Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12733 thank(s) in 5866 post(s)

Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Pompierul "10.000"! - Col. Paul Ciubotariu

[Imagine: jpg_php.jpg]

Pompierii își contabilizează persoanele salvate, cum făceau pe vremuri piloții de avioane care-și numărau victimele. Colonelul Paul Ciubotariu deține un record

Citat:Este pompier de 18 ani şi nici acum nu poate uita prima intervenţie pe care a avut-o. Îşi aminteşte cu durere de un incendiu în care un bebeluş a ars în totalitate şi spune că nimic nu se poate compara cu momentul în care oamenii îi mulţumesc pentru că i-a salvat. A scos din flăcări şi stăpâna, şi canarul Locotenent colonel Paul Ciubotariu este vesel şi şugubăt. Glumeşte mereu, spune bancuri, are un zâmbet larg pe faţă. Din când în când însă chipul i se întunecă, îşi aminteşte atunci de toate dramele pe care le-a văzut de-a lungul timpului. Oameni disperaţi că şi-au pierdut casele în incendii, copii pe care nu i-a mai putut salva, victime ale accidentelor rutiere.
„Sunt lucruri pe care nu le poţi uita. Trebuie să fii tare ca să nu te laşi doborât. La început e mai greu, după ce trec anii parcă priveşti lucrurile altfel”, spune colonelul Ciubotariu.
De două întâmplări îşi aminteşte cu o durere profundă. Accidentul de tramvai din Copou, în care a murit unul dintre foştii lui colegi şi un incendiu în care un bebeluş a fost mistuit în totalitate de flăcări.
„În 2000 s-a întâmplat, a luat foc o casă în care erau trei copilaşi. Am scos doi dintre ei din flăcări însă pe al treilea nu l-am mai găsit. Era un bebeluş, a fost practic ars în totalitate”, spune colonelul Ciubotariu. Accidentul de tramvai din Copou este un subiect despre care vorbeşte cu greutate.
„Când am ajuns acolo am recunoscut în maşina lovită de tramvai pe unul dintre foştii mei colegi. Oricât de călit ai fi, când vezi un cunoscut printre victime tot rămâi şocat”, îşi aminteşte colonelul.
A salvat până acum peste 10.000 de oameni, dar întotdeauna pune meritele pe seama echipei pe care o conduce, Detaşamentul 1 de Pompieri Iaşi. „Echipa este importantă, nu fac nimic de unul singur. Îmi amintesc de un incendiu din centrul oraşului, o pakistaneză a rămas blocată în bucătărie. Am muncit cu colegii mei jumătate de oră printre flăcări ca să o scoatem în siguranţă şi până la urmă i-am salvat şi canarul”, spune colonelul Ciubotariu.
Numai anul trecut a scos din incendii peste 1.000 de oameni. A petrecut doar trei Revelioane în 20 de ani În 20 de ani de carieră, a prins doar trei Revelioane petrecute cap-coadă. La restul a avut intervenţii.
„Într-un an am fost chemaţi la un apartament în care intrase un câine vagabond. Animalul era speriat de zarva cu urătorii şi sărea să muşte. L-am scos cu câteva cuvinte: «Mă, tu nu ai Revelion?»”, povesteşte colonelul. După atâta zbucium, o viaţă întreagă, spune că s-ar apuca de agricultură.
„E la polul opus, ai parte de linişte şi confort”. A pierdut şirul celor pe care i-a scos din fântâni, al animalelor salvate şi al celor care i-au mulţumit după ce le-a salvat casele.
„Nimic nu se compară cu momentul în care oamenii îţi mulţumesc”, spune colonelul Ciubotariu.
SURSa : http://m.evz.ro

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 01:53 PM de Covalciuc Bogdan.)
22-10-2012 10:26 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 22-10-2012 10:26 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Intervenţii / Diverse / I...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 06:25 AM
» Mesaje: 218
» Vizualizări: 202624
Raed Arafat
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
03-08-2021 07:31 AM
» Mesaje: 362
» Vizualizări: 446091