Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Chestionar: Ce părere aveţi despre costumul de protectie (nomex) din dotare?
Exceptional
Foarte Bun
Bun
Corespunzător
Necorespunzător
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex, SMURD) ,cizme,mănuşi ?
Autor Mesaj
ciprian ripan Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 117
Alăturat: Nov 2011
Locatie:
Thanks: 251
Given 150 thank(s) in 76 post(s)

Mesaj: #21
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
E casca pe care am folosit-o pana la un incendiu din 2009, unde nu ne-am putut apropia la o distanta mai mica de 25 m de incendiu... Imi pare rau ca n-am facut o fotografie si hainei de protectie careia partea exterioara era impecabila si mesada din interior s-a topit pe mine. Deci parerea mea despre echipamentul confectionat din peturi pe un vapor chinezesc din carton, este ca acest echipament este confectionat din peturi pe un vapor chinezesc din carton la pretul de 100lei bucata negociabil.
[Imagine: Picture_008.jpg]

[Imagine: Picture_001.jpg]

cand noi intram, ne descultam
09-02-2013 09:13 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Nimeni Offline
Membru senior

Mesaje: 719
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 434
Given 373 thank(s) in 62 post(s)

Mesaj: #22
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
(09-02-2013 09:13 PM)ciprian ripan Scris:  E casca pe care am folosit-o pana la un incendiu din 2009, unde nu ne-am putut apropia la o distanta mai mica de 25 m de incendiu... Imi pare rau ca n-am facut o fotografie si hainei de protectie careia partea exterioara era impecabila si mesada din interior s-a topit pe mine. Deci parerea mea despre echipamentul confectionat din peturi pe un vapor chinezesc din carton, este ca acest echipament este confectionat din peturi pe un vapor chinezesc din carton la pretul de 100lei bucata negociabil.

Aceasta casca este model PAB si este made in Croatia ,la fel si acele casti noi care au venit recent in echiparea autospecialelor.
Cred ca de calitate mai slaba ca PAB sunt acele casti rosii made in China .
http://www.pab-buzet.com/helmets.htm
10-02-2013 11:36 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #23
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
Plasticul este ieftin si prost de oriunde ar veni el. In alta ordine de idei, un coleg, care s-a dus la o salvare de animale, cainele, care a stat cuminte pana cand a fost scos, l-a muscat prin manusa. Manusa despre care se spunea ca ar avea kevlar prin interior. Se pare ca cei care de la achizitii/logistica nu prea stiu ce ar insemna kevlarul.

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

10-02-2013 04:56 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ciprian ripan
{myadvertisements[zone_3]}
Nimeni Offline
Membru senior

Mesaje: 719
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 434
Given 373 thank(s) in 62 post(s)

Mesaj: #24
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
Mda atat timp cat sunt din material plastic de proasta calitate asta este soarta lor !
10-02-2013 10:59 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #25
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
Informatii neoficiale despre accidentul de la Campulung.

Citat:A fost o explozie a unui recipient(butoi) cu ulei rezidual...supraincalzit...Arsurile au afectat mainile si partea laterala a capului(zona urechi) ce a fost neprotejata de echipamente....Casca s-a deformat datorita temperaturii iar manusile colegilor s-au topit...accentuand arsura membrelor....Unul fintre ei este mai grav avand arsuri de gradul 4 pe maini....Sunt internati la Sp.Militar de Urgenta Pitesti.
SURSA : Un coleg de la Arges https://www.facebook.com

Intrebarea care se pune :Ce manusi aveau in dotare ? Colegul carea ne-a dat informatia spune ca erau "Manusi Kevlar antitermice" ....manusi General Conf Grup http://www.gcg.ro/ro/index.php?id=10051&...ntitermice

Citat:se pare ca explozia le-a....imbibat cu ulei si acesta a ars efectiv
Impricinatele ...vestitele manusi galbene
[Imagine: Manusi_antitermice_Kevlar_350_grade_Celsius_Pret.jpg]

Citat:Manusi Kevlar antitermice
- rezistente la 350 grade C, lungime 27-35 cm
Huh bangnut

Citat:Casca s-a deformat datorita temperaturii iar manusile colegilor s-au topit

Sa fie vorba despre acelasi model de casca ?

[Imagine: 1274998555_2992_FT16092_imagine372.jpg]

Daca da ...este grav ...grandpa Cat o sa mai acceptam aceste mizerii de asa zis echipament de protectie ....manusi care iau foc ...casti chinezesi din plastic ...si costum de interventie Tip Nomex . Domnilor comandanti pana cand o sa mai tolerati aceasta stare de fapt ? Aceste echipamente sunt niste mizerii ordinare ....care ne pun viata in pericol...NU NE PROTEJEAZA !

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
05-10-2013 12:20 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ciprian ripan , maf150 , Karin , MARIUS N
{myadvertisements[zone_3]}
Lion Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 456
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 328
Given 387 thank(s) in 163 post(s)

Mesaj: #26
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
Exact acelasi tip de casca am si eu in dodare, o port ca nu am incotro, ma consolez cu ideea ca mai bine ceva decat nimic, dar este plastic mort, fara nici un fel de armatura, plastic pur, casti pe care le poarta probabil si pakistanezii prin Qatar
05-10-2013 01:13 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
orlando Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 3
Alăturat: Dec 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 20 thank(s) in 3 post(s)

Mesaj: #27
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
Sa le luam pe rand:
1. cizmele - nu au insertie metalica si nu protejeaza impotriva patrunderii obiectelor ascutite(cuie, etc), nu au aderenta pe planurile inclinate(pe un acoperis, mai ales iarna. aluneci si cazi instantaneu), nu sunt electroizolante si conduc f bine caldura(deci picioarele se supraincalzesc la temp inalte si apar arsuri). Concluzia: niste mizerii!
2. Costumele tip Nomex: rezistenta scazuta la aportul de caldura(gradientul de temperatura f invariabil), foarte permeabile, bluzele sunt dupa model ori f scurte ori f lungi, f slab reflectorizante, fara buzunare auxiliare pe pantaloni si bluza necesare, pantaloni f inalti in talie, etc etc. Concluzia: niste mizerii!
3. Braul: slab calitativ dpdv al rezistentei, este o copie palida a vechiului brau folosit in trupele de pompieri. Concluzia: slab rau!
4. Casca de pompier: model China se topeste instantaneu la temperaturi putin peste 100 gradeC, protectie ZERO iar model Croatia putin mai rezistente la temperatura dar incomode, fara protectie tip ochelari, vizor f slab, fara posibilitate de adaptare lanterna(doar cu diverse "inginerisme")Concluzia: MARI mizerii!
5. Manusile: greoaie, incomode, se umplu de apa si ingheata iarna iar la contactul cu tot ce reprezinta sursa de caldura o acumuleaza si o transmit catre maini. Concluzia: mari mizerii!
Remarca finala: Atat timp cat viata unui pompier nu valoreaza nimic pentru angajator, avand in vedere ca nu avem asigurari de viata la un asemenea risc al meseriei, vi se pare absurd sa avem asemenea echipamente rudimentare?
05-10-2013 04:00 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Coffeeman , Covalciuc Bogdan , apca2003 , Karin , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
MARIUS N Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 152
Given 96 thank(s) in 58 post(s)

Mesaj: #28
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
Sunt intrutotul de acord cu tine tot pe forum am postat ceva timp in urma cateva lucruri legate de asigurarea de viata a noastra in comparatie cu colegii de la M A N .
06-10-2013 12:53 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,623
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #29
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
(06-10-2013 12:53 AM)MARIUS N Scris:  Sunt intrutotul de acord cu tine tot pe forum am postat ceva timp in urma cateva lucruri legate de asigurarea de viata a noastra in comparatie cu colegii de la M A N .

Despre asigurari pompieri http://forum.pompierii.info/subiect-asig...r-militari

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
06-10-2013 08:29 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Coffeeman Offline
Enforcer
*******

Mesaje: 1,374
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 783
Given 867 thank(s) in 248 post(s)

Mesaj: #30
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
OFF: Eu unul nu vad legatura intre asigurari de viata si topicul acesta despre echipamentul e care-l avemSmile

CCPhotography-500px-
Per aspera ad astra

06-10-2013 10:15 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029849
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25524
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5357
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9443
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318015
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145390

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro