Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator

Alăturat: Apr 2011
Given 1211 thank(s) in 581 post(s)

Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Pompierul cu 30 de şuruburi în cap
Citat:Un accident de muncă i-a adus unui pompier clujean un destin tragic. După ce un proiectil i-a explodat în față, bărbatul și-a pierdut un ochi, trecând prin șapte intervenții chirurgicale.

Timp de trei decenii a fost în slujba celor aflați în pericol, iar acum își așteaptă decizia de pensionare, numărând cele 30 de șuruburi pe care medicii i le-au implantat în zona feţei şi la mâini pentru a-i salva viața.

„Fiul bombelor”

În 1980, Nicolae Bărbânță absolvea Școala Militară, iar imediat după aceea intra în structurile Protecției Civile. În fața fotografiilor se developează o viață cu încercări, petrecută mai mult pe drumuri. O aventură pe care clujeanul ar începe-o încă o dată, dacă i s-ar da ocazia. Străbătea mii de kilometri cu mașina pe care a numit-o „Racheta albastră”, cu care a transportat tone de muniție timp de 20 de ani Din cauza pericolului la care se expunea tot timpul, i se spunea „fiul bombelor”.

„Mi-a fost greu, enorm de greu. Nu erau telefoane, copiii îi ducea educatoarea de la grădiniță, îi ducea acasă la ea. Eu eram în Baia Mare, Satu Mare, Alba, Bistrița, Zalău... Soția lucra până seara târziu”, își amintește de acele vremuri clujeanul de 53 de ani.

Drama de la Canal

Timp de 20 de ani, cât a lucrat la Protecția Civilă din cadrul Armatei Române, Bărbânță a străbătut țara în lung și-n lat, mii de kilometri cu muniția încărcată în remorca mașinii. „Călătoream în tot Ardealul, în șapte județe. A fost greu, pentru că nu erau specialiști. La Cugir stăteam două-trei săptămâni să distrugem bombele. Primeai telefon și plecai. Dormeai pe unde puteai, pe la primării, pe la oameni ”, povesteşte pompierul.

Cu ochii aţintiţi pe imaginile îngălbenite de vreme, privește fiecare moment care i-a definit viața: o detonare pe Arieș, o inundație în Sud, mormanele de proiectile pe care trebuia să le transporte în condiții de siguranță și un tablou de grup cu foștii lui colegi din tinerețe. Privind în urmă, nu regretă nimic: „Chiar dacă m-aș întoarce cu 30 sau 40 de ani în urmă, aș lua-o de la capăt, pentru că mi-a plăcut.

Câțiva ani a muncit și la Canal, fiind martorul unor adevărate tragedii. „Dacă vă spun în '83 într-o jumătate de oră s-a surpat malul, 60 de metri de mal la cota 10. 17 oameni au pierit atunci. Trei zile am tot săpat, să-i scoatem afară”. Clujeanul se îmbărbătează singur, prea orgolios să se lase afectat.

Coleg de uniformă cu fiul

În anul 2.000, Nicolae Bărbânță a intrat în structurile Inspectoratului pentru Situații de Urgență Cluj. Mândru de tatăl său, i s-a alăturat și băiatul, Alin. Au apucat să lucreze împreună cinci ani, până în ziua accidentului de anul trecut. Amintirile acelor momente s-au șters din memoria pompierului. „Nici nu-mi aduc aminte nimic absolut. Ca și cum mi-ar fi ștearsă memoria. Efectiv, când am început, cum a fost. SMURD-ul mi-a dat 50% șanse ca să supraviețuiesc, din păcate. Vedeți cum se-ntoarce roata? Voința lui Dumnezeu e mare, noi suntem niște pioni...”.

Anunţat mort

Câteva știri îl dădeau atunci mort pe pompier. Bubuitura puternica i-a alertat însă pe soldații aflați în apropiere și i-au acordat bărbatului primul ajutor.

La acea vreme, Parchetul Militar a deschis o anchetă. Procurorii au stabilit că bărbatul se afla la unitatea militară în ziua sa liberă. Proiectilul de 122 de milimetri i-a explodat practic în față, iar cazul a fost clasat ca fiind accident de muncă. Bărbatul a fost cercetat de Parchetul Militar pentru că ar fi încercat să topească singur proiectilul, pentru a vinde apoi resturile la fier vechi. Acuzațiile nu au fost probate, astfel că dosarul a fost închis. „No comment, cum se spune”, conchide bărbatul.

Ioan Mora, prim-procuror adjunct în cadrul Parchetului Militar Cluj, arată că, în acest caz s-a dispus neînceperea urmăririi penale din lipsă de probe.

Lista cu răni grave

După accidentul din martie anul trecut, Nicolae Bărbânță a fost internat la Clinica de Chirurgie Maxilo-Facială din Cluj, iar apoi la Spitalul Militar, unde a suferit șapte intervenții chirurgicale.

Fractură a osului molar, fractură a oaselor nazale, plăgi deschise, arsuri la cap și la gât, o listă lungă de răni grave cu care bărbatul ajunsese de urgență la spital. În ciuda eforturilor, medicii nu au reușit să-i salveze ochiul stâng. Ca și cum necazurile nu erau de ajuns, a trebuit să plătească din buzunar pentru implanturile făcute de medici, adică 29 de șuruburi și șapte plăcuțe. Circa 1.000 de lei.

După 30 de ani de activitate, Nicolae Bărbânță așteaptă decizia de pensionare. „A fost o întâmplare nepotrivită. Conform documentelor, ar trebui să iau niște bani, dar eu nu am primit încă decizia de pensionare”, spune fostul plutonier.

[Imagine: 2dsjm87.jpg]
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-05-2018 06:31 PM de Covalciuc Bogdan.)
28-01-2012 05:28 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Doru , Karin , pompier_talpas
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - maf150 - 28-01-2012 05:28 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
AccuVein
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 12:32 PM
» Mesaje: 9
» Vizualizări: 6627
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 11:49 AM
» Mesaje: 454
» Vizualizări: 460185