Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3550 thank(s) in 2157 post(s)

Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
[Imagine: desca.jpg]

Citat:Zi de zi vedem, auzim, citim ori sîntem martori la fel şi fel de accidente rutiere, incendii etc. De cele mai multe ori, facem comentarii asupra împrejurărilor în care s-au petrecut nefericitele întîmplări, fără a ne gîndi măcar o clipă la cei ce sînt nevoiţi să intervină pentru scoaterea cadavrelor, pentru salvarea vieţilor victimelor, indiferent cît de rău arată acestea în urma accidentelor de orice natură. Unul dintre aceşti curajoşi este şi plutonierul adjutant Laurenţiu Barbu Maximilian.
Din anul 1993 lucrează ca pompier, din 1995 este la Departamentul de Descarcerare, iar din 2002, e paramedic. Bărbatul este unul dintre cei mai vechi angajaţi ai pompierilor şi a fost martor la multe accidente oripilante. A reuşit să salveze multe vieţi, dar a fost nevoit să scoată din autovehicule şi trupurile neînsufleţite ale victimelor, unele dintre ele chiar cunoştinţe, prieteni sau rude. Într-o carieră atît de lungă nu putea, fireşte, să nu aibă parte şi de solicitări mai mult sau mai puţin ciudate. Plutonierul adjutant consideră că această meserie este una destul de grea, dar nu regretă nici o clipă alegerea făcută.

Nu vă grăbiţi să scoateţi victimele rămase încarcerate!

Cele mai multe solicitări pentru intervenţia echipei Smurd vin în urma accidentelor rutiere. Lunar se înregistrează, în medie, 13 - 14 de astfel de cereri. De cele mai multe ori, la accidentele grave este necesară şi intervenţia Serviciului de Descarcerare, pentru a putea scoate victimele rămase captive în mormanul de fiare rezultat în urma impactului. Nu este uşor să ajungi la locul accidentului foarte repede, din cauza aglomeraţiei în trafic, dar şi din pricina condiţiilor meteo nefavorabile. Din acest motiv, apar şi scandaluri suplimentare la accidente. Oamenii sînt foarte supăraţi că nu se intervine mai repede, dar puţini sînt cei ce cunosc modul în care trebuie să intervină un membru al Departamentului Descarcerare.
„Lumea ar trebui să ştie ce trebuie să facă Departamentul de Descarcerare, cînd trebuie să intervină. În primul rînd, victimei i se acordă un prim-ajutor, înainte de a fi scoasă dintre fiarele contorsionate. Se stabileşte exact ce leziuni are omul, pentru a şti cum trebuie să intervină. Nu se poate să scoatem victimele pînă nu ştim sigur ce au. Victima se scoate imediat dintre fiare doar atunci cînd este pericol de explozie, atunci cînd accidentul s-a produs pe calea ferată, doar în situaţii critice“, ne-a declarat plutonierul adjutant Laurenţiu Maximilian.

Am avut colegi căzuţi la datorie

Pentru că accidentele sînt atît de dese, se întîmplă ca pompierii să fie nevoiţi să intervină pentru a-şi salva chiar rude, prieteni sau cunoştinţe. În aceste situaţii extraordinare, intervenţia este mai dificilă, dar nu poţi face mai mult pentru apropiaţi: „Este greu atunci cînd una dintre victime este cunoştinţă, rudă sau prieten, dar nu poţi mai mult, pentru că facem tot posibilul la fiecare caz în parte“.
Din discuţia cu plutonierul adjutant am aflat că nu puţine au fost situaţiile cînd au pierdut ori au salvat in extremis colegi, prieteni sau rude.
„Acum cîţiva ani, am avut un coleg la Bucureşti care a mers la un incendiu. Uşa apartamentului ce ardea era încuiată şi, cînd au spart-o, cel ce a provocat incendiul a scos un cuţit şi l-a înjunghiat pe prietenul meu. A murit la cîteva ore, pe masa de operaţie. A fost foarte greu de depăşit momentul, dar asta e viaţa! A mai fost un caz în care un coleg de-al nostru, pompier, a murit într-un accident de motocicletă. Chiar dacă nu-l cunoşteam personal, a fost un moment dificil, cînd am constatat că un coleg de breaslă a decedat. Şi exemplele pot continua. De cele mai multe ori, noi evităm să privim figurile celor grav răniţi sau decedaţi, iar durerea este şi mai mare, cînd constatăm că e vorba de rude sau de prieteni“.

Două zile am intervenit să salvăm o pisică

Nici solicitările mai ciudate nu au lipsit în activitatea prestată de pompieri. Mulţi oameni au solicitat ajutorul acestora pentru a le salva animalele. „Am salvat cai căzuţi în canale, am eliberat cîini prinşi în diverse capcane, chiar am coborît pisici din copaci, am scos pînă şi porci rămaşi în coteţe. Una dintre cele mai ciudate cereri la care am intervenit a fost aceea cînd, în Războieni, o pisică a rămas blocată într-o gură de aerisire. Două zile a durat pînă am reuşit să găsim pisica şi să o scoatem de acolo. Te loveşti de fel de fel de situaţii, unele amuzante, altele tragice, însă trebuie să-ţi faci datoria cît poţi de bine, pentru că de noi depinde viaţa unui om, cîteodată“, a mai spus Laurenţiu Maximilian. Pompierii, membrii Smurd, lucrătorii de la Descarcerare sînt persoane ce ar trebui percepute ca nişte prieteni ai oamenilor, ca luptînd în permanenţă pentru binele cetăţenilor. Unii nu înţeleg aceste lucruri, însă există şi oameni care le-au rămas recunoscători celor ce odată le-au salvat vieţile.
Acum mai mulţi ani, într-un accident, au fost două victime: fiică şi tată. Tatăl nu a mai putut fi salvat, dar am reuşit salvarea vieţii fetei. Aceasta nu ne-a uitat şi ne-a vizitat foarte mult timp, pentru a ne mulţumi. Asta este una dintre cele mai mari satisfacţii pe care le ai ca pompier“, a mai precizat plutonierul adjutant.

Maşina şi echipamentul fac 80.000 euro

Pentru ca salvarea victimelor să fie posibilă, este imperios necesar ca echipamentul din dotarea echipelor de intervenţie să fie cît mai apropiat de ultimele apariţii în domeniu. În momentul de faţă, există o maşină adusă din Scoţia, foarte bine dotată. Ea dispune de un modul modern de iluminat, perne de joasă şi înaltă tensiune, un aparat destul de modern de protecţie a respiraţiei, generatoare hidraulice de mare putere, dispozitiv de stingere a incendiilor şi multe altele. Un aspect ce trebuie precizat este acela că totuşi echipamentul de intervenţie a fost ultramodern, la nivelul anilor 2002, însă de atunci totul a mai evoluat. Toate aceste echipamente sînt montate pe o maşină destul de bună, şi anume un Mercedes Vito. Pentru a vă face o idee şi mai bună asupra acestui aspect, vom mai preciza că valoarea maşinii se ridică la aproximativ 20.000 de euro, iar preţul echipamentului din dotare este de aproape 60.000 de euro. Cu toate acestea, au existat destule cazuri cînd aceste echipamente de ultimă generaţie nu au putut salva vieţile omeneşti. Un accident care a rămas în memoria plutonierului adjutant Laurenţiu Maximilian este acela cînd nu mai puţin de nouă oameni au decedat, în urma impactului unui maxi-taxi cu un tir pe autostradă.
„Atunci au fost momente de groază. Imaginaţi-vă prin ce am trecut cînd 16 - 17 persoane zăceau întinse pe asfalt, iar noi nu ştiam cu care să începem! A fost groaznic! Oamenii ţipau să intervenim mai repede şi nu ne lăsau, în disperarea lor, să ne facem datoria. A trebuit să solicităm ajutorul forţelor de ordine, ca să putem să ne desfăşurăm. Dar vă spun sincer: Asta este situaţia frecventă în care noi, pompierii, lucrăm şi ne-am obişnuit deja“.
SURSA : http://www.curier.ro
Articol aparut la data de 22 octombrie 2008

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 01:45 PM de Covalciuc Bogdan.)
13-11-2012 07:03 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - HomefireNews - 13-11-2012 07:03 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Astăzi 05:10 AM
» Mesaje: 451
» Vizualizări: 448457
Transfer la alta unitate ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Alexgabriel99
15-09-2021 08:56 AM
» Mesaje: 45
» Vizualizări: 56084