Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3546 thank(s) in 2153 post(s)

Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Plt.adj.sef Florin Gingaşu - Bătrânul pompier giurgiuvean

[Imagine: batranul_pompier.jpg]

Citat:“Mi-am dat seama că viaţa omului se poate pierde în câteva secunde, indiferent de eforturile salvatorilor.”

Florin Gingaşu este plutonier adjutant sef în cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Vlaşca al Judeţului Giurgiu. Are 51 ani de viaţă şi 22 ani de carieră. De-asta putem astăzi să îi spunem că este cel mai „bătrân” pompier atât ca vârstă cât şi ca experienţă profesională. A intrat în rândurile pompierilor din viaţa civilă. Pe atunci echipele de intervenţie ale Grupului de Pompieri VLAŞCA – denumirea de acum 22 de ani, numărau 14 membri, adică 14 pompieri vegheau pentru siguranţa cetăţenilor. Vorbeşte de toată această perioadă cu mare drag, însă din toate intervenţiile la care a participat a învăţat un lucru, acela că „viaţa omului se poate pierde în câteva secunde, indiferent de eforturile salvatorilor”.

Îşi aminteşte cu tristeţe o amintire neplăcută pe care a întâmpinat-o pe timpul unei misiuni. A fost chemat să intervină la un accident rutier la balta Bălănoaia. Imediat ce a ajuns acolo a început manevra de descarcerare, descoperind că persoana imobilizată era un bun prieten. Şi-a dat seama că timpul este decisiv şi a mers mai departe, însă a reuşit. Şi-a salvat prietenul din mormanul de fiare şi asta pentru că a ştiut să i-a decizia corectă.

Despre momentele tensionate pe care le-a avut de-a lungul carierei Florin Gingaşu spune că sunt unele de nesuportat. „Mă simt stresat şi tensionat în cazul accidentelor rutiere în care sunt implicaţi tineri, dureros este momentul în care îi eliberezi din maşina mortii şi îi întinzi pe caldarâm. Dar poate ce mă întristează este suferinţa celor dragi, a părinţilor în special. Atunci mă retrag… cuvintele sunt de prios.
Un alt eveniment în care a trebuit să pun în aplicare toată experienţa mea a fost acum doi ani, când un tânăr de 22 de ani a căzut într-o groapă pe şoseaua Bucureşti, accident de muncă. În momentul când noi pompierii ne luptam să salvăm viaţa acestui om, curioşii de pe margine strigau cât puteau „SALVAŢI-L” ştiam ce aveam de făcut pentru că acesta este gândul, aceasta ne este speranţa atunci când plecăm în misiune. Din păcate uneori nu mai avem nimic de făcut… Dacă ar fi să mă întorc în timp, să îmi construiesc iarăşi o carieră profesională, aş alege tot meseria de POMPIER.
Atât familia cât şi profesia au acelaşi loc în sufletul meu.” Deşi tatăl iubeşte atât de mult această meserie, fiica de 26 de ani a îmbrăţişat o alta, de poliţist. Cu toate acestea „bătrânul pompier” nu uită niciodată să îşi certe fata atunci când ea se află la volan.
Poate din cauza tragediilor pe care le-a întâlnit de-a lungul carierei sau poate că datorită experienţelor de până acum ce l-au învăţat că o secundă îţi poate spulbera toate visele. Pentru „bătrânul pompier”, Florin Gingaşu, marea mulţumire vine de la cetăţeni: „Cetăţenii sunt cei care ne oferă mult respect şi le mulţumim!”
SURSA : http://www.stirigiurgiu.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 01:14 PM de Covalciuc Bogdan.)
22-03-2013 08:13 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: maf150 , pompier_talpas
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - HomefireNews - 22-03-2013 08:13 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
I.S.U. "Alexandru Dimitr...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:44 PM
» Mesaje: 67
» Vizualizări: 77076
Autospeciale pentru stins...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:08 PM
» Mesaje: 480
» Vizualizări: 557316