Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Covalciuc Bogdan Offline
Administrator

Alăturat: Aug 2010
Given 12926 thank(s) in 5966 post(s)

RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
(25-05-2013 03:47 PM)Covalciuc Bogdan Scris:  Medicul Hadrian Borcea salvează vieți contra-cronometru

News

Dr. Hadrian Borcea, medic şef la UPU –SMURD Bihor, a fost victima unui teribil accident, consumat sambata, la intrarea în Arad.

Medicul Hadrian Borcea rănit în accident. A fost operat la Cluj, după ce s-a răsturnat cu maşina!

[Imagine: Borcea_bihoreanul.jpg]

Citat:Se grăbea să salveze alte vieţi, dar până la urmă el a avut nevoie să fie salvat! Dr. Hadrian Borcea, şeful SMURD Bihor şi al Unităţii de Primire a Urgenţelor de la Spitalul Judeţean, a fost internat, în weekend, cu răni serioase, după ce a fost implicat într-un accident rutier.
Accidentul s-a petrecut pe DN79, în noaptea de vineri spre sâmbătă, în jurul orei 3, în timp ce medicul mergea la Arad, unde urma să fie de serviciu pe elicopterul SMURD care deserveşte această zonă a ţării.

"La intrarea în municipiul Arad, în cartierul Grădişte, un bărbat de 44 de ani din Oradea, care conducea o Dacia Duster, a pierdut controlul volanului pe fondul carosabilului umed şi s-a răsturnat. Din primele cercetări la faţa locului, cauza accidentului a fost neadaptarea vitezei la condiţiile de drum", a declarat luni pentru BIHOREANUL subcomisarul Camelia Tuduce, purtătorul de cuvânt al Poliţiei Arad.

Potrivit unor surse apropiate acestuia, doctorul a suferit fracturi la coloana vertebrală în zona cervicală şi lombară, dar şi un traumatism pulmonar. El a fost dus la Cluj în aceeaşi noapte, chiar cu elicopterul SMURD pe care urma să fie de serviciu, iar în cursul zilei de sâmbătă a fost operat la coloană. Din fericire, măduva spinării nu a fost secţionată, astfel că şi va reveni complet.

"Operaţia a durat câteva ore şi a reuşit, este conştient şi îşi va reveni complet", au declarat luni pentru BIHOREANUL sursele citate.

Hadrian Borcea este unul dintre cei mai cunoscuţi medici din Oradea, iar chipul său apare la mai toate ştirile despre accidente, însă cu toate acestea are reputaţia unei modestii rare. Dedicat meseriei, el a fost cel care, cu sprijinul lui Raed Arafat, a făcut SMURD Oradea şi Unitatea de Primire a Urgenţelor de la Spitalul Judeţean printre cele mai moderne servicii de urgenţă din ţară.
SURSA : http://www.ebihoreanul.ro

Multa sanatate.Insanatosire grabnica

"Audacia Et Devotio"
Cutezanță, îndrăzneală, curaj şi devotament.
(Acest mesaj a fost modificat ultima dată: 10-09-2013 01:04 PM de Covalciuc Bogdan.)
15-04-2013 08:49 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - Covalciuc Bogdan - 15-04-2013 08:49 PM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
Acțiuni umanitare.
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Astăzi 05:36 PM
» Mesaje: 155
» Vizualizări: 188257
Asociația Civică „ ACVILA...
Ultimul mesaj a fost postat de: HomefireNews
Astăzi 11:21 AM
» Mesaje: 32
» Vizualizări: 816