Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Salvari incredibile !
Autor Mesaj
Valentin P Offline
Veteran
******

Mesaje: 1,307
Alăturat: Jun 2011
Locatie:
Thanks: 669
Given 937 thank(s) in 358 post(s)

Mesaj: #21
RE: Salvare incredibila
Salvare miraculoasă: O femeie de 80 de ani a stat două zile într-o mlaştină
[Imagine: mlastina_51630900_zpsti5zilzz.jpg]

Citat:Salvare miraculoasă, în Covasna. O bătrână de 80 de ani a fost scoasă dintr-o mlaştină în care căzuse. A rămas captivă două zile şi două nopţi, iar norocul ei a fost că un trecător i-a auzit strigătele disperate. Bătrâna era blocată la mai bine de 40 de metri distanţă de mal, într-o zonă greu accesibilă.
O femeie de 80 de ani din Covasna a trecut prin momente cumplite. În urmă cu două zile plecase la cules de ciuperci, când a ajuns într-o zonă mlăştinoasă. Fără să-şi dea seama a mers pe pojghiţa întărită de deasupra bălţii până când s-a scufundat, potrivit România TV.

Femeia a rămas blocată la 40 de metri de mal, iar strigătele disperate i-au fost auzite abia după două zile de un bărbat care trecea prin zonă. "Dacă se scufunda, nu o mai găsea nimeni. Nu o mai găseam niciodată. Bine că a auzit cineva", a declarat unul dintre salvatori.

Intervenţia a fost una extrem de dificilă. Pentru viaţa femeii au luptat mai mulţi pompieri, scafandri şi un echipaj de la ambulanţă. Ancorat cu o cordelină, un scafandru a înaintat în mlaştină cu ajutorul unei plute. Ajuns la bătrână, a prins-o cu un ham.

Medicii care au preluat-o spun că femeia a avut un noroc incredibil că a supravieţuit. Bătrâna a fost dusă la spital în stare bună. În scurt timp va fi externată.
Sursa:romaniatv.net
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-02-2022 03:47 PM de Homefire News.)
25-06-2015 12:38 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
MARIUS N Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 152
Given 96 thank(s) in 58 post(s)

Mesaj: #22
RE: Salvare incredibila
FELICITARI COLEGILOR.
26-06-2015 12:30 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #23
RE: Salvare incredibilă !
Salvare in extremis în Georgia. În timpul unui incendiu, un pompier a prins o fetiță aruncată de părinți de la etaj

Citat:Pompierii din statul american Georgia au avut parte de o intervenție extremă. Un imobil a luat foc, iar flăcările s-au extins cu viteză. Imagini cu puternic impact emoțional.


Citat:Mai multe echipe au încercat să-i salveze pe cei aflați înăuntru.

Unul dintre pompieri a prins o fetiță aruncată de părinții săi de la etajul al doilea.

Bărbatul, cu o mare experiență, a salvat copilul.

În ciuda dificultății operațiunii, echipa de pompieri a reușit să-i salveze pe toți cei aflați în clădirea în flăcari.
SURSA : http://stiri.tvr.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 02-02-2022 03:47 PM de Homefire News.)
16-01-2018 04:28 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #24
RE: Salvare incredibilă !
Momentul terifiant în care o fată de 18 ani este salvată în mod miraculos dintr-un apartament în flăcări, situat la etajul 9 al unui bloc din Moscova. Imaginile surprind momentul în care iubitul fetei și un prieten o ajută pe tânără să iasă pe fereastră și să ajungă în siguranță un etaj mai jos.

[Imagine: profimedia-0657898932-096d6834.jpg]

[Imagine: profimedia-0657898947-2884abb1.jpg]

[Imagine: profimedia-0657898961-10599c17.jpg]

[Imagine: profimedia-0657898952-1c5dd9c0.jpg]

Citat:Incidentul s-a petrecut sâmbătă, pe 29 ianuarie, la Moscova. În imagini este surprins momentul în care Irina Yerpuleva, în vârstă de 18 ani, este ajutată să coboare un etaj mai jos, pe fereastră, fără frânghii de siguranță, pentru a scăpa din infern.

Tinerii au scăpat ca prin minune din apartamentul lor cuprins de flăcări
Timur Zakirov, 20 de ani, și Adel Akhmetzyanov, 21 de ani, au ajutat-o ​​pe Irina să scape din apartamentul cuprins de incendiu după ce ei înșiși au reușit să iasă în același fel. Din fericire, în apartamentul de la etajul 8 se afla acasă proprietarul, care le-a dat o mână de ajutor tinerilor.

Momentul terifiant în care o fată de 18 ani este salvată în mod miraculos dintr-un apartament în flăcări, situat la etajul 9 al unui bloc din Moscova. Imaginile surprind momentul în care iubitul fetei și un prieten o ajută pe tânără să iasă pe fereastră și să ajungă în siguranță un etaj mai jos.

Tinerii au scăpat ca prin minune din apartamentul lor cuprins de flăcări
Timur Zakirov, 20 de ani, și Adel Akhmetzyanov, 21 de ani, au ajutat-o ​​pe Irina să scape din apartamentul cuprins de incendiu după ce ei înșiși au reușit să iasă în același fel. Din fericire, în apartamentul de la etajul 8 se afla acasă proprietarul, care le-a dat o mână de ajutor tinerilor.

„Am ezitat până când Timur a început să strige la mine, iar asta m-a adus în fire”, a povestit Irina. ”Am coborât. M-au instruit și mi-au spus ce să fac”, a mai spus ea.
SURSA : https://observatornews.ro


"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
02-02-2022 03:14 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283216
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029856
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25529
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5363
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318023

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro