Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 3 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SMURD Brașov
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #31
RE: SMURD Brasov
Un autocar plin de pasageri s-a răsturnat pe drumul dintre Brşov şi Râşnov

[Imagine: 1400399558b77d45fa.jpg]

Citat:Un accident rutier a avut loc între Poiana Braşov şi Râşnov. Un autocar cu 25 de pasageri s-a răsturnat într-o curbă.
"Nu este un accident foarte grav, toţi pasagerii sunt conştienţi. Patru echipaje SMURD şi două de ambulanţe sunt la faţa locului. Este vorba despre un drum foarte periculos. Se pare că şoferul autocarului a pierdut controlul într-o curbă", a relatat corespondentul Antena 3, Andreea Tiru.
Potrivit Centrului Infotrafic din cadrul Poliţiei Române, din informaţiile primite de la dispeceratul Poliţiei Judeţene Braşov, în jurul orei 9.15, un autocar în care se aflau 25 de persoane a părăsit carosabilul şi a ajuns într-o râpă. În urma accidentului, o persoană a fost grav rănită, iar alte zece au suferit răni uşoare, urmând să fie transportate la spital.
Începând cu ora 10.15, traficul rutier pe DN 2E Râşnov - Poiana Braşov, la aproximativ trei kilometri de Poiana Braşov, a fost oprit pentru ca un elicopter SMURD solicitat la faţa locului să poată ateriza, mai arată sursa citată.
SURSA : http://spynews.ro/

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-10-2020 05:10 AM de Homefire News.)
18-05-2014 07:57 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #32
RE: SMURD Brasov
Citat:EXCLUSIV: Descarcerare EXTREMĂ într-un fast food din centrul Brașovului! (FOTO + VIDEO)

[Imagine: exclusiv-descarcerare-extrema-intrun-fas...ului-1.jpg]

Intervenție extremă pentru pompierii brașoveni. Aceștia au fost solicitați să intervină într-un fast food din centrul orașului unde o femeie, care lucra în bucătărie și-a prins mâna într-un malaxor. ƒ„Este vorba despre o femeie de 51 de ani care lucra în bucătărie, pregătea coca. Aceasta și-a prins mâna în malaxor. A fost o intervenție foarte dificilă deoarece cuva malaxorului era dintr-un material foarte rezistent și a fost foarte greu să o tăiem pentru a scoate mâna femeii în siguranță. Orice mișcare greșită putea să agraveze starea de sănătate a victimei”, a declarat pentru http://www.brașovultau.ro lt Ciprian Sfreja, purtătorul de cuvânt al ISU Brașov. În acest moment pacienta se află în grija medicilor de la Spitalul Clinic Județean Brașov, iar starea de sănătate, spun surse medicale este bună.



SURSA: http://brasovultau.ro/articol/stiri/excl...vului.html
04-09-2014 11:31 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #33
RE: SMURD Brasov
6 ani de SMURD la Brașov

[Imagine: 6-ani-de-smurd-la-brasov-thumb-0.jpg]

Citat:În data 5 septembrie 2008 SMURD a fost operaționalizat și la nivelul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Țara Bârsei” al Judeţului Braşov, până atunci I.S.U.J. Brașov intervenind doar pentru descarcerări. La data operaționalizării erau introduse în intervenție patru autospeciale , două ambulanţe de prim ajutor tip B și doua ambulanţe de terapie intensivă mobilă de tip C care au fost distribuite la Detașamentul 1 de Pompieri Brașov și Detașamentul 2 de Pompieri Brașov. Pe parcursul anului 2009, Serviciul Mobil de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare a fost completat când au intrat în intervenție autospeciale tip B astfel: În prezent avem în dotare 13 autospeciale , 10 ambulanţe de prim ajutor tip B și 3 ambulanţe de terapie intensivă mobilă de tip C care sunt distribuite în subunitățile inspectoratului.
Începând cu data de 28 martie 2013, la nivelul judeţului Braşov, a fost operaţionalizat dispeceratul comun al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Ţara Bârsei” al judeţului Braşov şi al Serviciului Judeţean de Ambulanţă. Dispeceratul integrat se află la sediul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Ţara Bârsei” al judeţului Braşov, acolo unde sunt preluate apelurile de urgenţă 112 din competenţa celor două instituţii. De-a lungul celor 6 ani de activitate, la nivelul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Ţara Bârsei” al judeţului Braşov, prin dăruirea şi profesionalismul oamenilor din această structură s-a intervenit la un număr de 22.540 de solicitări. Au fost asistate, din punct de vedere medical, 23947 persoane, dintre care 21485 adulti și 24620 copii, a căror viață atârna uneori de „un fir de păr” reuşindu-se, de cele mai multe ori, salvarea acestora. Se poate observa din tabelul nr. 3 creșterea numărului persoanelor asistate incepând cu cu anul 2013, datorită implementării dispeceratului integrat și a bunei colaborări între membrii acestuia
Astăzi, la 6 ani de la înființare, Serviciul Mobil de Urgenţă, Reanimare şi Descarcerare la Brașov înseamnă o structură complexă, dinamică şi adaptabilă realităţii cotidiene, și a reuşit să se impună , să constituie un model de dăruire şi profesionalism prin activitatea continuă și cu sârguință, desfășurată de către cadrele, Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Țara Bârsei” al Judeţului Braşov în cooperare cu personalul Serviciului Județean de Ambulanță și Unitatea de Primire Urgențe.
SURSA : http://www.brasovultau.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-10-2020 05:01 AM de Homefire News.)
05-09-2014 05:35 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
maf150 Offline
Moderator
*******

Mesaje: 2,755
Alăturat: Apr 2011
Locatie:
Thanks: 2306
Given 1298 thank(s) in 599 post(s)

Mesaj: #34
RE: SMURD Brasov
bdayparty
05-09-2014 10:56 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #35
RE: SMURD Brasov
Spitalul Judeţean Braşov va avea heliport în curte pentru elicopterele SMURD

[Imagine: screenshot-676.png]

Citat:Un heliport va fi amenajat în curtea Spitalului Judeţean Braşov pentru elicopterele SMURD, Consiliul Judeţean obţinând acordul Departamentului aviaţiei civile din cadrul MAI în acest sens

Vicepreşedintele CJ Braşov, Mihai Pascu, a anunţat, joi, într-o conferinţă de presă, că, "în cel mai scurt timp posibil", la Braşov va funcţiona un heliport destinat exclusiv elicopterelor SMURD, acesta urmând să fie amenajat în curtea Spitalului Judeţean.

"Am obţinut acordul Departamentului aviaţiei civile din cadrul MAI pentru ca şi Braşovul să beneficieze de un heliport, cu condiţia să îl construim foarte aproape de Spitalul Judeţean. Asemenea cazuri, care au nevoie de intervenţii de urgenţă, depind de fiecare secundă pierdută în timpul transportului. Am identificat împreună cu experţii acestei structuri de aviaţie că zona cea mai bună în acest scop este curtea spitalului. Am discutat cu Primăria Braşov în ceea ce priveşte lucrările de toaletare a pomilor de la stradă în aşa fel încât aterizările să fie făcute în condiţii de siguranţă şi am depus deja certificatul de urbanism pentru această investiţie", a spus Pascu.

El a precizat că nu au fost încă estimate cheltuielile pentru amenajara heliportului, care va avea o suprafaţă de 25 de metri pătraţi, însă acestea sunt "minime", urmând să fie susţinute din bugetul CJ Braşov sau din sponsorizări.
SURSA : http://www.mediafax.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-10-2020 05:11 AM de Homefire News.)
18-09-2014 04:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #36
RE: SMURD Brasov
Accident mortal în Braşov: impact frontal între un BMW şi un TIR.

[Imagine: screenshot-21.png]

Citat:Un accident mortal a avut loc, miercuri dimineaţa, în judeţul Braşov, între Braşov şi Cristian.

Potrivit cercetărilor făcute de poliţişti, în accident a fost implicat un autoturism BMW, al cărui şofer a murit pe loc în urma impactului frontal cu un TIR care venea din sensul opus.

Un tânăr de 27 de ani care conducea un autoturism a pierdut controlul volanului şi a intrat pe contrasens în coliziune cu un autotren. Şoferul a decedat pe loc, este singura victimă. Tânărul era din Braşov, maşina fiind înmatriculată în Bulgaria”, a declarat pentru Vocea Transilvaniei Liviu Naghi, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Braşov.

Cadavrul șoferului este împrăștiat pe câteva zeci de metri: capul, mâinile, picioarele parcă ar fi intrat într-un malaxor uriaș. Ce a rămas din trupul victmei este un amestec de fiare și carne însângerate. Nu am văzut în viața mea așa ceva. Este cumplit!“, a declarat, potrivit newsbv.ro, unul dintre martorii accidentului.
SURSA : http://www.voceatransilvaniei.ro/

[Imagine: screenshot-22.png]

[Imagine: screenshot-23.png]

[Imagine: screenshot-24.png]

[Imagine: screenshot-25.png]

[Imagine: screenshot-26.png]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-10-2020 05:07 AM de Homefire News.)
22-04-2015 06:39 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Karin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 120
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 1937
Given 2641 thank(s) in 795 post(s)

Mesaj: #37
RE: SMURD Brasov
Accident de circulație între o motocicletă și un autoturism

Citat:Grav accident de circulație în urmă cu puțin timp pe drumul care face legătura între Săcele și Tărlungeni. În evenimentul rutier au fost implicate o motocicletă și un autoturism. Două persoane au fost rănite. Vom reveni cu amănunte
Potrivit primelor informații motociclistul, care avea 25 de ani, a murit. Conducătorul auto are 32 de ani și are răni ușoare, contuzii la cap și la membrul inferior stâng!
Echipajul S.M.U.R.D. a efectuat manevre de resuscitare minute în şir pentru a-i salva viata tânărului de 25 de ani!
http://brasovultau.ro/

[Imagine: brasov-accident-de-circulatie-teribil-in...ideo-5.jpg]

[Imagine: brasov-accident-de-circulatie-teribil-in...ideo-6.jpg]

[Imagine: brasov-accident-de-circulatie-teribil-in...ideo-7.jpg]




Facebook Pompierii Fagaras

"Pompierii nu mor niciodata, ei ard pentru eternitate in inimile oamenilor ale caror vieti le-au salvat " - Susan Diane Murphree


26-05-2015 09:14 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #38
RE: SMURD Brasov
O femeie a căzut cu parapanta în Munţii Făgăraş, fiind dusă cu un elicopter SMURD la Târgu Mureş

[Imagine: smurd-11-7b61195e9d-ea60381e26-71492b9263.jpg]

Citat:O femeie în vârstă de 31 de ani a căzut cu parapanta, duminică seară, în Valea Brescioarei, din Munţii Făgăraş, lângă comuna braşoveană Lisa, ea fiind apoi transportată cu un elicopter SMURD la Spitalul Judeţean din Târgu Mureş.

Femeia plecase cu parapanta de la Bâlea Lac, judeţul Sibiu, şi a căzut, în jurul orei 18.00, în Valea Brescioarei, în apropiere de localitatea braşoveană Lisa. Ea a reuşit să îşi activeze paraşuta de rezervă, însă în cădere şi-a fracturat coloana.

Echipa de intervenţie a luat legătura cu un alt parapantist prin staţie, pentru a o putea localiza pe femeie.

"Au intervenit cinci salvamontişti de la Victoria şi şase jandarmi montani. A fost chemat şi un elicopter SMURD care a preluat-o şi a transportat-o la Spitalul Judeţean din Târgu Mureş. Salvamontiştii şi jandarmii montani au fost întorşi din drum, deoarece elicopterul a reuşit să aterizeze aproape de ea. Femeia era conştientă în momentul în care au sosit salvatorii, însă a suferit politraumatisme şi o contuzie la coloana lombară. Ea a reuşit să aterizeze cu paraşuta de rezervă, altfel ar fi fost mult mai grav“, a declarat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Braşov, căpitanul Ciprian Sfreja.
SURSa : http://www.mediafax.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-10-2020 05:08 AM de Homefire News.)
11-07-2015 06:04 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Karin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 120
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 1937
Given 2641 thank(s) in 795 post(s)

Mesaj: #39
RE: SMURD Brasov
Viața unui copil salvată în 8 minute de un echipaj SMURD! RESPECT!



Citat:Viața unui copil de 10 ani a fost salvată de către un echipaj SMURD! Mihăiță, ciurdar la o fermă de lângă localitatea Codlea, s-a angajat în traversarea neregulamentară a drumului național 1, după ce una din vacile de care acesta avea grijă a trecut strada. Șoferul care l-a surprins pe micuț nu a mai putut evita impactul, cu toate că acesta frânase la trecerea animalului. Copilul a sărit brusc în fața mașinii cu ochii după vacă.

Imediat s-a sunat la 112, iar echipajul SMURD a ajuns la locul accidentului în aproximativ 8 minute. Au intervenit cu profesionalism, acordând primul ajutor victimei care rămăsese întinsă pe asflat și care acuza dureri groaznice în zona picioarelor. Câțiva șoferi au avut grija de Mihăiță până la sosirea paramedicilor, ținându-i capul și obligându-l să stea nemișcat, neștiindu-se exact ce leziuni are. Este indicat în astfel de situații.

Nefericitul eveniment scoate în evidență necesitatea serviciului SMURD, serviciu medical de urgență care funcționează din bani publici, din plata taxelor și a impozitelor, din contribuția fiecărui cetățean responsabil.

RESPECT, SMURD BRAȘOV!
http://codlea-info.ro/

Facebook Pompierii Fagaras

"Pompierii nu mor niciodata, ei ard pentru eternitate in inimile oamenilor ale caror vieti le-au salvat " - Susan Diane Murphree


17-07-2015 10:21 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Covalciuc Bogdan , Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Karin Offline
Membru experimentat
****

Mesaje: 120
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 1937
Given 2641 thank(s) in 795 post(s)

Mesaj: #40
RE: SMURD Brasov
Un bebelus a fost proiectat prin geam in afara masinii

[Imagine: zaa.jpg]

[Imagine: iii.jpg]

Citat:Vineri seara a avut loc un accident cumplit pe DN1 A, la ieșirea din Săcele. Un bebeluş de o lună şi jumătate a murit, iar trei adulţi au fost răniţi.
Tatăl bebeluşului, un tânăr de 23 de ani, din localitatea braşoveană Săcele, conducea fără permis de conducere şi aflat sub influenţa alcoolului. La un moment dat a pierdut controlul volanului şi a intrat cu maşina pe contrasens, unde s-a ciocnit frontal cu alt autoturism care circula regulamentar.
În urma impactului, cele două autoturisme au ieşit în afara carosabilului, iar un bebeluş de o lună şi jumătate, care se afla pe bancheta din spate, alături de mama sa, a fost proiectat prin geam în afara maşinii, murind pe loc.
Vineri seara a avut loc un accident cumplit pe DN1 A, la ieșirea din Săcele. Un bebeluş de o lună şi jumătate a murit, iar trei adulţi au fost răniţi.
Tatăl bebeluşului, un tânăr de 23 de ani, din localitatea braşoveană Săcele, conducea fără permis de conducere şi aflat sub influenţa alcoolului. La un moment dat a pierdut controlul volanului şi a intrat cu maşina pe contrasens, unde s-a ciocnit frontal cu alt autoturism care circula regulamentar.
În urma impactului, cele două autoturisme au ieşit în afara carosabilului, iar un bebeluş de o lună şi jumătate, care se afla pe bancheta din spate, alături de mama sa, a fost proiectat prin geam în afara maşinii, murind pe loc
http://brasovromania.net/

Facebook Pompierii Fagaras

"Pompierii nu mor niciodata, ei ard pentru eternitate in inimile oamenilor ale caror vieti le-au salvat " - Susan Diane Murphree


(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 11-10-2020 05:08 AM de Homefire News.)
25-07-2015 09:00 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Homefire News
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283184
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029853
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25527
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5360
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9450
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318019

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro