Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator

Alăturat: Apr 2011
Given 1211 thank(s) in 581 post(s)

Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Pompierul Luis Ioan Michiduta

Michiduta de Iasi: Dracul sfant care salveaza vieti

[Imagine: Luis_Ioan_Michiduta.jpg]
Citat:
• Credinta populara spune ca acolo unde se intampla o nenorocire, este o mana necurata si ca Michiduta, dracul din focul Iadului, si-a bagat coada • Ca o ironie a sortii, pe Michiduta de Iasi, cunoscut de multi cu numele de Michi, il intalnim tot in mijlocul flacarilor, la cele mai mari nenorociri, insa nu ca sa atate focul si nicidecum ca sa-si bage coada, ci furtunul cu apa pentru a-l stinge si a salva vieti

Michiduta de Iasi are 32 de ani si este pompier, meserie pastrata in familie din tata in fiu. Ca sa-i echilibreze simbolistica numelui, tatal acestuia i-a dat si un nume de sfant, astfel, pompierul iesean a devenit dracul sfant care salveaza oamenii din mijlocul flacarilor: pompierul Luis Ioan Michiduta. Cum a ajuns Michiduta sa se lupte cu flacarile, ne povesteste chiar el. "Tatal meu a fost pompier, mai bine de 30 de ani, drept pentru care eu stiam de mic cu ce se mananca aceasta meserie. Intr-un fel tatal meu voia sa ii calc pe urme, dar pe de alta parte, cunoscand riscurile meseriei, avea o anumita retinere ca orice tata care vrea sa isi stie fiul in siguranta. Eu voiam oricum sa urmez o scoala militara, insa nu eram hotarat daca sa inclin spre politie, jandarmerie sau pompieri. Cand aveam 17 ani, tatal meu a murit si toata lumea imi spunea ca eu am devenit stalpul familiei, motiv pentru care am decis sa aleg o cale care sa-mi asigure un serviciu stabil. Ca sa-mi onorez tatal, m-am decis sa ii calc pe urme si asa am intrat in lupta cu flacarile", a povestit pompierul cu nume de drac.

Numele i s-a potrivit ca o manusa in copilarie

Etimologia cuvantului "michiduta" este cunoscuta de majoritatea romanilor. Inspaimantati de faptul ca atunci cand i se rosteste numele necuratului, acesta isi face simtita prezenta, diavolul a fost "alintat" Michiduta in limbajul popular, un nume hazliu care sa mai taie din spaima credinciosilor. Numele popular al dracului a ajuns astfel sa fie folosit de multi dintre romani ca o porecla ghidusa pentru a descrie un copil mai neastamparat. Pentru pompierul Ioan Michiduta, numele i s-a potrivit ca o manusa in copilarie. "Pe la vreo 20 de ani eram chiar foarte curios de originile acestui nume si am aflat ca de fapt a fost o porecla care a fost transformata si preluata ca nume de familie din partea tatalui. Vechimea numelui este de peste 200 de ani, cel putin pe acolo s-au intrerupt caile cercetarii mele. Culmea e ca, in copilarie, aveam o energie debordanta, pana si noaptea dadeam din picioare, plus ca eram si mai inchis la ten, mai slabut, eram, cum mai spune lumea pe la tara, un «drac de copil», iar numele parea caracteristic. Multi credeau si inca mai cred ca e o porecla", a spus pompierul.

Copil fiind, ca orice tanc cu nume mai ciudat, acesta a avut de suferit de pe urma glumelor si rasetelor starnite in randul celor de seama lui. Inclusiv preotii se fereau sa-i pronunte numele de familie. "Cand eram mic, ca orice copil ce are un nume mai diferit, eram oarecum frustrat pentru ca ceilalti radeau si eram dornic sa imi schimb numele cand voi creste. Chiar si la orele de religie, eram singurul copil din clasa caruia preotul ii spunea dupa numele mic si nu dupa numele de familie", a spus ieseanul care se considera un om religios, contrar numelui pe care il poarta. Cu trecerea anilor, acesta a observat ca mentalitatea adolescentina schimba reactiile la 180 de grade, atunci cand vine vorba de un nume diavolesc, atragand admiratie in randul tinerilor. Treptat, Ioan a renuntat la ideea de a-si schimba numele de familie, insa nu pentru ca adolescentii considerau ca "Michiduta" este un nume "cool", ci pentru ca a invatat din familie ca nu numele face omul. "Dupa ce am mai crescut, tatal meu mi-a spus ca trebuie sa fiu constient de faptul ca e un nume deosebit si, mai mult decat atat, nu numele face omul. Undeva pe la 15 ani, mi-am dat seama ca nu am motive sa-mi schimb numele. Mergand prin oras cu tatal meu, am realizat ca in ciuda semnificatiei este un nume foarte respectat. Intr-adevar, era si usor de retinut, dar mi s-a demonstrat faptul ca ceea ce conteaza e ceea ce faci, nu ce nume porti. Insa sunt convins ca la mijloc este o ironie a sortii faptul ca avand un asemenea nume am ajuns pompier", a povestit Ioan Michiduta.

Michiduta a salvat o biserica

In cei peste 10 ani de activitate, Michiduta a fost la peste o mie de interventii, printre care numeroase incendii. Prima interventie a fost o casa in flacari de la un scurtcircuit electric de unde pompierul cu nume de drac a reusit sa salveze un batran a carui viata era amenintata de limbile de foc. De-a lungul anilor, a salvat sute de persoane din diferite situatii de urgenta. Chiar si la cei 32 de ani, numele lui inca mai trezeste zambete, glume sau teama. "Acum cativa ani am fost la un incendiu la o biserica din municipiu, iar dupa interventie colegii glumeau si subliniau ironia situatiei spunand ca a venit dracul sa stinga flacarile la biserica. Altadata a trebuit sa intervenim pentru scoaterea unei batrane cazute intr-o fantana. In mod normal intram in put ca sa scoatem persoana la suprafata, insa fantana avand diametrul foarte mic, i-am dat indicatii batranicii cum sa faca pentru a o putea scoate de acolo si nu a mai trebuit sa intru dupa ea. La finalul interventiei, colegii imi spuneau razand: «Ai vazut mai, Michi? Batranica a iesit singura la suprafata cand a auzit ca vine Michiduta dupa ea». De multe ori oamenii zambesc cand imi aud numele, altii incearca sa se abtina cat pot sa nu rada si mai sunt unii care se feresc sa dea mana cu mine. Inclusiv de Inviere, in urma cu ceva ani, cand a trebuit sa asigur masurile de protectie la o manastire, cand m-am intalnit cu staretul, acesta a intins mana pentru a se prezenta, moment in care am intins si eu mana si cand mi-am spus numele si-a retras-o imediat, uitandu-se mirat in jurul meu dupa camere de luat vederi. A crezut ca e o farsa la camera ascunsa. Am scos legitimatia, dar tot i-a luat ceva timp sa se convinga de faptul ca acesta e numele meu si ca eu de fapt am venit sa imi fac treaba de pompier intr-o recunoastere preliminara", a completat Ioan Luis Michiduta.

O meserie riscanta

Michiduta are doua fete, una de 9 si cealalta de 5 anisori. Cea mica, mai "baietoasa" dupa cum spune Ioan, este hotarata sa se faca pompier militar, "asa... cum e tata", drept pentru care deseori defileaza cu sapca de pompier prin casa, in pas cadentat cum ii sta bine unui om cu uniforma militara. Desi onorat de intentiile fiicei sale, ca orice tata grijuliu, Ioan Michiduta nu isi doreste ca fiica lui sa intre in breasla pompierilor tocmai din cauza riscurilor pe care le presupune aceasta activitate.
"La un incendiu in Belcesti, proprietarul a sarit la mine cu cutitul. La o alta interventie eram chemati la incendiu de furaje cand de fapt sub capitele in flacari erau ascunse mai multe butelii furate despre care persoana nu ne-a spus temandu-se ca o sa fie amendat. E foarte riscanta meseria, dar in acelasi timp, acel «multumesc» pe care il primesti si faptul ca tu contribui la salvarea unor vieti, iti ofera o satisfactie enorma. Nu imi pare rau ca am ales aceasta cale. Daca ar fi sa o iau de la capat, sub forma de gluma as spune ca m-as face politist doar ca sa-i trag pe dreapta si sa-i amendez pe toti cei care nu se feresc cu masinile din fata autospecialelor de pompieri care se deplaseaza la situatii de urgenta. Vorbim de viata unor oameni drept pentru care conteaza fiecare minut", a spus plutonierul major Michiduta, comandat echipaj Detasamentul 2 si ajutor sef garda interventie in cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Iasi.

SURSA:http://www.bzi.ro/michiduta-de-iasi-drac...eti-309382
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 02:48 PM de Covalciuc Bogdan.)
23-08-2012 02:54 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: pompier_talpas , Coffeeman , Covalciuc Bogdan , claudiu_clo , Nisipgeorge
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - maf150 - 23-08-2012 02:54 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Acțiuni umanitare.
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Ieri 05:36 PM
» Mesaje: 155
» Vizualizări: 188259
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Ieri 11:21 AM
» Mesaje: 32
» Vizualizări: 820