Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proiect noua Lege a sănătăţii
Autor Mesaj
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #21
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Pentru cine a participat la conferinta SARTISS din 2010, pozitia de zilele acestea a domnului doctor Raed Arafat nu a fost o surpriza. Inca de atunci, in cadrul unei interventii pe care a avut-o, domnia sa a afirmat ca deschiderea pietei de asistenta medicala de urgenta pentru operatorii privati este principalul pericol care ameninta SMURD, totodata facand si o radiografie a posibilelor consecinte ale acestei deschideri.

Toate bune si frumoase, tot ceea ce spunea domnia sa mi se pareau lucruri de bun simt, cu atat mai mult cu cat veneau din partea unui profesionist recunoscut.
Numai ca...
Numai ca una din afirmatiile pe care le-a facut domnia-sa a fost urmatoarea (citez aproximativ din memorie, poate nu astea au fost cuvintele, dar asta a fost sensul): "S-ar putea ajunge in aceeasi situatie in care s-a ajuns cu dializa, unde operatorii privati au cerut un oarecare timp un pret extrem de mic pe interventie, pana au falimentat sectiile de stat, dupa care au dus preturile in cer." Daca nu stii despre ce e vorba, afirmatia asta ti se pare extrem de credibila, mai ales ca e dumpingul e o practica absolut comuna in lumea plina de rechini a afacerilor.

Daca insa stii despre ce e vorba, afirmatia aceasta, care vine din partea unui secretar de stat in Ministerul Sanatatii, deci e dincolo de orice indoiala ca stie exact cum stau lucrurile, te cam pune pe ganduri, si te face sa te intrebi cam ce altceva decat ceea ce se vede se ascunde in spatele afirmatiei sale.

Acum, in deplina cunostinta de cauza fiind, (cineva apropiat mie presteaza in bransa de mai bine de cinspe ani) hai sa va explic cam care e treaba cu privatizarea dializei.

Inainte de orice, voi cita din Ordinul comun al MS si CNAS 1591/1110 din 2010 pentru aprobarea Normelor tehnice de realizare a programelor nationale de sanatate pentru anii 2011 si 20012, anexa "Norme tehnice", sectiunea B, capitolul VIII, titlul I, punctul 12, "Programul naţional de supleere a funcţiei renale la bolnavii cu insuficienţă renală cronică":

Indicatori de eficienţă:
a) cost/şedinţă de hemodializă convenţională: 472 lei;
b) cost/şedinţă de hemodiafiltrare intermitentă on-line: 536 lei;
c) cost mediu/bolnav tratat prin dializă peritoneală continuă/lună: 4.233,33 lei;
d) cost mediu/bolnav tratat prin dializă peritoneală automată/lună: 5.291,67 lei.

Unităţi care derulează programul:
a) unităţile sanitare publice cu structuri de profil;
b) unităţi sanitare private autorizate de Ministerul Sănătăţii şi evaluate în condiţiile legii;
c) centrele-pilot de furnizare a serviciilor medicale de hemodializă şi dializă peritoneală;
d) unităţi sanitare aparţinând ministerelor cu reţea sanitară proprie care au structuri de profil.


In traducere, asta inseamna ca
1. CNAS NU NEGOCIAZA pretul unei sedinte de dializa, CNAS zice: "Pentru fiecare sedinta de dializa va dau atat! Daca vreti, bine, daca nu, ura si la gara!"
2. Si spitalele de stat si cele private sunt tratate egal si primesc aceeasi suma pentru fiecare pacient pe care il trateaza
3. Este treaba fiecarui manager de spital sa administreze corect banii pe care ii primeste si sa ii trateze atat de bine pe pacienti incat acestia sa nu vrea sa se mute.

Ghiciti ce? Intr-o jumatate de an, sectia din spitalul de stat a ramas fara pacienti, toti s-au impartit la cele doua clinici private din orasul meu!

Va urma... si tot despre dializa, fiindca mi se pare una dintre cele mai de succes povesti de privatizare a ceva in Romania!

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
07-01-2012 11:40 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii - Parvu Florin - 07-01-2012 11:40 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Astăzi 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029463
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25327
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5301
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 4
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1906
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9405
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 317827
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145332
I.S.U. "Lt. Col. Dumitru ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:58 AM
» Mesaje: 75
» Vizualizări: 108124
S.P.S.U. SSG Fire& Rescue...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:41 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 46

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro