Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Secretariat, birocratie, arhivare documente...
Autor Mesaj
Parvu Florin Offline
Membru experimentat

Alăturat: Oct 2010
Given 260 thank(s) in 100 post(s)

RE: Secretariat, birocratie, arhivare documente...
(21-03-2012 10:12 PM)faninter Scris:  Nota: raportul se prezinta sefului nemijlocit, pentru rezolutie, dupa care se inregistreaza, pt a fii pe urma prezentat inspectorului sef

Hai sa lamurim foarte clar aceasta ultima observatie!

Ce inseamna sa il prezinti sefului nemijlocit pentru rezolutie, ca poate tu tocmai il raportezi pe seful tau nemijlocit inspectorului sef, cine si cum inregistreaza raportul, cum ti se aduce la cunostinta numarul de inregistrare pe care l-a primit raportul tau...?

Experienta personala la debutul activitatii mele la pompieri:

Intocmesc raport de chirie, il dau comandantului de detasament si ma pun pe asteptat. Trece luna si nu-mi da nimeni nici un raspuns, nici ca alba, nici ca neagra. Il intreb pe comandantul de detasament, imi spune ca l-a inregistrat si mai departe nu mai stie. Ma duc la "Documente clasificate", nu stie nimeni nimic. Intocmesc un nou raport, ma duc cu el direct la "Documente clasificate", mi se spune ca trebuie sa-l vada seful nemijlocit intai, ma duc cu raportul la seful nemijlocit, i-l dau si ii pun in vedere ca vreau numar de inregistrare la raport. Seful il ia, trec vreo patru-cinci zile fara sa-mi dea numar de inregistrare. Intocmesc un nou raport, ma duc cu el la "Documente clasificate" si avertizez ca daca in doua ore nu am numar de inregistrare, in ziua urmatoare plec la Bucuresti si nu ma misc din fata ministerului pana nu ma primeste ministrul in audienta.
Omul de la CDC se uita lung la mine, vede ca nu-mi sunt toti boii acasa, ia raportul, il inregistreaza, imi da numarul, il salut, ies.
Dupa trei saptamani, sunt convocat sa mi se spuna ca raportul nu este conform cu nu stiu ce model si trebuie sa-l refac, fac asta, dar cand il dau, imi spun ca trebuie sa imi dea un numar de inregistrare din ziua aia, eu le zic ca ori inregistreaza noul raport cu numarul celui vechi si il distrug pe cel vechi, ori il lasa pe cel vechi exact asa cum l-am scris, caci in fond, rapoartele sunt personale, si nu trebui e sa respecte un anumit model decat in privinta formularii, nu si a continutului.

Oamenii se uita si mai lung la mine, isi dau seama ca viata-i extrem de naspa pentru ei, il lasa pe cel vechi asa cum il formulasem eu, si ghici ce? Peste inca o saptamana primesc raspuns ca mi s-a aprobat acordarea compensatiei pentru chirie.
End of story.

Stau si ma gandesc in cate dintre aceste momente m-as fi poticnit daca as fi fost un pic mai ... nescos in lume...

Si fiindca tot a fost vorba despre compensatia pentru chirie,
luati de aici
de va destupati, ca oricum pomenea cineva undeva pe aici de faptul ca te prostesc cu chiria... te prostesc fiindca te lasi tu prostit, altfel...

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce

http://www.semperfidelis.ro
21-03-2012 11:00 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Coffeeman , igabi100 , Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Secretariat, birocratie, arhivare documente... - Parvu Florin - 21-03-2012 11:00 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Junkyard Dog Industries -...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
15-01-2022 07:07 PM
» Mesaje: 5
» Vizualizări: 4420
REGULAMENT pentru compune...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
14-01-2022 08:19 PM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 2649