Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator

Alăturat: Apr 2011
Given 1211 thank(s) in 581 post(s)

Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Plutonierul major Romeo Duncă, la hotarul dintre curenții apelor și arșița flăcărilor

Citat:Câți dintre dumneavoastră nu v-ați dorit în copilărie, măcar în joacă, să fiți pompier, să stingeți flăcările și să ieșiți învingători din lupta cu vâlvătăile?

[Imagine: plutonierul_major_romeo_dunca_la_hotarul_dintre.jpg]

Fost scafandru, actual pompier, Romeo Duncă nu ar părăsi uniforma

Meseria de pompier este, pentru unii dintre noi, doar o iluzie a copilăriei, dar pentru cei, nu foarte mulți, care o practică, este o povară dulce. Odată îmbrăcată uniforma de pompier, o spun aceia care o poartă, aceasta devine parte integrantă a lor, toată viața nu o mai pot abandona, pentru că o chemare puternică și instinctivă pune posesie pe viața pompierului.

Ei sunt aceia care apar în situații de urgență, îi vedem, îi apreciem, le cerem să ne protejeze, dar, trecem apoi pe lângă ei, nepăsători, de multe ori uitând cât ne-au fost de ajutor în momentele grele.

Plutonierul major Romeo Duncă are 36 de ani și este șeful Gărzii de Intervenție din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Barbu Catargiu“ al județului Ialomița. Meseria de pompier este un alter-ego al său, pentru că, din 1994, trăiește în această lume. Aici, totul are alte valențe, pentru pompier nu mai există decât datoria și simțul civic.

Plutonierul major Duncă spune că, pentru el, viața de pompier este ceea ce îl definește. „M-a fascinat armata și, făcând stagiul militar la Grupul de Pompieri Slobozia, am realizat că asta vreau să fiu, pompier. De fapt, toată viața mea am fost un tip cazon. Am terminat Liceul de Marină «Mircea cel Bătrân» din Constanța, apoi armata și-a spus cuvântul“, povestește acesta. Pentru că vroia să pătrundă toate tainele domeniului militar, plutonierul major Romeo Duncă a terminat, șef de promoție, Școala Militară de Subofițeri Boldești, pentru ca, apoi, să urmeze cursurile Facultății de Științe Juridice și Administrative.

Plutonierul major este unul din cei trei scafandri din Ialomița brevetați internațional

Marea iubire a pompierului a rămas, însă, apa și, chiar dacă azi nu mai poate face scufundări, din cauza unor probleme medicale, Romeo a lucrat timp de aproximativ patru ani ca scafandru în cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia. „Am o pasiune pentru mediul acvatic, pe care am dobândit-o în liceu. A fi scafandru reprezintă, pentru mine, ceva cu totul deosebit. Am luat parte, ca și scafandru la o serie de intervenții, cele mai multe pe râul Ialomița, unde vizibilitatea este zero și zona este foarte periculoasă. Totul ține de calm, să nu intri în panică. Din păcate, acțiunile scafandrilor în cadrul situațiilor de urgență și atunci, ca și acum, se făceau pentru a recupera corpurile deja inerte, iar, cel mai greu era când ieșeam și trebuia să dăm familiei vestea cea rea“, rememorează plutonierul major Romeo Duncă, emoționat de retrăirea acelor clipe.

Este un mediu dur, acela acvatic. Este cert că nu oricine poate fi scafandru, însă, pompierul Duncă încă tânjește după aruncarea în valurile învolburate. Din nefericire, în Ialomița nu mai există azi scafandri care să intervină, deoarece a fost desființat detașamentul acestora din cadrul ISU cu mulți ani în urmă.

În prezent, Romeo Duncă este un pompier cu o activitate și o experiență vaste în profesia sa. De trei ani, are funcția de șef al Gărzii Detașamentului de Pompieri Slobozia. Ne spune, cu nonșalanță, că nu îi este teamă, nu i-a fost niciodată, să se lupte cu flăcările sau să facă față cu brio altor situații care cer prezența pompierilor.

Acesta își amintește că, unul dintre cele mai emoționante momente ale carierei sale l-a trăit recent. „Ca pompier vezi multe, iar, ca și scafandru, și mai și. Totuși, anul trecut, când a avut lor explozia de la blocul F6, mai precis pe 28 mai 2011, am reușit, împreună cu întreaga echipă, să salvăm viața unui bebeluș, precum și părinții acestuia, înainte de a se petrece o nenorocire“, mărturisește, cu modestie, plutonierul major.

Nu a contabilizat niciodată câte vieți a salvat, cert este că, la fiecare intervenție, viața unui pompier este în pericol. Romeo ne-a destăinuit că, au fost și cazuri în care, în urma unei acțiuni la un incendiu, a căzut de două ori după acoperișul unei case în flăcări, la ultima prăbușire, rupându-și piciorul.

În timpul liber face taximetrie.

Pompierul Duncă ne-a impresionat prin simplitatea lui. Este un om direct, care spune lucrurile clar și răspicat, militărește. Cu mândrie, ne-a istorisit că fiul său, care acum are 13 ani și este în clasa a șaptea a crescut în garnizoană și vrea să-i calce pe urme și, ori de câte ori aude sirena, îl sună să vadă dacă are vreo intervenție.

Dar Romeo mai are o pasiune: taximetria. Spune că a optat pentru asta și pentru partea financiară, dar și pentru că așa se relaxează, este un mod bun de a schimba mediul.

În încheiere, plutonierul major, trecut prin multe încercări ne-a mărturisit că nu vrea decât sănătate și să-și vadă copilul împlinit.

SURSA:http://www.observatordeialomita.ro/speci...lacarilor/
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 04:22 PM de Covalciuc Bogdan.)
16-03-2012 01:38 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Covalciuc Bogdan , Coffeeman , Coffeeman , pompier_talpas , HomefireNews
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - maf150 - 16-03-2012 01:38 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Intervenţii / Diverse / I...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:25 AM
» Mesaje: 218
» Vizualizări: 202619
Raed Arafat
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
03-08-2021 07:31 AM
» Mesaje: 362
» Vizualizări: 446090