Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 4.63 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
I.S.U. "Alexandru Dimitrie Ghica" al Judetului Teleorman
Autor Mesaj
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 748
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #1
I.S.U. "Alexandru Dimitrie Ghica" al Judetului Teleorman
Sectiune dedicata prezentarii utilizatorilor din judetul Teleorman

Afla cum sa te comporti pe forum
26-08-2010 10:18 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
firefighter.isuj Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 2
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #2
RE: I.S.U. "Alexandru Dimitrie Ghica" al Judetului Teleorman
Salut,
Dorule, interesant forum chiar nu ma asteptam ca cineva de la noi din judetul teleorman sa aiba forum despre pompieri.
Eu la Det la Videle
05-11-2010 02:20 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 748
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #3
RE: I.S.U. "Alexandru Dimitrie Ghica" al Judetului Teleorman
(05-11-2010 02:20 AM)firefighter.isuj Scris:  Salut,
Dorule, interesant forum chiar nu ma asteptam ca cineva de la noi din judetul teleorman sa aiba forum despre pompieri.
Eu la Det la Videle

Salut si bun venit pe forum. Multumesc pentru aprecieri, dar....de ce nu te asteptai de la cineva din judetul nostru? Huh

Afla cum sa te comporti pe forum
05-11-2010 11:22 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Vantu
Unregistered

 
Thanks:
Given thank(s) in post(s)

Mesaj: #4
RE: I.S.U. "Alexandru Dimitrie Ghica" al Judetului Teleorman
Ceva cat se poate de interesant pentru judetul nostru
http://www.licitatii.ro/index.php?option...9&Itemid=7
08-11-2010 03:43 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 748
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #5
RE: I.S.U. "Alexandru Dimitrie Ghica" al Judetului Teleorman
(08-11-2010 03:43 PM)Vantu Scris:  Ceva cat se poate de interesant pentru judetul nostru
http://www.licitatii.ro/index.php?option...9&Itemid=7

Bun asa Smile.
Se pare ca vom primi cadouri de sarbatori.

Afla cum sa te comporti pe forum
08-11-2010 05:48 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Vantu
Unregistered

 
Thanks:
Given thank(s) in post(s)

Mesaj: #6
RE: I.S.U. "Alexandru Dimitrie Ghica" al Judetului Teleorman
Dureaza 90 de zile licitatia si apoi finalizarea nu se stie cat. Poate de Paste vom avea un cadou de la iepuras.
09-11-2010 02:01 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #7
RE: I.S.U. "Alexandru Dimitrie Ghica" al Judetului Teleorman
Evrika ! se misca !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
09-11-2010 02:02 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
paramy Offline
Banned

Mesaje: 15
Alăturat: Jan 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 5 thank(s) in 4 post(s)

Mesaj: #8
RE: I.S.U. "Alexandru Dimitrie Ghica" al Judetului Teleorman
Pentru îmbunătăţirea dotării cu tehnică şi echipamente specifice de intervenţie în situaţii de urgenţă, inspectoratul nostru este implicat, in calitate de beneficiar, in derularea a trei proiecte din fonduri europene, astfel:
1. Proiect privind achizitionarea de echipamente specifice pentru imbunatatirea capacitatii si calitatii sistemului de interventie in situatii de urgenta , acordarea asistentei medicale de urgenta si primului ajutor calificat, având ca obiective: cresterea calitatii serviciilor pentru siguranta publica si de asistenta medicala in situatii de urgenta si dezastre majore; imbunatatirea capacitatii de raspuns in situatii de urgenta; intarirea colaborarii dintre judetele Regiunii Sud Muntenia (Arges, Dambovita, Giurgiu, Calarasi, Ialomita, Prahova si Teleorman). Partenerii implicaţi: Consiliile Judetene ale judetelor din Regiunea Sud Muntenia.
Bugetul proiectului: 49.995.241,99 lei.
2. Proiect privind dotarea cu echipamente si sisteme de monitorizare si avertizare impotriva inundatiilor, având ca obiectiv imbunatatirea managementului in situatii de urgenta in regiunea transfrontaliera. Partenerii implicati: Consiliul Judetean Teleorman, Asociatia Municipalitatilor Fluviului Dunarea – „DUNAREA”, Fundatia pentru Democratie, Cultura si Libertate – filiala Calarasi Romania.
Bugetul proiectului: 5.597.898 EURO.
3. Proiect privind pregatirea populatiei in caz de dezastre naturale si dotarea unitatii cu aparatura de informatic, având ca obiectiv cresterea capacitatii de raspuns a populatiei in situatii de dezastre printr-o abordare transfrontaliera integrata. Partenerii implicati: Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta „A.D.Ghica” al Judetului Teleorman, Filiala de Cruce Rosie Teleorman, Primaria orasului Nikopole – Republica Bulgaria;
Bugetul proiectului: 250.000 EURO.
La această dată, proiectele se află în stadii diferite de implementare.
03-01-2011 01:01 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #9
RE: I.S.U. "Alexandru Dimitrie Ghica" al Judetului Teleorman
Col.Costel Ghebaură, omul care stătea zi şi noapte la incendii
[Imagine: 14.jpg]
Citat:Deşi ultimii ani din carieră a fost la conducerea inspectoratului judeţean pentru situaţii de urgenţă, şi-a dedicat peste 30 de ani din viaţă în slujba teleormănenilor.
Pentru că s-a născut într-o localitate din apropiere de oraşul Turnu Măgurele, unde pe vremea aceea combinatul chimic era o sursă de venit, Costel Ghebaură a dorit să se facă inginer chimist. Însă, pe parcursul liceului, şi-a schimbat viziunea şi dintr-o ambiţie s-a făcut pompier. „Am primit la şcoală vizita unor pompieri şi eu de atunci am zis că voi urma acestă carieră. Am terminat liceul şi am promovat examenul la Şcoala militară de ofiţeri activi din Bucureşti”, îşi începe colonelul povestea. Cei trei ani petrecuţi la Bucureşti nu au fost uşori, deoarece şcoala avea regim milităresc. „Îmi amintesc că am avut şi o recompensă, o permisie, pentru că pe 23 august am fost la o manifestare şi ne-au dat voie să mergem acasă. În rest nu aveam voie să părăsim garnizoana, decât sâmbăta şi duminica câteva ore. După terminarea acestor studii, a fost repartizat la Compania de pompieri Roşiorii de Vede în funcţia de locţiitor comandant, unde în scurt timp, datorită rezultatelor bune şi foarte bune, a fost avansat în gradul de locotenent major şi totodată numit comandant al pompierilor roşioreni.
Intervenţii dificile, unori cu rezultate nedorite
De-a lungul carierei sale şi în special când era la conducerea Detaşamentului Roşiorii de Vede a participat la sute de misiuni. Deşi au trecut mulţi ani de atunci, şeful de la ISU îşi aminteşte şi acum fiecare detaliu. „Am fost anunţaţi că a izbucnit un incendiu la un bloc de locuinţe de pe strada Izbiceanu din Roşiori. Doi copii rămăseseră blocaţi în apartamentul în flăcări. Eu şi cu încă un coleg am intrat şi i-am scos pe braţe, însă din nefericire, băiatul avea doar câţiva anişori era deja mort, iar fetiţa, puţin mai mare, fusese intoxicată cu fum. Am înţeles ulterior, că şi micuţa a decedat la spital”, spune colonelul.

A participat la Revoluţie

În anul 1989, a intrat la Academia de Înalte Studii Militare Bucureşti, iar revoluţia i-a adus o serie de năplăceri. „Soţia mea a născut pe 16 decembrie şi în zilele următoare a trebuit să merg să recunosc copilul. Când m-am întors în Bucureşti pe 22 decembrie, seara în jurul orei 20.00, se auzeau focuri de armă. La un moment dat, stăteam toţi într-un amfiteatru şi am auzit strgându-se că academia a fost atacată. Am fugit pe scări, iar gloanţele treceau printre noi. Am ajuns la etajul III al clădirii şi ne-am ascuns, dar am fost nevoiţi să ieşim, pentru că intraseră deja peste noi. Ne-am predat şi cu toate că infanteriştii erau colegi cu mine şi mă cunoşteau, spuneau că sunt terorist. Au vrut să mă împuşte, dar m-a salvat un artilerist, a recunoscut că mă cunoaşte. Ne-au închis trei zile în laboratorul de cercetare, până pe 25 decembrie, după care ne-au dat armament şi am păzit clădirea academiei”, povesteşte cu lux de amănunte colonelul. Din anul 2006 şi până acum când a ieşit la pensie, a fost comandantul Inspectoratului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă.
PROFIL
Născut: 26 ianuarie 1956, comuna Traian, Teleorman
Studii: Facultatea de Drept din cadrul Academiei de Poliţie „A.I. Cuza” Bucureşti
Familie: căsătorit, trei copii
ÎNTREBĂRI
Aţi tras cu arma la Revoluţia din ’89?
„Nu. Am avut la mine armă şi muniţie, dar nu am tras niciun foc. Dar presiunea, stresul şi ameninţările i-au făcut pe mulţi să folosească armele pe care le aveau la ei. De asta au murit mulţi oameni nevinovaţi atunci”
Ce calităţi îţi trebuie pentru a fi un bun pompieri?
„În primul rând mult curaj şi apoi pregătire şi abilităţi practice. Ca pompier vezi tot felul de lucruri înspăimântătoare, ca de exemplu, militarii de la descarcerare care văd tot felul de persoane mutilate. În cazul lor se face o pregătire în prealabil, sunt duşi la morgă, la pregătire”
Ce-i place
„Îmi place să fac sport. Am jucat handbal de performanţă în timpul liceului. Mai îmi place să fotografiez. Mai am şi acum acasă un aparat de fotografiat din acela clasic şi bineînţeles foarte multe fotografii de pe unde merg în concediu”
Ce nu-i place
„Nu-mi place ura, înfrângerea, hoţia şi prostia. În cei 34 de ani de activitate, am urât cel mai mult minciuna”
Sursa: http://www.adevarul.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
18-03-2011 01:54 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , ionutco
{myadvertisements[zone_3]}
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 748
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #10
RE: I.S.U. "Alexandru Dimitrie Ghica" al Judetului Teleorman
(18-03-2011 01:54 PM)Firemanbugy Scris:   Col.Costel Ghebaură, omul care stătea zi şi noapte la incendii

Din partea mea, doar cuvinte de bine.

P.S. pentru a nu se interpreta, va spun ca nu aveam relatii deosebite; poate uneori uita si cum ma numesc.

Afla cum sa te comporti pe forum
20-03-2011 10:05 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411510
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283578
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029903
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25545
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5371
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9456

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro