Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3546 thank(s) in 2153 post(s)

Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Moldovan Alin Dorin, comandantul Detasamentului de Pompieri Fãgãras

[Imagine: 697int.jpg]

Dorin Alin Moldovan, comandantul Subunitãtii de Pompieri Fãgãras, sustine într-un interviu acordat ziarului ,,Monitorul de Fãgãras, cã meseria de pompier este frumoasã si aduce satisfactii
Pe lîngã Armatã si Politie, Pompierii fac parte din institutiile de elitã traditionale ale românilor. Sînt luptãtorii cu focul care la nevoie au pus mîna si pe armã cînd a fost vorba de independenta tãrii noastre. Sacrificiul unitãtii de pompieri din Dealul Spirii în timpul Revolutiei de la 1848 este doar un episod din istoria pompierilor români. În ciuda salariilor mici, acesti profesionisti îsi fac datoria fatã de oameni cu aceeasi abnegatie. Subunitatea de Pompieri din Fãgãras nu face exceptie de la aceastã traditie.
Înfiintatã în anul 1978 a fost permanent în slujba locuitorilor din Tara Fãgãrasului si nu numai. Pompierii fãgãrãseni vorbesc cu modestie despre realizãrile lor tinînd cont de faptul cã aceastã meserie implicã riscuri foarte mari. Moldovan Alin Dorin, comandantul Subunitãtii de Pompieri Fãgãras, a rãspuns întrebãrilor reporterului ziarului ,,Monitorul de Fãgãras" dezvãluind si implicatiile directe ale acestei profesii.

Citat:Reporter: Ce v-a îndemnat sã alegeti aceastã profesie?

Dorin Moldovan: Sincer vã spun cã în primul rînd m-au atras probele pentru examene care au constat în matematicã si fizicã, în al doilea rînd mi-a plãcut sã fiu în slujba cetãtenilor, sã ajut oamenii. Totodatã este si un loc stabil de muncã.

R: Cît este de periculoasã aceastã meserie?

D.M.: Este foarte periculoasã dar dacã îti îndeplinesti atributiile conform regulamentelor este frumoasã si aduce multe satisfactii. La noi foarte importantã este munca în echipã pentru cã depindem unul de celãlalt. Dacã îti faci bine treaba atunci nu-ti pui colegii în pericol. Sincronizarea într-o interventie este foarte importantã.Tocmai de aceea nu am avut accidente pentru cã bãietii nostri acordã maximul de seriozitate în ceea ce priveste orele de pregãtire fizicã. Avem sase ore de pregãtire dintre care douã de educatie fizicã ce include fortã, alergare si mobilitate. Uneori îi pregãtesc si eu personal.

Subofiterii sînt si paramedici

R: Care au fost cele mai dure actiuni care v-au rãmas în minte?

D.M.: Nu vã pot spune una anume pentru cã au fost foarte numeroase si majoritatea au lãsat în sufletul meu urmãri adînci mai ales cînd a fost vorba de copii descarcerati sau înecati. Doar la 60 din aceste actiuni am participat personal si cele mai multe au fost dure pentru cã am avut oameni descarcerati, înecati precum si numeroase incendii. Avem în dotare o masinã SMURD, bine dotatã, cu care intervenim la descarcerãri sau accidente si putem astfel acorda în acelasi timp si primul ajutor. Echipajul face parte direct din cadrul unitãtii. Toti subofiterii nostri din cadrul unitãtii au definitivat cursul de paramedic.

R: Ce ne puteti spune despre recenta misiune din Golul Alpin de la Sebes care a durat mai bine de o sãptãmînã?

D.M.: Înainte de toate vreau sã vã spun cã focul s-a produs din cauza unor ciobani inconstienti care au fost identificati în cele din urmã de cãtre jandarmii montani si si-au recunoscut fapta. Au ars în acest incendiu circa 3-4 ha de pãdure de pini si molizi si 10-12 ha de vegetatie alpinã precum si snepeni. Celelalte institutii abilitate continuã cercetãrile fatã de acesti ciobani. Noi ne-am fãcut treaba noastrã. În ceea ce priveste greutatea actiunii vã pot spune cã am participat personal si am simtit în mod direct conditiile vitrege: lipsa de apã si somnul sub aer liber. Am fãcut niste bariere naturale pentru ca focul sã nu se extindã la pãdurea de brazi. Acestea au constat în benzi late de 5 m si santuri adînci de 40-50 cm. A fost foarte greu.

R: Cît de greu se stabilesc cauzele unui incendiu?

D.M.: Cu experienta pe care o avem se stabilesc usor dacã respecti anumite criterii.

R: Care ar fi aceste criterii?

D.M.: În primul rînd locul initierii accidentului apoi caracteristicile constructive ale zonei în care se produce accidentul, conditiile atmosfere, identificarea cauzelor: naturale sau persoane fizice. Martorii sînt foarte importanti precum si luarea în calcul a directiilor de propagare.

R: Cîti oameni aveti în subordine?

O sutã de pompieri

D.M.: La Fãgãras sînt peste o sutã de profesionisti, iar în ceea ce priveste subunitatea de la Victoria acolo este o conducere proprie.

R: Ce este mai simplu dintre a fi un subordonat avînd un sef sau comandant de unitate?

D.M.: Nu este simplu nici sã fii subordonat si nici sef de unitate dar am remarcat de-a lungul carierei cã eu, în calitatea de comandant, rãspund în mod direct de desfãsurarea tuturor activitãtilor, tehnica de interventii, antrenamente si conducerea interventiilor. Fatã de alte profesii aici greutatea unei misiuni cade direct pe umerii comandantului pentru cã el este principalul coordonator care trebuie sã gãseascã solutiile pentru ca aceasta sã se desfãsoare cu succes.

R: Aveti probleme în ceea ce priveste dotarea?

D.M.: Dotãrile sînt corespunzãtoare si de aceea ne îndeplinim în bune conditii misiunile încredintate.

R: În ce actiuni mai atipice ati fost implicati?

D.M.: În afarã de persoane înecate în rîul Olt sau în lacurile din jur am avut si interventii de salvare a unor animale precum vaci cãzute în Olt, animale cãzute în canale de irigatie chiar si cîini cãzuti în cripte, pe sub morminte.

Un sibian, sef la Fãgãras
Moldovan Dorin Alin s-a nãscut la data de 4.04 1973 în localitatea Cisnãdie de lîngã Sibiu. Este absolvent al Academiei de Politie ,,Alexandru Ioan Cuza", Facultatea de Pompieri. Este cãsãtorit si are doi copii. Este pasionat de sport, în timpul interviului îsi arunca din cînd privirea asupra rezultatelor olimpicilor români aflati la Londra pe ecranul unui televizor deschis în birou. Dorin Moldovan este ofiter din anul 1995 si comandant al unitãtii de Pompieri din Fãgãras din anul 2005. ,,Toatã experienta în ceea ce priveste munca de pompier am acumulat-o în aceastã unitate“a spus comandantul Moldovan.
SURSA : http://www.monitorfg.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 02:52 PM de Covalciuc Bogdan.)
08-08-2012 08:25 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin , maf150
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - HomefireNews - 08-08-2012 08:25 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
I.S.U. "Alexandru Dimitr...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:44 PM
» Mesaje: 67
» Vizualizări: 77076
Autospeciale pentru stins...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:08 PM
» Mesaje: 480
» Vizualizări: 557315