Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri


Postează răspuns 
 
Evaluarea subiectului:
  • 8 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
Homefire News Offline
Old firefighter Moderator
*******

Mesaje: 7,107
Alăturat: Nov 2010
Locatie:
Thanks: 7770
Given 7135 thank(s) in 3459 post(s)

Mesaj: #124
Plt.Alexandru Bența - militar si pompier... preot in timpul liber
[Imagine: pompier_2.jpg]

Citat:Un pompier a fost hirotonit preot. El va sluji la Detașamentul de Pompieri Roman. Plutonierul Alexandru Bența, acum preot, speră ca unul dintre colegi să fie dascăl.

A vrut să se facă preot, dar a ales să se arunce la propriu în flăcări pentru a salva oameni. Necunoscutele căi ale Domnului l-au adus pe plutonierul Alexandru Bența, din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Neamț, tot în altar, acolo unde și-a dorit la început. După ce a absolvit Seminarul Teologic Ortodox ”Grigore Teologul” din București și Facultatea de Teologie ”Andrei Șaguna” din Sibiu, Alexandru Bența s-a gândit că este timpul să își caute un loc de muncă. ”Am terminat facultatea în 2006, apoi am plecat o scurtă perioadă de timp în străinătate. Când m-am întors, am găsit în presă informații despre angajările care se făceau la pompieri. La noi, la ortodocși, dacă nu ești căsătorit, nu poți fi preoțit. Iar atunci eu nu eram căsătorit, nu era momentul. Așa că m-am înscris la concurs și am devenit pompier. Este o meserie nobilă, deosebită. Mi-am dorit să fiu pompier pentru că am asociat mereu această profesie cu ideea de a salva vieți”, povestește plutonierul Alexandru Bența.

La trei ani după ce a îmbrăcat haina militară, Alexandru Bența s-a căsătorit. Un an mai târziu, a citit în revista ”Pompierii Români” despre un coleg din alt județ care slujea la paraclisul unității în care lucra. ”Acel articol m-a făcut să îmi doresc și eu să fac așa ceva. Am și acum acasă revista cu articolul respectiv. Am discutat despre intenția mea cu domnul inspector-șef, care mi-a spus că nu are nimic împotrivă. Apoi, la începutul anului 2012, mi-am întocmit dosarul de candidat la preoție, pe care l-am depus la Arhiepiscopia Romanului și Bacăului”.

A primit binecuvântare inclusiv de la Înalt Prea Sfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. Alexandru a așteptat să fie anunțată ziua în care urma să fie hirotonit. Plutonierul Bența a fost sunat de secretarul episcopului vicar Ioachim Băcăuanul pe 26 august, 2013. Două zile mai târziu, pompierul era hirotonit diacon, iar pe 30 august, în ziua în care creștinii ortodocși îl sărbătoresc pe Sfântul Alexandru, Alexandru Bența a fost hirotonit în treapta preoției. ”Am avut emoții foarte mari. Am fost hirotonit de Prea Sfințitul Ioachim Băcăuanul, episcopul vicar al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului, iar lângă mine, în altar, a fost și tata, care este preot într-o parohie de lângă Piatra-Neamț”.

Pare greu de crezut, dar pe Alexandru nu tatăl l-a determinat să urmeze calea spre preoție, ci prietenii de pe uliță, pe care-i admira când se întorceau acasă, în vacanțe, îmbrăcați în haine de seminariști.

Alexandru Bența va fi preot misionar și va sluji la Paraclisul ”Înălțarea Sfintei Cruci”, din cadrul Detașamentului de Pompieri Roman, în timpul liber, sau la nevoile unității. Iar când va fi la serviciu, plutonierul Alexandru Bența, care lucrează în cadrul Inspecției de Prevenire a ISU Neamț, va amenda toți administratorii de clădiri (inclusiv preoți), care nu respectă regulile de prevenire a incendiilor. A mai dat amenzi preoților, iar colegii-pompierii glumesc pe seama lui, spunându-i că va fi pomenit la Liturghie, fiindcă nu a fost tolerant. Alexandru nu va lăsa uniforma de pompieri, fiindcă îi place meseria. El va putea fi duhovnicul colegilor săi abia după ce episcopul vicar va decide că are suficientă experiență, iar prima slujbă pe care o va ține singur va fi, cel mai devreme, la 40 de zile de la hirotonire. Între timp, părintele caută, tot printre colegi, un dascăl care să-l ajute la oficierea serviciilor religioase.

Paraclisul de la etajul întâi al Detașamentului de Pompieri Roman a fost făcut în 2001. Pe 25 aprilie au început lucrările, iar pe 13 septembrie 2001, chiar de Ziua Pompierilor din România, paraclisul a fost sfințit în prezența episcopului vicar, PreaSfințitul Ioachim Băcăuanul, și a unui sobor de preoți. Lăcașul de cult a fost amenajat cu sprijinul financiar al unor credincioși, din unitate și din alte instituții. ”Zilnic se aprinde câte o lumânare și se vine pentru un moment de liniște sufletească. Avem nevoie de așa ceva, ne este benefic”, mărturisește căpitanul Constantin Luca, locțiitorul comandantului Detașamentului de Pompieri Roman.

Și pompierii simt nevoia comunicării cu Dumnezeu, pentru că, în misiunile lor, se întâlnesc de multe ori cu moartea. Iar atunci când reușesc să salveze o viață, vin să mulțumească Celui de Sus că le-a ascultat ruga.
SURSa : http://www.ziarulderoman.ro

[Imagine: pompier_1.jpg]

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
06-09-2013 08:54 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Pompier tălpaș
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 


Mesaje în acest subiect
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM
Plt.Alexandru Bența - militar si pompier... preot in timpul liber - Homefire News - 06-09-2013 08:54 AM

Săritură forum:



Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.


  

Parolă
  





Ultimele subiecte
I.S.U. "Oltenia" al Judet...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:35 PM
» Mesaje: 109
» Vizualizări: 177226
Respect !.....și suntem d...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:12 PM
» Mesaje: 232
» Vizualizări: 556436
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
Ieri 06:46 PM
» Mesaje: 546
» Vizualizări: 747226
Salvare animale
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:45 AM
» Mesaje: 335
» Vizualizări: 511624
Prietenii pompierilor...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
Ieri 06:13 AM
» Mesaje: 123
» Vizualizări: 155319
I.S.U. "Dobrogea" al Jude...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
17-04-2024 07:42 PM
» Mesaje: 1138
» Vizualizări: 1424112
Oameni care salvează vieţ...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 07:03 AM
» Mesaje: 260
» Vizualizări: 479162
Poligoane / Simulatoare /...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier tălpaș
17-04-2024 06:42 AM
» Mesaje: 121
» Vizualizări: 232324
Avizier posturi scoase la...
Ultimul mesaj a fost postat de: Homefire News
16-04-2024 08:16 PM
» Mesaje: 251
» Vizualizări: 322859
Serviciul Mobil de Urgenț...
Ultimul mesaj a fost postat de: Pompier paramedic
15-04-2024 07:50 PM
» Mesaje: 758
» Vizualizări: 1038293

Sustinem
semperfidelis.ro
agendapompierului.ro