Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
CHANGE Offline
Membru junior
**

Alăturat: Oct 2010
Given 78 thank(s) in 4 post(s)

RE: Salvatorii de la maternitatea Giulesti
Ce fac pompierii salvatori de la Maternitatea Giulesti la un an de la tragedie?

In urma cu un an intreaga societate romaneasca era ingrozita de tragedia de la Maternitatea Giulesti. Un incendiu cumplit a cuprins camera de nou-nascuti de la maternitatea. Vestile erau dintre cele mai negre, iar inauntru erau 11 copii. La un an de zile de la nefericitul eveniment, dr. Raed Arafat, subsecretar de stat la Ministerul Sanatatii, a dezvaluit ca nu credea sa scape vreun copil. Probabil ca asa s-ar fi intamplat daca nu ar fi existat interventia salutara a pompierilor de la IGSU, subunitatea Grozavesti.

Cristian Vâlcu, Dan Petrişor, Marius Simionescu, Niculae Cristian şi Marian Dumitru s-au numarat printre cei sapte salvatori care au sperat ca pot face o minune.

„Noi am fost anunţaţi că este o explozie la maternitate şi deja ne gândeam la pereţi căzuţi şi altfel de nenorociri. Chiar din momentul în care am primit apelul prin dispecerat nu ne-am gândit nicio clipă că vom întâmpina atâtea probleme acolo. Prima dată ne-am gândit că este vorba de o magazie... dar, de fapt, nu a fost o explozie. Când am ajuns în faţa maternităţii, oamenii săreau pe noi să le salvăm copiii. Dar experienţa ne spune că nu trebuie să ne afecteze nimic din ce e în jur şi să ignori alte elemente care te pot împiedica. În plus, dacă ascultam urletele disperate şi ne lăsam duşi de sentimente, cădeam psihic şi ne cuprindea frica, ceea ce este cel mai cumplit lucru”, a mărturisit Cristian Vâlcu, coordonatorul echipei, pentru ziarul Ring.

„În prima fază este adrenalina care ne domină (…) Erau acolo tuburi de oxigen care puteau exploda în orice clipă (…) Mănuşile erau mai mari decât ei şi a trebuit să le scoatem ca să îi putem apuca (…) Am încercat să îi scoatem cât mai repede pentru că incubatoarele se topeau peste ei (…) S-a folosit foarte puţină apă şi spumă pentru că nu trebuia să deteriorăm probele pentru anchetă… sunt cateva dintre gandurile pe care cei cinci le-au dezvaluit jurnalistilor de la ziarul citat.

A trecut un an de la tragedie. Intre timp nu am mai auzit nimic despre pompierii salvatori. Stim, numai, ca sase dintre cei 11 micuti au murit in urma incendiului.

Am dorit sa aflam ce mai fac lucratorii IGSU, stiind ca, in MAI, au avut loc restructurari, ca se dau afara oameni, ca sunt pusi sa dea examen pentru ocuparea propriilor posturi. Ca sa fim sinceri, ne-am temut sa nu vedem si numele vreunuia dintre pompierii eroi pe lista de disponibilizati. Am stat de vorba cu Ovidiu Pana, purtatorul de cuvant al Brigazii Bucuresti. Domnia sa ne-a asigurat ca toti sunt in regula, ca lucreaza in acelasi loc.

“Persoanele care au merite deosebite, care au fost avansate inainte de termen, care primit distinctii si medalii, nu au mai trecut prin filtrul evaluarilor care s-au facut la 15 iunie. Este si cazul pompierilor care au actionat la Maternitatea Giulesti”.

Este bine, chiar daca, in urma cu un an, exact dupa eroismul lor, Guvernul le-a taiat 25% din salariu. (Foto: ziarulring.ro)
http://www.optimalmedia.ro/stire-anchete...gedie/4718

Fii altruist - respecta egoismul altora!grandpa
Putem invinge pana si gravitatia, dar uneori maculatura este coplesitoare.
(Legea gravitatiei a lui Von Braun)

16-08-2011 08:28 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Covalciuc Bogdan , billy the kid , Karin , pompier_talpas
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
RE: Salvatorii de la maternitatea Giulesti - CHANGE - 16-08-2011 08:28 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
SMURD Constanta
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:52 PM
» Mesaje: 693
» Vizualizări: 606079
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Ieri 12:36 PM
» Mesaje: 453
» Vizualizări: 458206