Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3587 thank(s) in 2181 post(s)

Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Plutonierul adjutant-şef Georgică Dănăilă - Focurile pompierului Georgi

[Imagine: Focurile_pomierului_1.jpg]

A montat centrale termice în fosta Republică Democrată Germană, chiar în Berlinul de Est, la cîteva staţii de metrou de sinistrul Zid. Acolo s-a familiarizat cu o rigoare ce avea să-i fie de mare folos în viaţă. Totuşi, când ai 19 ani, grijile sunt departe şi se deschid multe drumuri înaintea ta. A fost la un pas să devină berlinez. La un moment dat, povestea germană a luat sfârşit. S-a-ntors în ţară şi a-mbrăcat haina kaki, cu petliţe vişinii, a pompierilor militari.
Citat:Pe plutonierul adjutant-şef Georgică Dănăilă l-am găsit la sediul Grupului de Intervenţie nr. 2 al ISU Bucureşti, din bulevardul Pache Protopopescu. Meştereşte, concentrat, la motorul unei autospeciale de intervenţie. De ceva timp, bărbatul a pus în cui ţeava de refulare şi volanul autospecialei. Se ocupă de probleme tehnice. La nevoie, poate redeveni operativ şi spune că, la experienţa lui, nu s-ar da pe unul tinerel. „În 1982, la 19 ani, am plecat în R.D.G. cu contract de muncă. Doi ani am montat centrale termice de cartier în Berlinul de Est. Câştigam binişor. Din banii adunaţi, mi-am cumpărat o Dacia 1300.
Acolor era să mă-nsor '
La întreprinderea unde lucram, făceau practică elevii unui liceu industrial, cum era şi la noi pe vremea aia. Aşa am cunoscut-o pe Marie Ingrid, o codană blondă de 17 ani. Frumoasă foc, domnule! Îmi pare rău că n-am o poză să v-o arăt! A fost dragoste la prima vedere. Scrisori, cadouri, plimbări romantice pe Unter den Linden şi prin parcuri. Ea m-a cerut în căsătorie. Se îndrăgostise lulea de mine. I-am cunoscut şi părinţii, nişte oameni tare de treabă. M-au simpatizat imediat. Se uitau la mine ca la viitorul ginere. Tatăl ei îmi spunea Georgi. La petrecerea de majorat a lui Ingrid am fost invitat de onoare" rememorează, cu un zâmbet nostalgic pe sub mustaţa deasă, Dănăilă. Îşi masează, cu gesturi încete, tâmplele. Ochii fixează un punct imaginar de pe peretele alb. Se smulge dintre amintirile îndepărtate. „Am primit ordin de încorporare şi a trebuit să mă întorc în ţară. Armata am făcut-o la pompieri, în Bucureşti. Viaţa mi s-a schimbat cu totul. Am avut posibilitatea să devin subofiţer şi nu am ratat ocazia, mai ales că îmi plăcea armata. În decembrie 1985 am fost lăsat la vatră şi o lună mai târziu, pe 15 ianuarie, eram mândru sergent-major. M-am prezentat la compania de pe Căderea Bastiliei şi am luat în primire o autospecială Steagul Roşu sau SR, de culoare gri, cu tun de apă şi turelă. Clădirea subunităţii, construită înainte de război, nu mai există astăzi. Îmi aduc aminte de o întâmplare. Militarii în termen de ciclul doi, dacă m-au văzut „gogoşar", cum se spunea începătorilor, mi-au făcut o glumă. Într-o dimineaţă, când am intrat pe uşa dormitorului trupei, ca să dau deşteptarea, mi-a căzut în cap o găleată plină cu apă. Râdeau colegii de Focurile-pomierului-2se prăpădeau. Am tăcut din gură şi i-am lăsat să se bucure. Am făcut rost de o sirenă de locomotivă şi peste două zile i-am trezit pe toţi cu ea. Mai aveau puţin şi săreau pe ferestre. Cred că s-a auzit până-n Piaţa Unirii! De-atunci, n-a mai făcut nimeni glume „fizice" cu mine" povesteşte, vizibil amuzat, adjutantul-şef. Militarul a stins, în 26 de ani de carieră, aproape 1000 de incendii şi a condus, cu excepţia Turbojetului pentru lichidarea focurilor de sondă, peste 10 tipuri de autospeciale, dintre care unele nu mai sunt folosite astăzi. Ele mai pot fi văzute, doar în fotografii, la Muzeul Naţional al Pompierilor de la Foişorul de Foc. În ianuarie 1985, când a explodat rafinăria de la Teleajen, două luni n-a dat jos prezanta, cum se numea bluza de protecţie. „Pe 23 august 1989 m-am mutat la Compania a IV-a, astăzi Detaşamentul Băneasa. În ziua aia, pentru că era cea mai mare sărbătoare naţională, s-a inaugurat, cu fastul de rigoare, subunitatea. Acolo am stat 16 ani, până am venit la sediul Grupului. Am prins ceva incendii mari. Prin 1993 a luat foc, chiar lângă companie, un depozit de butelii de oxigen. Am plecat cu toate forţele şi am făcut dispozitivul de intervenţie. La un moment dat, din cauza temperaturii, buteliile au început să bubuie, una câte una. Săreau regulatoarele de presiune, ca dopurile de la sticlele cu şampanie. Ziceai că erau obuze de tun. Toţi angajaţii fugeau de rupeau pământul. Instantaneu, ne-am culcat la pământ şi aşa am stins focul. Mi-aduc aminte un incendiu urât, cu victime, la o gospodărie din comuna Baloteşti. A fost vorba despre doi copii de grădiniţă, băieţel şi fetiţă, lăsaţi încuiaţi în casă. Erau veri. Când a izbucnit focul, bieţii copilaşi, de frică, s-au luat în braţe şi aşa au rămas. Când i-am scos, aveau capetele lipite, sărmanii! Am văzut multe nenorociri la viaţa mea, dar cu aşa ceva nu te obişnuieşti niciodată. Întrebaţi orice pompier şi o să vă spună acelaşi lucru. Într-un apartament de pe Calea Dorobanţi, un bărbat şi-a legat mama de scaun, cu sârmă ghimpată, a stropit cu benzină peste tot şi a dat foc. Fel şi fel de oameni!" spune, clatinând din cap cu tristeţe. „Dar să schimbăm registrul! Odată, prin 1994, am avut un incendiu lângă Periş, într-un sat izolat, lângă un lac. Pe drum s-au stricat frânele. Pe malul apei, fiind drumul strâmt, am evitat o căruţă cu 10-12 oameni ce venea din sens opus şi am intrat, cu autospeciala, într-o groapă. Am ajuns târziu şi sătenii au sărit la noi cu topoarele. De-abia am scăpat! Tot în anii '90, la Ciolpani, într-o iarnă grea, a luat foc un depozit de armament. Intervenţie cu riscuri mari! Două zile n-am ştiut de casă. Ţin minte că erau -25 de grade afară. Când am dat drumul la pompe, apa îngheţa până să atingă pământul. Şi câte şi mai câte! Din amintirile mele se poate scrie o carte! Pentru cei tineri am un sfat, pe care eu l-am urmat: să înveţe cât mai multe de la cei mai în vârstă, că o să le prindă bine!" mai spune adjutantul-şef Dănăilă, cu gândul la frumoşii tei din tinereţe, de pe bulevardul Unter den Linden.

SURSA : http://www.revistapentrupatrie.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 02:41 PM de Covalciuc Bogdan.)
27-01-2012 02:22 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Doru , dragos , pompier_talpas , Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - HomefireNews - 27-01-2012 02:22 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
AccuVein
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 12:32 PM
» Mesaje: 9
» Vizualizări: 6628
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 11:49 AM
» Mesaje: 454
» Vizualizări: 460196