Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 1 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
România în topul țărilor expuse calamităților naturale
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,623
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #1
România în topul țărilor expuse calamităților naturale
România în topul țărilor expuse calamităților naturale

Citat: Romania impreuna cu alte tari precum Afganistan, Algeria si Congo se numara printre tarile cu nivel de risc “foarte
ridicat” in ceea ce priveste expunerea la calamitati naturale si fenomene meteorologice extreme.
Conform Indexului privind Riscul de Mortalitate dezbatut in cadrul celei de-a doua sesiuni a Platformei Globale pentru Reducerea Dezastrelor, la Geneva din data de 16 iunie anul curent, tara noastra se afla pe lista tarilor cu grad foarte ridicat de expunere la calamitati naturale. Acest fapt a fost admis si de directorul Administratiei Nationale de Meteorologie – Ion Sandu, care a afirmat ca in Romania, fenomenele meteorologice extreme sunt din ce in ce mai frecvente. Astfel el a afirmat ca „In sudul tarii, fenomenul de aridizare se accentueaza de la un an la altul, iar ploile torentiale sunt tot mai dese” adaugand ca tot sudul Europei e incadrat in clasa de risc „foarte ridicat” in privinta expunerii la calamitati şi fenomene meteo extreme.

Sursa: Evenimentul Zilei

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 21-02-2015 08:00 PM de Covalciuc Bogdan.)
30-10-2010 10:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,623
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #2
RE: România în topul țărilor expuse calamităților naturale
România, printre ţările cu grad de risc "foarte ridicat" în faţa calamităţilor naturale

România figurează printre ţările unde majoritatea populaţiei prezintă un grad de risc "foarte ridicat" în faţa fenomenelor meteorologice extreme, potrivit Indexului privind Riscul de Mortalitate (MRI), informează Strategia Internaţională pentru Reducerea Dezastrelor.

Citat:Informaţiile obţinute cu ajutorul Indexului privind Riscul de Mortalitate vor fi prezentate în cadrul celei de-a doua sesiuni a Platformei Globale pentru Reducerea Dezastrelor (DRR), care va începe, marţi, la Geneva, şi în cadrul căreia specialiştii vor prezenta detalii referitoare la zonele cele mai sigure din lume şi respectiv cele mai nesigure din punctul de vedere al fenomenelor meteorologice extreme.

La eveniment sunt aşteptaţi să participe circa 1.800 de invitaţi, printre care lideri de Guverne şi specialişti în reducerea riscurilor din întreaga lume, reprezentând peste 300 de Guverne şi organizaţii regionale/naţionale ale DRR.

Acelaşi index arată că Bangladesh, China, India şi Indonezia fac parte din categoria de risc "extrem" a ţărilor unde majoritatea populaţiei este expusă acestor fenomene, urmate de Columbia, Myanmar şi Pakistan (risc "major").
Din categoria ţărilor cu risc "foarte ridicat" fac parte Afganistan, Algeria, R.D. Congo, Guatemala, Iran, Japonia, Peru, Filipine, România şi Uzbekistan.

Pe de altă parte, Bahrain este deocamdată, alături de mai multe state din zona Golfului Persic, printre cele mai sigure locuri ale lumii, împreună cu Danemarca, Estonia, Groenlanda, Letonia, Qatar, Seychelles şi Emiratele Arabe Unite.

Când este analizat riscul relativ la populaţie, avem de-a face cu un scenariu diferit, iar clasamentul teritoriilor se schimbă: Columbia, Comore, Republica Dominicană, Guatemala, Myanmar şi Vanuatu.

Micuţele insule Fiji, Solomon, Timor Leste, Sao Tome şi Principe, St Kitts şi Nevis şi St Lucia ocupă primele locuri în categoria gradului de risc "ridicat".

MRI este rezultatul unei uriaşe baze de date care stau la baza Raportului de Evaluare Globală: Risc şi Sărăcia în contextul Schimbărilor de Climă, un document lansat luna trecută în Bahrain de secretarul general al ONU, Ban Ki-moon.

n esenţă, el prezintă circa 200 de ţări şi teritorii împărţite în zece categorii de riscuri, variind de la extreme (şase teritorii) până la neglijabile (11). Cele mai multe zone şi ţări (118, adică mai mult de jumătate) aparţin categoriilor de risc "mediu" şi "mediu scăzut".

Indexul oferă şi posibilitatea de a identifica riscurile combinate, relative şi absolute, după teritoriu, acoperind patru categorii de riscuri ce ţin de calamităţi naturale şi fenomene meteorologice extreme - cicloane tropicale, cutremure, inundaţii şi alunecări de teren.
SURSA : http://www.mediafax.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
21-02-2015 08:09 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029851
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25524
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5358
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9447
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318017
Incendii de pădure
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:17 AM
» Mesaje: 92
» Vizualizări: 145390

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro