Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Proiect noua Lege a sănătăţii
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #71
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii
Noua Lege a sănătăţii va fi prezentată Guvernului în prima şedinţă imediat după alegeri

Citat: Noua Lege a sănătăţii va fi prezentată Guvernului în prima şedinţă imediat după alegeri, respectiv în 12 decembrie, a declarat, luni, pentru MEDIAFAX Vasile Cepoi, consilier de stat al premierului, după inaugurarea Unităţii de Primiri Urgenţe de la Spitalul Floreasca.

"Am vorbit cu premierul şi pe 12 decembrie, în prima şedinţă de Guvern, imediat după alegeri, vom prezenta Legea sănătăţii. Faţă de proiectul de lege supus dezbaterii publice, pe site-ul Ministrului Sănătăţii nu sunt modificări majore, ci doar de ordin tehnic, pentru că actul a fost scris de grupuri diferite şi acum se armonizează informaţiile", a spus Vasile Cepoi.
Potrivit fostului ministru al Sănătăţii, "sistemul mutualist" în asigurările de sănătate rămâne obligatoriu.

"Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) se transformă în ceva similar cu Comisia de Supraveghere a Asigurărilor (CSA), adică reglementează şi supraveghează sistemul asigurărilor obligatorii, iar ceilalţi, asigurările facultative. Discuţia este ca fiecare societate de asigurări să aibă între 700.000 şi 1.000.000 de asiguraţi, dar se fac simulări să se vadă ce ar însemna lucrul acesta", a mai spus consilierul de stat al premierului.

Vasile Cepoi a precizat că dacă fiecare societate va fi obligată să aibă între 700.000 şi un milion de asiguraţi, înseamnă că, în final, vor fi în jur de 20 de societăţi mutuale, mai puţin de jumătate din numărul total al caselor de asigurări de sănătate.

"Primul pas pentru implementarea Legii sănătăţii vizează reorganizarea CNAS. Orice organizaţie sau sindicat, sau casă judeţeană de asigurări de sănătate, sau cea a Capitalei se poate trasforma într-o societate mutuală dacă adună un număr suficient de asiguraţi, cât prevede legea, respectiv între 700.000 şi 1.000.000", a adăugat Cepoi.

În legătură cu pachetul social de servicii, Vasile Cepoi a spus că acesta va fi ca "o asigurare facultativă susţinută de către stat pentru categoriile defavorizate", plafonul până la care oamenii vor fi incluşi în categoria aceasta fiind stabilit de către Ministerul Muncii.

"Pachetul de bază este al asigurărilor, iar pachetul social este ca o asigurare facultativă susţinută de stat, pentru categoriile defavorizate. Adică acele servicii medicale care nu costă mult, dar care presupun un risc medical crescut dacă nu se intervine, cum ar fi, de exemplu, un ulcer, care netratat duce la hemoragie digestivă şi ne costă mai mult", a precizat Cepoi.

"Altfel spus, va fi un pachet de bază susţinut din fondul de asigurări, unul social pentru persoane din categoria defavorizaţi. Aici este vorba despre servicii care nu fac parte din pachetul de bază, dar cu risc crescut, şi pe care persoana respectivă nu şi le poate asigura, Dacă nu vor fi efectuate aceste servicii pentru cei defavorizaţi, statul va plăti mai mult, din cauza complicaţiilor care pot apărea. O altă categorie de asigurări este a asigurărilor facultative, pentru care va fi un pachet de servicii suplimentar sau complementar", a adăugat Cepoi.

El a mai spus că, teoretic, nici acum nu există români neasiguraţi.

"Definiţia asiguratului este că ai drept de reşedinţă în România. Dacă sunt asigurat, sunt obligat să plătesc, dacă nu plătesc, nu beneficiez de pachetul de asigurări de servicii, dar obligaţia de plată rămâne în continuare", a explicat consilierul de stat al premierului.

Vasile Cepoi a mai spus că în noua lege a fost păstrat, conform proiectului Ministerului Sănătăţii, faptul că spitale se pot autoguverna.

"La spitale rămâne principiul pe care l-am enunţat de mai multe ori, respectiv autoguvernarea. Pe acest subiect avem dispute cu Ministerul Finanţelor. Ei veneau cu argumente europene, dar pe care le-au înţeles diferit de ceea ce spuneau actele în fapt. De aceea vom avea discuţii din nou pe acest subiect. Să se aplice principiul autoguvenării înseamnă să existe o autonomie mai mare decât acum, să le dăm posibilitatea managerilor să plătescă medicii în funcţie de performanţă, după modelul francez", a conchis Vasile Cepoi.
SURSA : http://www.gandul.info

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
04-12-2012 12:11 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
RE: Proiect noua Lege a sănătăţii - Homefire News - 04-12-2012 12:11 PM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 10:35 AM
» Mesaje: 1130
» Vizualizări: 1411555
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283646
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029931
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25551
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5375
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9456

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro