Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12721 thank(s) in 5854 post(s)

Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Nemteanul Ciprian Onoriu Oprisan - pompierul alpinist

Plutonierul major Ciprian Onoriu Oprisan a escaladat vîrful Ararat, cel mai înalt din Turcia • el a făcut parte dintr-o expeditie compusă din 7 persoane, toti membri ai Clubului Freestyler • „Pe munte este diferit. În expeditii nu există discriminare, contează experienta, tehnica, ce faci acolo“, spune nemteanul • acesta nu se află la prima ispravă de acest gen, avînd la activ alte cuceriri importante, printre care si vîrful Mont Blanc • pompierul intentionează să ajungă si în Himalaya •

042033

Citat:Are 34 de ani si iubeste muntele de cînd se stie. Se numeste Ciprian Onoriu Oprisan, iar din 2006 salvează vieti, fiind angajat la Inspectoratul pentru Situatii de Urgentă Neamt, cu gradul de plutonier major, în functia de comandant echipaj SMURD. Pompierul nu a uitat de prima sa dragoste, muntele, iar de cîte ori are ocazia nu ratează nici o expeditie importantă cu amicii săi. Ultima a avut loc în perioada 12-18 iulie, si a vizat cucerirea vîrfului Ararat, cel mai înalt din Turcia. Grupul de alpinisti, din care a făcut parte si Ciprian Oprisan, a fost format din 11 persoane. Din Piatra Neamt, de la Clubul Freestyler au fost 7 participanti, respectiv Ciprian Oprisan, Simion Poiana, Rică Cristi, Ionela Olteanu, Ionut Stefănescu, Viorel Tofan si Lucian Mihai. Lor li s-au alăturat bucurestenii Ovidiu Popescu, Ioana Tomescu, George Tomescu si brasoveanca Alexandra Toader. „Punctul de plecare a fost orasul Dogubayazit, iar după 4 zile ne-am întors. 9 dintre membrii expeditiei au reusit să cucerească vîrful, iar alti doi alpinisti din echipă au urcat pînă la tabăra de vîrf de la 4.200 metri. Am urcat pe ruta sudică si am parcurs mai multe etape. La tabăra de la altitudinea de 4.200 metri am stat pentru aclimatizare. Ziua în care am ajuns pe vîrf a început la ora 2 dimineata, conditiile meteorologice fiind extrem de grele, pentru că am avut parte de vînt puternic, ceată, zăpadă si plafon de nori. Am reusit să depăsim toate aceste obstacole si să ne bucurăm împreună de reusită pe vîrf, la 5.137 metri. În ultima zi a expeditiei am vizitat împrejurimile, după care am mers în orasul Van, unde ne-au fost înmînate «certificatele de vîrf»“, a declarat Ciprian Oprisan.
Ambitii mari
Mîndru de performanta sa, salvatorul nemtean spune că deja se gîndeste la expeditiile viitoare. „Pe munte este diferit. În expeditii nu există discriminare. Contează experienta, tehnica si ce faci acolo. Citesc foarte mult despre locul unde merg. România este tara în care m-am născut si am crescut si o reprezint în întreaga lume. Sper ca expeditiile montane pe care le-am reusit pînă în prezent, prin mijloacele financiare proprii si modeste, să fie un model pentru cei care au vointă si curaj. Deja mă gîndesc la expeditiile viitoare. În functie de resursele financiare de care voi dispune, voi încerca să cuceresc si alte vîrfuri, cum ar fi Elbrus – 5.642 m Europa, Africa - Kilimanjaro 5.895 m, Aconcagua - America de Sud cu 6.960 de metri si Himalaya“, a spus Oprisan. Salvatorul nemtean a realizat mai multe performante pe timpul expeditiilor pe care le-a desfăsurat. În iulie 2008, a cucerit vîrful Mitykas - 2.917 metri, din Grecia; pe 22 iunie 2009, vîrful Grand Paradiso - 4.061m - Italia; 24 iunie 2009, Franta, Mont Blanc - 4.810 m. Cît priveste meseria sa de bază, Ciprian spune că se îmbină perfect cu pasiunea. „Există o foarte strînsă legătură între profesia mea si pasiunea mea, alpinismul. Ambele, meseria de salvator si pasiunea pentru alpinism, presupun calităti fizice si psihice peste media unui om obisnuit. De altfel, deviza sub care salvatorii de vieti si bunuri îsi desfăsoară misiunile este „Sacrificiu si devotament”, deviză care se potriveste si celor pasionati de munte“, a conchis pompierul nemtean. În ultimii ani, plutonierul major Ciprian Oprisan a salvat multe vieti, avînd la activ numeroase misiuni de descarcerare si acordare a primului ajutor ca urmare a producerii unor situatii de urgentă.
Carte de vizită
În anul 2001, Ciprian Oprisan a absolvit Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” Iasi, Facultatea Constructii de Masini - profil mecanic, specializarea masini hidraulice si pneumatice. În 2009, salvatorul nemtean a absolvit Universitatea „Titu Maiorescu“, Facultatea de Drept, Master - Medierea conflictelor în drept.
Detine un certificat de absolvire „Cursurile de conducere a mijloacelor auto si cunoasterea regulilor de circulatie; atestat profesional - electromecanic auto; Certificat de identitate sportivă alpinism si escaladă; Diplomă - Scoala de manechine si fotomodele Compania „Costin Mărculescu” 2005; Certificat de absolvire - program de creare a abilitătilor de utilizare a tehnologiilor informationale si de comunicare; Certificat de absolvire - curs de prim ajutor calificat, defibrilare semiautomată si descarcerare 2007; Curs de perfectionare în descarcerare - Mission de Jumelage Roumanie 11 avril 2008 desincarceration; Permis de conducere - categoriile B, C. Înainte de a lucra la ISU, Ciprian Oprisan a fost salvamontist în cadrul Serviciului Salvamont Neamt.
SURSA :http://www.monitorulneamt.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-09-2013 12:20 PM de Covalciuc Bogdan.)
19-01-2012 05:26 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 19-01-2012 05:26 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
I.S.U. "Alexandru Dimitr...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:44 PM
» Mesaje: 67
» Vizualizări: 77076
Autospeciale pentru stins...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:08 PM
» Mesaje: 480
» Vizualizări: 557314