Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,103
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7731
Given 7005 thank(s) in 3427 post(s)

Mesaj: #110
RE: Plt. maj. Viorel Avram - salvator si in timpul liber
[Imagine: screenshot_177.png]
[Imagine: Plutonierul_major_viorel_Avram1_copy.jpg]
Citat:Pentru un copil în vârstă de 6-7 ani, plutonierul major Viorel Avram, din cadrul Detaşamentului de Pompieri Buzău, a fost duminică îngerul păzitor, pompierul salvându-l de la înec în ultima clipă, după ce acesta căzuse cu bicicleta în heleşteul din Crâng.

Gestul pompierului este cu atât mai lăudabil cu cât acesta se afla în timpul liber şi a fost singurul care a reacţionat în momentul producerii accidentului, deşi la acea oră parcul era plin de buzoieni ieşiţi la promenadă. Subofiţerul nu consideră că a făcut un gest de eroism, ci doar şi-a urmat instinctul de salvator, considerând că a fost omul potrivit la locul potrivit.

S-a întâmplat duminică după-amiază, atunci când Crângul fusese luat cu asalt de sute de oameni ieşiţi la plimbare, printre aceştia aflându-se şi subofiţerul împreună cu familia sa. Acesta ne-a povestit că iniţial nu a dorit să iasă la plimbare, preferând să-şi petreacă acasă după-amiaza de week-end, însă s-a răzgândit în ultimul moment, când soţia sa făcea ultimele pregătiri înainte de plecare. A ieşit în cele din urmă la promenadă cu soţia şi fetiţa în vârstă de un an şi două luni, lor alăturându-li-se fratele pompierului, împreună cu soţia.

Subofiţerul ne-a relatat că, în timp ce se aflau în zona heleşteului, în apropierea debarcaderului, a observat cum un copil de 6-7 ani, care se plimba cu bicicleta, se îndrepta spre unul dintre pontoane. La un moment dat, a încercat să coboare cu bicicleta pe cele câteva scări care duceau spre debarcader, a pierdut controlul, lovindu-se de o bară de pe marginea unui ponton şi fiind aruncat peste aceasta, direct în apă. „Eram cam la 150 de metri, aşa că

l-am văzut cum a căzut în apă şi mi-am dat seama că e în pericol, pentru că fusese aruncat cu capul în jos, apa era destul de adâncă, iar din mâlul de pe fund era crescută multă vegetaţie. Au trecut câteva secunde fără ca băiatul să apară la suprafaţă şi în acel moment i-am sărit în ajutor”, ne-a relatat subofiţerul. A lăsat din mână căruciorul în care îşi plimba fetiţa şi a luat-o la fugă spre pontonul de pe care plonjase în apă copilul. Îşi mai amin­teşte că, deşi Crângul era plin la acea oră, nimeni nu a schiţat vreun gest de a veni în ajutorul victimei, cu excepţia câtorva femei care au început să ţipe.

„Nu se vedea nimic în apă, aşa că doar bănuiam locul în care s-ar putea afla, m-am întins pe ponton, am băgat capul şi mâinile în lac cât de adânc am putut şi, din fericire, am reuşit să îl prind şi să îl trag afară”, mai povesteşte subofiţerul. În momentul în care l-a scos din apă, copilul era inconştient, aşa că pompierul a trecut imediat la manevrele de resuscitare, reuşind în cele din urmă să îl readucă în simţiri.

„M-a întrebat dacă mai trăieşte sau a murit”

„L-am scos din apă mai mult mort decât viu şi l-am ţinut puţin cu capul în jos, pentru că nu ştiam câtă apă înghiţise şi dacă îi ajunsese şi în plămâni. Şi-a revenit repede, dar era foarte confuz, nu ştia unde este şi ce s-a întâmplat cu el. M-a întrebat dacă mai trăieşte sau dacă a murit, aşa că a trebuit să îl liniştesc, să-i spun că nu a păţit nimic grav şi că este bine. Între timp a venit şi fratele meu, şi am reuşit să îl liniştim”. Pompierul mai povesteşte că din mulţimea de gură-cască ce se adunaseră la faţa locului, nimeni nu a schiţat un gest de a-i da copilului o mână de ajutor, însă s-au grăbit să-i strângă mâna după ce l-a scos din apă.

După ce s-a asigurat că băiatul este în afara oricărui pericol, pompierul, deşi ud până la piele şi cu hainele murdare de nămol, i-a căutat părinţii, reuşind să îi găsească undeva prin apropiere şi să le încredinţeze copilul. Primul impuls al acestora a fost să-l certe pe băiat, însă au devenit mai înţelegători după ce au aflat că acesta fusese la un pas de moarte. Şi, pentru a duce lucrurile la bun sfârşit, subofiţerul aflat în timpul liber s-a mai scufundat o dată în apa heleşteului, recuperând şi bicicleta care zăcea pe fund.

Neştiind cum să-şi exprime recunoştinţa, tatăl copilului a scos din buzunar câteva bancnote cu care a intenţionat să îl plătească, însă subofiţerul l-a refuzat, spunându-i că nu a făcut gestul pentru bani, ci doar pentru că a simţit că astfel trebuie să reacţioneze.

Luni, când a intrat de serviciu, subofiţerul, care este şef de echipaj în cadrul Detaşamentului de Pompieri Buzău, a fost „omul zilei”, primind laude chiar şi din partea comandantului ISU, colonelul Dănuţ Nicolae. Viorel Avram consideră, însă, în continuare, că nu a făcut nimic extraordinar şi ieşit din comun, spunând că gestul său a fost unul firesc, iar la mijloc a fost şi mâna destinului, care a făcut să se afle acolo în acel moment, în condiţiile în care nu intenţionase iniţial să iasă la plimbare în acea zi.
SURSA : http://www.opiniabuzau.ro

[Imagine: Plutonierul_major_Viorel_Avram_2.jpg]

Tot respectul din lume. Felicitari !

" Eroul este cel care vrea să fie el însuşi. " - Jose Ortega y Gasset

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
03-08-2013 06:43 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: ciprian ripan , maf150 , Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
RE: Plt. maj. Viorel Avram - salvator si in timpul liber - Homefire News - 03-08-2013 06:43 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
Legea nr. 80/1995-Statutu...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 08:05 AM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 283377
Machete autospeciale pomp...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Astăzi 07:39 AM
» Mesaje: 150
» Vizualizări: 198
„Nu există pădure fără u...
Ultimul mesaj a fost postat de: Aggressive Firefighter
Ieri 08:43 PM
» Mesaje: 90
» Vizualizări: 10248
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 10:01 AM
» Mesaje: 757
» Vizualizări: 1029866
Ghidul carierei cadrelor ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:28 AM
» Mesaje: 22
» Vizualizări: 25539
Normativ privind asigurar...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:32 AM
» Mesaje: 2
» Vizualizări: 5368
Volei interarme
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 06:03 AM
» Mesaje: 0
» Vizualizări: 5
S.P.S.U. Speed Fire Prote...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:06 AM
» Mesaje: 1
» Vizualizări: 1918
S.V.S.U. Voluntari / jud....
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 08:02 AM
» Mesaje: 4
» Vizualizări: 9454
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
27-03-2024 07:31 AM
» Mesaje: 246
» Vizualizări: 318086

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro