Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3587 thank(s) in 2181 post(s)

RE: Plt ,Marian Nae , Plt .Iulică Nae si Plt.Ionuţ Lucian Diaconu....
Eroi au fost, eroi sunt încă

Citat:,,Cu viaţa mea apăr o viaţă” este deviza temerarilor pompieri, oamenii în care populaţia are mare încredere şi pe care îi apreciază în mod special. Munca pompierilor nu este deloc una uşoară sau lipsită de riscuri, nu oricine şi-ar risca viaţa sau integritatea corporală pentru a salva vieţi, în primul rând, sau obiective. La fel de lăudabile sunt intervenţiile prin care bravii băieţi salvează animăluţe eşuate prin canale, ori căţărate prin pomi, ori pe stâlpii de înaltă tensiune. La cine, alticineva să apeleze populaţia, pentru cazuri extreme, ca acestea, dacă nu la pompieri? Ori, cine ar face astfel de fapte absolut remarcabile, decât nişte oameni cu suflet, plini de compasiune şi înţelegere, de respect pentru viaţă!
Iată ce lecţii ne dă viaţa... Că a fost întâmplare sau nu, chiar de Ziua Protecţiei Civile, a fost ca doi angajaţi ISU, aflaţi în timpul lor liber, să salveze o tânără de la înec, de fapt, de la o moarte destul de detestabilă, hipotermie şi înec.
Fantastica întâmplare a avut loc chiar ieri, iar media naţională a vuit. În jurul orei 10:20, pompierii militari din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă General Magheru al judeţului Vâlcea au fost solicitaţi la 112 să intervină în cazul unei femei care s-a aruncat de pe pod, cu intenţia vădită de a o rupe cu această viaţă. Podul cu pricina este chiar cel de peste râul Olt, care face trecerea cu cartierul Goranu, este un pod foarte lung, cu o înălţime de la care nici cel mai temerar înotător nu ar sări, având în vedere că nu ştii ce găseşti în apă, nivelul poate fi foarte scăzut, ori să fie pietre, sau alte obiecte. Până să ajungă echipa de căutare – salvare şi echipajele de pompieri, deja, Simina-Elena P., de 28 de ani, fusese scoasă din apă de către trei persoane şi preluată împreună cu doi dintre salvatori de către echipajele de ambulanţă aparţinând Serviciului de Ambulanţă Judeţean Vâlcea.
Înainte de a vorbi despre salvatori, vreau să precizez 3 chestiuni cu care, probabil că cei mai mulţi dintre dumneavoastră cred că sunteţi de acord. 1. Nu aş sări de pe podul cu pricina nici moartă, chiar dacă sunt o bună înotătoare, având în vedere că ştiu ce e dedesubt, am văzut când Oltul era scăzut, acolo au rămas rămăşiţele fostului pod de fier şi sunt nişte bolovani colosali, plus că înălţimea este foarte mare. 2. Nu m-aş grăbi să sar după cineva care se îneacă, pentru că nu am o constituţie tocmai atletică, plus că risul ca acea persoană să te înece, din disperare, este, de asemenea, foarte mare. 3. Nu aş sări iarna în apa îngheţată a Oltului, poate n-aş îndrăzni să bag nici măcar un deget, având în vedere că riscul de hipotermie este iminent.
Deci, cu atât fapta celor trei mi se pare, fără să exagerez, eroică şi mă rog la bunul Dumnezeu pentru binele lor, cu mulţumirea că cei doi care au sărit în apă şi s-au dus după femeie, nu au păţit, la rândul lor, ceva neplăcut; sunt sănătoşi şi au ajuns acasă cu bine, poate au familii, copii... Mă gândesc şi la femeia aceea, oare, disperarea, foamea, sărăcia, ori, poate necazuri în dragoste s-o fi împins-o să sară în apa rece ca gheaţa, ziua, în amiaza zilei, aşa, în văzul lumii, fiind chiar zi de târg săptămânal şi lume, ca la urs.
Cei 3 salvatori sunt cadre ale I.G.S.U., care, culmea, nici măcar nu erau în timpul serviciului, ci în timpul lor liber, însă, ceva i-a făut să intervină, acel ,,ceva” asimilat omeniei, compasiunii, curajului, de care, din nefericire, prea puţini dau dovadă în zilele noastre. Plt. Nae Marian, subofiţer operativ principal şi scafandru autonom la Detaşamentul de Pompieri Râmnicu Vâlcea este primul salvator care s-a angajat înot în salvarea victimei, sărind, fără prejudecăţi şi fără a pierde secunde preţioase, ce i-ar fi putut fi fatale femeii, în apă. Plt. Nae Iulică - Cătălin, fratele primului salvator, este subofiţer operativ principal la I.S.U. al Municipiului Bucureşti, secţia Grozăveşti – al doilea salvator care a sprijinit tot înot la ajungerea la mal a celor doi. Mamă a celor doi, cinste matale pentru educaţia pe care le-ai dat-o, crescându-i cu credinţă şi cu respect pentru bunul cel mai de preţ, viaţa!
Al treilea salvator este plt. Diaconu Ionuţ - Lucian - subofiţer operativ principal la Detaşamentul de Pompieri Râmnicu Vâlcea.

Pentru curajul şi devotamentul de care au dat dovadă şi cu care au acţionat cei doi subofiţeri ai inspectoratului au fost recompensaţi cu Citarea prin Ordin de Zi pe Unitate de către conducerea Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Vâlcea, plus mulţumiri de la prefectul de Vâlcea, Petre Ungureanu.
Desigur, ne-am dori, noi, cei impresionaţi de fapta minunată a celor trei, ca aceşti bărbaţi să fie recompensaţi cumva, altfel, aşa cum se exprimau şi cei de la Antena 3, care au prezentat ştirea ieri. şi ne-am mai dori ca, printre români, să mai existe asemenea oameni de ispravă şi de nădejde, care să ne facă să ne simţim mândri...
SURSA : http://www.ramnic.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
14-01-2013 10:43 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
RE: Plt ,Marian Nae , Plt .Iulică Nae si Plt.Ionuţ Lucian Diaconu.... - HomefireNews - 14-01-2013 10:43 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
AccuVein
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 12:32 PM
» Mesaje: 9
» Vizualizări: 6628
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 11:49 AM
» Mesaje: 454
» Vizualizări: 460196