Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proiect noua Lege a sănătăţii
Autor Mesaj
Parvu Florin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 212
Alăturat: Oct 2010
Locatie:
Thanks: 22
Given 266 thank(s) in 104 post(s)

Mesaj: #50
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
În sfârșit, legea sănătății are șanse să intre într-o dezbatere adevărată, dar primul eșec nu înseamnă că privatizarea trebuie abandonată cu totul.

Privatizarea serviciilor de urgență ar fi complicată din mai multe motive:

1. Spre deosebire de cazul spitalelor, în cazul urgențelor nu pacientul alege furnizorul de servicii și “dispeceratul”. Deja, cel mai important avantaj al competiției libere dispare.

2. Urgențele nu ar fi plătite de casele private de asigurări, capabile să introducă un filtru suplimentar, ci “de la buget”. Dispare și al doilea avantaj al competiției libere.

3. Însă, cel mai important lucru este că sistemul de acum funcționează bine, iar o schimbare ar presupune prea multe riscuri, fie că sunt de concept fie de aplicare. Cât timp, lucrurile funcționează eficient, deschiderea pieței urgențelor nu e o – pardon – urgență.

Înseamnă asta că toate serviciile private finanțate public ar fi dăunătoare? Argumente pro și contra sunt multe, dar exemple sunt puține.

Unul este stomatologia. Aici, costurile per medic sunt de patru ori mai mici decât în sistemul public iar câștigurile – de două ori mai mari. Raportul de eficiență de unu la opt nu poate fi justificat doar prin presupusa “complexitate” a intervențiilor din sistemul public. Însă stomatologia nici nu are pretenția de “universalitate”. Cu siguranță, într-un sistem de de decontări prin casa de sănătate ar fi ajuns să coste mai mult

Iată însă un studiu de caz destul de puțin cunoscut: În 2004, a început liberalizarea serviciilor de dializă, adică au fost acceptați operatori privați la decontare. Prețurile au scăzut de la 140 de euro pentru o ședință de hemodializă la doar 110, adică cu mai mult de 20%. Calitatea serviciilor a crescut incredibil. Apoi, din 2005 până acum, prețurile au crescut cu doar 10 euro, la 120 de euro. Deci, cu 1,5% pe an, mai lent decât inflația din zona euro și mult sub ritmul de creștere a salariilor, care între timp s-au dublat.

Există însă și contraexemple: îngrijirile la domiciliu sunt aproape monopolizate de o firmă care primește trei sferturi dintre decontările casei de asigurări și care nu se jenează să raporteze un profit cât jumătate din cifra de afaceri. Într-o activitate intensivă în muncă, această marjă nu poate fi explicată prin mecanismele pieței. Oricând va fi cineva dispus să facă treaba mai ieftin sau să ofere servicii mai bune de aceiași bani. În cazul de față, “avantajul competitiv” este rețeaua de informare și vânzări, care are acces la pacienți ușor-de-convins înainte ca aceștia să afle că au mai multe opțiuni. Urmează prestarea de servicii fictive, chiar și după decesul pacientului, sub ochii îngăduitori ai singurei case de aigurări!

Vestea bună este că, în cazul existenței caselor de sănătate concurente, aproape nimeni nu ar lucra cu un astfel de furnizor de servicii, de teamă să nu-și piardă o parte din pacienți.

Vestea proastă…


Continuarea pe http://www.riscograma.ro/5454/un-exemplu...ile-cu-20/

Intr-alta ordine de idei, azi am fost sa ma interesez cum fac sa am din nou asigurare de sanatate dupa ce am fost dat afara de la slujba acum cateva luni. Cu ocazia asta am aflat un lucru care pe mine, persoana cu convingeri doctrinare liberale ma sidereaza (nu vreau ca afirmatia asta sa fie deloc asimilata ideii ca as vota cu liberalii, in Romania, de cele mai multe ori partidele nu au nici cea mai mica legatura cu doctrina la care se raporteaza!).

Si lucrul ala despre care va spuneam ca ma sidereaza este faptul ca singurul lucru pe care trebuie sa-l fac (eu sau oricine altcineva care nu are slujba!) este sa aduc niste hartii de la nevasta-mea de la serviciu, sa platesc vreun milion juma pentru lunile cat nu am mai avut asigurare si dupa aia sunt co-asigurat pe asigurarea nevesti-mii, FARA CA EI SA I SE OPREASCA BANI IN PLUS PENTRU ASIGURAREA MEA!!!, deci eu voi beneficia de niste servicii fara a plati deloc pentru ele!!!

Cu alte cuvinte, mentalitate comunista de tipul :"De la fiecare dupa posibilitati, fiecaruia dupa nevoi!"
Pai va mai mirati ca s-a ajuns in situatia asta, cand unii (putini!) muncesc sa intretina pe altii (multi!) neputinciosi sau pur si simplu lenesi???

Domnilor politicieni care ati condus Romania in ultimii 22 de ani!!! Luati-va statul asta social si bagati-vi-l in @@@!!!

Noua lege, daca ar fi fost aplicata, ar fi corijat, macar la nivel minim situatia asta: ca sa fii co-asigurat, persoanei care te lua pe asigurarea ei i se retinea si pentru tine CAS ca pentru un salariu minim pe economie!

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce


http://www.semperfidelis.ro
31-01-2012 04:37 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii - Parvu Florin - 31-01-2012 04:37 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283386
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029867
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25540
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318087

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro