Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proiect noua Lege a sănătăţii
Autor Mesaj
Servantul Offline
Membru junior
**

Mesaje: 29
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 0
Given 13 thank(s) in 2 post(s)

Mesaj: #31
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Apropo,cand a fost intrebat ,,prea iubitul " nostru presedinte daca are incredere ca aceste firme nu vor fi ale unor persoane corupte si care prezinta conflict de interese a spus ca are incredere in justitie .M-a minunat acest raspuns,cata minciuna in limbajul lui !!!!!!!!!!!Justitia este = 0 Smile

,,Multa lume,putini oameni "
10-01-2012 10:52 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: vios2308
{myadvertisements[zone_3]}
Doru Offline
Administrator
********

Mesaje: 748
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 1210
Given 763 thank(s) in 156 post(s)

Mesaj: #32
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Citat:Subsecretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, RAED ARAFAT, critic vehement al noii Legi a sănătăţii, şi-a prezentat azi demisia. Luni seara, în direct la Realitatea TV, Arafat a fost atacat de Traian Băsescu. "Cea mai corectă abordare este să se prezinte la ministru cu observaţiile dânsului şi nu să creeze o psihoză publică", a spus preşedintele.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/raed-arafat-si...z1j33T3bIy


Arafat va face primele declaraţii la ora 14.30(10.01.2012)

Afla cum sa te comporti pe forum
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-01-2012 01:05 PM de Doru.)
10-01-2012 01:03 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
firewolf Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 103
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 12
Given 39 thank(s) in 20 post(s)

Mesaj: #33
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
[quote='Doru' pid='13642' dateline='1326189816']
[quote]Subsecretarul de stat în Ministerul Sănătăţii, RAED ARAFAT, critic vehement al noii Legi a sănătăţii, şi-a prezentat azi demisia. Luni seara, în direct la Realitatea TV, Arafat a fost atacat de Traian Băsescu. "Cea mai corectă abordare este să se prezinte la ministru cu observaţiile dânsului şi nu să creeze o psihoză publică", a spus preşedintele. [/quote]

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/raed-arafat-si...z1j33T3bIy


Arafat va face primele declaraţii la ora 14.30(10.01.2012)

Era de asteptat aceasta reactie , interesant a fost de ce in emisiunea de luni seara pozitia guvernului nu a fost data de ministrul sanatatii sau de primul ministru ci de catre Basescu atata timp cat presedintele prin constitutie are niste prerogative foarte clar trasate , probabil ca presedintele se pricepe mai bine la medicina decat cei de la ministerul sanatatii .oricum pacat ca sa investit atata timp shi bani pt a pune la punct un sistem de urgenta competitiv shi acum acest sistem se va distruge ne ramane doar sa speram ca aceasta lege nu va trece sau cel putin va fi revizuita de catre niste oameni care au habar de ce presupune medicina de urgenta shi nu de catre niste amatori care au vazut un caz de urgenta doar la stirile de seara pt ca altminteri riscam sa pierdem niste vieti nevinovate pt niste ambitii politice.
10-01-2012 08:08 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Interliu Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 5
Alăturat: Mar 2011
Locatie:
Thanks: 3
Given 0 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #34
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Totul ajunge o bataie de joc, totul merge dinspre rau in mai rau. Ar trebui sa se gandeasca la unele solutii ca sa o duca tara mai bine, nu sa schimbe ceva ce merge chiar foarte bine. Sa ne ajute ajute Dumnezeu ca incet, incet cine stie unde o sa ajungem ! Toti oamenii buni isi dau demisia sau pleaca.
11-01-2012 12:09 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Focus Offline
Membru activ
***

Mesaje: 81
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 34 thank(s) in 23 post(s)

Mesaj: #35
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Un articol foarte interesant si cu care sincer sunt de acord. AICI
11-01-2012 10:51 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
firewolf Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 103
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 12
Given 39 thank(s) in 20 post(s)

Mesaj: #36
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Azi maine privatizam shi pompierii ,iti sting casa iti iau bani ,shi poate dotateaza Iveco cu case de marcat ar fi interesant sa vad seful GIS taiind bonuri de casa sau poate macar pe Descarcerare ,iti tai un stalp 100ron ,iti departez un bord 200 ron shi tot asa iar daca victima nu este de acord or sa o duca Smurdurile private la spital cu tot cu masina.
11-01-2012 11:24 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: chrisfire02 , maf150 , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
zuba Offline
Utilizator nou
*

Mesaje: 2
Alăturat: Jan 2012
Locatie:
Thanks: 0
Given 2 thank(s) in 0 post(s)

Mesaj: #37
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Cum credeti ca trebuie actionat, acum cat mai avem prilejul sa aratam conducerii ca putem, inca, distinge valoarea de non-valoare, curatul de necurat?
Ar fi pacat sa pierdem asa o conjunctura in care omenia, solidaritatea si spiritul civic sa depaseasca covarsitor coruptia, umilinta, deznadejdea care ne-a invaluit in ultima vreme.
11-01-2012 12:08 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #38
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Oameni buni, din toti cei care citesc topicul asta, e cineva capabil sa aiba o opinie personala coerenta, articulata si argumentata solid, repet, opinie personala! indiferent care ar fi ea? Putem lasa la o parte sentimentalismul ieftin,?

Unlike fire protection, the task of providing EMS, while legally mandated, is not necessarily performed directly by the municipality. In some cases, the municipality will provide the service directly, usually through the fire department. EMS may, however, be contracted out by the municipality to a number of other potential service providers, including both community non-profit organizations and privately owned companies. Thus, EMS in Germany may be provided by any of the following, or in some cases, a combination of modes:

The Fire Department
The "Johanniter-Unfall-Hilfe e. V." (The German organisation of the St. John Ambulance)
The "Malteser Hilfsdienst" (The German organisation of the Order of Malta Ambulance Corps)
The German Red Cross (Deutsches Rotes Kreuz)
The DLRG (Deutsche Lebens Rettungs Gesellschaft [German lifesaving foundation])
The ASB (Arbeiter-Samariter-Bund [Labor-Samaritan-Alliance, part of the European "Samaritan International (SAINT)"]
Privately-owned companies

http://en.wikipedia.org/wiki/Emergency_m...in_Germany

Emergency medical services in the Netherlands is a system of pre hospital care provided by the government in partnership with private companies.
http://en.wikipedia.org/wiki/Emergency_m...etherlands

Si daca mai caut, sunt convins ca mai gasesc!

Edit: cautand informatii despre subiect, uite ce am gasit!

Uite ce zice UE la pagina 12 ca trebuie sa fie paramedicul:

Paramedic
A health professional certified to perform advanced life
support procedures (e.g., intubation, defibrillation and administration
of drugs under a physician's direction). Paramedics
provide urgent care from an emergency vehicle
or air service.

http://www.euro.who.int/__data/assets/pd...E92038.pdf

Advanced life support! Ce a fost in Romania paramedicul? Aud? Si nici macar legea noua nu a corectat problema? Deja, in buna traditie romaneasca, o initiativa laudabila e pusa in practica intr-un mod lamentabil...

Va ziceam eu mai devreme despre capacitatea statului e a impune standarde si de a face ca ele sa fie respectate....!

Edit again: Si da! Am gasit! Uitati-va la pagina 25, la tabelul 2.6 din studiul de mai sus, ca sa vedeti in cate state din UE functioneaza antreprenori privati pe sectorul de urgenta prespital! SI asta se intampla in 2008, ca de atunci pana acum sunt convins ca lucrurile au evoluat in favoarea firmelor private!

Si la paginile 68 si 69, recomandarile UE pe domeniu, mi se par lucruri de absolut bun-simt!

The situation of paramedical staff is even more complicated and
heterogeneous than that of EM physicians in all Member States.
The role, competencies and educational requirements of nurses
and “paramedics” (in those countries where such a cadre has been
introduced) are substantially different across countries, to the extent
that achieving standardization and quality improvements are
unrealistic at the present moment. This aspect merits greater attention,
since non-medical staff play a crucial role in delivering emergency
care to patients, as well as in participating and organizing the
rescue and care of victims of major disasters.

Pagina 55

Last edit: Acu... nu vreau sa se creada in nici un caz ca sunt rautacios, zuba, dar ce-ai zice de o idee despre cum sa arati ca vrei sa lupti impotriva sistemului ticalosit: ce-ar fi sa-ti dai demisia, tu si toti pompierii din Romania, scriind in raportul de demisie ca faci asta in semn de protest fata de politica guvernului? Aaa? ce zici? e cam naspa, asa-i? nu mai bine stai tu la locul tau si-ti vezi de treaba? Big Grin

Sau... cine stie, poate mai sunt si alte lucruri pe care le poti face, cum ar fi sa-ti schimbi nickul cu numele tau real! Da' si asta daca o faci, cine stie, poate da vreun sef de-al tau cu ochiu' p-aciiea si apoi se incrunta la tine... Smile)

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
11-01-2012 12:08 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: firewolf
{myadvertisements[zone_3]}
firewolf Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 103
Alăturat: Dec 2010
Locatie:
Thanks: 12
Given 39 thank(s) in 20 post(s)

Mesaj: #39
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
(11-01-2012 12:08 PM)Parvu Florin Scris:  Oameni buni, din toti cei care citesc topicul asta, e cineva capabil sa aiba o opinie personala coerenta, articulata si argumentata solid, repet, opinie personala! indiferent care ar fi ea? Putem lasa la o parte sentimentalismul ieftin,?
................................................................................​..............

Si daca mai caut, sunt convins ca mai gasesc!

Edit: cautand informatii despre subiect, uite ce am gasit!

Uite ce zice UE la pagina 12 ca trebuie sa fie paramedicul:

Paramedic
A health professional certified to perform advanced life
support procedures (e.g., intubation, defibrillation and administration
of drugs under a physician's direction). Paramedics
provide urgent care from an emergency vehicle
or air service.

http://www.euro.who.int/__data/assets/pd...E92038.pdf

Advanced life support! Ce a fost in Romania paramedicul? Aud? Si nici macar legea noua nu a corectat problema? Deja, in buna traditie romaneasca, o initiativa laudabila e pusa in practica intr-un mod lamentabil...

Va ziceam eu mai devreme despre capacitatea statului e a impune standarde si de a face ca ele sa fie respectate....!

Edit again: Si da! Am gasit! Uitati-va la pagina 25, la tabelul 2.6 din studiul de mai sus, ca sa vedeti in cate state din UE functioneaza antreprenori privati pe sectorul de urgenta prespital! SI asta se intampla in 2008, ca de atunci pana acum sunt convins ca lucrurile au evoluat in favoarea firmelor private!

Si la paginile 68 si 69, recomandarile UE pe domeniu, mi se par lucruri de absolut bun-simt!

Personal nu sunt contra reformei in sanatate ci sunt contra felului in care se fa face pt ca in Romania la ora actuala functioneaza legea pumnului in gura ,nu trebuia inclusa in aceasta lege asa zisa competitie pe sistem de urgenta pt ca acest sistem functiona . Dar se putea introduce competitia la nivel de spitale pt ca mi se pare corect ca cel care ofera serviciile de cea mai buna calitate sa aibe intaietate.Cat despre paramedici acestia trebuiau delimitati clar prin statut pt ca este clar ca un pompier cu un curs de prim ajutor nu se pote compara cu un asistent medical cu o scoala de specialitate . Eu ma intreb insa privatul va merge oare la o victima care nu are nici un loc de munca shi deci implicit nu poate plati pt seviciile acordate ,nu cred, sa nu uitam ca sunt oameni in Romania care nu au curent electric in casa sau alta utilitate ,oare acesti oameni ar trebuii sa nu beneficieze de ajutor medical ? crezi ca va merge privatul la aceste cazuri,nu cred shi atunci pt ce se justifica prezenta lor oare ?
Sunt de acord cu faptul ca pe echipajele Smurd de prim ajutor trebuia incadrat shi un asistent dar de unde din moment ce toti asistentii shi medicii pleaca in tari unde le sunt recunoscute meritele,aici trebuia sa lucreze ministerul pt ca acesti asistenti shi medici sa nu mai plece .Concluzia! MAI VORBIM DUPA VREUN AN DACA ACEASTA LEGE TRECE SHI SE VA APLICA .
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-01-2012 05:59 PM de Karin.)
11-01-2012 02:30 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #40
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Daca te uitai pe documentul ala pe care l-am citat eu ai fi vazut ca oriunde in Europa acordarea asistentei medicale de urgenta nu este conditionata de statului de asigurat. Sunt vreo cateva tari, patru daca imi aduc aminte bine, si mi-e lene sa mai caut acum, unde dupa ce a fost rezolvata problema, exita coplata. Plus de asta, nici nu exista posibilitatea practica sa se itnample ce spui tu, adica o ambulanta privata sa refuze sa trateze un... sa zicem... pacient inconstient fara acte, de exeplu, fiindca nu va sti daca el este sau nu asigurat!
Orcum ar fi, si eu sunt de parere ca asistenta medicala de urgenta, in situatii in care viata pacientului e pusa in pericol, trebuie sa fie in continuare gratuita si garantata de stat, legea e evident perfectibila! Si da, mai sunt o multime de alte lucruri care nu sunt in regula la actuala lege, dar principiul fundamental si anume ca libera concurenta e buna, cred ca e deasupra oricarei discutii!

Si da, si eu sunt de parere ca sunt oaresce sanse ca legea sa esueze, dar din alte motive decat crezi tu, si anume datorita faptului ca statul s-ar putea sa nu fie capabil sa impuna niste standarde inalte si sa faca ca acestea sa fie respectate!

Si in privinta ambulantelor, ia hai sa-ti dau o idee (si-i o chestie care mi-a venit in minte asa... la prima strigare, si eu sunt doar un vag cunoscator al sistemului) despre cum ar putea rezolva CNAS si MS problema aia despre care tot vorbeste toata lumea, ca se vor bate ambulantele pe bolnav: cum ar fi de exemplu daca s-ar face licitatii pe raioane de interventie, sau pe localitati, si la acele licitatii ar participa SMURD, Ambulanta, firme private, toate pe picior de egalitate, cu angajamente foarte clare, toti functionand la standarde foarte clare, toti dand seama pentru orice esec in egala masura, spre exemplu, daca nu a ajuns ambulanta l aun caz in intervalul de timp impus prin contract, institutia care asigura asistent amedicala sa fie penalizata, la fel si daca personalul o da in bara! si pentru asta eu as impune ca fiecare ambulanta, indiferent cui apartine, sa fie dotata cu camera de supraveghere care sa inregistreze tot ce se intampla!

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
11-01-2012 03:11 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283218
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029856
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25529
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5364
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318023

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro