Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
maf150 Offline
Moderator

Alăturat: Apr 2011
Given 1211 thank(s) in 581 post(s)

RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Citat:Încă un pompier hunedorean care, aflat în timpul liber, a salvat viaţa unei persoane

Un pompier hunedorean a ajutat la salvarea unei femei, victima unui accident rutier, chiar dacă acesta nu era în timpul serviciului. Gestul bărbatului nu a rămas fără ecou, iar superiorii să spun că va fi recompensat.

Zăcea în mijlocul drumului

Dorin Florea, plutonier adjutant în cadrul ISU Hunedoara ( în foto, în dreapta), mergea către Cluj, când la intrarea în municipiul Alba Iulia a observat că în mijlocul drumului se afla întinsă o persoană, în jurul căreia erau strânşi mai mulţi oameni. Bărbatul a oprit maşina, iar când s-a îndreptat către locul cu pricina, a observat o femeie de aproximativ 40 de ani, victima unui accident rutier, inconştientă. Văzând că nimeni nu oferă nici un ajutor femeii, pompierul a îngenuncheat lângă aceasta, i-a luat pulsul şi i-a îndreptat corpul, care era curbat. Ştiind că unul dintre punctele cele mai vulnerabile este coloana cervicală, acesta s-a asigurat că poziţia capului este în acelaşi plan cu coloana vertebrală, şi i-a susţinut capul, cu mâinile, în poziţie fixă până la sosirea paramedicilor.

“Am simţit pe mâna stângă sângele”

Având în vedere că vizibilitatea era redusă din cauze ceţii dense, Dorin Florea le-a cerut oamenilor strânşi pe lângă el să atenţioneze ceilalţi participanţi la trafic, prin triunghiuri reflectorizante, şi să cheme urgent o ambulanţă prin 112. În scurt timp, la locul accidentului au sosit paramedicii SMURD Alba Iulia, care au preluat victima în stare de semi-conştienţă şi au transportat-o de urgenţă la spital.
“După câteva minute victima a deschis ochii. Am încercat să mă adresez femeii, să comunic verbal cu ea, pentru a vedea dacă aceasta reacţionează în vreun fel. Ea mi-a răspuns strângându-mă de mână. În timp ce ţineam capul victimei în poziţie imobilă am simţit că pe mâna mea stângă se scurgea sânge, dovadă că victima suferise un traumatism cranian deschis”, a spus plutonierul adjutant.
Dorin Florea are 42 de ani şi este conducător auto în cadrul subunităţii de pompieri Băiţa, fiind încadrat la I.S.U. Hunedoara din anul 2006. Potrivit locotenent colonelului Viorel Demean, inspectorul şef al ISU Hunedoara (în foto, în stânga) gestul colegului său este un model de comportament şi va fi recompensat pentru fapta sa. (Loredana Goangă)

[Imagine: DSCN0954-225x300.jpg]

SURSA: http://www.mesagerulhunedorean.ro/inca-u...i-persoane
18-11-2013 05:22 PM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - maf150 - 18-11-2013 05:22 PM
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
I.S.U. "Alexandru Dimitr...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:44 PM
» Mesaje: 67
» Vizualizări: 77078
Autospeciale pentru stins...
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
Ieri 07:08 PM
» Mesaje: 480
» Vizualizări: 557322