Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 7 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Facultatea de Pompieri
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #261
RE: Facultatea de Pompieri
(16-06-2014 06:38 PM)ispasoiu andrei Scris:  se mai ocupa cineva de acest site?
Daca te referi la http://www.academiadepolitie.ro/ ..De ce ne intrebi pe noi ?

(05-06-2014 06:09 PM)ispasoiu andrei Scris:  unde gasesc si eu subiectele care sau dat la admitere in anul 2013?

Ai primit un raspuns ...

(16-06-2014 07:04 PM)Karin Scris:  Pe site-ul Academiei de politie sunt subiectele doar din anii 2005-2012.
Subiecte Facultatea de pompieri 2005 -2012

(18-06-2014 11:11 AM)ispasoiu andrei Scris:  pai stiu asta, dar cele din 2013?
Huh

...dar vad ca nu " a fost inteles " .
Noi nu suntem Academia de Politie ...Nu suntem IGSU ... NOI suntem " Forum Pompierii "
Forumul pompierilor nu este forumul oficial al IGSU' .... este un forum privat .

Revenim ...
Pe pagina http://www.academiadepolitie.ro/ sunt postate subiectele
pana in 2012 .... subiectele 2013 nu sunt postate . De ce ? Nu stim . Va rugam sa va adresati administratorilor sitului http://www.academiadepolitie.ro/

Orientativ ....Subiecte si raspunsuri anul 2012

subiecte_pompieri_2012

LINK subiecte si raspunsuri din anii precedenti http://www.academiadepolitie.ro/root/stu...pieri.html


"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-10-2020 07:05 AM de Covalciuc Bogdan.)
05-07-2014 06:50 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #262
RE: Facultatea de Pompieri
(03-06-2014 11:24 AM)raulro Scris:  Cand este ultima zi de inscriere?

Citat:Dosarele candidaţilor la învăţământul cu frecvenţă şi învăţământ cu frecvenţă redusă, cuprinzând documentele solicitate la art. 11 alin 1 şi art 12 şi tabelele/listele cuprinzând datele candidaţilor se vor trimite la Academia de Poliţie până la data de 01.07.2014.

Citat:Candidaţii de la învăţământul cu frecvenţă şi învăţământ cu frecvenţă redusă,
recrutaţi de unităţile teritoriale pentru Facultatea de Poliţie şi Facultatea de Pompieri, se prezintă pentru înscriere la sediul Academiei în zilele de 20 - 21.07.2014, între orele 08.00 – 16.00.

Mai multe informatii in ...
REGULAMENT *
privind organizarea şi desfăşurarea concursului de admitere
la studii universitare de licenţă, în facultăţile Academiei de Poliţie
,,Alexandru Ioan Cuza”, în anul 2014

LINK http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-10-2020 07:06 AM de Covalciuc Bogdan.)
05-07-2014 07:19 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #263
RE: Facultatea de Pompieri


aplause
Mă bucur din toată inima că absolvenții vor fi încadrați imediat !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-10-2020 07:07 AM de Covalciuc Bogdan.)
16-07-2014 02:35 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , Valentin P
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #264
RE: Facultatea de Pompieri

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-10-2020 07:09 AM de Covalciuc Bogdan.)
23-07-2014 12:29 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #265
RE: Facultatea de Pompieri
Doi studenți de nota 10 sting incendii cot la cot cu pompierii buzoieni aplause

[Imagine: Temp.jpg]
Citat:Studenții de azi, salvatorii de mâine. Doi tineri buzoieni, cursanți eminenți ai Facultăţii de Pompieri din cadrul Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza” Bucureşti au ales să-și desfășoare stagiul de practică la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Neron Lupaşcu” P1050396al judeţului Buzău.
Cei doi studenți sting incendii alături de pompierii buzoieni și participă la cele mai dificile misiuni de salvare. De altfel, ei sunt deprinși cu tehnicile de intervenție în caz de urgență de pe băncile școlii, acolo unde cei doi sunt apreciați atât de colegi, cât și de profesori.

Pasiunea lor pentru profesie are rădăcini mai vechi. Încă din vremea în care erau elevi ai Colegiului Naţional ,,Mihai Eminescu’’, aceştia au fost recrutaţi de către biroul de resurse umane şi ca urmare a participării celor doi la activităţile preventive desfăşurate în liceu de specialiştii inspectoratului.

Până în data de 1 august 2014, cei doi studenţi îşi vor aprofunda cunoştinţele dobândite pe parcursul anului de studiu, perfecţionându-şi totodată deprinderile cu ocazia participării la intervenţii în situaţii de urgenţă.

Facultatea de Pompieri este o instituție militară de învățământ superior din cadrul Academiei de Poliție „Alexandru Ioan Cuza”, care asigură formarea si perfecționarea cadrelor cu studii superioare pentru unitatile operative ale Inspectoratului General Pentru Situatii de Urgență din cadrul Ministerului Administratiei si Internelor.
SURSA : http://ziuadebuzau.ro/

[Imagine: P1050396.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-10-2020 07:10 AM de Covalciuc Bogdan.)
24-07-2014 06:27 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #266
RE: Facultatea de Pompieri
Probele sportive eliminatorii la Academia de Politie - 25 iulie 2014





"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-10-2020 07:11 AM de Covalciuc Bogdan.)
29-07-2014 11:54 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator
********

Mesaje: 14,624
Alăturat: Aug 2010
Locatie:
Thanks: 6420
Given 19009 thank(s) in 7934 post(s)

Mesaj: #267
RE: Facultatea de Pompieri
[Imagine: 10494321-812627538757227-7698918735114627959-o.png]

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-10-2020 07:12 AM de Covalciuc Bogdan.)
03-08-2014 03:22 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #268
RE: Facultatea de Pompieri
Citat:ANUNT IMPORTANT:
ÎN ATENTIA CANDIDATILOR DECLARATI ADMISI LA FACULTATEA DE POLIŢIE – forma de învăţământ zi:
Prezentarea la Academia de Politie pentru inmatriculare se va face in data 23.08.2014 pana la ora 10:00 având asupra lor următoarele:
• carte de identitate–original si copie
• certificat denaştere–copie legalizată
• diploma de bacalaureat–original
• adeverinţă de bacalaureat pentru absolvenţii anului 2014-original
• foaia matricolă–original
• candidaţii care au urmat anterior un alt program de studii universitare de licenţă finanţat de la bugetul de stat, vor prezenta dovada că au efectuat/ efectuează plata contravalorii serviciilor de şcolarizare, in conformitate cu art.I, pct. 42 din O.U,G. 4 9/2014
• fotografii color 9/12 2 bucăţi
• negaţie scrisă de la medicul de familie (pentru scoaterea din evidenţă) / carnet de asigurat
• prosop ( 4 buc)
• Lenjerie de corp, ciorapi bumbac, papuci
• 3 tricouri bleumarin neinscripţionate
• echipament sportiv (tricouri, trening, şapca, pantofi de sport)
• ţinută civilă decentă
• obiecte pentru igiena personală
• ustensile pentru întreţinerea încălţămintei
• detergenţipentruspălarearufelor
• 6 umeraşe
• 4 caiete şi ustensile de scris
• 1 dosar plic
• instrumente muzicale (cei cu aptitudini)
• costum popular ( cei care dansează sau cânta muzica populara)
Sursa: http://www.academiadepolitie.ro/

[Imagine: 10494631_815238898496091_1424941746927090945_n.png]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
08-08-2014 02:07 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #269
RE: Facultatea de Pompieri
Primul pe țară la admiterea de la Pompieri.
Cea mai mare medie de admitere la Facultatea de Pompieri a fost 9.50, fiind obținută de Daniel Zamăneagră, absolvent al Liceului Teoretic „Henri Coandă“ din Craiova

[Imagine: 201853maxim.jpg]

Citat:ea mai mare medie de admitere la Facultatea de Pompieri a fost 9.50, fiind obținută de Daniel Zamăneagră, absolvent al Liceului Teoretic „Henri Coandă“ din Craiova, un tânăr cu mai multe pasiuni și aptitudini. Îi place foate mult matematica, iar la bacalaureat a reușit să obțină nota zece la această disciplină, fiind singurul elev al liceului cu un astfel de rezultat. Este pasionat însă și de arbitraj. Mult timp s-a gândit la o carieră în domeniul sportului, țintind chiar spre Liga I. În cele din urmă a ales însă să urmeze Academia de Poliție - Facultatea de Pompieri, având un model în acest sens. „Modelul meu a fost bunicul, care, l-a rândul lui, a fost colonel în poliție, un om foarte disciplinat alături de care mi-am petrecut o bună parte din copilărie și care mi-a rămas în suflet. Mi-a plăcut îndeosebi rigoarea pe care a avut-o și eu, la rândul meu, am încercat să-i urmez exemplul“, a povestit Daniel.
A intrat cu cea mai mare medie și își dorește să finalizeze studiile în aceleași condiții și asta pentru că vrea să profeseze în județul Dolj. „Când m-am hotărât să susțin admitere la Academie, adică în urmă cu un an, inițal m-am gândit să aleg una din specializările de la poliție, dar, explorând site-ul Academiei, am găsit această rămură a pompierilor care m-a fascinat. Ce este mai nobil în viață decât să salvezi vieți și să-ți ajuți semenii? După terminarea Academiei voi primi o diplomă de ofițer și de inginer și sper să am tot cea mai mare medie și să-mi aleg județul în care să profesez. Vreau să revin în Dolj și aici să fac performanță și să ajung colonel“, a spus tânărul.

Sesiunea de admitere a început din luna mai

Concurența din acest an a fost foarte mare, iar probele s-au derulat pe o perioadă de câteva luni. „Înscrierile au fost în luna mai. Concurența a fost de șase candidați pe loc. A mai scăzut după primele probe. Prima probă a fost examenul psihologic, apoi examenul sportiv și medical. La probele scrise am fost 4,5 candidați pe loc. Acolo am avut și cele mai mari emoții. La fizică am greșit răspunsul la două întrebări și asta pentru că testatea a fost grilă, iar orice virgulă greșită putea să dea alt rezultat. M-am bazat însă pe matematică și totul a fost bine. Au fost note destul de mari. Ultima medie de admitere a fost 8.00, ceea ce arată că suntem apropiați ca valoare toți cei admiși“, a mai spus Daniel. Și din Dolj au fost mulți candidați. „Ne-am înscris 11 băieți, dar numai doi am fost admiși. Cei mai mulți sunt din zona Olteniei. Din București nu prea vin pentru că acolo sunt multe firme care le oferă salarii mai mari decât sunt în sistemul bugetar“, a spus Daniel Zamăneagră.

Se pregătește pentru primul jurământ

Pregătirea pentru profesia de pompier durează patru ani și va debuta la 1 septembrie. Până atunci, toți cei admiși vor pleca în tabără pentru a pregăti jurământul. „Pe 24 august vom pleca în tabără la munte să ne instruiască pentru jurământ, care va fi pe 1 septembrie. Vom fi pregătiți într-un regim mai strict, dar sâmbăta și duminica vom avea timp liber“, a spus Daniel. Înainte de a începe cursurile, tânărul se gândește să-și petreacă timpul liber punând în practică pasiunile. „Vânătoarea și pescuitul sunt alte pasiuni ale mele. Vânez cu tata și cu fratele meu. Se va deschide în curând sezonul. Mai am timp până la jurământ să mă bucur de aceste activități“, a spus tânărul. Pasiunea sa de bază rămâne însă arbitrajul, pe care va încerca să o mai practice însă după terminarea studiilor.
SURSa : http://www.gds.ro/

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
14-08-2014 08:54 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
sandu94 Offline
Membru junior
**

Mesaje: 29
Alăturat: Apr 2013
Locatie:
Thanks: 10
Given 2 thank(s) in 1 post(s)

Mesaj: #270
RE: Facultatea de Pompieri
unde sunt afisate rezultatele academiei de pompieri . Pe site nu sunt afisate
25-08-2014 07:51 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283372
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029866
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25539
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318085

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro