Acest forum foloseste cookies
Acest site foloseste cookies pentru a personaliza continutul si publicitatea, pentru a analiza traficul si pentru a oferi optiuni social media. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.

pompieri

Postează răspuns 

Evaluarea subiectului:
  • 6 voturi - 5 în medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oameni care salvează vieţi / Eroi de profesie
Autor Mesaj
HomefireNews Offline
Old firefighter Moderator

Alăturat: Nov 2010
Given 3587 thank(s) in 2181 post(s)

RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie
Un pompier, aflat în afara orelor de program, a salvat viața unei femei, victimă a unui accident rutier!

[Imagine: Un_pompier_aflat_in_afara_orelor_de_program_a.jpg]

Citat:Plutonierul adjutant Dorin Florea se afla, în timpul liber, la volanul autoturismului personal, îndreptându-se spre Cluj. La intrarea în municipiul Alba Iulia a observat o persoană care se afla întinsă pe mijlocul carosabilului. Pompierul a oprit maşina şi s-a apropiat de locul, în care erau strânşi mai mulţi participanţi la trafic, unde a aflat că a avut loc un accident. Victima, culcată la pământ, nu primea ajutor din partea celor strânşi în jurul ei.

Plutonierul adjutant Dorin Florea nu a trecut nepăsător pe lângă locul accidentului şi nici nu a putut rămâne doar spectator la drama femeii, de aproximativ 40 de ani. Deşi nu avea la îndemână accesoriile utilizate în acordarea specializată a asistenţei medicale de urgenţă, plutonierul major s-a apropiat de victimă, a îngenuncheat pe carosabil şi a evaluat starea de conştienţă a acesteia, constatând că femeia avea puls dar era în stare de inconştienţă.

Pompierul a îndreptat uşor corpul care era curbat şi s-a asigurat că poziţia capului este în acelaşi plan cu coloana vertebrală. Plutonierul major ştia că unul dintre punctele cele mai vulnerabile este coloana cervicală şi în consecinţă, în lipsa unui guler cervical, bărbatul i-a susţinut capul, cu mâinile, în poziţie fixă până când au sosit paramedicii.

În timp ce acorda primul ajutor femeii, pompierul a remarcat că vizibilitatea pe drumul naţional era extrem de redusă, din cauza ceţei dense şi pentru a preveni un nou accident le-a cerut celor care erau adunaţi în jurul victimei să-i atenţioneze, prin triunghiuri reflectorizante, pe ceilalţi participanţi la trafic şi să solicite venirea grabnică a unei ambulanţe prin 112.

Despre acea zi dramatică de noiembrie plutonierul adjutant Dorin Florea îşi aminteşte: “După câteva minute victima a deschis ochii. Am încercat să mă adresez femeii, să comunic verbal cu ea, pentru a vedea dacă aceasta reacţionează în vreun fel. Ea mi-a răspuns strângându-mă de mână. În timp ce ţineam capul victimei în poziţie imobilă am simţit că pe mâna mea stângă se scurgea sânge, dovadă că victima suferise un traumatism cranian deschis”.

În scurt timp de la solicitare, la locul accidentului au sosit paramedicii SMURD Alba Iulia, care au preluat victima în stare de semi-conştienţă şi au transportat-o de urgenţă la spital.

Plutonierul adjutant Dorin Florea a fost felicitat de locotenent colonelul Viorel Demean, inspectorul şef al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Iancu de Hunedoara al judeţului Hunedoara care spune: „gestul colegului meu este unul nobil şi reprezintă un model de comportament. Dorin Florea va fi recompensat pentru fapta sa”.

Plutonierul adjutant Dorin Florea, în vârstă de 42 de ani, este conducător auto în cadrul subunităţii Băiţa, fiind încadrat la I.S.U. Hunedoara din anul 2006. El este şi absolvent al cursului de prim ajutor şi descarcerare pe care l-a susţinut în anul 2011. Pasiunea sa pentru meseria de pompier a reuşit să o insufle şi fiului său care, în acest an, a fost admis la Facultatea de Pompieri din cadrul Academiei de Poliţie “Alexandru Ioan Cuza” din Bucureşti.
SURSA : http://agendapompierului.ro

"Foc . O stivă de replici uscate, plus cuvântul scânteie."
21-11-2013 07:31 AM
Citaţi acest mesaj într-un răspuns
 Thanks given by: Karin
{myadvertisements[zone_3]}
Postează răspuns 

Mesaje în acest subiect
RE: Oameni care salveaza vieti / Eroi de profesie - HomefireNews - 21-11-2013 07:31 AM
Sergiu Tîrla alias GAO - Covalciuc Bogdan - 13-08-2011, 06:20 AM

Săritură forum:

Bine ai venit, Vizitator!
Trebuie să vă înregistraţi înainte să postaţi aici.

Parolă

Ultimele subiecte
AccuVein
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 12:32 PM
» Mesaje: 9
» Vizualizări: 6628
Requiescat in Pacem
Ultimul mesaj a fost postat de: Covalciuc Bogdan
24-10-2021 11:49 AM
» Mesaje: 454
» Vizualizări: 460190