Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12879 thank(s) in 5948 post(s)

Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Un pompier salvator: Călin Vanţ
[img][Imagine: 5agjeb.jpg][/img]
Citat:Aflat în timpul liber, acesta a salvat viaţa unui om care se autoincendiase accidental
Şi-a riscat propria viaţă pentru a ajuta un sătmărean să nu ardă de viu. Este vorba despre un pompier care se afla în locul potrivit, la momentul potrivit. Chiar dacă nu era de serviciu acesta a intervenit pentru a stinge flăcările ce-l mistuiau pe Ilk Ştefan, un bărbat în vârstă de 68 de ani.
S-a gândit doar la salvarea bărbatului
Un pompier a dat dovadă de curaj şi a demonstrat că nu şi-a ales întâmplător meseria. Aflat în afara orelor de muncă, acesta a reuşit să salveze un sătmărean care luase foc în plină stradă, lângă un garaj situat pe strada Dariu Pop din municipiu. Incidentul s-a petrecut joia trecută, în jurul orei 17.00. Chiar dacă şi-a riscat şi el viaţa, plutonierul Călin Vanţ în vârstă de 33 ani (FOTO) conducător auto în cadrul Detaşamentului de Pompieri Satu Mare a făcut tot ceea ce i-a stat în putinţă pentru a ajuta bărbatul care se incendiase din greşeală. Despre experienţă ne-a povestit azi, deşi se află în concediu medical după ce a suferit arsuri de gradul II şi III pe mâna stângă. “În data de 18 noiembrie anul curent am plecat pe strada Dariu Pop la o persoană cu care trebuia să mă întâlnesc pentru probleme personale. Am parcat maşina într-o parcare, fiind ora 17.00 şi am văzut o flacără, credeam că e ceva pe gaz şi nu am dat importanţă. Între timp am contactat persoana cu care trebuia să mă întâlnesc. În momentul în care am ieşit am văzut o flacără mare şi o persoană era cuprinsă de flăcări. Era pe un spaţiu verde, în apropierea unui garaj, butelia cu care lucrase şi-a dus-o în garajul respectiv. Prima reacţie a fost un pic de şoc şi după am avut curajul să salvez persoana. Normal, când vezi un om cuprins de flăcări-ardea ca şi o torţă-te gândeşti să-l ajuţi. Aveam stingător în maşină dar nu am realizat pe moment. Am dat jos haina mea şi am încercat să sting focul aşa cu mâinile, cu frunze şi pământ, cu ce am putut. Timpul era prea scurt cred că totul a durat câteva minute. Am reuşit cu greu să-l sting şi bluza mea se topise, hainele lui au ars, i-a ars partea din faţă. Am strigat după ajutor dar nu era nimeni în apropiere, la câteva minute am văzut o persoană pe stradă dar stătea şi se uita indiferentă. Am sunat apoi la ambulanţă şi un echipaj i-a acordat domnului primul ajutor medical şi l-a dus la spital unde s-a constatat că suferise arsuri de gradul II şi III pe jumătate din suprafaţa corpului”, ne-a povestit angajatul de la Pompieri, care este de loc din Supuru de Jos. Acesta a fost încadrat în 2007, de atunci muncind în cadrul Detaşamentului de Pompieri Satu Mare. Este căsătorit cu un cadru didactic şi împreună au un bebeluş de şase luni şi jumătate.
Conducerea ISU nu are bani pentru recompense
Conducerea ISU Someş Satu Mare apreciază gestul angajatului lor însă în afară de un calificativ “Foarte Bine” pompierul nu se va alege cu nicio recompensă materială pentru că nu sunt bani. În plus, şeful ISU, colonelul Iulian Burz a menţionat că gestul era unul firesc, pe care l-au mai făcut şi alţi pompieri, în alte condiţii. “Eu cred că este un gest normal, un gest firesc cu atât mai mult cu cât lucrăm în sfera acestui domeniu, a intervenţiilor la incendii. Pot să vă spun că am avut cazuri când în trafic au observat începuturi de incendii la autoturisme, au intervenit cu propriile stingătoare, au ajutat conducătorii auto respectiv. De asemenea, intervin în Serviciile Voluntare de Urgenţă acolo unde au domiciliul. Momentan nu pot să-l recompensez în bani, l-am citat prin ordin de zi pe unitate şi o să fiu atent la evaluarea de sfârşit de an. Sunt îndreptăţit să spun că este un om foarte bine pregătit şi merită un foarte bine”, a precizat şeful ISU Someş Satu Mare.

Sursa :www.gazetanord-vest.ro

Bravo !Bravo !Bravo !...nu pot sa spun decat ca aceasta inseamna "Audacio et Devotio "....Bravo Călin Vanţ !

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 14-05-2018 06:26 PM de Covalciuc Bogdan.)
28-12-2010 07:55 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 28-12-2010 07:55 AM
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Cizme / Bocanci / Ghete ...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Ieri 03:45 PM
» Mesaje: 20
» Vizualizări: 25700
Serviciul Protecţiei Civi...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Ieri 02:12 PM
» Mesaje: 203
» Vizualizări: 212765