Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #1
Stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie
HOTARARE nr. 1.867 din 22 decembrie 2005
privind stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie cadrelor militare in activitate

HOTARARE nr1_867

SURSa : http://www.jandarmeriasatumare.ro


HOTARARE nr. 1.362 din 27 septembrie 2006 pentru modificarea si completarea Hotararii Guvernului nr. 1.867/2005 privind stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie cadrelor militare in activitate din Ministerul Apararii Nationale
Citat:ART. IV
Prevederile prezentei hotãrâri se aplica în mod corespunzãtor si cadrelor militare în activitate din Ministerul Administratiei si Internelor, Serviciul Roman de Informatii, Serviciul de Informatii Externe, Serviciul de Telecomunicatii Speciale si Serviciul de Protectie si Paza.

HOTARARE nr1362

SURSa : http://www.jandarmeriasatumare.ro


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 18-02-2018 04:31 PM de Covalciuc Bogdan.)
04-02-2011 09:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News , Coffeeman
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #2
RE: Stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie
Hotararea 561 din 26 aprilie 2006 (Hotararea 561/2006)
privind stabilirea cuantumului compensatiei lunare pentru chirie si conditiile de acordare a acesteia unor cadre militare in activitate
Publicat in Monitorul Oficial 404 din 10 mai 2006 (M. Of. 404/2006)

46-HGR-561-din-26-aprilie-2006

SURSA : http://www.mta.ro


MODEL raport compensatie chirie


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 29-07-2022 01:15 PM de Homefire News.)
10-08-2012 03:32 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Coffeeman
{myadvertisements[zone_3]}
faninter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 89
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 45
Given 45 thank(s) in 34 post(s)

Mesaj: #3
RE: Stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie
Buna, de unde aveti modelul de raport? mcy

Uneori cred, alteori nu, ca cei ce se tem de cea ce spera, si spera stiind ca se tem.
24-08-2012 01:52 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #4
RE: Stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie
Modelul de raport, difera in mare de la inspectorat la inspectorat. Se poate face rost de la compartimentul de RU sau de la un coleg care a folosit acest tip de raport.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

24-08-2012 01:59 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #5
RE: Stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie
(24-08-2012 01:52 PM)faninter Scris:  Buna, de unde aveti modelul de raport? mcy

Scrie sub model !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
24-08-2012 02:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7000 thank(s) in 3426 post(s)

Mesaj: #6
RE: Stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie
Formula de calcul a compensatiei de chirie care este urmatoarea:
Solda functiei de baza (solda de functie+solda de grad+gradatie) x 40%- 25% +15%.
Valoarea soldei functiei de baza nu este cea de acum ,este cea din decembrie 2009, adica inaintea taierilor salariale. grandpa

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
23-01-2013 09:49 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,622
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19005 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #7
RE: Stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie
(12-02-2013 06:03 PM)ionut212010 Scris:  P.S. daca stie cineva rog un msg privat ,pe noi ne a pus sa semnam un tabel ca nu mai avem drept de chirie ca la angajarea din 2006 am fi optat pt acea subunitate si ca doar cei mutati la ordin ar avea acest drept.

Huh Este o mare tampenie ...nu mai semnati toate aberatiile grandpa

HOTARARE nr. 1.867 din 22 decembrie 2005
privind stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie cadrelor militare in activitate completata cu HOTARARE nr. 1.362 din 27 septembrie 2006 spune asa la...
Citat:ART. 2
Cadrul militar in activitate numit in prima functie sau mutat in interesul serviciului intr-o alta
garnizoana/localitate decat cea in care isi are domiciliul beneficiaza de compensatia lunara pentru chirie
daca indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:.....

Daca esti numit in prima functie ai dreptul la compensatie lunara pentru chirie ...cu indeplimirea conditiilor urmatoare :

Citat:a) nu efectueaza naveta la si de la locul de munca. Aceasta conditie nu se ia in calcul in cazul in care
naveta se efectueaza la si de la locuinta inchiriata;
b) cadrul militar in activitate ori sotia/sotul acestuia nu detine o locuinta proprietate personala in garnizoana/ localitatea in care a fost numit in prima functie sau a fost mutat in interesul serviciului;
c) nu i se asigura de catre Ministerul Apararii Nationale un spatiu de locuit corespunzator potrivit prevederilor legale, pentru acesta si, dupa caz, pentru el si pentru membrii de familie;
d) nu are atribuita, prin contract de inchiriere cu plata subventionata a chiriei, nici el si nici sotul/sotia, o locuinta din fondul locativ de stat in garnizoana/localitatea unde a fost numit in prima functie sau a fost
mutat in interesul serviciului;
e) prezintã un contract de închiriere a unui spatiu de locuit, încheiat în nume propriu si înregistrat la organele fiscale, altul decât cel prevãzut la lit. d). Nu se acorda compensatia lunarã pentru chirie în situatia în care contractul de închiriere a fost încheiat cu copiii/pãrintii cadrului militar în activitate ori ai sotiei/sotului acestuia;".
f) locuinta inchiriata sa fie astfel situata incat sa ii permita indeplinirea atributiilor de serviciu. Aprecierea
indeplinirii acestei conditii se face de catre comisia prevazuta la art. 1 alin. (4), iar pentru comandant aprecierea se face de catre comisia stabilita la esalonul imediat superior.

Si ca sa nu existe discutii asupra HOTARARii ...
Citat:ART. IV
Prevederile prezentei hotãrâri se aplica în mod corespunzãtor si cadrelor militare în activitate din Ministerul Administratiei si Internelor, Serviciul Roman de Informatii, Serviciul de Informatii Externe, Serviciul de Telecomunicatii Speciale si Serviciul de Protectie si Paza.

grandpa

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
12-02-2013 09:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Coffeeman , ionut212010
{myadvertisements[zone_3]}
faninter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 89
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 45
Given 45 thank(s) in 34 post(s)

Mesaj: #8
RE: Stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie
Antetul la raport perosnal poate fii si antetul ISU sau ceva de genul

ISU
Detasament
grad
nume prenume
functie? mcy

Uneori cred, alteori nu, ca cei ce se tem de cea ce spera, si spera stiind ca se tem.
15-02-2013 04:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
faninter Offline
Membru activ
***

Mesaje: 89
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 45
Given 45 thank(s) in 34 post(s)

Mesaj: #9
RE: Stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie
HOTARARE nr. 1.867 din 22 decembrie 2005
privind stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie cadrelor militare in activitate din Ministerul Apararii Nationale
Citat:ART. 2
Cadrul militar in activitate numit in prima functie sau mutat in interesul serviciului intr-o alta garnizoana/localitate decat cea in care isi are domiciliul beneficiaza de compensatia lunara pentru chirie daca indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
..................
d) nu are atribuita, prin contract de inchiriere cu plata subventionata a chiriei, nici el si nici sotul/sotia, o locuinta din fondul locativ de stat in garnizoana/localitatea unde a fost numit in prima functie sau a fost mutat in interesul serviciului;

Intrebare: daca primesc de la primarie locuinta sociala, cu chirie subventionata, mai pot primi compensatie de chirie, avand in vedere punctul d) din HG 1.867/2005 mai sus postat?

Uneori cred, alteori nu, ca cei ce se tem de cea ce spera, si spera stiind ca se tem.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 13-03-2013 06:21 AM de Covalciuc Bogdan.)
12-03-2013 09:32 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
pitt Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 7
Alăturat: Mar 2012
Locatie:
Thanks: 1
Given 6 thank(s) in 4 post(s)

Mesaj: #10
RE: Stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie
(12-03-2013 09:32 PM)faninter Scris:  HOTARARE nr. 1.867 din 22 decembrie 2005
privind stabilirea cuantumului si conditiilor de acordare a compensatiei lunare pentru chirie cadrelor militare in activitate din Ministerul Apararii Nationale
Citat:ART. 2
Cadrul militar in activitate numit in prima functie sau mutat in interesul serviciului intr-o alta garnizoana/localitate decat cea in care isi are domiciliul beneficiaza de compensatia lunara pentru chirie daca indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
..................
d) nu are atribuita, prin contract de inchiriere cu plata subventionata a chiriei, nici el si nici sotul/sotia, o locuinta din fondul locativ de stat in garnizoana/localitatea unde a fost numit in prima functie sau a fost mutat in interesul serviciului;

Intrebare: daca primesc de la primarie locuinta sociala, cu chirie subventionata, mai pot primi compensatie de chirie, avand in vedere punctul d) din HG 1.867/2005 mai sus postat?

Locuiesc cu chirie in locuinta ANL. Am facut raport pentru chirie si am primit raspuns ca nu indeplinesc conditiile stabilite de art.3 (NUMIT IN PRIMA FUNCTIE IN LOCALITATEA DE DOMICILIU) punctele c) si d) din HG 1867/2005.
10-12-2013 05:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029352
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25168
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5277
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1900
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9401
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317786
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145314
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108109
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 40

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro