013 12:26 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: sandus21
{myadvertisements[zone_3]}
sertorius Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 3
Alăturat: Feb 2011
Locatie:
Thanks: 2
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #17
RE: ore suplimentare
La I.S.U. Sibiu ca sa-ti iei o tura libera trebuie sa ai 48 de ore suplimentare ,adica 24 de ore pentru tura pe care vrei sa ti-o iei libera si cate 8 ore pentru urmatoarele 3 zile cand vezi doamne ar trebui sa vii la 8 ore. Mi se pare aberant mie acest mod de a calcula sau gresesc?
05-04-2013 10:33 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Salladin Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 3
Alăturat: Nov 2014
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #18
Exclamation Ore suplimentare
Buna Ziua. ma numesc salladin sunt din timis si am doua intrebari intrebatoare :
Cum se acorda la dvs in subunitati dragi colegi orele suplimentare ???
la 24 ore aveti o tura libera sau la 32 ore ?? si daca se poate sa-mi dati si argumnte legale .
Si a doua intrebare ... am inteles ca se poate face o derogare pt cele 60 de zile necesare luarii acestor zile .. chiar pe 1 an de zile ... stie cineva cum se face raportul pt derogare ?

Intreb asta pt ca la noi in Timis a venit domnul comandant si ne-a spus ca avem nevoie de 32 de ore ca sa ne dea liber (o tura ) adica ziua de munca si cele 3 libere... nu de 24 . In unele subunitati , Caransebes , Resita , am inteles ca la 24 ore se da o tura libera nu la 32 de ore. chiar si la timpul de recuperare tot la 24 ore 1 tura libera.

Va multumesc Idea
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-11-2014 03:53 PM de Covalciuc Bogdan.)
14-11-2014 01:53 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Salladin Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 3
Alăturat: Nov 2014
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #19
RE: Ore suplimentare
O.U.G 103/2013 privind salarizarea personalului platit din fonduri publice in anul 2014,

Citat:art 9 alin.(1)

Art. 9.

(1) În anul 2014, munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din sectorul
bugetar încadrat în functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata în zilele de repaus saptamânal,
de sarbatori legale si în celelalte zile în care, în conformitate cu reglementarile în vigoare, nu se lucreaza, în
cadrul schimbului normal de lucru, se vor compensa numai cu timp liber corespunzator.


L.284/2010 privind salarizarea unitara a personalului platit din fondurile publice

art18 ,alin 1

Art. 18.

- (1) Pentru munca suplimentara efectuata peste durata normala a timpului de lucru de catre personalul din
sectorul bugetar incadrat in functii de executie sau de conducere, precum si munca prestata in zilele de repaus saptamanal,
de sarbatori legale si in celelalte zile in care, in conformitate cu reglementarile in vigoare, nu se lucreaza, in cadrul
schimbului normal de lucru, se aplica prevederile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile
ulterioare.

L53/2003. Codul muncii cu modificarile si completarile ulterioare.

art 112 alin 1

Art. 112

(1) Pentru salariatii angajati cu norma intreaga durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe
saptamana.

art 114 alin 1

Art. 114

(1) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana, inclusiv orele suplimentare.

art 120 alin 1 si 2

(2) Prin exceptie, durata timpului de munca, ce include si orele suplimentare, poate fi prelungita peste 48 de ore pe
saptamana, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pe o perioada de referinta de 4 luni calendaristice, sa nu
depaseasca 48 de ore pe saptamana.
(3) Pentru anumite activitati sau profesii stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil, se pot negocia, prin
contractul colectiv de munca respectiv, perioade de referinta mai mari de 4 luni, dar care sa nu depaseasca 6 luni.
(4) Sub rezerva respectarii reglementarilor privind protectia sanatatii si securitatii in munca a salariatilor, din motive
obiective, tehnice sau privind organizarea muncii, contractele colective de munca pot prevedea derogari de la durata
perioadei de referinta stabilite la alin. (3), dar pentru perioade de referinta care in niciun caz sa nu depaseasca 12 luni.
(5) La stabilirea perioadelor de referinta prevazute la alin. (2)-(4) nu se iau in calcul durata concediului de odihna anual
si situatiile de suspendare a contractului individual de munca.
(6) Prevederile alin. (1)-(4) nu se aplica tinerilor care nu au implinit varsta de 18 ani.


[ 9 adnotari ]

1. Durata de maxim 48 de ore pe saptamana se refera la un singur contract individual de munca. In alti termeni, salariatii
cumularzi, chiar la acelasi angajator, pot depasi durata maxima...
2. Dupa modificarea art. 114 C. muncii prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 65/2005, perioada de referinta privitoare
la durata maxima legala a timpului de munca se refera la toate...
3. Dispozitiile art. 114 C. muncii privind durata maxima a timpului de munca se aplica si in cazul cumulului de functii,
in sensul ca plafonul maxim trebuie respectat pentru fiecare contract...
4. Nu este admisibil acordul partilor contractului individual de munca privind depasirea duratei maxime de 48 de ore
saptamânal.
5. Avand in vedere si dispozitiile art. 121 alin. (2) C. muncii, este lovita de nulitate intelegerea dintre angajator si
salariat, prin care s-ar tinde la depasirea duratei maxime a timpului...
6. Intrucat dispozitiile art. 114 C. muncii se refera la un singur contract, rezulta ca, in cazul salariatilor cumularzi,
nu se aplica interdictia privind durata maxima legala a timpului de munca...
7. Ar fi utila instituirea interdictiei depasirii duratei maxime legale a timpului de munca de 48 de ore pe saptamana,
prevazuta de art. 114 si art. 121 C. muncii, de catre...
8. Angajatorul nu este exonerat de obligatia de a plati orele suplimentare, in cazul in care se depaseste durata timpului
de munca, stipulata de art. 114 alin. (2) C. muncii.
9. Depasirea duratei maxime legale a timpului de munca stipulate de art. 114 alin. (1) C. muncii nu poate justifica solutia
neplatii orelor suplimentare peste limita legala. In speta a fost...



Art. 120

(1) Munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal, prevazuta la art. 112, este considerata munca
suplimentara.

(2) Munca suplimentara nu poate fi efectuata fara acordul salariatului, cu exceptia cazului de forta majora sau pentru
lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor unui accident.


Art 121 alin 2

Art. 121

(2) Efectuarea muncii suplimentare peste limita stabilita potrivit prevederilor art. 114 sau 115, dupa caz, este interzisa,
cu exceptia cazului de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori
inlaturarii consecintelor unui accident.


Art 122 alin 1

Art. 122

(1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele 60 de zile calendaristice dupa efectuarea
acesteia.



Legile le stiu problema e interpretarea lor..... cei de la 8 ore daca vin suplimentar 8 ore au o zi libera pt 8 ore .. noi lucrand in tura si venind 24 ore in plus ma gandesc ca ar trebui sa avem o tura libera .. exact ca si cum am lucrat cele 24 ore.. si celelalte 3 le avem libere...
Si se poate face si o derogare pt aceste ore am inteles.. chiar pe un 1 de zile .. cunosc pe cineva la Resita si caransebes in judejul CS unde asa se procedeaza.. pt ca noi lucrand 24 ore ne e mai greu sa strangem orele respective .. cei de la 8 ore normal ca le pot strange in 60 zile ... sunt doar 8 ore.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 19-01-2015 08:01 AM de Covalciuc Bogdan.)
15-11-2014 09:49 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
claudiu_clo Offline
Membru activ
***

Mesaje: 92
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 81
Given 35 thank(s) in 14 post(s)

Mesaj: #20
RE: Ore suplimentare
La Vs se acorda liber ora pe ora. Ai 24 iei o tura fara a mai veni 3 zile la 8 ore. Fiecare curte cu stapinul ei.....
15-11-2014 07:02 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
Ieri 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1036932
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 03:03 PM
» Mesaje: 1137
» Vizualizări: 1421669
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 333
» Vizualizări: 510179
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 05:58 AM
» Mesaje: 43
» Vizualizări: 1028
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigo...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
Ieri 05:38 AM
» Mesaje: 86
» Vizualizări: 116189
Defrisari terenuri
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
14-04-2024 02:52 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 155
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
14-04-2024 12:26 PM
» Mesaje: 524
» Vizualizări: 935441
I.S.U. "Barbu Știrbei" al...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
14-04-2024 06:27 AM
» Mesaje: 356
» Vizualizări: 458474
Cameră termoviziune
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
13-04-2024 07:45 PM
» Mesaje: 42
» Vizualizări: 69800
I.S.U. "Unirea" al Județu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
13-04-2024 05:37 PM
» Mesaje: 87
» Vizualizări: 127611

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro