Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Chestionar: Pro sau contra noilor coificienti de erarhizare din noua lege a salarizarii unice?
Da
Nu
[Arată rezultate]
Notă: Acesta este un chestionar public, alţi utilizatori vor putea vedea ce aţi votat.
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 14 voturi - 4.57 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Legea cadru privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice
Autor Mesaj
JJAACCKK Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 117
Alăturat: Feb 2014
Locatie:
Thanks: 77
Given 84 thank(s) in 51 post(s)

Mesaj: #91
RE: Legea 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri pub...
Este clar pt.toata lumea ca fiecare ar trebui renumerat conform atributiilor pe care le are,... dar..majoritatea cdt.de echipaj au fost facuti prin numire( adica un concurs la care a participat doar "el", ceilalti nu ar fii avut nici o sansa, sau au fost numiti(in anii 2007.. au fost intrebati respectivii daca vor sa fie cdt.echipaj?asta daca erai un bun meserias..mecanic.zugrav.cioban.etc),iar daca asa sta problema...din partea mea ar trebui sa fim platiti la fel, respect pt.cei care ocupa o functie datorita competentelor...in rest mergem inainte si cu unii si cu ceilalti

"Intodeauna este prea devreme pentru a renunta"
20-03-2017 05:56 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Doru
{myadvertisements[zone_3]}
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 748
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #92
RE: Legea 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri pub...
Mesaj OFFTOPIC

Hai sa intelegem ca lucram intr-un sistem compromis, un sistem in care nepotismul este la putere, un sistem in care cine este supus si iși vede de treaba o duce bine, un sistem in care, de cele mai multe ori, pregatirea profesionala nu are ce cauta, un sistem in care au fost angajate persoane in varsta de 38-39 de ani, care nu au lucrat NICIODATA NICAIERI dar sunt SOFERI PROFESIONISTI, un sistem in care "oamenii presedintelui" încă exista, un sistem in care in functii de conducere(operative) sunt persoane fara pic de pregatire in domeniu, care nu au stins NICIODATA un incendiu, un sistem in care fiecare trage pentru propriul scaun(fara sa-l intereseze bunul mers al lucrurilor) si asa mai departe.

Vi se pare deosebit? Nu, nu este deosebit, este specific perioadei in care traim.

Afla cum sa te comporti pe forum
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 23-03-2017 10:34 PM de Doru.)
23-03-2017 10:15 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: JJAACCKK , Covalciuc Bogdan , Toni
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #93
RE: Legea 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri pub...
Ciudat, tot asa era si acum vreo sase ani cand am parasit eu MAI-ul...

Nu s-a schimbat nimic de atunci? Big Grin

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
24-03-2017 04:44 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
JJAACCKK Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 117
Alăturat: Feb 2014
Locatie:
Thanks: 77
Given 84 thank(s) in 51 post(s)

Mesaj: #94
RE: Legea 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri pub...
Citat:Urmare a protestelor și a negocierilor avute în ultima perioadă de timp între Biroul Operativ Sed Lex și reprezentanții Guvernului, Ministerul Consultării Publice și Dialogului Social, Ministerul Muncii și Justiției Sociale, Ministerul Finanțelor Publice, Ministerul Afacerilor Interne, dar și alți factori de decizie guvernamentali, astăzi 27.03.2017 am reuși să înregistrăm ultimele amendamente de modificare a Ordonanței de Guvern nr. 9/2017, privind unele măsuri bugetare în anul 2017, prorogarea unor termene, precum modificarea și completarea unor acte normative (Plx. 157/2017+MAI), astfel:
toți angajații M.A.I. vor fi încadrați cu salariul minim pe economie de 1450 lei, conform H.G. nr. 1/2017, începând cu 01.04.2017;
raportarea sporurilor la valoarea salariului de funcție de minim 1450 lei;
devansarea termenului privind acordarea sporului de studii de 10% de la 01.08.2017 la 01.04.2017;
creșterea sporului de la 75% pentru sâmbete, duminici, sărbători legale (S.D.S.L.) la 100%;
acordarea unui spor de 40% pentru asigurarea permanenței de la domiciliu.
În ultima perioadă de timp, polițiștii au fost bulversați de informații contradictorii cu privire la verticalitatea reprezentanților sindicali față de reprezentanții Ministerului Afacerilor Interne, dar după toate această perioadă putem trage concluzia că am negociat în interesul polițiștilor.
Federația Polițiștilor Sed Lex alături de organizațiile reprezentative a păstrat și va păstra o conduită corectă față de partenertii sociali, iar rezultatele sunt cea mai bună dovadă, documente oficiale ce poartă numere de înregistrare, nu vorbe de ură și frustrări aruncate în spațiul public de oameni fără caracter și fără condută morală, la adresa unor oameni (lideri de sindicat) care au avut ca scop doar interesele polițiștilor.
Restul doar vorbe goale.
Biroul Operativ SED LEX


http://www.federatiasedlex.ro/articole/realizari

"Intodeauna este prea devreme pentru a renunta"
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 28-03-2017 06:51 AM de Covalciuc Bogdan.)
27-03-2017 10:04 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #95
RE: Legea 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri pub...
Legea salarizării a fost amendată. Salariul de bază nu va fi mai mic de 1.430 lei, plus celelalte sporuri şi indemnizaţii

Citat:Veşti bune pentru militari şi poliţişti. Începând cu luna aprilie, aceştia ar putea primi mai mulţi bani la salariu după ce OUG 9/2017 a fost amendată special pentru personalul militar, poliţişti şi funcţionari publici cu statut special din sistemul penitenciar. Mai exact, amendamentul se referă la introducerea unui nou articol care prevede clar că salariul de bază/solda de funcţie/ salariul de funcţie cuvenit nu poate fi mai mic decât salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată. De asemenea, la valoarea acestuia ar urma să se raporteze şi să se indexeze celelalte sporuri şi indemnizaţii cuvenite.

Astfel, salariul de bază minim al militarilor ar urma să fie de 1.430 lei (nu 900 lei cât e în prezent), la care se vor adăuga celelalte indemnizaţii, sporuri şi drepturi.

Astfel, la articolul 4 al OUG 9/2017, se introduc noi aliniate cu următorul cuprins:

„Prin excepţie de la prevederile art.1 alin1, începând cu luna aprilie 2017, pentru personalul militar, poliţiştii, funcţionarii publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciarelor şi personalul civil din cadrul instituţiilor publice din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, sporurile, indemnizaţiile şi alte asemenea drepturi specifice acestui domeniu de activitate, acordate proporţional cu timpul efectiv lucrat - pe baza pontajelor, şi care nu fac parte, potrivit legii, din salariul de bază / salariul funcţiei de bază / solda funcţiei de bază, precum şi sporul de risc/pericol deosebit şi drepturile salariale acordate pentru risc şi suprasolicitare neuropsihică, se determină prin raportare la salariul de bază/solda de funcţie/salariul de funcţie cuvenit care nu poate fi mai mic decât nivelul salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.

Cuantumul drepturilor salariale determinate potrivit alin2 nu poate fi mai mic decât cel stabilit prin raportare la modalitatea de calcul utilizată în luna martie 2017”, se arată în amendatul depis la OUG 9/2017".

În motivare, iniţiatorii au scris:

„Discrepanţele salariale înregistrate la nivelul diferitelor categorii de personal din cadrul sistemului de apărare, ordine publică şi securitate naţională faţă de alte domenii de activitate, s-au actualizat începând cu data de 01.08.2016, în mod deosebit, prin modalitate de calcul diferită a sporurilor şi a altor drepturi specifice activităţii în contextul evoluţiei rapide anivelului salariului de bază minim brut pe ţară grantat în plată, în condiţiile în care baza de calcul a acestor elemente salariale se situează la nivelul stabilit în data de 31.12.2009.

Lipsa de prevederi care să stbilească în mod clar corespondente între bazele de calcul din restul sistemului public cu cele din structura de apărare în vederea asigurării aplicării unitare a măsurilor de corectare a discrepanţelor salariale, fac inaplicabilă nu numai aceste măsuri, dar chiar şi prevederile care stabilesc nivelul salariului minim burt pe ţară granatat în plată. Ceea ce rezultă este un sistem de salarizare construit predominant din sporuri aplicate la o bază de calcul foarte mică ca urmare a neactualizării valorii de referinţă sectoriale”.


Proiectul de lege se află în Camera Deputaţilor pentru votul final.
SURSA : http://m.cugetliber.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 30-03-2017 07:41 AM de Homefire News.)
30-03-2017 07:40 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
edvin Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 2
Alăturat: Mar 2017
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #96
noua lege a salarizarii
Cod PHP:
[url=https://www.docdroid.net/HnR2wr6/lege-salarizare-unitara-proiect.pdf.html]Noua lege a Salarizarii unitare[/url]



Întrebare
Ce avantaje au Pompierii fata de cele în prezent Vis-a-vis de noua lege a Salarizarii unitare?
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 07-04-2017 05:30 PM de Covalciuc Bogdan.)
07-04-2017 05:25 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #97
RE: Legea 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri pub...

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
07-04-2017 06:57 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,625
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #98
RE: Legea 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri pub...
http://forum.pompierii.info vă prezintă Legea salarizării unitare 2017 / Anexa nr. VI – FAMILIA OCUPAŢIONALĂ DE FUNCŢII BUGETARE
„APĂRARE, ORDINE PUBLICĂ ŞI SIGURANŢĂ NAŢIONALĂ” așa cum a fost redactată de Ministerul Muncii și trimisă la parlament .

Anexa nr. VI – FAMILIA OCUPAŢIONALĂ DE FUNCŢII BUGETARE „APĂRARE, ORDINE PUBLICĂ ŞI SIGURANŢĂ NAŢIONALĂ”


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-04-2017 07:56 PM de Covalciuc Bogdan.)
10-04-2017 07:54 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
tomy Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 6
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 0
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #99
RE: Legea 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri pub...
La majorarea salariala promisa incepand cu 1 iulie, noi unde ne incadram, la 5% ca politisti sau la 20% ca militarii?
11-04-2017 10:47 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Valentin P Offline
Veteran
******

Mesaje: 1,307
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 669
Given 937 thank(s) in 358 post(s)

Mesaj: #100
RE: Legea 284/2010 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri pub...
Solde 2022
[Imagine: solde%202022_zpsvkqxd9gc.png]
11-04-2017 11:13 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411590
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283743
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029982
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25564
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5375
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9461

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro