Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 2 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Secretariat, birocratie, arhivare documente...
Autor Mesaj
Parvu Florin Offline
Membru experimentat

Alăturat: Oct 2010
Given 260 thank(s) in 100 post(s)

RE: Secretariat, birocratie, arhivare documente...
(22-03-2012 10:06 PM)faninter Scris:  am o intrebare pentru florin parvu: la data angajarii 2006 solicitantul compensatiei de chirie locuia cu parintii iar acum in anul 2012 se casatoreste si se muta in chirie cu sotia, locuinta fiind in aceeasi localitate in care se afla si subunitatea de pompieri, in acest caz are dreptul la compensatie de chirie?

Raspunsul meu este DA, daca sunt indeplinite prevederile art 3 din HG 1 867/2005

Art. 3. -
(1) Cadrul militar in activitate numit in prima functie sau mutat in interesul serviciului in garnizoana/localitatea in care isi are domiciliul beneficiaza de compensatia lunara pentru chirie daca indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

a) nu detine locuinta proprietate personala nici el si nici sotia/sotul in garnizoana/localitatea de domiciliu;
b) nu i se asigura de catre Ministerul Apararii Nationale spatiu de locuit corespunzator, pentru el si, dupa caz, pentru el si pentru membrii familiei;
c) nu are atribuita prin contract de inchiriere cu plata subventionata a chiriei, nici el nici sotul/sotia, o locuinta din fondul locativ de stat in garnizoana/localitatea de domiciliu;
d) prezinta un contract de inchiriere incheiat in nume propriu si inregistrat la organele fiscale, altul decat cel prevazut la lit. c). Nu se acorda compensatia lunara pentru chirie in situatia in care contractul de inchiriere a fost incheiat cu copiii/parintii cadrului militar in activitate ori ai sotiei/sotului acestuia;
e) locuinta inchiriata sa fie astfel situata incat sa ii permita indeplinirea atributiilor de serviciu. Aprecierea indeplinirii acestei conditii se face de catre comisia prevazuta la art. 1 alin. (4), iar pentru comandant aprecierea se face de care comisia stabilita la esalonul imediat superior;
f) rezultatele anchetei sociale justifica acordarea dreptului de a beneficia de compensatia lunara pentru chirie.

(2) Ancheta sociala prevazuta la alin. (1) lit. f) se efectueaza de catre comisia stabilita la art. 1 alin. (4). La stabilirea cazurilor justificate, in care cadrele militare in activitate pot beneficia de compensatia lunara pentru chirie, comisia constata existenta a cel putin unuia dintre urmatoarele cazuri:
a) cadrul militar in activitate nu detine un spatiu de locuit corespunzator la adresa de domiciliu avuta la data numirii in prima functie sau mutarii in interesul serviciului;
b) cadrul militar in activitate se afla in imposibilitatea obiectiva de a mai locui la adresa de domiciliu
.

In anexa 1 la Legea 114/1996 sunt prevazute cerintele minimale pe care trebuie sa le indeplineasca un spatiu de locuit corespunzator.
Prima dintre ele este ca trebuie sa asigure
- acces liber individual la spaţiul locuibil, fără tulburarea posesiei şi a folosinţei exclusive a spaţiului deţinut de către o altă persoană sau familie;

ori e evident faptul ca daca o familie de tineri casatoriti locuieste cu parintii unuia dintre ei, in respectivul aprtament locuiesc doua familii, si este tulburata posesia si folosinta exclusiva a spatiului detinut!

Succes si mai intreba-ma daca crezi ca-ti pot fi de folos!

I will not serve in that which I no longer believe whether it call itself my home, my fatherland or my church.

James Joyce

http://www.semperfidelis.ro
23-03-2012 04:13 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Coffeeman , faninter
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Secretariat, birocratie, arhivare documente... - Parvu Florin - 23-03-2012 04:13 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Acțiuni umanitare.
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Ieri 05:36 PM
» Mesaje: 155
» Vizualizări: 188333
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Ieri 11:21 AM
» Mesaje: 32
» Vizualizări: 820