Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Chestionar: Ce părere aveţi despre costumul de protectie (nomex) din dotare?
Exceptional
Foarte Bun
Bun
Corespunzător
Necorespunzător
[Arată rezultate]
 
Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex, SMURD) ,cizme,mănuşi ?
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19128 thank(s) in 7958 post(s)

Mesaj: #31
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
Corect ... daca nu este omologat . Doar nu vrei sa te "parlesti" cu un echipament neomologat ... Nu este mai "interesant" sa se topeasca manusile , sa se "scurga" casca pe cap , sa te arzi cu costumul de protectie pe tine ... dar toate OMOLOGATE Huh Undecided

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
06-10-2013 11:30 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
mkissj Offline
Membru junior
**

Mesaje: 23
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 31
Given 14 thank(s) in 8 post(s)

Mesaj: #32
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
(06-10-2013 10:29 AM)Karin Scris:  Folosim un echipament de protectie care nu ne protejeaza mai deloc.
Un echipament bun primit donatie de la englezi este tinut in magazie pe motiv ca nu este omologat .

Frumoasa poza. Am primit si noi acelasi echipament donat de englezi (costum si casca), este foarte bun calitativ chiar daca prezinta urme de uzura.
06-10-2013 12:58 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
mkissj Offline
Membru junior
**

Mesaje: 23
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 31
Given 14 thank(s) in 8 post(s)

Mesaj: #33
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
Este adevarat ca au fost impartite costume aproape noi, dar au fost si unele mai uzate, respectiv petecite. Noi le utilizam mai mult in cadrul programului de instructie, pregatire, dar le-am folosit si la interventii, inclusiv castile. Este pacat ca acest echipament sta in magazie.
06-10-2013 03:56 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
doublejohn Offline
Membru junior
**

Mesaje: 47
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 94 thank(s) in 35 post(s)

Mesaj: #34
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
Problema omologarii unui echipament tine de producator sau importator.Desigur ca autoritatile din Romania trebuie sa verifice daca aceasta omologare este valabila si la noi. Din pacate acest lucru nu se face iar faptul ca echipamentele englezesti primite cadou Nu sunt omologate si nu pot intra in dotare se datoreaza directiilor logistice a IGSU si MAI.
06-10-2013 05:22 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
ciprian ripan Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 117
Alăturat: Nov 2011
Locatie:
Thanks: 251
Given 150 thank(s) in 76 post(s)

Mesaj: #35
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
Eu nu inteleg de ce-i musai omologarea echipamentului de afara. Adica in Londra, Paris sau New York arde altfel decat la noi? Sau echipamentele lor sunt facute mai in fundul Chinei decat ale noastre?
Uite o propunere: imi achizitionez un echipament adevarat, din banii mei si semnez pe proprie raspundere ca in caz de, Doamne fereste, un accident, exonerez de orice vina statul roman. Ar fi fair-play pt ca daca imi ard mainile in manusile lor de tot rahatul, mi se arata obrazul pt ca dau in judecata mana care pana atunci m-a hranit.
Sau mai este o varianta...aceea de a fi tras la raspundere cel care a omologat echipamentul pe care-l purtam.

cand noi intram, ne descultam
07-10-2013 09:47 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Lion Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 452
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 328
Given 387 thank(s) in 163 post(s)

Mesaj: #36
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
Pai cred ca omologarea asta e musai dintr-un singur motiv.
Sa nu cumva sa iti achizitionezi echipament de unul singur de nu stiu ce performanta, ci doar de la firmele "care trebuie", adica cele omologate
09-10-2013 07:31 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
ciprian ripan Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 117
Alăturat: Nov 2011
Locatie:
Thanks: 251
Given 150 thank(s) in 76 post(s)

Mesaj: #37
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
(09-10-2013 07:31 PM)Lion Scris:  Pai cred ca omologarea asta e musai dintr-un singur motiv.
Sa nu cumva sa iti achizitionezi echipament de unul singur de nu stiu ce performanta, ci doar de la firmele "care trebuie", adica cele omologate

Manusile alea galbene or fi bune la... nu-mi vine nimic in minte. Probabil sunt omologate pt interventiile la privit in gol cu mainile in buzunare. Cunosc si eu pe cineva care a patit-o din cauza lor si din cauza aburilor. Si nu pt ca ar fi masochist sau pt ca-i place galbenul, ci pt ca alea le-a primit.
Eu am o pereche de manusi Holik si mi-am cumparat din Dedeman o pereche de manusi termorezistente atata timp cat nu pui mana pe nimic fierbinte, pt ca in rest rezista la caldura mai bine decat nenorocitele alea de manusi galbene si stiti ce-i culmea? costa doar 18 lei, nu sute. Avem copii si sotii acasa pe care nu-i poti imbratisa din cauza besicilor suferite in celebrele manusi galbene, doar pt ca trebuia golit depozitul si terminat stocul.
OAre cum ar fi sa-l ia la puricat un pic pe cela care le-a omologat? cum insa intotdeauna dupa o nenorocire ies la iveala inventare nou noute, asa o sa se intample si la Campulung. Sa vedeti cum o sa se gaseasca surprinzator printr-un colt de camara vreo 10 cutii cu manusi Holik sau Drager.

cand noi intram, ne descultam
09-10-2013 09:24 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
pompierul1979 Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 3
Alăturat: Mar 2013
Locatie:
Thanks: 3
Given 3 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #38
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
In legatura cu echipamentele astea de afara,englezesti,germane,mai ales cele americane,pai ma,sa am un costum de protectie din ala,as face urmatoarele lucruri in el:

As manca,as bea,as face dragoste cu nevasta-mea,Baaa,as plimba si cainele vecinei,in el.Nu l-as mai da jos de pe mine.Ma rugati-va sa ne lase,sa se aprobe sa purtam si din astea neomologate.Iertati-ma imi vine sa plang ca nu pot pronunta cuvantul "costum de protectie",ca nu am vazut unul adevarat.
Cand voi iesiti,eu intru si mananc
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-10-2013 03:01 PM de Covalciuc Bogdan.)
11-10-2013 02:16 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , ciprian ripan
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,597
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6442
Given 19128 thank(s) in 7958 post(s)

Mesaj: #39
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
(11-10-2013 02:16 PM)pompierul1979 Scris:  ................................................................................​........
Ma rugati-va sa ne lase,sa se aprobe sa purtam si din astea neomologate.Iertati-ma imi vine sa plang ca nu pot pronunta cuvantul "costum de protectie",ca nu am vazut unul adevarat.
Cand voi iesiti,eu intru si mananc

Ma bucur ca ati inceput sa va exprimati ... aplause ....acesta este rolul acestui forum .

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-10-2013 03:01 PM de Covalciuc Bogdan.)
11-10-2013 02:58 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
doublejohn Offline
Membru junior
**

Mesaje: 47
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 94 thank(s) in 35 post(s)

Mesaj: #40
RE: Ce părere aveţi despre echipamentul din dotare? Cască, costum(nomex) ,cizme,mănuşi ?
Nu cred ca oficial se va aproba sa purtati in misiuni costume neomologate. Daca in timpul unei misiuni cineva este afectat de calitatea proasta a costumului, responsabilitatea revine conducatorului misiunii care a acceptat si in mod tacit chiar, folosirea acelui echipament. Problema este ca nimeni dintre cei platiti sa se ocupe de astfel de situatii NU SE IMPLICA din diverse motive.
11-10-2013 04:32 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
Ieri 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1036951
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 03:03 PM
» Mesaje: 1137
» Vizualizări: 1421708
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:03 AM
» Mesaje: 333
» Vizualizări: 510185
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 05:58 AM
» Mesaje: 43
» Vizualizări: 1028
I.S.U. "Gl. Ieremia Grigo...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompi
Ieri 05:38 AM
» Mesaje: 86
» Vizualizări: 116191
Defrisari terenuri
Ultimul mesaj a fost postat de: paraschivrazvan25
14-04-2024 02:52 PM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 155
I.S.U.'Dealul Spirii' Bu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
14-04-2024 12:26 PM
» Mesaje: 524
» Vizualizări: 935451
I.S.U. "Barbu Știrbei" al...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
14-04-2024 06:27 AM
» Mesaje: 356
» Vizualizări: 458484
Cameră termoviziune
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
13-04-2024 07:45 PM
» Mesaje: 42
» Vizualizări: 69802
I.S.U. "Unirea" al Județu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
13-04-2024 05:37 PM
» Mesaje: 87
» Vizualizări: 127615

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro